خانه » اخبار روز » اجتماعی » کرامت انسانی زنان را زیر پایتان له نکنید

کرامت انسانی زنان را زیر پایتان له نکنید

خانم ها مي گويند اولويت اول مشكلات زنان اشتغال است و ازدواج. بيراه هم نگفته اند، مي گويند اولويت مشكلات و مسائل زنان، رفتن به ورزشگاه و تماشاي مسابقات جهاني واليبال نيست، باز هم درست گفته اند، كسي در اين ميان نگفت مشكلات و مصايب زنان را رها كنيد و تنها و تنها به ممنوعيت ورود زنان به ورزشگاه بچسبيد. «خانم ها» مي گويند دغدغه معاون زنان رياست جمهوري، اين روزها، شده واليبال و زنان، چه كه هزار و يك كار نكرده روي زمين مانده براي انجام دادن.

روي سخنم به «خانم ها»ست، اين «خانم ها»ي خاص كه در جايگاه هاي خاص نشسته اند و وظيفه شان چيزي نيست جز رسيدگي به همين اموري كه دم از آن مي زنند. اشتغال زنان به عنوان نيمي از نيروي مفيد جامعه، رسيدگي به مصايب زنان سرپرست خانوار، رسيدگي به بحث ازدواج دختران و ايجاد خانواده، برطرف كردن تبعيض هاي تحصيلي و شغلي و چه و چه و چه. اما كدام خانم از اين «خانم ها» توانسته در دوران وكالتش در مجلس، اين مشكلات را به تمامي برطرف كند كه شايد و تنها شايد قدمي كوچك از هزاران قدم برنداشته يي را برداشته باشد و يكي از هزاران گره كور اين كلاف هاي پيچ در پيچ را باز كرده باشد كه اين مشكلات با يك جلسه و دو لايحه و رايزني حل نخواهد شد.

اما اينكه اين روزها بحث اولويت نداشتن راه يافتن زنان به ورزشگاه تبديل به بحث اصلي همه اين «خانم ها» شده است، كسي پيدا نشده كه به آنان بگويد مگر تنها اولويت هاي اصلي كه پررنگ ترين مسائل يك جامعه است بايد مورد رسيدگي قرار گيرد؟ مگر تنها آدم هاي يك جامعه بايد زنده باشند و نبايد زندگي كنند؟ كه اگر در خانواده اي، والدين آن، تنها به فكر خوراك و پوشاك فرزندان باشند،

تنها موجوداتي را تحويل جامعه خواهند داد كه صاحب جسم هايي پروارند و روح هايي لاغر و نحيف، روحي كه نه از نشاط زندگي خبر دارد و نه مي داند غم چيست و نه از هيجانات جواني بويي برده. چرا از اين زاويه به مساله نگاه نمي كنند كه تماشاي مسابقات ورزشي در همه جاي دنيا، يك تفريح هيجان انگيز است، راهي است براي خوشحال بودن، راهي است براي شادي كردن و آنچه بيش از همه چيز در حرف هاي اين «خانم ها» به چشم مي خورد اين است كه شادي كردن زنان ايراني اصولا با شايبه همراه است. بايد تنها در جمع هاي زنانه، مولودي ها و دوره هاي زنانه شاد باشند و به همان جمع اندك سطحي بسنده كنند، كه شانه به شانه همراه بودن زن ايراني در كنار مردان شهرش، تجاوز به حريم زنان را به همراه دارد. «خانم ها» مي گويند زن را چه به تماشاي مسابقه مردانه.

زن بايد در خانه بنشيند و همسرداري و بچه داري كند، مبادا با تشويق زنان به چنين تفريحاتي، آنان را از وظايف اصلي شان دور كنيم كه حتي اشتغال زنان هم در قبال بچه داري و شوهرداري، امري درجه چندم محسوب مي شود. بعد هم گفته اند زناني كه اين دغدغه ها را دارند، نه صاحب همسر ند و نه فرزندآوري كرده اند، شايد هياهوي ورزشگاه، مطالبه خيلي از دختران جوان باشد اما آنها بلدند زندگي شان را مديريت كنند، اگر اين دختران به خانه بخت هم راه يابند و مادر هم شوند، مي توانند هم به كودك و همسرشان برسند و هم جايي براي تفريحات شان باز كنند، قطعا نياز به برنامه ريزي در اين مورد از سوي وكلاي مجلس شان ندارند.

عده اي مي گويند تا مردان ايراني «خانم ها»ي مجلس را دارند، غم ندارند اما واقعيت شايد با آنچه در ظاهر به نفع مردان ايراني است، متفاوت باشد. در بسياري از تبعيض هاي حاضر، مردان ايراني ديگر حاضر نيستند زنان جامعه به خاطر حضور آنان به كناري رانده شوند. آنها در برخي مواقع هم حاضرند به خاطر ممنوعيت براي حضور زنان، خود را نيز از حضور در اين ميادين محروم كنند.

اما بازهم «خانم ها»؛ «خانم ها» يي كه به واسطه جنسيت شان توسط هم جنسان شان به پارلمان راه يافته اند. «خانم ها»يي كه زندگي را تنها در زنده ماندن آدم ها، توليد مثل و ايجاد جامعه هاي كوچك به نام خانواده كه قرار است محل تربيت انسان هاي نسل آينده باشد، مي دانند. براي زنان از نگاه آنان راهي جز خدمت به همسر و تر و خشك كردن فرزندان قد و نيم قد براي رسيدن به سعادت نيست. زناني در گوشه پستو كه حتي بهتر است به حضور در جامعه هم فكر نكنند چه رسد به حضور در ورزشگاه. نگاه اين «خانم ها» به زنان جامعه شان، نگاه پر مهر هم جنس به هم جنس نيست، نگاه ولي به كودك صغيرش است كه آنها هيچ نمي دانند و نمي فهمند چه برايشان خوب است و چه بد، «خانم ها» اما مي دانند و صلاح را مي خواهند.

كاش «خانم ها» بدانند كسوتي كه در اختيارشان است، براي اين است كه تشخيص دهند زنان جامعه شان چه مي خواهند، حتي اگر در اقليت باشند، حتي اگر خواستشان، اولويت اول زندگي شان نباشد، حتي اگر صرفا براي گذراندن ساعاتي خوش باشد، حتي اگر از جنس تفريحاتي باشد كه ندارند و نداشتند، هرگز. «خانم ها»؛ زنان را انسان هاي بالغ ببينيد كه قوه تشخيص و درك دارند. زنان جامعه، آدم هايي از جنس خودتان هستند، از جنس شماياني كه به پارلمان كشور راه يافته ايد، آنها سواد دارند، عقل شان نصف نيست، درك خوبي از شرايط اجتماعي كشور دارند، اولويت هايشان را خوب مي شناسند. آنها احترام مي خواهند و كرامت انساني.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه اعتماد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. همه مشکلات زن ها از طرز فکر پایین مرد ایرانی سرچشمه میگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.