خانه » دانستنیهای خانواده » روایت ازدواج امام خوبی ها

روایت ازدواج امام خوبی ها

زندگی این مرد بزرگوار تجربه ای برای ماست كه او را جزو الگوهای زندگی خود بدانیم. این مرد كه ساده زیستی را در زندگی خود سرمشق قرار داده بود، تا پایان عمر به همین شكل ادامه داد… اگر برگ برگ زندگی این بزرگوار را ورق بزنیم، زندگی او نكات سودمندی را برای ما به ارمغان خواهد داشت… امام راحل روح لطیف و بزرگی داشت و به همه عشق می ورزید، به ویژه به خانواده اش و همسرش… آنچه كه در ادامه خواهید خواند سرگذشت مراسم خواستگاری امام (ره) از همسرشان است:

خدیجه ثقفی(قدس ایران)، در مورد ازدواج خود با امام(ره) خاطرات زیبایی بر زبان می آورد:

من متولد سال 1333 قمری هستم. پدرم 29 یا 30 ساله بود كه به فكر افتاد برای ادامه تحصیل به قم برود. در آن زمان من تقریبا نه ساله بودم. پدر و مادرم به قم رفتند و پنج سال در آن جا ماندگار شدند اما من نزد مادربزرگم ماندم. من و مادربزرگ، هر دو سال یك مرتبه به قم می رفتیم. آن زمان مدرسه ای كه در آن دروس جدید تدریس می شد، كلاسی داشت كه بیست شاگرد در آن حضور داشتند. تعداد كسانی كه می توانستند ماهی پنج ریال بدهند، خیلی كم بود، به همین دلیل فقط دختران پزشكان، تاجرها یا … به مدرسه می رفتند. ما سه خواهر بودیم كه به مدرسه می رفتیم. خواهرهایم درقم درس می خواندند و من در تهران.

تا كلاس هشتم درس خوانده بودم كه صحبت ازدواج مطرح شد. مدتی كه خانواده ام درقم بودند، ما چند بار به آن جا رفتیم. یك بار ده ساله بودم، یك بار سیزده ساله و یك بار هم چهارده ساله. دفعه آخر، پدرم از مادربزرگم خواهش كرد كه من بمانم. در مدت این پنج سال، پدرم در قم دوستانی پیدا كرده بود كه یكی از آنان آقا روح ا… بودند. هنوز حاجی نشده و مرد نجیب، متدین و باسوادی بودند. پدرم ایشان را كه با من دوازده سال تفاوت سنی داشت پسندیده بود. یكی دیگر از دوستان پدرم آقای سید محمد صادق لواسانی بودند كه به آقا روح ا… گفته بود: چرا ازدواج نمی كنی؟

ایشان هم كه 27 – 26 سال داشتند گفته بودند: من تاكنون كسی را برای ازدواج نپسندیده ام و از خمین هم نمی خواهم زن بگیرم و كسی را در نظر ندارم. آقای لواسانی گفته بودند: آقای ثقفی دو دختر دارد و خانم داداشم می گوید خوبند.

پسر اهل علم می خواهم

آقای لواسانی از طرف امام آمد خواستگاری. من حاضر نبودم به قم بروم. آن زمان هم كه به خانه پدرم می رفتم، بعد از ده، پانزده روز از مادربزرگم می خواستم كه برگردیم. چون قم مثل امروز نبود. زمین خیابان تا لب دیوار صحن قبرستان بود و كوچه ها خیلی باریك بودند. پدرم می گفت: از طرف من ایرادی نیست و قبول دارم. اگر تو را به غربت می برد، اما آدمی است كه نمی گذارد به تو بد بگذرد. پدرم به دلیل رفاقت چندساله اش از آقا شناخت داشت، اما من می گفتم: اصلا به قم نمی روم.

سرانجام آقا سید احمد لواسانی و دو برادر امام (ره) و آقا سید محمد صادق لواسانی و داماد با یك خدمتگزار به نام مسیب برای خواستگاری نزد پدرم آمدند. پدرم هم مرا خبر كرد. مرا بردند و داماد را از پشت اتاق نشانم دادند. مردها توی اتاق دیگری نشسته بودند و من از پشت در اتاق ایشان را دیدم. آقا زردچهره بودند و مویشان كمی به زردی می زد. اتفاقا رو به روی در، زیر كرسی نشسته بود. وقتی برگشتم، مادرم و خواهرانم هم آمدند و داماد را دیدند. من از داماد بدم نیامد اما سنی هم نداشتم كه بتوانم تشخیص بدهم كه چه كار باید بكنم.

پدرم همیشه می گفت: من دلم یك پسر اهل علم می خواهد و یك داماد اهل علم. همین هم شد. آقا اهل علم بود و یكی از برادرهایم، یعنی حسن آقا را هم اهل علم كرد.

پدرم گفته بود: یكی این كه او را نمی شناسد و او مال خمین است و دختر در تهران بزرگ شده و در رفاه بزرگ شده است و وضع مالی مادربزرگش خیلی خوب بوده و با وضع طلبگی زندگی كردن برایش مشكل است. ما نمی دانیم آیا اصلا چیزی دارد یا نه

خانم ها ایراد می گیرند

با وجود همه آنچه گفتم، پدرم هم به آسانی رضایت نداد. روزی كه می خواست جواب مثبت به آقا سید احمد بدهد، به ایشان گفته بود: خانم ها ایراد می گیرند.

آقا سیداحمد پرسیده بود: ایرادشان چیست؟

پدرم گفته بود: یكی این كه او را نمی شناسد و او مال خمین است و دختر در تهران بزرگ شده و در رفاه بزرگ شده است و وضع مالی مادربزرگش خیلی خوب بوده و با وضع طلبگی زندگی كردن برایش مشكل است. ما نمی دانیم آیا اصلا چیزی دارد یا نه. اگر درآمدش فقط شهریه حاج عبدالكریم باشد، نمی تواند زندگی كند. ما می خواهیم بدانیم كه آیا از خودش سرمایه ای دارد؟ از آن گذشته داماد زن دیگری دارد یا نه؟ شاید در خمین زن و بچه داشته باشد. بعدها خود امام به من گفتند كه ایشان اصلا زن ندیده بودند.

آقا سید احمد به پدرم گفته بود: خانمها درست می گویند. به من اطمینان داری یا نه؟ اگر به من اطمینان داری، خودم می روم خمین و تحقیق می كنم و از وضع زندگی ایشان می پرسم. بعد هم رفت خمین و منزلشان را دید. منزل خانواده امام مفصل و آبرومند بود. دو تا حیاط تو در تو داشتند و خودشان هم خیلی خوب و خوش برخورد و آقامنش بودند. بودجه او هم ماهی سی تومان بود كه از ارث پدر داشت. وقتی آقا سیداحمد لواسانی می آید، ماجرا را به پدرم می گوید. او هم رضایت می دهد.

روایت ازدواج امام خوبی ها

عروسی در ماه رمضان

عروسی ما در ماه مبارك رمضان بود و این مسئله چند دلیل داشت. اول این كه امام مقید بودند كه درس ها تعطیل باشد و دوم آن كه خواستگاران اول ماه رمضان آمدند. عقد ما مفصل نبود. خانواده داماد روز اول ماه رمضان آمده بودند و آن روز هشتم ماه بود. در این مدت، چند روز در منزل پدرم بودند و مادرم هم خوب و مفصل از آنان پذیرایی كرده بود. آنان در پی خانه ای اجاره ای می گشتند تا عروس را ببرند. بنا بود عروسی در تهران برگزار شود و بعد به قم برویم. بعد از هشت روز، خانه پیدا شد. پدرم گفت: مرا وكیل كن كه من آقا سیداحمد را وكیل كنم كه بروند حضرت عبدالعظیم(ع) صیغه عقد را بخوانند. آقا هم برادرش آقای پسندیده را وكیل می كند.

من مكثی كردم و بعد گفتم: قبول دارم. به این ترتیب، رفتند و صیغه عقد را خواندند.

بعد از این كه خانه مهیا شد، پدرم گفتند: به اینها اثاث بدهید كه می خواهند بروند آن خانه. اثاث اولیه مثل فرش و لحاف كرسی و اسباب آشپزخانه و دیگر چیزها را فرستادند. یك ننه خانم هم داشتیم كه دایه مادرم بود. او را هم با دخترش عذراخانم فرستادند آنجا برای پذیرایی و آشپزی. شب پانزدهم یا شانزدهم ماه مبارك رمضان بود كه دوستان و فامیل را دعوت كردند و لباس سفید و شیكی را كه دختر عمه ام با سلیقه روی آن، گل نقاشی كرده بود، دوختند و من پوشیدم.

مهریه ام هزار تومان بود. خانواده داماد گفتند: اگر می خواهید خانه مهر كنید. ولی پدرم به من گفت: من قیمت ملك و خانه هایشان را نمی دانستم. نمی دانستم قیمت در خمین چطور است، به همین دلیل هم پول مهر كردم.

من هرگز مهرم را مطالبه نكردم اما امام آخرهای عمرشان وصیت كردند كه یك دانگ از خانه قم به عنوان مهر من باشد.

امام مهربانی ها

امام(ره) همیشه احترام مرا داشتند. هیچ وقت با تندی صحبت نمی كردند. اگر لباس و حتی چای می خواستند، می گفتند: ممكن است بگویید فلان لباس را بیاورند؟ گاهی اوقات هم خودشان چای می ریختند.

در اوج عصبانیت، هرگز بی احترامی و اسائه آداب نمی كردند. همیشه در اتاق، جای بهتر را به من تعارف می كردند. تا من نمی آمدم سر سفره، خوردن غذا را شروع نمی كردند. به بچه ها هم می گفتند صبر كنید تا خانم بیاید.

ولی این طور نبود كه بگویم زندگی مرا با رفاه اداره می كردند. طلبه بودند و نمی خواستند دست، پیش این و آن دراز كنند، همچنان كه پدرم نمی خواست. دلشان می خواست با همان بودجه كمی كه داشتند، زندگی كنند، ولی احترام مرا نگه می داشتند و حتی حاضر نبودند كه من در خانه كار بكنم. همیشه به من می گفتند: جارو نكن. اگر می خواستم لب حوض روسری بچه را بشویم، می آمدند و می گفتند: بلند شو، تو نباید بشویی. من پشت سر ایشان اتاق را جارو می كردم و وقتی منزل نبودند، لباس بچه ها را می شستم.

یك سال كه به امامزاده قاسم رفته بودیم، كسی كه همیشه در منزلمان كار می كرد با ما نبود. بچه ها بزرگ شده و دخترها شوهر كرده بودند. وقتی ناهار تمام شد، من نشستم لب حوض تا ظرف ها را بشویم. ایشان همین كه دیدند من دارم ظرف ها را می شویم، به فریده، یكی ازدخترها كه در منزل ما بود، گفتند: فریده! بدو. خانم دارد ظرف می شوید.

امام در مسائل خصوصی زندگی من دخالت نمی كردند. اوایل زندگی مان، یادم نیست هفته اول یا ماه اول به من گفتند: من كاری به كار تو ندارم. به هر صورت كه میل داری لباس بخر و بپوش اما آنچه از تو می خواهم این است كه واجبات را انجام بدهی و محرمات را ترك بكنی، یعنی گناه نكنی.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: كتاب پا به پای آفتاب – جلد1

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.