خانه » کودک و والدین » عواقب تنبیه بدنی و بدرفتاری با کودکان

عواقب تنبیه بدنی و بدرفتاری با کودکان

بدرفتاری با کودکان می تواند باعث تغییرات اپی ژنتیکی در آنها شود. تنبیه و سوء رفتار با کودک می تواند بر قابلیت پاسخ گویی او به شرایط استرس زا تأثیر منفی گذاشته و او را مستعد ابتلا به بیماری روانی سازد.

بدرفتاری و تنبیه کودکان اغلب به رنجی منجر خواهد شد که تمامی زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده و آنها را در معرض افسردگی و اضطراب دائم قرار خواهد داد.

مجله علمی «ماکس پلانک ریسرچ» در نخستین شماره خود در سال ۲۰۱۳ میلادی نوشته است، که بدرفتاری با کودکان می تواند با ایجاد تغییرات اپی ژنتیکی آنها را به بیماران روانی واقعی تبدیل سازد.

هر چه شدت تنبیه و سوء رفتار با کودک بیشتر باشد، ریسک اختلالات بلندمدت سیستم مقابله با استرس نیز بیشتر می شود. در حقیقت بدرفتاری با کودک بر ژن FKBP5 تأثیر می گذارد. FKBP5 ژنی است که روی حلقه فیدبک هورمونی در مغز قرار دارد و پاسخ به استرس را کنترل می کند.

دانشمندان مرکز روان درمانی مؤسسه ماکس پلانک در مونیخ دریافته اند که تجارب ناراحت کننده و ضربات روحی می تواند باعث تغییرات اپی ژنتیکی در FKBP5 شود. در این شرایط یک «گروه متیل» از این ژن جدا می شود.

همین تغییر باعث افزایش فاحش فعالیت ژن شده و می تواند سیستم هورمونی پاسخ به شرایط استرس زا را برای همیشه دچار اختلال کند و فرد را به بیماری روانی مبتلا سازد.

تغییرات اپی ژنتیکی در مولکول «دی ان ای» بر اثر بدرفتاری در دوران کودکی ایجاد می شود و سوء رفتار در بزرگسالان چنین تغییراتی را ایجاد نمی کند.

این یافته می تواند در تشخیص و درمان قربانیان تنبیه و ضربات روحی و کسانی که احتمال ابتلای آنان به بیماری روانی زیاد است مؤثر واقع شود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: برترینها

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *