خانه » اخبار روز » آنچه من را به ایران کشید خود ایرانیان بودند

آنچه من را به ایران کشید خود ایرانیان بودند

آندریا روشکه عکاس و سیاحتگر آلمانی است که به تازگی کتابی را با عنوان ایرانبا همکاری موسسه انتشارات الهدی و با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در آلمان ترجمه و در نمایشگاه کتاب فرانکفورت رونمایی کرد. به همین مناسبت گفتگویی با وی انجام شده است که در ادامه از نگاه شما می گذرد: خانم روشکه، می دانم که شما بسیار سفر می کنید و به همین خاطر می خواهم از شما سوال کنم که از سفر کردن به دنبال چه چیزی هستید؟ بیشتر از این دوست دارم بدانم که از سفر کردن به ایران دنبال چه هدفی بودید؟

من توسط کنسول گری ایران بود که با ایران آشنا شدم. در واقع کنسول ایران چنان از زیبایی ها و شگفتی های ایران برای من و همسرم تعریف کرد که ما تصمیم گرفتیم به ایران سفر کنیم و بعد از سفر نخست بود که چنان شیفته ایران شدم که به سایر دوستانم هم پیشنهاد سفر به ایران را دادم. پیش از این سوال می کردم که سفر به ایران خطری را برایشان به همراه ندارد و با تهدیدی مواجه نیستند؟ اما دوستان دیگری که به ایران سفر کرده بودند به من می گفتند که هیچ خطری در سفر به ایران وجود ندارد و آنها بسیار مردم دوست هستند.

همین مساله باعث شد که من به همراه چهار نفر از دوستانم برای نخستین بار به ایران سفر کنم. این گروه شامل من و همسرم و دوستم و یک راهنمای تور بود که تصویر خوبی از ایران برای ما ساخت و راهنمایی های خاصی به ما کرد تا بتوانیم ایران را از نزدیک و درست ببینیم و همین راهنمایی بود که من را به دو سفر دیگر به ایران هم تشویق کرد تا بیشتر بتوانم این کشور را ببینم.

چرا کتاب ایران را نوشتید؟

این کتاب نوشته شد تا به مردم جهان بگوید که آنچه سیاست و مطبوعات درباره ایران می گوید صحیح نیست و برعکس این تبلیغات باید به ایران سفر کرد و آنجا را دید تا با حقیقت آن آشنا شد.

آنچه من را به ایران کشید خود ایرانیان بودند

در این سه سفر چه چیزی از ایرانیان بیشتر نظر شما را به خود جلب کرد؟

فرهنگ غنی و مناظر و طبیعت ایران زیباست اما آنچه من را به ایران کشید خود ایرانیان بودند. من کشورها و فرهنگ زیادی را دیده ام اما دلگرمی و صمیمیت ایرانی ها را جای دیگری پیدا نکردم و این توجه من را بیشتر از هر چیز دیگری به خودش جلب می کند.

شما به صورت حرفه ای نویسنده اید؟

من پیش از این که نویسنده باشم یک ژورنالیستم و در این رشته درس خوانده ام. در آلمان شرقی سابق هم در یک دوره 10 ساله کار خبری کرده ام و سردبیر بودم. البته در یک روزنامه محلی این را می گویم که بدانید با نوشتن بیگانه نیستم. ابزار لازم برای نوشتن کتاب و طراحی آن را هم داشتم. البته مجله ای که من در آن کار می کردم کوچک بود اما می خواهم بگویم که با نوشتن بیگانه نیستم و درباره ژورنالیسم در دانشگاه تحصیل هم کرده ام. ابزار لازم برای نوشتن و طراحی کتاب را خودم مهیا کردم؛ عکاسی کردم و متن را نوشتم و حتما می دانید غیر از این سه کتاب دیگر هم دارم.

با چه موضوعی؟

ایران؛ یکی سفرنامه سفر اولم به ایران بود. کتاب دوم هم بعد از سفر دوم به ایران بود که 6 هفته طول کشید و من و همراهانم بیش از 10 هزار کیلومتر در ایران سفر کردیم و 60 شهر را دیدیم. در سفر آخر هم تصمیم گرفتم که نکات باقی مانده از سفرهای قبلی را ببینم و بنویسم و در نهایت هر سه سفر را در این کتاب در قالب تصاویری که باید از ایران دید و جاهایی که باید در ایران سفر کرد را به صورت عکس و متن جمع آوری کردم.

کدام بخش از ایران بیشتر از سایر بخش ها برای شما جذاب بود؟

خیلی سخت است که به این سوال جواب دهم. ایران کلا زیباست. از من نخواهید بخشی از آن را تنها اسم ببرم. ما شیراز بودیم و اصفهان و تبریز. هر کدام زیبایی خودشان را داشته اند و نمی شود آن را از بقیه جدا کرد.

فکر می کنید کتاب شما در جامعه غیر فارسی زبان و غیر ایرانی این بازخورد را خواهد داشت که به دیدن ایران تشویق شوند؟

من بعد از انتشار این کتاب، شاهد بودم که خیلی ها به این اثر رجوع کردند و مایل به سفر به ایران شدند و به همین دلیل من فکر می کنم که کارکرد و بازخورد اصلی این کتاب این بود که ثابت کرد سفر به ایران اصلا موضوع مشکل داری نیست و به سادگی محقق می شود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *