خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

انتشار تصویری از مراسم «گنجشک خوری» چند بازیگر با نقدهای سنگینی همراه شده و موجی از ابراز احساسات ضد این کار به راه افتاد؛ اما آیا این هنرمندان نخستین اشخاصی هستند که چنین رفتاری کرده اند و چه اتفاقی رخ داده که این مراسم گردن زنی گنجشک ها مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و لبخندهای نقش بسته کنار لاشه این پرندگان کوچک، چنین خشمی را در پی داشته است؟

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

خیلی لذیذ و خوش خوراک است و باید برای یک بار هم شده تجربه اش کرد! این تعبیری است که از گوشت گنجشک می شود و پرداختن به شیوه های کشتن و به سیخ های چوبی کشیدن و عرضه وسیعش، داستانی جدا دارد، به ویژه که در برخی شهر ها این اتفاق کاملا رایج است و می توان به سفارش این غذای نه چندان گران – که هر سیخش برابر با قیمت یک سیخ کباب عرضه می شود – پرداخت و به زعم برخی شکار و خوردنش نیز اشکالی ندارد و غذای سنتی برخی مناطق است و البته برخی نیز با این نظر مخالفند.

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

ماجرا اما صرفا کشتن هر ۱۰ گنجشک برای یک سیخ کباب گنجشک و تبدیل هر یک از این پرنده ها به یک تکه گوشت کوچک نیست که به این اتفاق کهنه بار ها پرداخته و درباره اش مطالب مفصلی نوشته شده است. رخداد تازه ای که گنجشک خواری را در صدر اخبار قرار داده، انجام این عمل توسط سه بازیگر است. سحر قریشی این تصویر را که او به همراه نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی در کنار چند سیخ گنجشک قرار دارند، در اینستاگرامش منتشر کرد و سپس این تصویر بازنشر شد و سر از سایت های خبری درآورد.

در روزهای اخیر حجم انتشار مطالبی که درباره این اتفاق در فضای مجازی و غیررسمی منتشر شده، بسیار وسیع است اما رسانه های رسمی سراغ این ماجرا نرفته بودند و حملات به این سه بازیگر در همین فضا استمرار داشت. ظاهرا کاری که این سه بازیگر انجام داده بودند، به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نبود و به همین دلیل، نقد ها متوقف نشده و احتمالا تا عذرخواهی این سه بازیگر از مستنکری که انجام داده اند، استمرار دارد.

البته نقدهای گوناگونی درباره این اتفاق مطرح شد؛ برخی از نگاه محیط زیستی و دفاع از حقوق حیوانات به این ماجرا پرداخته و جنبه حقوقی و قضایی این اتفاق را بررسی کرده بودند (!) و برخی دیگر اصل گنجشک خواری را نفی نکرده و حتی حمایت کرده بودند و تنها از این منظر نقد خود را وارد دانسته بودند که شکار نه به قصد رفع نیاز و صرفا به قصد لذت و تفریح به لحاظ شرعی نیز اشکال دارد؛ بنابراین این کار، چندان پذیرفته نیست.

در این باره باید گفت اگر ماجرا این گونه استمرار یابد، بعید نیست کار به راه اندازی کمپین برای مقابله با گنجشک خواری در کشور بکشد و دست کم بساط علنی فروش سیخ های گنجشک برچیده شده و کاسبی عده ای که عمدتا سرپایی گنجشکِ کبابی می فروشند، برچیده شود، چرا که سطح واکنش ها با کشتن یک گونه نادر نظیر یوزپلنگ یا هر رفتار ضدفرهنگی غیرقابل هضم برابری می کند. به هر صورت شاید گنجشک خواری به عنوان خرده فرهنگ در برخی نقاط محدود کشور پذیرفته شده باشد ولی در کل کشور، این کار نکوهیده است، به ویژه آنکه این حیوان گوشت آنچنانی برای تغذیه انسان ندارد و رویکرد تفریحی بودن و استفاده از لذت خوردن گوشت این حیوان را پررنگ تر می سازد.

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد +تصاویر

از این منظر هرچند گنجشک گونه ای در خطر انقراض در کشورمان به شمار نمی رود، به واسطه همین رویکرد تفریحی و لذت جویی کشتن و خوردن گنجشک چنین واکنش هایی طبیعی است و شاید با شکار برخی گونه های در خطر انقراض که بسیار بزرگ تر از گنجشک هستند و شکارچیان تنها به واسطه لذت بردن از خوردن گوشتشان، کشتن این گونه ها را به کشتن برخی حیوانات فراوان در محدوده شکار ترجیح می دهند، مقایسه کرد و آنچه بیش از همه محل نقد است، همین شکار به قصد تفریح و لذت جویی و خودنمایی از این طریق باشد

گردآوری: گروه فرهنگی مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

  1. خیلی کار. اشتباهی ولی این بازیگرا معروفا و خیلی آبرو مند به خصوص سیاوش خیرابی که اصلا از این کارا نمیکنه من فک نمیکنم این واقعی باشه

  2. سياوج بازيگر مورد علاقم بود چرا اين کار رو کرد

  3. اول تحقیق کنید راجع به صحت خبر بعد حرف بزنید. این خبر تکذیب شده

  4. وای بیچاره ها رو چطور خوردند

  5. وووووویییییییی!!!!!چه لطییییییییف ومهربوووون!!!!!نکنه فک کردین این همبرگرایی که میخورین از اسفناج درست شدن!!!!ایا شاید هم فک کردین دل و جیگر و قلوه همه از میوه های یه درخت اصلاح نژادشدن!!!!!مگه چیه؟؟؟!!!طوری برخورد میکنین انگار همه گیاه خواریم!!!!در صورتی که به دست و پای گوسفند بخت برگشته هم رحم نمی‌کنیم!!!!!!!!!!!!من که بدم نمیاد امتحان کنم!!!!!!

  6. لایک دی.از مرغ و ماهی و گوسفند بدبخت چرا کسی دفاع نمیکنه.

  7. چــــه کرده ای با منــــ …؟!

    که اینـــ روزها تــــــــو را فقط به انــدازه یکــــــــ اشتباه میشناسمــــــــ . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *