خانه » اخبار روز » برای رئیس صدا و سیما متاسفم

برای رئیس صدا و سیما متاسفم

ضرغامی است و کوله باری از تحسین و انتقاد؛ ضرغامی است و یک دنیا گمانه؛ ضرغامی است و روزشماری برای پایان حکم ریاستش؛ ضرغامی است و تردید برای ماندن یا خداحافظی.

آیا سابقه داشته که در طول فعالیت صداوسیما خبر گلایه قوه قضائیه از عملکرد این قوه منتشر شود؟ ظاهرا سعه صدر قوه قضائیه مانع از انتقادات صریح و علنی از سازمانی شده است که حکم ریاست ضرغامی بر آن رو به پایان است. به طور طبیعی طی سال های گذشته بیشترین انتقاد از ناحیه دولت و سپس قوه مقننه راهی جام جم شده است.

دولت احمدی نژاد آنچنان گله ای از صداوسیما نداشت چنانکه یار احمدی نژاد به عنوان مجری و پرسشگر برنامه در مقابل او می نشست و یا سفرهای استانی پرهزینه آن دولت به بهترین نحو ممکن از سوی صداوسیما پوشش داده می شد و اگر اختلافاتی هم بود در مقابل اقدامات صداوسیما برای پاستور چندان مهم نمی نمود که پاداش آن هم در روزهای آخر دولت دهم با اهدای بخش بزرگی از اراضی نمایشگاه به صداوسیما داده شد.

با آغاز دولت یازدهم یا بهتر است گفته شود قبل از آغاز دولت یازدهم برخی در صداوسیما، علم انتقاد از منتخب مردم را بلند کردند که اوج آن در انتخاب مجری اولین نشست خبری رئیس جمهور بود. برنامه «صرفا جهت اطلاع» هم در این عرصه پیشتاز است و در هجمه به رئیس جمهور و وزرای کابینه کوتاهی نمی کند اما اکنون بسیار عجیب است که رئیس قوه قضائیه به انتقاد صریح و علنی از صداوسیما می پردازد. گلایه های رئیس قوه قضائیه از صداوسیما و ضرغامی به حدی بود که او انتقادات و اظهاراتش نسبت به صداو سیما را به خطبه شقشقیه تشبیه کرد. خطبه ای که در آن حضرت علی(ع) از برخی افراد گلایه کرده و البته به صبر توصیه شده است.

گله های رئیس قوه قضائیه

دیروز رئیس دستگاه قضایی در حاشیه مراسم تجدیدمیثاق با آرمان های امام راحل در جمع خبرنگاران گفت: درست نیست صداوسیما حیاط خلوت افراد خاصی شود و عوامل برنامه ای دست به دست هم دهند تا قوه ای را محاکمه کنند. آیت ا… آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: البته ما از صداوسیما گله داریم زیرا برخی از برنامه های صداوسیما صددرصد تخریبی بود. برنامه های یکجانبه و محاکمه قوه قضائیه بدون حضور طرفین که بعضا عناوین مجرمانه دارد، صحیح نیست. وی تصریح کرد: درست نیست صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران حیاط خلوت افراد خاصی شود. در همه دستگاه ها ممکن است مشکلات وجود داشته باشد اما قضاوت ها باید عادلانه باشد نه اینکه در برنامه ای مجری، تهیه کننده و مدیر شبکه دست به دست هم داده تا قوه ای را محاکمه کنند.

وی در ادامه سخنان خود در مرقد مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: این هفته یک ظرفیت بسیار خوبی است برای ارزیابی اقداماتی که در قوه قضائیه انجام شده است؛ زیرا هم زمان بررسی کارهای مثبتی است که انجام شده و اگر هم نواقص و کاستی وجود دارد، مورد بررسی قرار گیرد. وی با بیان اینکه مدیران عالی دستگاه قضایی انسان هایی متدین، شریف و علاقه مند به کار هستند، گفت: مشکلات وجود دارد اما نهادها و دستگاه های دیگر نیز باید برای برطرف شدن مشکلات کمک کنند. ما نیز تلاش های خود را در این راستا انجام می دهیم و امیدواریم نتیجه این تلاش ها همراه با اخلاص باشد و خروجی بسیار خوبی برای کشور داشته باشد. وی با اشاره به اقداماتی که در این دوره انجام شده است، ادامه داد: اینکه شخصی در برنامه ای حاضر شود و بگوید بدون پارتی بازی نمی شود در قوه قضائیه کاری کرد، صحیح نیست. 14میلیون پرونده در قوه قضائیه رسیدگی می شود و نباید قضات متدین را مایوس کرد.

وی با اظهار تاسف برای رئیس سازمان صداوسیما، گفت: برای رئیس سازمان صداوسیما متاسفم که این گونه عمل می شود؛ بنابراین باید برای رفع مشکلات همدلی صورت گیرد. عالی ترین مقام دستگاه قضایی ادامه داد: این صحبت های ما شبیه خطبه شقشقیه است. وی گفت: در هفته قوه قضائیه برنامه های خوبی داریم و ما صدای مردم را می شنویم و این گونه نیست که به حرف های آنان بی اعتنا باشیم.

ما از مشکلات اطلاع داریم و امیدواریم که خدا به ما کمک کند. آملی لاریجانی البته فرصت را مناسب دید تا مانع تحقق برخی شائبه ها درمورد اختلاف میان روسای قوا شود. چند روز قبل مراسم بزرگداشت قوه قضائیه برگزار شد که طی آن رئیس جمهور بیش از سایر مسئولان قوا سخن گفت که ظاهرا در همان روز رئیس قوه قضائیه به همین موضوع اشاره کرده بود. برخی درصدد بودند اظهارات آملی لاریجانی را به معنای اختلاف نظر سران قوا تحلیل کنند اما دیروز رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: صحبت های رئیس جمهور و رئیس مجلس در همایش قوه قضائیه همدلانه بود. وی ادامه داد: مسئولان عالی قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری شرف یاب شدند و فرمایشات ایشان موثر و راهگشا بود. همچنین سخنان مقام معظم رهبری روح جدیدی در مدیران دمید، اما همدلی برای رفع مشکلات نیاز است.

انتقادی در سال 88

در 30 شهریور 88 هم یک مقام قضایی دیگر از عملکرد قوه قضائیه انتقاد کرده بود. رئيس ديوان عدالت اداري درخصوص جبران آنچه تاكنون در جريان دادگاه ها (پخش اسامی متهمان) رخ داده است، اظهار كرد: جبران اين موضوع ربطي به قوه قضائيه ندارد زيرا مسئوليت پخش اسامي افراد با قوه قضائيه نبوده است. قوه قضائيه دادگاه را علني اعلام مي كند و بايد مراحل قانوني مربوط به آن رعايت شود.

حال ممكن است تقصير يا قصوري از ناحيه دادگاه بوده كه از ابتدا روي اين مساله تاكيد نكرده و به تبيين مواد قانوني مربوطه نپرداخته يا در زمينه اقداماتي كه بايد درجهت كنترل نشر و پخش جريان دادگاه انجام مي داده، كوتاهي كرده باشد اما اساسا پخش جريانات دادگاه به عهده قوه قضائيه نبوده است بلكه اين مساله به سازمان صداوسيما مربوط بوده كه قطعا فيلترهايي هم در اين زمينه بايد به كار گيرد. وي اضافه كرد: قوه قضائيه مجموعه عظيمي است و نمي توان اقدامات انجام شده را به كل آن نسبت داد زيرا ممكن است يك دادگاه در جايي تخلف كند و مسئولان دادگاه بايد پاسخگو باشند. منتظري خاطرنشان كرد: در هر صورت عملي كه انجام شده منطبق با قوانين نبوده و متاسفانه چند جلسه دادگاه نيز به اين منوال برگزار شده است. البته در سال هاي گذشته هم برخي جريانات اتفاق مي افتاد و به همين شكل عمل مي شد اما متاسفانه اين اقدامات درس عبرتي نشد كه بياييم و چارچوبي تعريف شده براي پخش دادگاه ها مقرر كنيم.

نماینده قوه قضائیه، رئیس شورای نظارت بر صداوسیماست

اکنون در شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما حجت الاسلام رئیسی به عنوان نماینده قوه قضائیه جایگاه ریاست را برعهده دارد و او می توانست با اخطارهای خود در این شورا ضرغامی را متوجه اشتباهاتی کند که دیروز آیت ا… لاریجانی بابت آنها برای رئیس سازمان صداوسیما اظهار تاسف کرد اما چرا نقدها از سوی این شورا به ضرغامی منتقل نشد. درباره این موضوع می توان چند گمانه را مطرح کرد. نخست اینکه انتقادات رئیس قوه قضائیه از عملکرد صداوسیما به قدری دارای اهمیت است که او صلاح دیده تا با بیان آن در جمع ضرغامی را هرچه سریع تر متوجه اشتباهات و جبران آن کند.

گمانه دیگر این است که با توجه به اختلافاتی که چندی پیش در شورای نظارت بر صداوسیما پدید آمد، آیت ا… آملی لاریجانی مصلحت را در آن دیده تا گلایه هاش در این شورا مطرح نشود تا شاید سبب بروز اختلافات دیگر نگردد. شاید دلیل دیگر رئیس قوه قضائیه برای طرح انتقاداتش به صورت علنی به آنجا بازگردد که شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما دارای آنچنان تاثیری در روند فعالیت های این سازمان نیست و همین امر موجبات گلایه هایی را نیز فراهم کرده است چنان که در خردادماه سال جاری علی مطهری که خود عضو سابق شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما بوده است، بیان داشت: نظارت شورای نظارت بر صداوسیما در حد نظارت استطلاعی است و تصمیمات این شورا تنها به اطلاع رئیس سازمان صداوسیما می رسد و وی مختار است به نظرات شورای نظارت پاسخ دهد یا ندهد.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه آرمان


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

 1. درکت میکنم

 2. خوب شد این ضرغامی داره میره
  به گند کشید صداو سیمارو
  همش تخریب میکرد مخصوصا روحانی رو

 3. حال سوال من اينست:
  1_جرم بنده چه بوده است(به اسب شاه گفتم يابو)
  2_من رييس… آيا هر كاري كه بخوام انجام بدم محقم حتي اگه تو خيابان برعكس همه حركت كنم؟
  3_شغل من(رييس…) باعث ميشه بتونم مردم رو بيكار كنم!
  4_قاضي محترم كشيك چطور نديده و نشناخته چنين حكمي داده اند؟

 4. با سلام
  جناب آقاي آملي لاريجاني: دو هفته پيش بنده در محل كارم(پاركينگ) به يك ماشين كه بعد مشخص شد رييس اطلاعات نيروي انتظامي ميباشد، گفتم ماشين خود را جابجا نموده و در جاي معين بگذارد كه ايشان امتناع كردند، بنده هم در قبال اينكار ايشان قبض خودرو به وي ندادم(طبق روال كاري)ايشان با بيان اينكه رييس اطلاعاتم و شما را از نان خوردن مي اندازم و…با تماس با 110 و غيره و آوردن مأمورين انتظامي به محل كار بنده اين قاتل زنجيره اي( بنده) را به كلانتري منتقل كرده و در عرض نيمساعت حكم بازداشت من توسط قاضي كشيك صادر شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.