خانه » اخبار روز » تله های نامرئی برای 60 زن و دختر

تله های نامرئی برای 60 زن و دختر

پسر چت باز که در فضای مجازی به کمین دختران دانش آموز می نشست، از سوی پلیس سایبری دستگیر شد. قربانیان این تله گذاری اینترنتی بیش از 60 دختر جوان و دانش آموز بودند که از استان های سراسر کشور در دام نامرئی وی گرفتار شده بودند.

اوایل فروردین ماه امسال بود که پدری به همراه دختر دانش آموزش به یکی از مراکز پلیس فضای مجازی در استان مازندران مراجعه کرده و آنان را در جریان ماجرای عجیبی که برای دخترش رخ داده بود قرار داد.

وی گفت: مدتی بود که به رفتار دخترم مشکوک شده بودم. او دائم در فکر بود و کمتر می خندید. از طرف دیگر یک گردنبند قیمتی که برایش خریده بودم نیز دور گردنش نبود.

هر بار در این باره از او پرسش می کردیم او با ادعاهایی از پاسخ دادن طفره می رفت.

این وضعیت ادامه داشت تا این که چند روز پیش باز هم دخترم را گریان و ناراحت دیدم. دلیلش را از او پرسیدم. ابتدا تردید داشت ولی به او اطمینان دادم که در هر صورت در کنارش خواهم بود.

دختر در حالی که اشک می ریخت ماجرای آشنایی اش را با مرد جوانی در فضای مجازی برایم تعریف کرد.

وی می گفت: چند ماه پیش هنگامی که در فضای شبکه اجتماعی آواکس یا همان لایو چت در حال گشت بودم یکی از کاربران که خود را نیما معرفی می کرد از من خواست تا دقایقی را با او مکالمه داشته باشم.ابتدا می ترسیدم ولی بعد دل به دریا زده و به خواسته اش پاسخ مثبت دادم. او خودش را دانشجو معرفی کرد و ادعا می کرد چون به دلیل وضعیت مالی خوب خانواده اش، آنها به طور مداوم در سفر های خارجی هستند، او تنها است و نیاز دارد تا با کسی حرف بزند.ارتباط ما ادامه پیدا کرد تا این که او چند قطعه عکس از خودش برایم فرستاده و مدعی شد از من خوشش آمده و قرار است بعد از مراجعه خانواده اش از سفر اروپا با آنها درباره ازدواج صحبت کند. بعد از آن هم خواست برای آشنایی بیشتر و این که عکس مرا به خانواده اش نشان بدهد، تصویری از خودم برایش بفرستم.

این ارتباط ادامه پیدا کرد و او هر روز به بهانه های گوناگون عکس های جدیدی از من می خواست و مرا راضی کرد تا حتی عکس های خصوصی خودم را برایش بفرستم.

بعد از این اتفاقات بود که او شماره تلفن خواست و ارتباط تلفنی ما شروع شد. در جریان این ارتباطات او حرف هایی می زد که قابل گفتن نیست. هر بار که اعتراض می کردم می گفت ما قرار است زن و شوهر شویم و طرح این حرف ها مهم نیست.

اواخر سال قبل بود که او ادعا کرد پولی که خانواده اش برای او گذاشته بودند تمام شده و اگر ممکن است برایش پول بفرستم تا بعد از مراجعت خانواده برگرداند.

جواب دادم پول ندارم اما او خواست گردنبندم را برایش بفرستم. تعجب کردم که او چگونه دانسته من گردنبند دارم وقتی پرسیدم گفت در عکس هایت بوده و من دیدم.

