خانه » اخبار روز » آینده سیاسی خاتمی

آینده سیاسی خاتمی

می گوید: «نه قصد داشتم و نه دارم و نه زمینه اش فراهم است که به قدرت بازگردم.» معتقد است: «ما نسلی هستیم که نباید دیگر به قدرت بازگردیم اما دوست داریم ارزش ها و معیارها حفظ شود و شخصیت هایی که نسبت به نظام، آرمان ها و سرنوشت ایران دغدغه بیشتری دارند روی کار بیایند و برای این موضوع تلاش می کنیم.»

هرچند، چندین سال است عملا همین کار را می کند، نامزد ورود به قدرت رسمی نمی شود و تلاشی هم برای به دست آوردن آن نمی کند اما شاید هیچ گاه به این صراحت و شفافیت، به هواداران که در بزنگاه هر انتخابات خواستار حضور او در قدرت هستند، پاسخ نداده است.

خاتمی در این مدت بیشتر از قبل به تئاتر و رفتن به اکران خصوصی فیلم های سینمایی و دیدار با اهالی فرهنگ و هنر پرداخته است و البته با فعالان سیاسی هم دیدارهای متعددی داشته و شورای مشورتی اصلاح طلبان هم حول محور او جمع شده اند. پیش از این؛ علی اکبر ناطق نوری صراحتا از بازنشستگی سیاسی خود سخن گفته بود؛ آیا خاتمی هم دنبال بازنشستگی سیاسی است یا جایگاه خود را در رهبری جنبش اصلاحات مشخص کرده و همچنان بدون تمایل به کسب قدرت، درصدد بهره گیری از پایگاه اجتماعی خویش برای تعمیق اصلاحات است. می خواهد از وضعیت «مربی- کاپیتان» خارج شود و با ایفای نقش « مربی» تمرکز بیشتری برای خود ایجاد کند.

با چندنفر از فعالان سیاسی در این رابطه به گفت وگو نشسته ایم:

خاتمی؛ مورد احترام همه

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران

خاتمی شخصیتی وارسته دارد و به لحاظ شخصی علاقه ای به پست و منصب، مال و منال، موقعیت و تشویق ندارد. او برای این امور وارد کار و فعالیت سیاسی نمی شود، خاتمی برای ارزش های دیگری وارد فعالیت می شود. قبل از سال ۷۶ هم مرتب به ایشان مراجعه می شد که وارد گود شود اما با مناعت طبع آن را رد می کرد.

حرف و سخن اخیر ایشان هم خواسته درونی خودش و ناشی از خصلت های وارسته اوست. او به قدرت وابستگی ندارد و نمی خواهد از طریق قدرت به امکاناتی دست یابد. باید تاکید کرد شرایط هم در انتخاب و تصمیم خاتمی موثر است. در مدت اخیر مدام شاهد آن بودیم که او را متهم می کنند که به دنبال بازگشت به قدرت و قدرت طلب است و به نظر می رسد این سخنان یک واکنش به این اتهام ها باشد.

در صورتی که برای او ارزش ها، ملاک است. سخنان اخیر خاتمی حرف دلشان و بر ویژگی های شخصی او منطبق است اما این مدت دیدیم که برخی با اتهام زنی هایشان می خواستند جایگاه او را در بین مردم تضعیف کنند و چنین سخنانی که از جانب خاتمی مطرح شود کاملا درست است. نه تنها اصلاح طلبان که بیشتر شخصیت های معتدل و دلسوز نظام، به شخصیت او احترام می گذارند. به نظر من این حرف ها پاسخ و واکنش به افرادی است که می خواستند ایشان را تخریب کنند.

خاتمی کمرنگ نمی شود

مرتضی حاجی، وزیر آموزش وپرورش دولت اصلاحات

پس از آنکه آقای خاتمی از وزارت ارشاد کنار رفت، هیچ زمان اشتیاقی به تصدی مشاغل دولتی و حضور در قدرت از خود نشان نداد. در همان سال ها که در کتابخانه ملی مشغول بودند، از کار خود رضایت داشتند و در کنار آن کار دانشگاهی هم می کردند. مدت ها افراد و شخصیت های مختلف تلاش کردند تا آقای خاتمی را مجاب کنند که نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرند اما ایشان هرگز چنین تمایلی نداشتند. در دومین انتخابات ریاست جمهوری هم همچنان می گفت تمایلی به نامزدی در انتخابات ندارد اما با فشار قاطبه مردم و شخصیت های علمی و فرهنگی و سیاسی، با اشک ثبت نام کرد.

آقای خاتمی هیچ گاه برای به دست آوردن قدرت شخصی تلاش نکرده است و این از روحیه فرهنگی اش نشات می گیرد. البته روحیه خاتمی این طور است که در برابر فشار افکار عمومی و به خصوص جوانان و شخصیت های برجسته ملی و فرهنگی کشور هم از خود یکدندگی نشان نداده؛ آنجا که با استدلال قانع شود که حضورش برای مصلحت کشور نیاز است، فداکاری ویژه ای از خود نشان داده و از چیزی مضایقه نکرده. حضور خاتمی در عرصه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور کم رنگ تر از گذشته نخواهد بود و با تعهدی که نسبت به کشور و انقلاب دارد برای توسعه همه جانبه ایران احساس مسوولیت می کند. او می تواند از پایگاه اجتماعی خود در مقاطع مختلف مانند انتخابات استفاده کند.

خاتمی جامعه محور

محمدرضا خاتمی، نایب رییس مجلس ششم

سخن آقای خاتمی به این معنا نیست که ایشان از کلیات سیاست کناره گیری کنند. جبهه اصلاحات از تجربیات و ایده های ایشان استفاده خواهد کرد، او از دراختیارگذاشتن بینش، آگاهی و تجربه خود به جامعه دریغ نمی کند.

آقای خاتمی قرار است سیاست جامعه محور را در پیش بگیرد نه قدرت محور را، ایشان تلاش خواهد کرد و محوری خواهد بود برای ورود افراد باصلاحیت به قدرت. خوشبختانه جریان اصلاح طلبی امروز جریانی است که مستقل از قدرت توانایی و اثرگذاری خود را نشان داده است.

هسته اصلی اصلاح طلبی و محور هایی که در جریان اصلاح طلبی هستند، اصلا دنبال اینکه درون قدرت بروند و کسب مناصب کنند، نیستند بزرگان اصلاح طلب به جایگاه خود در جامعه واقف شده اند و می دانند که می توانند قدرت ساز باشند.

از این قدرت خود استفاده کنند و به این نتیجه رسیده اند که درون قدرت رفتن اعتبار آنها را افزایش نمی دهد بلکه توان آنها برای ایجاد تحول اساسی در جامعه را کاهش می دهد. حضور و نقش آقای خاتمی می تواند بسیار موثر باشد و در وحدت و کنارهم آوردن اصلاح طلبان طیف های مختلف نقش کلیدی و محوری را بازی کند.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: شرق

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.