خانه » اخبار روز » آخرین واکنش ها به اسیدپاشی دستگیری 10 مظنون

آخرین واکنش ها به اسیدپاشی دستگیری 10 مظنون

روز گذشته رسول زرگر پور، استاندار اصفهان در آخرین واکنش ها به اسیدپاشی ماه گذشته در این استان از دستگیری 10 مظنون خبر داد. علاوه بر خبر بازداشت 10 مظنون اخبار دیگری نیز در این زمینه منتشر شد. در حالی که دادستان کل کشور گفت: برخورد با جنایات اسیدپاشی جلوه ای از نهی از منکر است. معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: حکم کسی که روی صورت افراد اسید می پاشد روشن است و مشابه همان بلایی که سر فرد آورده قصاص می شود.» همزمان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش دیگر به حادثه اسیدپاشی در اصفهان از ارائه لایحه به مجلس برای تشدید مجازات عاملان اسیدپاشی خبر داد. روز گذشته عیادت از قربانیان اسیدپاشی نیز ادامه پیدا کرد و همچنین معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از آمادگی برای کمک به امر درمان و تامین داروهای مورد نیاز قربانیان اسیدپاشی خبر داد.

برخورد عبرت آموز با اسیدپاشی

دادستان کل کشور گفت: امر به معروف ضروری و لازم بوده و برخورد با جنایات اسیدپاشی جلوه ای از نهی از منکر است.حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با اشاره به اسیدپاشی ها در اصفهان، اظهار کرد: با جنایت اسیدپاشی طبق قانون باید برخورد شود و این کار انجام خواهد شد. ان شاء ا… فرد یا افرادی که دست به این جنایت زده اند دستگیر شوند و برای آنها مجازات سختی در نظر گرفته شود.

او ادامه داد: بنای دستگاه قضایی بدون تردید این است که دادگاه های ما با این جنایات برخورد عبرت آموزی خواهند داشت.همزمان معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: حکم کسی که روی صورت افراد اسید می پاشد روشن است و مشابه همان بلایی که سر فرد آورده قصاص می شود.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی درمورد اینکه صراحتا واژه ای به نام قصاص برای اسیدپاشی در قانون نداریم، گفت: نام اسیدپاشی در قانون نیامده ولی برای جنایت حکم قصاص پیش بینی شده است.او اضافه کرد: اسیدپاشی مصداق جنایت است.معاون فرهنگی قوه قضاییه درپاسخ به این سوال که برای قصاص اختلاف نظر وجود دارد و اینکه شاید دقیقا همان میزان که فرد جانی اسید پاشانده عملی نشود، اظهار داشت: این موضوع مسئله فنی کار در مقام اجراست.او ادامه داد: حکمش روشن است؛ بدین صورت که مشابه همان بلایی که سر فرد آورده، می توان سر فرد اسیدپاش آورد.صادقی راه حل اجرای این کار را مشورت گرفتن از پزشکان دانست و ادامه داد: اما اینکه چگونه آن را اجرا کنند، باید با مشورت پزشکان انجام شود.به گزارش ایرنا معاون فرهنگی قوه قضاییه درمورد اینکه آیت ا… لاریجانی روز گذشته گفته که این کار حکم محارب دارد، گفت: این فرد از سوی مدعی العموم به عنوان محارب شناخته می شود و قضیه از این منظر توسط مدعی العموم پیگیری می شود.

بازجویی از مظنونان

 استاندار اصفهان گفت: تاکنون 10 فرد مظنون در رابطه با حوادث اسیدپاشی استان دستگیر شده اند که پلیس درحال بازجویی از آنهاست. رسول زرگرپور با اشاره به اینکه آخرین مورد اسیدپاشی در 23 مهر ماه گذشته روی داد، تصریح کرد: نیروهای انتظامی و امنیتی بخوبی توانسته اند آسایش و امنیت مردم اصفهان را تامین کنند. 

او اظهار کرد: دراین رابطه یک قرارگاه عملیاتی برای شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان این جنایت در نیروی انتظامی و ستادی نیز در دادگستری استان اصفهان برای پیگیری مسائل حقوقی این پرونده، تشکیل و فعال شده است. استاندار اصفهان اسیدپاشی ها در اصفهان را بی ارتباط با مسئله حجاب دانست.

او به میزان سوختگی مجروحان اسیدپاشی اصفهان اشاره کرد و گفت: براساس اعلام منابع بیمارستانی، مورد آخر این اتفاق که در اصفهان بستری می باشد، خانمی به نام « ا» است که 12 درصد دچار سوختگی شده، اما خانم « ج» دیگر مصدوم این حادثه که درتهران بستری است بین 20 تا 26 درصد سوختگی دارد. به گزارش ایرنا استاندار اصفهان توضیح داد: دو نفر دیگر که بصورت سرپایی درمان شده اند دچار سوختگی سطحی شده بودند که یکی از آنها نیز اعلام نکرده اسیدپاشی در کجا اتفاق افتاده است. 

تشدید مجازات اسیدپاشی

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از ارائه لایحه ای به مجلس برای تشدید مجازات عاملان اسید پاشی خبر داد و گفت: در حال ارسال این لایحه به مجلس هستیم. شهیندخت مولاوردی با اشاره به اسیدپاشی های اخیر در اصفهان و جریحه دار شدن احساسات عمومی، با اشاره به اینکه روز گذشته در جلسه هیات دولت پیشنهاد تخصیص اعتبار ویژه ای برای درمان قربانیان اسیدپاشی ارائه دادم، گفت: این پیشنهاد به صورت کتبی نیز ارائه شد.او از امضای تفاهمنامه ای با کانون وکلا برای ایفای حق قربانیان حوادث اسید پاشی اخیر بزودی خبر داد و افزود: قصد داریم با امضای تفاهمنامه از ظرفیت های اداره معاضدت برای استیفای حقوق قربانیان اسیدپاشی بهره مند شویم.

مولاوردی گفت: جنایاتی که تحت عنوان اسیدپاشی رواج یافته، امنیت جسمی، روانی دختران و زنان را خدشه دار کرده است. در این راستا در جلسه دیروز هیات دولت گزارش عملکردی در مورد اسیدپاشی ارائه شد و دکتر روحانی نیز این عمل را به شدت محکوم کردند.همزمان معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر از آمادگی برای کمک به امر درمان و تامین داروهای مورد نیاز قربانیان اسیدپاشی خبر داد.

سیدرضا رئیس کرمی با اشاره به این که وفاق جمعی در کشور برای محکومیت اعمالی چون اسیدپاشی اخیر در کشور وجود دارد، گفت: بر این اساس جمعیت هلال احمر هم به عنوان نهادی که یکی از وظایف آن تسکین آلام بشری و کمک به آحاد بشر است، حمایت همه جانبه خود را از قربانیان اسیدپاشی اعلام می کند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: آرمان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *