خانه » اخبار روز » اجتماعی » ریحانه جباری اعدام شد +تصاویر

ریحانه جباری اعدام شد +تصاویر

بالاخره پس از کش و قوس های زیادی که در پی رسانه ای شدن این پرونده و ارتباط دادن قتل رقم خورده با دفاع مشروع رقم خورد، حکم قصاص ریحانه که بارها و بارها مورد تایید قضات مختلف قرار گرفته بود به اجرا درآمد و دادستان تهران برای روشن شدن هر چه بیشتر ابعاد پرونده، اطلاعیه ای صادر کرد.

ریحانه جباری، متهمی که محکوم به اعدام شده و مدعی بود در دفاع از خود مرتکب قتل شده است، بعد از آنکه بارها و بارها مستندات پرونده اش به دست قضات مختلف ورق خورد، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و در نهایت هر بار به تایید حکم اولیه صادر شده رسید، صبح امروز اعدام شد تا حکم قصاص درباره وی جاری شود.

ریحانه جباری اعدام شد +تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان تهران صبح امروز (شنبه) بعد از اجرای حکم قصاص ریحانه جباری، اطلاعیه ای درباره روند پرونده وی منتشر کرد.

متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

در پی انتشار مطالبی در برخی سایت های خبری در خصوص پرونده موضوع محکومیت ریحانه جباری ملایری فرزند فریدون و با عنایت به اجرای حکم قصاص نفس در خصوص وی در تاریخ ۱۳۹۳/۸/۳، پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران برای تنویر افکار عمومی، شرحی از پرونده قضایی نامبرده را اعلام می کند.

در پی گزارش ارتکاب یک فقره قتل عمد فردی به نام مرحوم مرتضی عبدالعلی سربندی در تاریخ شانزدهم تیرماه سال ۱۳۸۶ و پس از کشف تلفن همراه مقتول و دسترسی به آخرین تماس وی با فردی به نام ریحانه جباری، نامبرده به عنوان مظنون ارتکاب قتل تحت تعقیب قرار می گیرد. با مراجعه ماموران به محل اقامت ریحانه جباری، از منزل او یک عدد کارد آشپزخانهٔ آغشته به خون و جلد آن و یک عدد روسری آغشته به خون کشف می گردد.

ریحانه جباری اعدام شد +تصاویر

ریحانه جباری متولد ۱۳۶۶ در تمام مراحل تحقیق نزد ضابطان، بازپرس و دادگاه به ارتکاب قتل از سوی خود اقرار نموده و برای توجیه اقدام خود مدعی شده بود مرحوم قصد تجاوز به وی را داشته، این در حالی است که:

۱- اظهارات بعدی متهمه خلاف این ادعا را ثابت نموده است؛

۲- محل اصابت ضربه کارد به مرحوم (میان دو کتف) نشان از آن دارد که قتل در حالت دفاع نبوده است. گزارش معاینه جسد در سراسر بدن و دست ها آثار ضرب و جرح را گواهی کرده است. در پشت تنه یک بریدگی عرضی به طول هشت سانتی متر، در سمت راست ناحیه میانی خلف تنه و فاصله دو سانتی متر از خلف وسط و هشت سانتی متری در استخوان کتف راست دیده شده است.

۳- خریدن کارد به منظور ارتکاب قتل، پیش از حادثه حکایت از سبق تصمیم ریحانه جباری بر قتل دارد. در بازرسی از منزل متهمه، جلد مقوایی کارد آشپزخانه کشف می شود که نشان می دهد آلت قتاله را خود خریداری کرده است. وی به خرید کارد آشپزخانه دو روز پیش از جنایت اقرار کرده است.

۴- مفاد پیامک ارسالی از سوی ریحانه جباری برای دوست خود مبنی بر اینکه قصد کشتن فردی را دارد، دلالت بر سبق تصمیم وی برای قتل و نیز کذب بودن ادعای دفاع در مقابل تجاوز است. قاتل در تاریخ ۱۳/۴/۱۳۸۶ (سه روز پیش از ارتکاب قتل)، با ارسال پیامکی به یکی از دوستان خود نوشته است: «فکر کنم امشب بکشمش»؛

۵- ساکنان مجتمع محل ارتکاب جنایت اظهار داشته اند که با شنیدن سر و صدا، بیرون آمده و مشاهده کرده اند مقتول در حالی که زخمی و خون آلود بوده، با فریاد «دزد دزد» از طبقه پنجم به پایین آمده و در جلوی واحد طبقه سوم بیهوش می شود. این در حالی است که در صورت صحت ادعای قاتل، موجبی برای فرار وی نبوده و نامبرده می بایست با ایجاد سر و صدا، همسایگان را آگاه می کرده و با حضور آن ها احساس امنیت می نموده است.