چون این گردنبند هدیه پدر و مادرم بود حاضر به پذیرش درخواست او نشدم در این مرحله بود که لحن او از حرف های عاشقانه به تهدید تبدیل شد و گفت همه مکالمات ما را ضبط کرده و اگر به خواسته اش عمل نکنم همه را به همراه عکس های خصوصی که برایش فرستاده بودم روی شبکه های مجازی قرار می دهد.از ترس این که با این کار آبروی من و خانواده ام به خطر خواهد افتاد، به خواسته اش تن داده و گردنبند را به وی دادم. او چند روزی تهدید نکرد تا این که بازهم تماس گرفته و این بار پول خواست. در وضعیت بدی گرفتار شده بودم نمی دانستم چکار باید بکنم. از طرفی پول درخواستی وی را نداشتم و از سوی دیگر می ترسیدم با مخالفتم باعث آبروریزی خود و خانواده ام شوم.

در چنین وضعیتی بودم که موضوع را با پدرم در میان گذاشتم. او پیشنهاد داد ماجرا را با پلیس در میان بگذاریم.

بدین ترتیب پرونده کلاهبردار اینترنتی در اختیار پلیس «فتا» استان مازندران قرار گرفت و عملیات تخصصی برای به دست آوردن ردی از او کلید خورد.

در نخستین مرحله از تجسس ها مشخص شد عکس های ارسالی کلاهبردار اینترنتی متعلق به یکی از هنرپیشه های هالیوودی است و مطالعه روی تماس های تلفنی و سایر دلایل و مدارک به دست آمده حکایت از آن داشت که او در یکی از شهرهای استان اردبیل است.

در ادامه بررسی ها مستنداتی به دست آمد که مأموران را به مخفیگاه جوان شیاد کشاند. در حالی که سه ماه از آغاز عملیات پلیس برای ردیابی این مرد می گذشت سرانجام مخفیگاه وی تحت محاصره مأموران درآمد و بازداشت شد.

وی که باور نداشت رازش فاش شده باشد وقتی سردی دستبند پلیس را روی مچ های خود دید لب به اعتراف گشود و جزئیات تله گذاری های اینترنتی خود را برای دختران و زنان جوان در فضای شبکه های اجتماعی فاش کرد.

مأموران پلیس فتای مازندران پس از دستگیری این مرد جوان در بازرسی از سیستم های رایانه ای او تعداد زیادی عکس از طعمه های وی در حالی که در یک فایل مخفی ذخیره شده بود به دست آوردند.

هشدارهای پلیس

سرهنگ رستمی رئیس پلیس فتای استان مازندران با هشدار به خانواده ها در باره گسترش این نوع ارتباطات گفت: با توجه به پیشرفت های روزافزون حوزه IT و بروز فاصله اطلاعاتی میان والدین و فرزندان که از آن به عنوان شکاف دیجیتالی یاد می شود، باعث شده در برخی موارد کنترل و نظارت کافی روی عملکرد فرزندان در زمان کار با رایانه و بخصوص اینترنت، در اکثر خانواده ها وجود نداشته باشد و این امر موجب بروز آسیب هایی برای فرزندان شده است.

وی گفت: والدین در این برهه از زمان لازم است خود را تا حد توان از نظر دانش عمومی رایانه به روز کرده و سعی داشته باشند تا ناآشنایی با رایانه موجب نشود از کنترل های اولیه بر فرزندان خود باز مانند.از مهمترین مواردی که جنبه پیشگیرانه دارد و می توان به والدین پیشنهاد داد، نصب و راه اندازی رایانه در محلی است که قابلیت کنترل فیزیکی و چشمی توسط والدین بر عملکرد فرزندان میسر باشد.

رئیس پلیس فتای مازندران در ادامه یادآور شد: ساعات کار فرزندان با کامپیوتر را برنامه ریزی و زمانبندی کنید، از نگهداری اطلاعات شخصی روی رایانه خودداری و سعی کنید اطلاعات شخصی خود را روی CD یاDVD ذخیره کرده و از آنها در محل مناسبی مراقبت کنید، تصویرهای پس زمینه رایانه خود را با دقت انتخاب کنید و از انتخاب تصاویر شخصی و خانوادگی به عنوان تصویر پس زمینه بپرهیزید.

همچنین والدین می توانند از نرم افزارهای «کنترل والدین» که در بازار موجود است برای نظارت بر عملکرد فرزندانشان در فضای مجازی کمک بگیرند.

-رفتار نامناسب: کودکان فکر می کنند در دنیای مجازی به دلیل احساس ناشناس بودن، در مقابل رفتار های نامناسب خود هیچ گونه مسئولیتی ندارند در حالی که آنها نباید فراموش کنند که در مقابل رفتار و اعمال خود پاسخگو هستند.

– تماس نامناسب: بعضی از افراد آنلاین در اینترنت مقاصد شومی دارند، مثل «هکرها و کلاهبرداران» که باید از آنها اجتناب کرد.

– محتوای نامناسب: ممکن است نگران مسائل غیراخلاقی، خشونت یا دیگر مشکلاتی که در فضای مجازی وجود دارد، باشید. شما می توانید با صحبت صحیح و مؤثر در مورد چگونگی برقراری ارتباطات صحیح آنلاین، خطراتی که کودکانتان را تهدید می کند، کاهش دهید و با تشویق، آنها را به استفاده از راهنمایی های خود متقاعد کنید.

49 درصد از کسانی که در این فضا وارد می شوند هویت معکوس دارند و 85 درصد فضای مجازی براساس تحقیقات، فضای تجاری و اقتصادی است و هرزگردی در این میان 3 تا 5 درصد را به خود اختصاص می دهد.

زمانی که افراد می خواهند از رایانه استفاده کنند نخستین ابزار برای ورود به فضای مجازی داشتن اینترنت است، این در حالی است که شبکه های موبایل این قابلیت را آسان تر کرده، به طوری که از طریق هر سیمکارتی می توان به اینترنت راه یافت.در دبیرستان ها و مراکز آموزشی بسیاری از دخترها و پسرهایی که والدین شان، آنها را در خانه ها از راه یافتن به اینترنت منع می کنند، از صبح تا زمانی که به خانه باز می گردند از طریق گوشی های همراه خود یا حتی گوشی های همراهی که از دوستان خود قرض و اجاره می کنند، در اینترنت سیر می کنند.

گفت وگو با کلاهبردار اینترنتی

چند سال داری؟

28 ساله هستم.

خودت را به چه نام هایی معرفی می کردی؟

نیما. از بچگی این اسم را دوست داشتم.

تا کلاس چند درس خوانده ای؟

دیپلم دارم.

با اینترنت چطور آشنا شدی؟

به کار های اینترنتی علاقه داشتم به خاطر همین با خرید برنامه های آموزشی، کار با اینترنت را یاد گرفتم.

چطور شد به فکر اخاذی و کلاهبرداری از دختران در فضای مجازی افتادی؟

ابتدا فقط از آنها برای صحبت کردن استفاده می کردم. بعدها به فکر افتادم تا حداقل از هرکدام از آنها مقداری شارژ اینترنتی بگیرم و این آغازی بود برای کارهای خلاف.

غیر از این دانش آموز، باز هم از کسی پول گرفتی؟

نه. وقتی گردنبند را گردن او دیدم وسوسه شدم. تازه آن را هم نفروختم و مأموران در اتاق پیدا کرده و به دخترک برگرداندند.

چرا عکس هنرپیشه ها را برای طعمه هایت می فرستادی؟

عکس افرادی را انتخاب می کردم که ناشناخته بودند بنابر این مشکلی پیش نمی آمد. از طرف دیگر می ترسیدم با دادن عکس های خودم بعداً برایم مشکل ایجاد شود.

با چند دختر و زن رابطه اینترنتی داشتی؟

فکر می کنم بین 50 تا 60 مورد بودند.

کارت چیه؟

بیکارم.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. واقعا ادم میمونه
    پس به کی باید اعتماد کرد!!!!!!
    مگه همین ادمهای اطرافمون توو دنیای چت نیستن!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *