خانه » اخبار روز » چرا هاشمی تکذیب کرد؟ آیت‌ا… هاشمی برای ریاست مجلس خبرگان می آیم

چرا هاشمی تکذیب کرد؟ آیت‌ا… هاشمی برای ریاست مجلس خبرگان می آیم

آیت ا… مهدوی کنی که ریاست مجلس خبرگان را بر عهده داشت رحلت کرد و کرسی ریاست مجلس خبرگان خالی ماند. پس از آن بود که گمانه زنی ها برای ریاست مجلس خبرگان آغاز شد. برخی از آیت ا… هاشمی شاهرودی نام بردند و برخی دیگر به آیت ا… یزدی و آیت ا… جنتی اشاره می کردند اما بیشتر اعضای مجلس خبرگان می دانستند که آیت ا… هاشمی رفسنجانی که قبل از آیت ا… مهدوی کنی بر کرسی ریاست مجلس خبرگان حضور داشت، دارای حامیان زیادی برای جلوس مجدد بر این صندلی است.

این موضوع به حدی آشکار بود که حسین شریعتمداری در جایگاه مدیر مسئول کیهان، نتوانست چشم خود را بر روی این حقیقت ببندد و اواخر مهر در نشستی دانشجویی گفت: «در خصوص بحث خبرگان رهبری مباحثی از قبل مطرح بود، عده ای هاشمی رفسنجانی را مطرح می کردند. نامزد دیگر هم مهدوی کنی بود که ایشان به رحمت خدا رفتند و آیت ا… جنتی هم که اسم شان مطرح بود اعلام کردند که ریاست خبرگان را نمی پذیرند. حال با تغییراتی که رخ داده ممکن است معادلات فرق کند البته برخی از افراد هیأت رئیسه نیز مطرح بودند که در این مورد باید چند روزی صبر کرد، البته این بحث ها از همین امروز شروع شده است و افرادی مطرح شده اند که اگر بگوییم، ممکن است خطا باشد.» ا

اما مشخص نیست چرا برخی در حالی که هیچ یک از گزینه های احتمالی ریاست مجلس خبرگان سخنی درباره آن نمی زنند، به اظهارنظرهایی می پردازند که قابل تامل است. مثلا حجت الاسلام سیداحمد خاتمی 5آبان ماه با لحنی آمیخته به قاطعیت درباره آیت ا… هاشمی، از عدم تمایل ایشان برای جلوس بر کرسی ریاست مجلس خبرگان خبر داد. او گفت: «آنطور که من خبر دارم جناب آقای هاشمی رفسنجانی در برخی جلسات گفته اند که تمایلی به ریاست ندارند، الان نیز در فضای عمومی خبرگان اسم ایشان مطرح نیست، اما سیاستمداران ما هر لحظه ممکن است تصمیم جدیدی بگیرند و اگر ایشان هم تصمیمی بگیرد، می شود یکی از کاندیداها و مجلس خبرگان رهبری مانند بقیه برای ایشان تصمیم می گیرد.»

آیت ا… هاشمی آماده حضور

یک روز پس از اظهارات سیداحمد خاتمی بود که سایت آیت ا… هاشمی رفسنجانی اینگونه نوشت: <يك منبع نزديك به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهارات يك عضو مجلس خبرگان رهبري را كه گفته است “آقاي هاشمي رفسنجاني تمايلي به كانديدا شدن براي رياست مجلس خبرگان رهبري ندارند> را تكذيب كرد.

اين منبع همچنین گفت: آيت ا… هاشمي رفسنجاني درباره كانديدا شدن براي رياست مجلس خبرگان رهبري نه تنها چنين مطلبي نگفته اند، بلكه در پاسخ به سؤالي در همين زمينه گفته اند درصورتي كه بعضي افراد كه آنها را براي رياست خبرگان صالح نمي دانم قصد كانديدا شدن داشته باشند، آمادگي خود را براي كانديداتوري رياست اين مجلس اعلام خواهم كرد.» رسانه های تندرو اما پس از انتشار مواضع آیت ا… هاشمی به دنبال آن گشتند تا بتوانند جوی ایجاد کنند تا اظهارات آیت ا… هاشمی دیده نشود.

چرا هاشمی تکذیب کرد؟

خیلی از انتشار این مطلب در سایت آیت ا… هاشمی رفسنجانی نگذشته بود که سیداحمد خاتمی گفت: آنچه بنده درباره احتمال عدم تمایل آیت ا… هاشمی برای کاندیداتوری در ریاست خبرگان مطرح کردم، مستند به اظهارات خود ایشان در گفت وگوهای خصوصی با چند عضو برجسته مجلس خبرگان بوده است. وی گفت: اظهارات آقای هاشمی مشکلی ایجاد نمی کند، ایشان می تواند از نظر قبلی اش برگردد و اختیار خودشان را دارند اما اینکه بخواهند نقل قول خودشان را رد کنند، خلاف واقعیت است چرا که این اظهارات بنده مستند بوده است. خاتمی تصریح کرد: ایشان به عنوان عضو خبرگان رهبری، حق دارند هر تصمیمی درباره کاندیداتوری بگیرند، اما انکار قولی که بنده از ایشان نقل کردم، خلاف واقعیت است.

نظر آیت ا… علم الهدی چیست؟

یک عضو دیگر مجلس خبرگان رهبری هم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه هاشمی رفسنجانی اظهار کرده اگر احساس کنم افراد ناصالح قصد دارند برای ریاست مجلس خبرگان ثبت نام کنند من هم کاندیدا خواهم شد، به نظر شما منظور وی از افراد ناصالح در مجلس خبرگان چه کسانی هستند، گفت: هر کسی کاندیدا شود از نظر ایشان می شود ناصالح، من در جریان نیت ایشان نیستم، آقای هاشمی نظریات خاصی دارد که باید ببینیم افراد ناصالح از نظر ایشان چه کسانی هستند و این ناصالح بودن از چه جهتی است.

آیت ا… احمد علم الهدی اضافه کرد: اگر منظور تقوا و دیانت باشد، در خبرگان هیچ فاسدی نیست و اگر ناصالح باشد چرا خبره است. خبره باید فقیه عادل باشد، آیا در فقهای عادلی که در خبرگان هستند واقعا افراد ناصالح وجود دارد که بخواهد برای ریاست خبرگان کاندیدا شود. علم الهدی با بیان اینکه البته ممکن است نظرشان در مورد ناصالح، ناصالح برای ریاست باشد، بیان داشت: باید ببینیم مقصودشان چه بوده است؛ اگر ناصالح به آن معنا باشد درست نیست که به فقهای عادل مجلس خبرگان ناصالح بگوییم.

آیت ا… هاشمی ارجح بر هر گزینه دیگر

از سوی دیگر یک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که آیت ا… هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان بر دیگران ارحج است. آیت ا… محسن غرویان اظهار داشت: مجلس خبرگان ویژگی های خاصی را می طلبد، هم برای اعضا و هم برای ریاست. برای ریاست مجلس خبرگان، آیت ا… هاشمی رفسنجانی اولویت بیشتری نسبت به سایرین دارد.

وی اضافه کرد: سوابق مدیریتی، مبارزاتی و انقلابی آیت ا… هاشمی و همچنین تجربه ای که ایشان پیش از این در مقام ریاست مجلس خبرگان داشتند، به مناسب بودن ایشان برای ریاست خبرگان کمک می کند. وی ادامه داد: علاوه بر مسائل پیش گفته، روحیه و طلب وجود فضای صمیمیت و رفاه در جامعه و کاهش منازعات و کشمکش ها و به جلو بردن جامعه برای برقراری آرامش روحی و روانی نیز از ویژگی های مهم آیت ا… هاشمی به شمار می آید. آیت ا… غرویان خاطرنشان کرد: ناگفته نماند که آیت ا… هاشمی از قدیم الایام رابطه دوستانه ای با رهبر معظم انقلاب داشته اند. به نظر بنده، مجموعه امتیازات و ویژگی هایی که به آنها اشاره کردم جایگاه آیت ا… هاشمی رفسنجانی را برای ریاست مجلس خبرگان تثبیت می کند.

کسی جز آیت ا… هاشمی رئیس مجلس خبرگان نخواهد شد

دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها گفت: اداره مجلس خبرگان رهبری و مدیریت این مجموعه تدبیر بالا و همچنین مقبولیت عمومی و خصوصا جنبه کاریزماتیک داشتن می طلبد. محسن رهامی درباره اهمیت جانشین آیت ا…مهدوی کنی تصریح کرد: اهمیت جانشین ایشان به اهمیت مجلس خبرگان برمی گردد.

خبرگان رهبری مرجعی است که مهمترین نقش را در تعیین رهبر نظام دارد. چون برای رهبر نظام اختیارات وسیعی در قانون اساسی پیش بینی شده است، این جایگاه اهمیت مجلس خبرگان رهبری را هم بالا می برد. وی ادامه داد: اگر شرایط غیرسیاسی و متعارف باشد، صلاحیت های مدیریتی و سوابق اداره کشور و سوابق همراهی با امام و رهبری مطرح شود؛ علی القاعده کسی جز آیت ا… هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان نخواهد شد

وی درباره خصوصیات رئیس مجلس خبرگان اظهار کرد: اداره خبرگان رهبری و مدیریت این مجموعه تدبیر بالایی می طلبد. همچنین مقبولیت عمومی و خصوصا جنبه کاریزماتیک داشتن خیلی مهم است. فکر می کنم خبرگان با درایتی که دارند شخص واجد شرایطی که بتواند این مجموعه را مدیریت کند و مصالح کلی نظام را بر مصالح جناحی، شخصی و گروهی ترجیح دهد، انتخاب خواهند کرد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: آرمان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. انقلاب زندست تا هاشمی زندست

    امام خمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *