خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » چگونه دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهیم؟

چگونه دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهیم؟

یکی از بزرگ ترین اشتباهات ما این است که فکر می کنیم اگر بخواهیم کسی را تحت تاثیر قرار دهیم، فقط باید روی کارهای بزرگ و مهم تمرکز کنیم و آنها را انجام دهیم. در حالیکه واقعیت چیز دیگری است و بر این اساس می گویند کارهای جزئی و کوچک است که اهمیت بیشتری دارد. همین کارهای به ظاهر کم اهمیت، شخصیت ما را می سازد و باعث می شود به فردی تبدیل شویم که امروز هستیم. پس این نکات ساده ولی مهم را نادیده نگیرید و به آنها توجه نشان دهید.

تصوری که شما نسبت به جهان بیرون دارید، از روی کارها، اقدامات، نگرش، رفتار و حتی ظاهر شما قابل تشخیص است و چنین مواردی در همان چند دقیقه اول ملاقات هم دیده می شود و توجه دیگران را جلب می کند. پس حواستان را جمع کنید و مراقب باشید تا مردم هم به درستی درباره شما و افکارتان قضاوت کنند.

ظاهرتان را فراموش نکنید

خیلی ها تصور می کنند ظاهر و شیوه لباس پوشیدن شان مهم نیست، در حالی که در هر ملاقاتی اولین موردی که مشاهده می شود همین شیوه پوشش ظاهری است. مردم به کفش، لباس و ظاهر شما نگاه می کنند و براساس آراستگی و مرتب بودن آنها شما را مورد ارزیابی قرار می دهند. همچنین حتی پیش از آن که دهان تان را باز کنید و کلمه ای بگویید، ممکن است درباره افکار و نظرات تان هم پیش داوری کنند. پس اگر می خواهید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، به نوع و شیوه پوشش تان هم دقت کنید و زمانی را برای انتخاب بهترین و تمیزترین لباس ها اختصاص دهید.

به موقع حاضر شوید و سعی کنید خوش قول باشید

اگر برای کاری دیر برسید و به موقع در محل ملاقات حضور نداشته باشید، این فرصت را در اختیار دیگران خواهید گذاشت که وقتی حتی شما را ندیده اند هم درباره رفتارتان فکر کنند و قضاوت نادرستی داشته باشند. پس اگر قرار است سر ساعت، کاری را انجام دهید یا در محلی حضور یابید، حتما سعی کنید راس همان ساعت حاضر باشید.

به قول و وعده ای که داده اید، عمل کنید

افراد زیادی هستند که بارها قول می دهند و قراری با دیگران می گذارند اما خودشان هم می دانند که نمی توانند سر عهدشان بمانند. آنها قول می دهند فقط به دلیل این که در همان لحظه حس بهتری به طرف مقابل شان ببخشند ولی مشکل وقتی شروع می شود که کار پیش برود و شما نتوانید به قول هایی که داده اید عمل کنید. در این مرحله است که احساس رضایت و آرامش اولیه به ناراحتی، دلسردی و حتی خشم تبدیل می شود. پس اگر نمی توانید به عهدتان عمل کنید، از اول هم هیچ قولی ندهید و اگر قول می دهید کاری را به پایان برسانید، آن را تا آخر درست اجرا کنید.

به دیگران احترام بگذارید

باید به تمام کسانی که می شناسید و اطراف تان حضور دارند، احترام بگذارید؛ به بزرگ ترها، کوچکترها، همکاران، دوستان، اعضای خانواده و… البته شاید این کار کمی سخت به نظر برسد، بخصوص زمانی که نظر فرد مقابل با شما تفاوت دارد یا طوری رفتار می کند که از نظر شما مناسب نیست ولی باز هم باید آرام بمانید و با احترام با او برخورد کنید.

بیش از پیش از کلمات لطفا و ممنونم استفاده کنید

این کلمات شاید ساده و کوچک به نظر برسد اما تاثیر زیادی دارد. به کمک همین لغت ها می توانید از دیگران قدردانی کنید یا خواسته تان را به آنها بگویید. مهم نیست چه کاری باید انجام شود یا آنها چه کاری را برای شما انجام می دهند؛ برای کوچک ترین کارها هم اگر از دیگران قدردانی کنید، تاثیر خوبی بر جای خواهد گذاشت.

خودتان را با تلفن همراه یا تبلت مشغول نکنید

زمانی که با شخصی قرار می گذارید، فقط با او باشید. البته درست است که تلفن همراه یا تبلت، ابزاری فوق العاده به حساب می آید اما می تواند مزاحم جمع های کاری یا دوستانه باشد. پس فقط زمانی از آنها استفاده کنید که واقعاً نیاز دارید. بی شک، تمام دقایق روز هم لازم نیست گوشی تلفن همراه یا تبلت تان را در دست بگیرید و با آن مشغول شوید.

رعایت نظافت شخصی یک انتخاب نیست، بلکه نیازی است که حتما باید آن را در نظر داشته باشید

پس دندان های تان را بشویید تا دهان تان عطر خوبی داشته باشد، از خوشبوکننده های دهان استفاده کنید، لباس های تمیز بپوشید و با ظاهری تمیز و مرتب در جمع حاضر شوید. البته بعضی از افراد فکر می کنند این موارد ساده ای است که همه آن را انجام می دهند ولی خیلی ها هم هستند که دوست ندارند وقت شان را برای این کارها بگذارنند و برای همین شاید نیاز باشد کسی دوباره به آنها یادآوری کند.

واضح و روشن صحبت کنید و با طرف مقابل تماس چشمی داشته باشید

هنگام صحبت با شخصی دیگر باید به او نشان دهید در مکالمه شرکت دارید و به حرف های او اهمیت می دهید. پس به جای این که به اطراف نگاه کنید یا زیر لب سخن بگویید، محکم و بلند حرف بزنید و به او نگاه کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: چهاردیواری جام جم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.