خانه » اخبار روز » اجتماعی » آیا این مکان واقعا دروازه جهنم است؟! +تصاویر

آیا این مکان واقعا دروازه جهنم است؟! +تصاویر

ناطق زیبای طبیعی در کنار سازه های بدیع انسانی جاذبه های گردشگری بسیاری را در نقاط مختلف جهان به وجود می آورد؛ «دروازه جهنم» یکی از مکان های عجیب در ترکمنستان است که پس از 40 سال شعله ور بودن هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کرده است.

آیا این مکان واقعا دروازه جهنم است؟! +تصاویر

این منظره که در نگاه اول بخشی از یک فیلم علمی تخیلی به نظر می رسد از حمله بیگانگان به زمین ایجاد نشده بلکه دهانه گودالی است که 43 سال پیش توسط زمین شناسان در صحرای قره‏قوم در منطقه موسوم به «دروازه» واقع در استان آخال در ترکمنستان ایجاد شده، آتش گرفته و به وسیله مردم محلی دروازه جهنم نامیده شده است. قطر این چاله بالغ بر 70 متر و عمق آن نیز بیش از 20 متر است و گاز طبیعی زیادی را تا به امروز هدر داده‏، اما دست ‏اندرکاران صنعت گردشگری ترکمنستان در تلاش هستند که این چاله در حال آتش را به یکی از جاذبه‏ های منحصر به فرد ترکمنستان تبدیل کنند. جالب است که فقدان امکانات رفاهی گردشگران خارجی را بیشتر برای بازدید به این محل جذب می ‏کند و شرکت های توریستی محلی تنها با خودروهای شاسی بلند و جیپ مهمانان را به این محل می آورند و برخی امکانات سیار رفاهی را برای آنها فراهم می ‏کنند.

آیا این مکان واقعا دروازه جهنم است؟! +تصاویر

در سال 1350 شمسی، زمین شناسان شوروی سابق حفاری برای کشف گاز طبیعی را در این منطقه آغاز کردند. در حین حفاری زمین های اطراف مته فروریخت و این گودال با قطر دهانه حدود 70 متر ایجاد شد. تیم حفاری که نگران بود از این حفره گازهای سمی متصاعد شود، تصمیم گرفت با شعله ور کردن این گازها از خطر پیشگیری کند. کارشناسان حفاری این منطقه حدس می زدند آتش بعد از چند روز خاموش شود؛ اما هنوز این گودال با مصرف گاز طبیعی که منابع زیرزمینی به بالا نشت می کند شعله ور است.

رئیس جمهور این کشور در فروردین 1389 از این منطقه بازدید کرد و دستور داد که روند سوخت گاز طبیعی متوقف شود اما هنوز این آتش ادامه دارد. گودال حاوی این آتش در صحرای قره‏قوم واقع شده که بخش گسترده ای از کشور ترکمنستان را به خود اختصاص داده و در شرق دریای خزر واقع شده است. دریای آرال در شمال آن و آمودریا در شمال شرق این صحرا واقع شده که ذخایر با ارزشی از نفت و گاز طبیعی را در خود جای داده است. دولت ترکمنستان قصد دارد با معرفی جهانی «دروازه جهنم»، آن را به جاذبه جدید گردشگری این کشور تبدیل کند. “دروازه جهنم” به عنوان یک رویداد نادر زمین شناسی مکانی است که برای بیش از چهار دهه در آن آتش روشن بوده و بخار قرمز به آسمان می فرستد.

آیا این مکان واقعا دروازه جهنم است؟! +تصاویر

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری فارس

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *