چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » روانشناسی » مدرسه کجاست؟

مدرسه کجاست؟

مدرسه حاصل تلاش نهايي بشر براي آموختن رسمي و يکي از اجزاي بقاي تعليم و تربيت تعريف شده است. به يک تعبير عمومي مي توان گفت «مدرسه» خانه دوم همه کودکان و فراگيراني بوده که مي خواستند بيشتر از حد آموزه هاي درون خانه خود بياموزند.

مدرسه جايي است که افراد براي همکاري و ياوري و آموختن مقررات و قوانين و يادگيري استدلال و منطق و زيبايي شناختي هستي و مهارت خواندن و نوشتن و حساب کردن به آن وارد مي شوند و طي فرآيندي نه چندان زود و برابر اصول و قواعد و جريان هاي مشابه و مشترک علمي به يادگيري مي پردازند. مدرسه به افراد احساس اعتماد به نفس داده و آنها را اجتماعي بار مي آورد و از طرفي باعث مي شود که افراد جرات پيدا کرده و بتوانند مکنونات دروني خود را با ديگران به تبادل نظر بگذارند.

در مدرسه است که فرد ياد مي گيرد چگونه ساعاتي را از افراد خانواده خود دور بوده و حس استقلال طلبي و استفاده از اراده خويشتن براي مواجهه با انواع مسايل و مشکلات را تجربه کرده و از اين طريق بتواند «خوداتکايي» را تمرين کرده و به دست آورد.

مدرسه محلي است که کودکان نيازهاي دانشي و اطلاعاتي خود را از افرادي مجرب و صاحب دانش و آشنا به اصول کلاس داري و تدريس مي آموزند. و در کنار آن به ايجاد ارتباط با هم کلاسي هاي خود پرداخته و از اين طريق به مهارت هاي اجتماعي دست پيدا مي کنند و اعتبارورزي را مي آموزند در مدرسه است که کودک ياد مي گيرد اضطراب جدايي از والدين را کاهش داده و به همکاري و مشارکت و بازي هاي گروهي با ديگران تبديل سازد.

مطالعات نشان داده اند کودکاني که در مدرسه مي توانند با ديگران به سر برده و سازگاري پيدا کنند، در جريان تحصيلات نيز پيشرفت مناسب تري به دست مي آورند بنابراين مدرسه جايي است که کودک آن را خانه دوم خود دانسته و مايل است که در آن از آرامش برخوردار باشد تا بتواند از توانايي ها و استعداد و قابليت هاي خود استفاده مناسب ببرد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: سلامت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *