خانه » دانستنیهای خانواده » این جملات را هرگز در محل کارتان بر زبان نیاورید

این جملات را هرگز در محل کارتان بر زبان نیاورید

« تفاوت میان جمله « تقریبا درست است » با « درست است » آنقدر بزرگ است که به تفاوت میان کرم شب تاب و رعد و برق می ماند. معنای این جمله  « مارک تواین را وقتی بهتر درک می کنیم که بدانیم گفتن بعضی جمله ها در کار چقدر می تواند ویرانگر باشد. فرقی نمی کند شما کارمند باشید یا مشتری یا جزو مقامات بلند پایه؛ این کلمات شما هستند که به شما و شخصیت کاری تان رنگ و رو می دهند.

با این حال اغلب اوقات وقتی در محیط کاری شروع به صحبت می کنیم اغلب از کلماتی مبهم و تردید آمیز استفاده می کنیم که تنها فایده اش مخدوش کردن پیامی است که قصد انتقال آن را داریم. کاربرد کلمه هایی همچون « به نوعی، در اغلب موارد » باعث کاهش قدرت کلام می شود یا استفاده از جمله های منفی مثل « نمی توان، امکان ندارد و هرگز » که باعث نا امیدی و منفعل شدن می شود.
براساس تحقیقی که به تازگی انجام شده و طبق توصیه کارشناسان، ۱۰ جمله زیر را فیگارو به عنوان بدترین چیزهایی انتخاب کرده که می توان در محیط کار به زبان آورد.
1 – این کار من نیست
همین جمله ساده و پرکاربرد باعث می شود شما خودتان را از جمع اعضای تیم کاری تان جدا کنید. این جمله دقیقا متضاد حس انعطاف  پذیری و میل به یاد گرفتن چیزهای جدیدی است که برای برعهده گرفتن پست های حساس و عالی حیاتی است. به جای این جمله منفی می توان از این جمله مثبت استفاده کرد: « واقعا در این زمینه تجربه ای ندارم.»
2 – فکر می کنم که
« لوری توماس روس که مدیر یک شرکت بزرگ است اعتقاد دارد این جمله و جمله های مشابه آن همچون « تصور می کنم، احساس می کنم » باعث می شود از تسلط مدیریتی شما کاسته شده و قدرت پیام را نیز تضعیف کند. گفتن « فکر می کنم این بهترین استراتژی است » قدرت کمتری دارد از جمله « این بهترین استراتژی است. » حتی این مورد را باید به تشکر کردن هم تسری دارد.
3  – نمی دانم
شما فکر می کنید گفتن این جمله یعنی صداقت؟ با گفتن این جمله ممکن است دیگران فکر کنند شما از روی تنبلی با این جمله خود را خلاص کرده اید. به جای این جمله بگویید:« اجازه بدهید جواب را پیدا کنم.» یا« نمی دانم چطور این کار را انجام دهم.» و حتی « برای انجام این کار از چه کسی می توانم کمک بگیرم؟» نیز جمله مناسبی است. با این کار زمان می خرید تا راه حل را بیابید.
4 – نمی توانم
با بر زبان « نیاوردن » این جمله به همکاران خود می فهمانید که برای هر نوع یادگیری آماده هستید. می توانید مشکل را بررسی و راه حل پیشنهاد کنید. مثلا اگر از شما خواسته باشند پروژه ای را معرفی کنید که به دلیل مشغله کاری توان انجام آن را ندارید بگویید: « متاسفانه الان مشکلی دارم. با این حال با فلانی در این مورد صحبت کرده ام و مطمئنم او به خوبی از پس آن برمی آید.»
5 – ولی
استفاده از کلمه « ولی » همه آن چیزی را که پیش از این گفته اید کاملا انکار می کند. مثلا این جمله را ببینید: «این پیراهن خیلی زیباست اما این گوشواره ها به پیراهنت نمی آید.» ما همیشه به طورغریزی جملات منفی را می بینیم. بنابراین استفاده از این کلمه تنها باعث برجسته شدن بخش منفی ماجرا می شود.
6 – سعی خودم را می کنم
استفاده از این جمله یعنی احتمال شکست وجود دارد و ممکن است داستان به آخر نرسد. وقتی در ساعات آغازین کار، رئیس تان از شما می خواهد کاری را انجام دهید و شما به او می گویید « سعی خودم را می کنم » باعث می شود تردید در روح رئیس تان شکل بگیرد. به جای این جمله می توانید بگویید: « ساعت ۹ روی میز کارتان خواهد بود. »
7 – ایده خوبی نیست
این اولین و دم  دست ترین جمله ای است که در برابر ایده های همکارانتان می توانید بگویید. بکار بردن این جمله باعث می شود آنها جرات ابراز ایده های خود را نداشته باشند. به جای اینکه چیزی را به طور کامل رد کنید می توان مثلا از یک پرسش استفاده کرد: « خب می توان این ایده را اجرایی کرد؟»
8 – تقصیر من نیست

به جای گفتن این جمله و در مقام ضعف و مظلوم  نمایی قرار گرفتن بهتر است دست بالا را بگیریم. چنین جمله هایی می تواند کمک حال هرکسی باشد: « سعی می کنم بفهمم چه اتفاقی افتاده است.» یا« بهتر است سعی کنیم بفهمیم چطور می شود از تکرار این اتفاق جلوگیری کرد. »

9 – تصور می کنم
اجتناب کردن از جمله هایی که در آنها عدم قطعیت موج می زند باعث می شود قدرت و تسلط خود را بهتر به دیگران نشان دهید. اگر ذهن شما را چیزی به خود مشغول کرده که باعث درنگ شما می شود به جای اینکه با خجالت صحبت کنید بهتر است مشغولیت ذهنی تان را صادقانه مطرح کنید.
10 – غیرممکن است
این جمله بدون شک منفی ترین جمله این فهرست است. این جمله یعنی اینکه شما حتی آماده نیستید که آن موضوع خاص را امتحان کنید. حس منفی واگیردار است و همچون یک ویروس منتشر می شود. برای مثبت بودن می شود گفت: «خب بگردیم شاید راه حلی پیدا کردیم. »
منبع : banki.ir
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.