۶- درب آپارتمان از نظر قفل فاقد تخریب بوده و این امر نشان می دهد که قصد تجاوزی در میان نبوده است. متهم در خصوص بسته بودن درب و عدم امکان فرار می گوید: «در ابتدای ورود درب را باز گذاشتم. ولی او بعد از آمدن به سمت من درب را بست، اما قفل نکرد».

متعاقبا در ادامه تحقیقات ریحانه جباری مدعی گردیده قتل از ناحیه فردی به نام شیخی برنامه ریزی شده بود. متهمه هم چنین مدعی گردیده که پس از ایراد ضربه به پشت مقتول، شیخی وارد خانه شده و با مقتول درگیر شده است.

وی می گوید: «شیخی فقط دنبال مدارکی در منزل مقتول می گشته و نقشی در قتل نداشته است». در این راستا بازپرس اقدامات بسیاری را در جهت شناسایی شخص مذکور به عمل آورده و پس از شناسایی افرادی با نام های مشابه و مواجهه حضوری بین ریحانه جباری با آن ها، در نهایت جباری با اعلام اینکه افراد مذکور را نمی شناسد، اقرار نموده که اظهاراتش در خصوص فردی به نام شیخی صرفاً به منظور انحراف مسیر پرونده بوده است.

گرچه ادعای ریحانه جباری در خصوص شیخی به هیچ وجه اثبات نشده و در مرحله ای نیز توسط محکوم انکار گردیده، اما با فرض صحت موضوع، وی نقش نامبرده را صرفاً حضور در محل جنایت اعلام کرده و به صراحت ارتکاب قتل به تنهایی از ناحیهٔ خود را پذیرفته است.

متهمه اقرار نموده برای قتل از پیش کارد تهیه کرده بود. هم چنین فروشندهٔ کارد ضمن مواجههٔ حضوری با جباری، او را شناسایی کرده بود.

در ادامه تحقیقات صاحب کار و همکاران متهمه به دروغگو بودن وی اذعان نموده و گفته اند در روز وقوع قتل اعلام کرد که پدرش یک اتومبیل تویوتا کمری خریده این درحالی است که خودروی مذکور متعلق به مرحوم بوده است. آن ها وی را فردی دروغگو توصیف کرده اند که دوست داشت خود را بزرگ تر از آنچه که هست نشان دهد.

پس از انجام تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل و برگزاری جلسات رسیدگی در دادگاه کیفری استان، دادگاه نهایتاً با اعلام ختم رسیدگی با احراز اتهام قتل عمد، ریحانه جباری را به قصاص نفس محکوم نمود که رای صادره از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور نیز ابرام گردید.

نظر بر اینکه طی چند ماه اخیر و پس از قرار گرفتن پرونده در مرحلهٔ اجرا، قاتل ادعاهای قبلی خود را که در جهت احراز صحت یا سقم آن ها، تحقیقات بسیاری صورت گرفته و برای مدت زمان طولانی نیز پرونده را از مسیر اصلی منحرف نموده بود، بار دیگر مطرح کرده و به این طریق تلاشی وافر در جهت مظلوم نمایی و ایجاد شائبهٔ اشتباه در صدور حکم صورت داد، اعلام می گردد تمامی ادعاهای فوق در جریان پرونده بررسی شده و کذب بودن آن ها در مراحل مختلف دادرسی توسط بازپرس، قضات دادگاه کیفری استان (پنج نفر) و قضات دیوان عالی کشور احراز گردیده است.

به رغم موارد فوق این دادستانی در جهت حصول سازش و کسب رضایت اولیای دم تلاش نموده و با وجود برگزاری جلسه ای با حضور اولیای دم و قاتل و خانوادهٔ وی، اولیای دم در نهایت خواستار اجرای حکم قصاص شدند که حکم صادره سحرگاه روز جاری به موقع اجرا گذارده شد.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

75 دیدگاه

 1. بچه ها وصیت نامه ریحانه رو بخونین همه چیو میفهمین فک نکنم دروغی توش باشه

 2. چرا اعدام ?من اگرمجرم هم باشم بایددوران محکومیت خودرا باسختی سپری کنم نه بااعدام چون انسان خیلی عزیزه درسته که اون فردهم حق زندگی داشته اما جواب بدی رابابدی نبایدداد

 3. ابوالفضل مهرنژاد

  خانومی ک میگی ریحانه مقصره.اون طراح دکوراسیون بوده ن دوست دختر اون … واسه کار رفت پیش اون یارو.مطمعنم بیگناه تو ک ازچیزی خبر نداری لطفانظرنده خانم a naseri اوکی؟

 4. خدا رحمتش کنه. پدرا برادرا عبرت بگیرید مواظب دختراتون باشید اینقد ساده به این مسله نگا نکنید شاید خدایی نکرده قربانی بعدی دختر شما باشه

 5. سلام اسمم آرمانه 22سالمه تقریبأ اوج جوونیمه چند دور قهرمان پرورش اندام تهران و کشورم هم خوشتیپم هم خوش قیافه .ولی اهل دختر بازی نیستم خیلی پیشنهاد دادن ولی قبول نکردم چون میدونم دلیل اینکه با پسرا دوست میشن کمبود محبته از طرف خانوادش بخصوص پدر خانواده. من خصو صیاتمو گفتم که فکر نکنین مشکل دارم .تنها چیزی که میتونه دخترارو به بیراهه بکشونه بی توجهی خانواده هاست که نمونشم همینه که میبینید توروخدا دختراتونو با فرهنگای غربی بار نیارید شاید قربانی بعدی دختر تو باشه هوشیار باش برادر.

 6. به نظرمن اگه اعدام نمیبود آدم آدم را میخورد .

 7. ریحانه یه ارتباطی با اون دکتر داشت که اینجوری شد

 8. آخه ریحانه اون رو واسه چی باید میکشتش؟!واسه دزدی ام که احتمالش خیلی کمه کسی کسیو بکشه…اونم یه دختر!باورش یکم سخته. اگه جوابی دارید بزارید ممنون میشم

 9. درود به همه ی دوستان. میدونم این کامنت یکم که نه خیلی دیر گذاشته شده. اما دوست داشتم بگم که یک جاهایی هست که آدم از زندگی میبره. هیچ چیزی واسش ارزش نداره .شاید این خانوم به این مرحله رسیده بود شاید این خانوم کمبودایی که خانوادش باعثشون بودن باعث شده به جنون برسه یک لحظه و فقد یک لحظه. بیاین نگاهمون رو به زندگی تغییر بدیم میبینید که یک لحظه جنون باعث شده شخصی دست به قتل بزنه خدا رحمتشون کنه ریحانه خانوم رو و مقتول رو اما اینا همش به خاطره اینه که تو جامعه ی ما بی ارزش ها ارزش شده.بیشتر از این بحث رو باز نمیکنم هرکس ممکنه دچاره این خطا بشه ولی شما هدفتون رو فراموش نکنید ما واسه چیزه دیگه ای آفریده شدیم.. بگذریم…

 10. منم میخوام کار مرحومو تایید کنم.هم کارشو هم حکمشو.خودمم بدم نمیاد.خودمم خیلی قبول دارم

 11. vaghan motasefam vase melate iran ke cheshm ro hame chi mibandan kojaye donya tajavoz hokmesh edame

 12. خودتونو نکشید،تو دادگاه عدل الهی مشخص میشه کی مقصره!

 13. بخشش کار هر کسی نیست فقط مخصوص ذات احدیت است.

 14. اعدام دردم داره?
  اگه با قانون اعدام و نص صریح قرآن مخالفیدکه اون یه بحث علی حدایه
  اگه نظرتون مخالف نظر قضاته که برید تحصیل کنید کارشناس شید بعد نظر بدید
  اگه قصدتون احساس هم دردی و برخورد عاطفیه که خدا خیرتون بده ممکن اذهان رو مشوش کنید و باعث خطای دیگران بشید
  پس متفکرانه باندیشیم
  وفقکم الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *