خانه » اخبار روز » مرگ روزانه 51 تن در حوادث رانندگی

مرگ روزانه 51 تن در حوادث رانندگی

ایسنا:14هزار و 126 تن از ابتدای سال جاری تا آخرین روز آبان ماه در پی تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند، رقمی که از مرگ روزانه 51 تن از شهروندان در حوادث مرتبط با خودرو حکایت دارد.

مقایسه تعداد کشته شدگان حوادث رانندگی در هشت ماهه امسال با مدت مشابه سال قبل که شمار آن 14 هزار و 996 تن است، هر چند از کاهش 5.8 درصدی تعداد تلفات خبر می دهد اما باز هم قابل توجه است و به نظر می رسد که حتی اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور از کاهش 8.4 درصدی شمار کشته شدگان در آبان ماه نیز نمی تواند نگرانی ناشی از آن را کاهش دهد، معضلی که رفع آن علاوه بر پلیس راهور، همت سایر دستگاه های مسئول نظیر خودروسازان، وزارت راه و …را می طلبد.

بنابر آمار پزشکی قانونی کشور درمجموع تمام فوتی های حوادث رانندگی هشت ماهه سال جاری 11 هزار و 74 تن را مردان و 3052 تن را نیز زنان تشکیل می دهند و همچنین در این مدت 3937 مورد از تلفات حوادث رانندگی در مسیرهای درون شهری، 8718 مورد در مسیرهای برون شهری، 1397 مورد در مسیرهای روستایی و 74 مورد دیگر نیز در مسیرهای نامعلوم ثبت شده است.

سه استان تهران، فارس و خراسان رضوی به ترتیب با 1102 مورد، 1078 مورد و 1048 مورد بیشترین تعداد و و سه استان ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی نیز به ترتیب با 107، 126 و 156 مورد کمترین تعداد کشته شدگان در حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده اند.

رشد 6.7 درصدی مصدومان حوادث رانندگی

به گزارش ایسنا، در کنار کاهش 5.8 درصدی شمارکشته شدگان حوادث رانندگی در هشت ماهه امسال تعداد مصدومان حوادث رانندگی ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی اما رشدی 6.7 درصدی نسبت به مدت مشایه سال قبل داشته و از 216 هزار و 278 مورد به 230 هزار و 767 مورد در سال جاری رسیده است که از این تعداد 167 هزار و 684 تن را مردان و 63 هزار و 83 تن دیگر را نیز زنان شامل می شوند.

همچنین، در آبان ماه امسال 1599تن متشکل از 1274 مرد و 325 زن در حوادث رانندگی جان باختند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8.4 درصد کاهش را نشان می دهد و تعداد مصدومان حوادث رانندگی مراجعه کننده به پزشکی قانونی نیز در آبان امسال نیز با 8.8 درصد افزایش به 27 هزار و 98 تن رسیده است که 19 هزار و 624 تن را مردان و 7474 تن دیگر را زنان تشکیل داده اند.

شهرداری ها و آب و فاضلاب دارای بیشترین سهم در تصادفات

پیش از این نیز سردار اسکندر مومنی، رییس راهورناجا با بیان این یکی از شاخص های سنجش تصادفات شمار کشته ها به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه است، به ایسنا گفت: در سال 2011 به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه در ایران 8.1 تن کشته شدند که این رقم در آسیا 10.9 تن و در دنیا 7.5 کشته است.

مومنی با بیان اینکه حدود 0.6 درصد با میانگین جهانی فاصله داریم گفت: در سال 85 به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 23 تن کشته شدند که این رقم در پایان سال گذشته به 8.1 تن کاهش یافته است.

مومنی با بیان اینکه در سال 89، 23 هزار و 200 تن در تصادفات جان خود را از دست دادند، گفت: با وضع قانون جدید راهنمایی و رانندگی شاهد آن بودیم که تعداد کشته ها در سال 90 به 20 هزار و 68 تن رسید.

وی با اشاره به قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی گفت: قانون جدید این اجازه را به پلیس می دهد که در تصادفات سهم سایر دستگاه های مقصر را نیز مشخص کنیم که در این میان در 1673 تصادف سهم سایر دستگاه ها مشخص شده است که در این میان شهرداری ها و آب و فاضلاب بیشترین سهم را داشته اند.

مومنی با تاکید بر ارتقای ایمنی وسایل نقلیه و همچنین توسعه و ایمنی شبکه راه ها و معابر گفت: بر اساس آخرین آمار مندرج از سوی سازمان پزشکی قانونی، 50.3 درصد افراد در سر صحنه تصادف جان خود را از دست می دهند و 49.7 درصد نیز در حین مسیر بیمارستان جان خود را از دست می دهند که این رقم در دنیا حدود 15 تا 20 درصد است.

وجود 2183 نقطه حادثه خیز در راه های کشور

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه پلیس تمام نقاط حادثه خیز راه های کشور را احصا کرده است، گفت: 2183 نقطه حادثه خیز در کشور وجود دارد که برای رفع و اصلاح آن به مسئولان مربوطه اعلام کرده ایم.

وی با بیان اینکه ضروری است که این نقاط حادثه خیز با نصب تابلو یا علائمی آشکارسازی شوند به ایسنا گفت: از نماینده های مجلس تقاضا دارم تا با اتخاذ تصمیمات لازم نسبت به رفع نقاط حادثه خیز یا حتی آشکارسازی گسترده آنان اقدام کنند.

در بحث ایمنی ایمنی خودرو، خودروساز تصمیم گیرنده است

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی همچنین ایمنی خودرو را یکی از دغدغه های اصلی پلیس عنوان کرد و گفت: هر چند اقدامات صورت گرفته در بحث ایمنی خودروها خوب بوده است، اما هنوز گلایه داریم که خودروسازان همپای سایر مولفه های کاهش تصادفات پیش نرفته اند، هر چند در زمینه ترمز ضد قفل موفقیت خوبی داشته ایم و در زمینه کیسه هوا نیز به جز یک خودرو که آن هم تا پایان سال مجهز به کیسه هوا خواهد شد، از موضوع کیسه هوا نیز عبور خواهیم کرد، اما همچنان در بحث کاتالیست و سایر تجهیزات ایمنی خودرو، با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

مومنی با بیان اینکه متاسفانه هنوز در بحث خودرو، چه در ایمنی و چه آلایندگی به دلیل عدم رضایت و رقابت، خود خودروساز تصمیم گیرنده است، گفت: گذشت آن زمانی که قانون تصویب شود، اما پلیس آن را اجرا نکند، اما در عین حال انتظار داریم دستگاه های ذی ربط نیز مجوز ادامه اهمال برخی خودروسازان را ندهند، چرا که پلیس در بحث ایمنی خودرو قاطع است و به هیچ وجه کوتاه نمی آید.

 

منبع: isna.ir

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.