خانه » اخبار روز » اجتماعی » آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

با رونمایی از طرح های تازه مانتو که از پرچم ایران و نمادهای جام جهانی به عنوان الگوی اصلی طراحی و رنگ بندی استفاده شده، این پرسش پیش آمده که آیا طراحی مانتوهای مورد تأیید بنیاد مد با واقع گرایی و مبتنی بر نیاز عمومی تعریف شده و کارکرد عمومی این پوشش ها در نظر گرفته شده است؟

شاید نیاز به نگاه عمیق کارشناسی نباشد تا درک کرد که این طرح ها توان جذب مخاطب داخلی را نیز ندارد و نشانه هایی چون پرچم آنچنان گل درشت در طرح ها مورد پردازش قرار گرفته اند که کمتر زن ایرانی، حاضر به پوشیدنش در محیط های عمومی خواهد شد و در ورزشگاه ها نیز طبیعتاً امکان حضوری وجود ندارد که قرار باشد این لباس ها کاربرد داشته باشد.

آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

خانه مد از جمله مؤسسات تک منظوره ای است که بنیاد ملی مد و لباس برای مدسازی و ارائه طرح به بازار تأیید کرده است؛ بنیادی که قرار است در این حوزه پوشش های طراحی و تولید شده در داخل را با همکاری دیگر دستگاه های مسئول گسترش دهد و در همین راستا، به تازگی شاهد رونمایی از لباس هایی با طرح عجیبی از سوی این مجموعه بودیم و این طرح ها بر تن مدل های ایرانی روی استیج به نمایش درآمد و رونمایی شد.

در نشست رونمایی از این چهار طرح، مریم مویدی، مدیر خانه مد گفت: فضای موجود جامعه، مربوط به جام جهانی است. به همین علت، رونمایی از آثار ورزشی خالی از لطف نیست؛ البته قرار بود طرح ها پیش از جام جهانی رونمایی شود، ولی به دلیل مشکلاتی، دریافت مجوز به طول انجامید. چهار طرح به نام های پانچو یوز، مانتوزا، آرک ایرانی و مانتو یوز است که هر کدام به دلیل استفاده از المان هایی نظیر یوزپلنگ و پرچم ایرانی اینچنین نامگذاری شده اند.

آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

هرچند مشخص نیست این طرح ها دقیقاً برای استفاده بانوان در محیط های ورزشی نظیر ورزشگاه ها طراحی شده یا استفاده در اماکن عمومی، با توجه به عدم امکان حضور بانوان در مسابقات فوتبال و والیبال و برخی رشته های دیگر که تمرکز بیشتری در این دوره بر آنها وجود دارد و همچنین تمایل نداشتن بیشتر بانوانی که در کشورهای خارجی به تشویق ملی می پردازند، از چنین پوشش هایی ـ به دلایل کاملاً مشخص ـ تنها گزینه پیش روی، استفاده در سطح شهرهای ایران است.

شاید نیاز به نگاه عمیق کارشناسی نباشد تا دریافت این طرح ها توان جذب مخاطب داخلی را نیز ندارد و نشانه هایی چون پرچم آنچنان گل درشت در طرح ها مورد پردازش قرار گرفته اند که کمتر زن ایرانی حاضر به پوشیدنش در محیط های عمومی خواهد شد و در ورزشگاه ها نیز طبیعتاً امکان حضوری وجود ندارد که قرار باشد این لباس ها کاربرد داشته باشد و صرفاً در ورزشگاه ها استفاده شود!

آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

با این اوصاف، تنها مشتری این طرح ها، وزارت فرهنگ و ارشاد، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال خواهند بود که ممکن است تعدادی از این پوشش های مصوب را خریداری کرده و رایگان در مسابقات خارجی میان تماشاگران ایرانی پخش کنند و به عبارت ساده تر، بازار اقتصادی مشخصی نمی توان در فضای عمومی عرضه لباس برای این پوشش ها و طراحی های مشابه که با واقع نگری گره نخورده اند، متصور شد.

بی گمان طراحی های متفاوت و تازه یکی از ابزارهای شناسایی ذائقه مخاطب ایرانی و ارائه گسترده تر طرح هایی است که این مخاطب به آن گرایش نشان می دهد، ولی در این میان آنچه محل تأمل است، بی توجهی به بدیهیات در امر طراحی است. در سال های اخیر، قریب به اتفاق تلاش ها برای ارائه طرح های نو در کشور به ویژه برای پوشش بانوان، به شکست انجامیده و این اتفاق به واسطه در نظر نگرفتن بدیهیاتِ این حوزه است.

