خانه » کودک و والدین » خلاقیت در کودکان » اینگونه خلاقیت کودک خود را از بین می برید

اینگونه خلاقیت کودک خود را از بین می برید

انگیزه و خلاقیت کودک زمانی از میان می رود که از ارزیابی، جایزه و رقابت به طرز غلطی استفاده شود و یا هنگامی که موارد انتخاب خیلی محدود باشد.

چهار روش برای کشتن خلاقیت :

ارزیابی

در انتظار ارزیابی بودن، خلاقیت کودک را تضعیف می کند.

پاداش

اعتقاد به نیروی مثبت پاداش در قلب جامعه ما جای گرفته است، اکثر مردم بر این اعتقاد هستند که پاداش در مقابل یک رفتار موجب بهبود آن رفتار می شود، اما دقیقا چنین نیست، جالب توجه آنکه پژوهشگران دریافته اند برای کارها یی که خیلی ساده هستند -مانند دنبال کردن راه مستقیم و آسان در معمای پر پیچ وخم- پاداش کمک می کند تا مردم سریع تر و بهتر کار را انجام بدهند، اما برای کارهایی که نیازمند بصیرت و حل مسائل پیچیده است، پاداش مانع کار می شود.

رقابت

رقابت خیلی پیچیده تر از ارزیابی یا پاداش به تنهایی است؛ زیرا شامل هر دو آنها می شود. غالبا رقابت زمانی به وجود می آید که مردم احساس کنند کار آنها در مقابل دیگران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و به بهترین آنها پاداش داده خواهد شد. این یک واقعیت زندگی روزمره است و متاسفانه می تواند خلاقیت را از بین ببرد.

محدود کردن انتخاب

آنچه که تفاوت ها را به وجود می آورد، فقط به خاطر محدودیت هایی که به کودکان داده می شود نیست، بلکه طرز دادن این محدودیت ها مهم است . اگر کودکان احساس کنند تحت کنترل هستند، انگیزه و خلاقیت آنها آسیب می بیند. در هر حال اگر محدودیت ها به طرقی اعمال شود که باعث شود که کودکان احساس کنند با تحمیل خودشان بر طبق آن محدودیت ها عمل می کند، اثرات مخرب بر روی خلاقیت و انگیزه ممکن است به حداقل برسد .

زنده نگاه داشتن خلاقیت در منزل

به کودکانتان آزادی دهید به آنها به عنوان یک فرد احترام بگذارید، از نظر عاطفی در حد اعتدال به آنها نزدیک شوید و بر روی ارزش های اخلاقی و قوانین خاص تاکید کنند. منزل را به صورت محلی در آورید که در آن: اقتدار مورد سوال قرار گیرد، فعالیت بازی و خنده و فانتزی به مقدار زیاد وجود داشته باشد و شما و کودکانتان بر اساس عادت سعی کنید کارها را به روش های جدید و جالب انجام دهید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.