چهارشنبه 22 مرداد 1399
خانه » سرگرمی » کرم‌های ابریشم ایرانی آزمایش خون می‌دهند!

کرم‌های ابریشم ایرانی آزمایش خون می‌دهند!

دکتر علیرضا صیداوی، پژوهشگر کشورمان که به همراه گروهی از محققان موفق به تهیه شناسنامه بیوشیمیایی همولنف ۲۰ لاین کرم ابریشم و شش گروه بومی این کرم ها در بانک ژن کرم ابریشم کشور شده است، در این زمینه به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: همولنف در واقع مایع اطراف سلول بدن برخی از حیوانات است که رگ هایی خونی ندارد و این مایع در بدن آنها نقش خون را ایفا می کند.

به گفته این متخصص در زمینه کرم ابریشم، فراسنجه هایی که او و همکارانش برای کرم های ابریشم تدوین کرده اند، در خون انسان با مواردی مانند گلوکز، کلسترول و… اندازه گیری می شود. وضعیت این پارامترها در لاین های مختلف کرم  ابریشم متفاوت است و با شاخص های زندگی آنها رابطه تنگاتنگی دارد.

صیداوی با اشاره به این که این طرح مطالعاتی در واقع پایه ای برای کارهای تحقیقاتی بعدی است، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال ممکن است نیاز داشته باشیم که برخی از این پارامترها را که با پروتئین سازی رابطه مستقیم دارند بررسی کنیم و از این لاین های قوی تر به عنوان خزانه ای برای انتقال متابولیت ها به لاین ها ضعیف تر استفاده کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد رشت افزود: ۲۰ لاین و شش گره بومی بررسی شده از نظر ویژگی های ژنتیکی اهمیت بسیار زیادی برای صنعت نوغانداری (پرورش کرم ابریشم) کشور دارند؛ اما پیش از این اطلاعات درباره پارامترهای بیوشیمیایی آنها بسیار ضعیف بود.

در طرح او و همکارانش ابتدا نمونه همولنف ۲۰ لاین و شش گروه بومی کشور گرفته شد و فراسنجه های بیوشیمیایی آنها مانند آنزیم ها و متابولیت ها با روش های علمی اندازه گیری و در نهایت یک شناسنامه کامل از این پارامترها برای این لاین ها تهیه شد. این اطلاعات سپس رده بندی و میزان دوری و نزدیکی کرم ها از نظر خویشاوندی تعیین شد.

به گفته این پژوهشگر برگزیده کشور که به صورت متمرکز بر روی طیور و کرم های ابریشم مطالعه می کند، تحقیقات درباره کرم ابریشم در کشور در وضعیت خوبی قراردارد. اظهار نظر او در این زمینه در مقایسه این بخش با تحقیقات در بخش های دامداری و مرغداری است اما این به معنی بی نیازی از پژوهش در این زمینه نیست چه آنکه باید برای حفظ و افزایش کیفیت لاین های با ارزش کرم ابریشم تحقیقات دقیق تر و بیشتری انجام شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.