آیا این مانتوها را می توان پوشید؟! +تصاویر

خلاصه آنکه با دیدن این طرح ها، آنچه به ذهن می رسد، علت عرضه آنها بدون در نظر گرفتن پذیرش عمومی شان است. حتی اگر بر فرض ضعیف، اگر این پوشش ها با اقبال عمومی روبه رو شوند، آیا دیگر نهادها همچون ضابطین، این طرح ها را پذیرفته اند و بانوان کشورمان می توانند با چنین پوشش هایی در معابر عمومی ظاهر شوند و با تذکر نهادهایی چون گشت ارشاد مواجه نخواهند شد؟ مد در کشورمان امری بسیار پیچیده تر از دیگر کشورهاست و بیش از طرح تازه، نیاز به اندیشه های تازه است.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

 1. … و البته بدون شک به این (فشن شو و نمایش) نقدهای بسیاری وارد است و بی شک همچون مراسم مشابهش بایستی در ترازوی انتقاد قرار گیرد تا پیشرفت حاصل گردد(البته نقد در حیطه مد! نه خواندن قصه حسین کرد شبستری!!)
  در ه صورت، با توجه به کم سن و سال بودن سایقه فعالبت در زمینه مدلینگ و فشن در ایران و نابالغ بودن در ابن حوزه ، آنهم بصورت جدی، تخصصی و سازماندهی شده، وجود بسیاری از کاستی ها و ناپختگی ها طبیعی بنظر میرسد که البته کم کم میتواند باتلاش و پشتکار و همچنین استفاده از متخصصین و راهنمابی ها و تجارب صحیح، به سطوح بالاتر کیفی در کنار افزایش کمیت، دست یافت.

 2. با مطالعه این مقاله ، فقط میتوان به این نتیجه رسیدم که شما انگار .کلا اصلا (تو باغ) نیستید دوستان! :))
  یعنی هنوز با مفهوم مدلینک و هنر فشن و چارچوب ها و مسایل ابتدایی اش هم آشنا نشده اید و به دلیل همین درک ناقص و جهلی که نسبت به این موضوع دارید قادر به هضمش نیستید….
  یعنی مثلا حتی با مسابل پیش پا افتاده ای همچون تفکیک میان طراحی لباس کاربردی با فشن های نمایشی را متوجه نمیشوید! :))) ههه! وقتی کسی هنوز با تفاوت دیزاین شوی طراحی لباس Norm و همگانی/کاربردی را با فشن شو های مربوط پوشش های خاص را نمیداند و از مرزها و باید و نباید ها و فلسفه دیزاین لباس بی اطلاع است ، یقینا به جایی که شما دوستان رسیده اید!
  بگذار ساده و عامیانه عرض کنم که یعنی صرف نظر از صحیح یا ناصحیح بودن این فعالیت و اینکه اصلا این مقوله فشن و مد و مدلینگ و… درست است یا نه… مسئله اینجاست که شما اصلا نمیدونی در مورد چی حرف میزنی عزیزم! یعنی ببخشیدا… ولی…. کلا تو باغ نیستی جونم! اصلا از مقدماتی ترین مسابل مربوط باین فعالیت و نمایش ها و شوها خبر نداری…
  طرف میگه اینا بیرون نمیشه پوشید!
  یا اینکع کی اینا دو میپوشه!!
  هههههه! 😀
  عزیز! مگه قراره این چیزایی که ارائه شد رو مردم توی خیابون بپوشن؟!! :)) یا اصلاً کلا کسی حتما استفاده کنه…. یا کلا کسی اصلاً تنش بزنه!
  ههههه! :))))

  شما اول برو داستان رو بفهم و ببین چند چنده! بعد بیا در موردش صحبت میکنیم………! هههه! 😀

  حالا اشکالی نداره…. ندبدید دیگه! :))) حالا کم کم بزرگ میشید و یاد میگیرین! 😀
  ههههه! :)))

  یعنی شمایید هاااا…. همین شمایید که باهاتون شدیم هفتاد-هشتاد میلیونااااا :)))
  😀

 3. هر زینتی جلب توجه کند برای زن،حرام است به گفته قرآن

 4. واقعن‌افتضاح‌هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.