خانه » اخبار روز » اجتماعی » توضیحات معاون رییس‌جمهور درباره شرایط خروج دختران از کشور

توضیحات معاون رییس‌جمهور درباره شرایط خروج دختران از کشور

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه “موضوع خروج بانوان بالای 18 سال با اجازه ولی از کشور در پیشنهاد دولت وجود نداشته است”، گفت: ظاهرا پیشنهادی در کمیسیون مطرح شده که آنجا هم قطع نشده است و بعید به نظر می رسد که این موضوع قطعی شود.

به گزارش ایسنا، فاطمه بداغی در حاشیه سی و هشتمین جلسه شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاههای اجرایی در رابطه با موضوع خروج بانوان بالای 18 سال از کشور با اجازه ولی اظهار کرد: در لایحه دولت چنین چیزی وجود نداشت.

وی توضیح داد: آنچه در لایحه دولت مطرح است، مطابق قانون مدنی است و افراد پس از رسیدن به 18 سال تمام، رشید محسوب می شوند و اصل بر عدم ولایت است. لذا برای خروج از کشور نیاز به هماهنگی با فرد دیگری ندارند.

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه “در قانون فقط زنان شوهردار مطابق گذشته برای خروج از کشور به موافقت همسرشان نیاز دارند”، تصریح کرد: به همان شکل که در گذشته بود، موضوع خروج بانوان همچنان باقی است و تفاوتهایی که لایحه گذرنامه با گذشته دارد، بیشتر در تعریف انواع گذرنامه ها و مشمولان عنوان گذرنامه های متفاوت است.

وی افزود: موضوع خروج بانوان بالای 18 سال با اجازه ولی از کشور در پیشنهاد دولت وجود ندارد و ظاهرا پیشنهادی در کمیسیون مطرح شده که آنجا هم قطع نشده است و بعید به نظر می رسد که این موضوع قطعی شود.

بداغی همچنین در رابطه با موضوع استخدام های دولت و اینکه رییس مجلس غیرقانونی بودن این موضوع را ابلاغ کرده است، گفت: ایراداتی که گرفته شده ممکن است رفع شود و مصوبات هیات وزیران به طور طبیعی طبق اصل 85 و 138 برای مجلس ارسال می شود و چنانچه مواردی باشد بررسی خواهد شد و اینکه گفته می شود ارسال نمی شود، درست نیست. این ادعاها جدید نیست اما به هر حال مصوبه مورد تحلیل قرار گرفته و نظرات اعلام شده است. بنابراین رفع ایراد خواهیم کرد و بر اساس قوانین عمل می کنیم.

بداغی افزود: انگیزه خوبی که در این مصوبه وجود داشته این است که وضعیت افرادی که بلاتکلیف هستند روشن شود پس اگر اشکالاتی در این مسیر وجود داشته باشد رفع خواهد شد.

معاون حقوقی رییس جمهور در رابطه با نشست مشترک مجلس و دولت نیز گفت: همه ما در حاکمیت سوار بر یک کشتی واحد هستیم و اگر هر جای این کشتی آسیب ببیند همه آسیب می بینیم و هر چقدر استحکام داشته باشد همه از آن بهره می بریم.

وی با اشاره به نقش حقوقدانان در تصمیم سازی در همه قوا نیز اظهار کرد: حقوقدانان نقش بی بدیلی دارند و طبیعی است حضور و هماهنگی و نزدیک شدن افکار آنها به جامعه و حاکمیت در مسیر واحد می تواند بسیار موثر باشد.

از پیش نیازهای کشور در شرایط فعلی، تبیین مرز تقنین و اجراست

به گزارش ایسنا، بداغی همچنین در سخنانی در این مراسم، با اشاره به ضرورت تبیین مرزهای تقنین و اجرا گفت: یکی از پیش نیازهای کشور در شرایط فعلی، تبیین مرزهای تقنین و اجراست. تعیین فهرستی از آنچه باید در امور تقنین اتفاق افتد آسان تر از تعیین فهرستی است که در امور اجرا باید مشخص شود پس باید در این مسیر گام برداریم.

وی با اشاره به نقش حقوقدانان در اداره  حاکمیت و بی بدیل دانستن آن اظهار کرد: بخشهای حقوقی در سه قوه به خوبی باید نقش خود را بازشناسی کند و تاثیرگذاری خود را د راداره حاکمیت جدی تر از گذشته مورد توجه قرار دهد.

بداغی ضمن مهم  دانستن موضوع سیاستهای کلی گفت: موضوع سیاستهای کلی برای ما از نگاه به آرمانها و ارزشها شروع شد و در این مسیر کمتر به وضعیت جاری و گام به گام و رفع نیازهای فوری توجه شده است و در خیلی از سیاستها کلی خط مشی ها بر اساس آرمانها مورد توجه است.

وی با اشاره به این که در سیاستهای کلی خودکفایی دفاعی و امنیتی به پیوستگی بین مفاهیم ارزشی نظام و توجه به واقعیتهای موجود به شکل درهم آمیخته دیده شده است خاطر نشان کرد: برخی بخش ها با توجه به نگاهی که نظام به بحث امنیت و دفاع دارد به دقت طراحی شده است. مثل بحث قطع وابستگی به خارج و ممنوعیت تعیین نیازهای امنیتی از خارج مگر در صورت ضرورت و غیره.

معاون حقوقی رییس جمهور با تاکید بر این که نظام به یک پارچگی بین مردم در بخش های دفاعی و امنیتی اعتقاد دا رد تصریح کرد:  نقطه گرایی در بخش دفاعی و امنیتی مورد توجه است و همکاری سپاه با مدیریت نخبگان خوب بوده است و امیدواریم این مسیر تحقق یابد و موثر واقع شود.

وی با اشاره به این که آسیب شناسی وضع قانون پیش نیاز کار است اظهار کرد: قانون را باید از نگاه مجریان آسیب شناسی کنیم و مشکلات را در حوزه ی تحریم کاهش دهیم که در این راستا همه باید توجه لازم را داشته باشند.

بداغی افزود: برخی فرصتها در طول خدمت افراد پیش می آید که فرصت طلایی است اما اگر از آن بهره نگیریم تا سالها تکرار نمی شود پس فرصت تقنین سیاست قانون گذاری امروز به همه ی حقوقدانان داده شده است تا غصه های خود در مورد وضع تقنین کشور را منعکس کنند و جهت گیری های کلی در این زمینه اصلاح شود.

وی با بیان این که باید به چارچوب منظم از امور تقنینی کشور برسیم گفت: باید قانون گذار را از ورود به جزییات نجات دهیم و فکر می کنم این رسالت را به همکاران و دوستانمان منتقل کرده ایم و فرصت استثنایی برای همه ی حقوقدانان به وجود آمده تا پیشنهادات خود را به ما برسانند و امیدواریم کار علمی و منسجم بر اساس نیاز سنجی انجام شود و کشور از گرفتار شدن در اختلافات قوا که برای وحدت ملی آسیب زا است نجات یابد.

معاون حقوقی رییس جمهور در پایان، برای برگزاری جلساتی درباره تقنین سیاستهای کلی ا علام آمادگی کرد.

 

 

منبع: asriran.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *