خانه » اخبار روز » اجتماعی » مُدهایی که سرطان زا شدند

مُدهایی که سرطان زا شدند

در دنیای مد هر روز شاهد ظهور پدیده های مختلفی هستیم که می آیند و می روند اما برخی از آنها تبعات جبران ناپذیر و غیرقابل پیش بینی برجای می گذارند. شماری از عوامل فرهنگی و تاریخی طی قرن اخیر نظیر تغییر مُد و طراحی لباس های متفاوت سبب افزایش احتمال ابتلا به نوع وخیم سرطان پوست موسوم به ملانوم شده اند. بنابر یک مطالعه جدید که از سوی رونالد او. پرلمن، متخصص دانشکده پوست دانشگاه نیویورک انجام شده، تشخیص سریع و اقدامات موثر و بهبود یافته در گزارش موارد ابتلا، عامل اصلی افزایش مستمر آمار مبتلایان به سرطان پوست ملانوم نیست.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض ایالات متحده (CDC) در سال 2011 میلادی 12 هزار و 212 نفر شامل 8241 مرد و 3971 زن در آمریکا بر اثر ابتلا به سرطان پوستی ملانوم جان باختند. ملانوم، مرگبارترین نوع سرطان پوست است که در آمریکا تقریبا به اندازه سرطان پستان مرگبار است.

متخصصان پوست تصمیم گرفتند تاثیر شیوه های مختلف پوشیدن لباس، معیارهای اجتماعی، نمونه های پزشکی، درصد افرادی که پوست خود را برنزه می کنند، شرایط اقتصادی و الگوی سفر را با تمرکز روی افراد مبتلا به ملانوم به منظور برآورد نرخ ابتلا به سرطان ملانوم مورد تحلیل قرار دارند. آنها نخست به بررسی اوایل قرن بیستم که افراد لباس های تقریبا پوشیده ای که از سر تا پایشان را می پوشاند و به طبقه بالای اجتماعی تعلق داشتند، پرداختند.

دیوید پولسکای در بیانیه ای اعلام کرد: در اوایل قرن بیستم استفاده از نور خورشید به طور گسترده برای درمان نرمی استخوان و سل پذیرفته شده بود و نور خورشید به عنوان یک عامل مفید برای سلامت عموم بدن در نظر گرفته می شد. این مسئله سبب شکل گیری این باور شد که برنزه کردن برای سلامتی مفید است. در نتیجه آفتاب گرفتن و پوشیدن لباس های شنا که بخش کمتری از پوست را می پوشاند رواج یافت.

علاوه بر این موارد، تغییر باورهای اجتماعی نسبت به برنزه کردن سر و کله اش پیدا شد. در حالی که پوست برنزه در ارتباط به طبقه سطح پایین اجتماع که در زیر نور آفتاب کار می کردند تعلق داشت اما با گذشت زمان داشتن پوست برنزه به نشانه ای از رفاه اجتماعی و سلامت جسمانی بدل شده است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد هرچه درصد قرارگیری در معرض نورخورشید افزایش می یابد، تعداد مبتلایان به سرطان ملانوم نیز در آمریکا بیشتر می شود. پولسکی نتیجه می گیرد که رویکردها و عادت ها میزان قرارگیری در معرض نور خورشید را شکل می دهند.

جزئیات بیشتر درباره این یافته ها در مجله سلامت آمریکا منتشر شده است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *