خانه » روانشناسی » ذهن و مغز و آلودگی‌ها

ذهن و مغز و آلودگی‌ها

تفاوت ذهن و مغز چیست؟ ذهن کارکرد مغز است همان طور که لیزر کارکرد آهن است. ذهن ماده نیست اما خاصیت مغز است، منتهی کمی فراتر از آن است برای اینکه با محیط کار دارد. همه چیز داخل جمجمه نیست و ذهن فقط داخل جمجمه نیست. ذهن فرضی نیست. ما یک حافظه هیجانی داریم و میمون هم این رادارد. اما ما می توانیم دو هیجان را با هم ترکیب کنیم مثلا عشق و نفرت هیجان های مرکب است. انسان به یک سری مسائل بار هیجانی دارد مثلاٌ کاغذ با اسکناس برای او فرق می کند.

آرمان ؛ در سیستم آموزشی تنها تئوری کارکردن درست نیست. بخشی از اطلاعات ما تابو و بخشی ساختگی است. کلام به عنوان یک محرک خودش معنا ندارد و خودش در جست وجوی معنا گم می شود. زبان خانه هستی است. آموزش باید این را بهتر کند. چیزی که آموزش می دهد باید به عمل هم برسد و اتنزاعی نباشد. زبان باید با واقعیت همراه باشد. نباید از واقعیت های عینی دور شد تا بعد بتوان انتزاعی، تدریجی و قیاسی کار کرد. آلودگی هوا چه تاثیری بر مغز و اعصاب می گذارد؟ آیا تا به حال در مواقعی که وارونگی هوا میزان دعواها و جرائم اندازه گیری شده که تا افزایش یافته است؟ در ایران چنین تحقیقی انجام نشده اما یکی از همکاران ما در بعضی از چهار راه ها کار کرده و بررسی هایش نشان می دهد که در یک دقیقه تقریبا 70 بوق زده می شود. بعدا آلودگی صوتی را در خیلی مکان ها اندازه گیری کرده اند. درباره آلودگی هوا هم تحقیقات مختصری انجام شده است که می توانیم تعمیم دهیم. قبلا سرب و بنزین زیاد بود.

تحقیقی روی کودکان تجریش داشتیم که نشان می داد حتی در خون کودکان تجریش سرب دیده شده که شاید ناشی از آلودگی هوا و شاید از سرامیک بوده است. در لندن تحقیقی صورت گرفته که نشان می دهد در شهر هایی که آلودگی را تجربه کرده اند، آلودگی صوتی و به خصوص آلودگی هوا وقتی افزایش می یابد، بدتر از کلسترول به خون راه می یابد و مسلما اگر گردش خون آسیب ببیند سیستم عصبی مختل می شود، آستانه جوش آوردن پایین می آید، افراد زود عصبانی می شوند و از همه مهم تر تمرکز و حوصله کم می شود و در کل کیفیت زندگی پایین می آید. در حقیقت آموزش و پرورش یک هدف دارد. ما یک دنیای درون تنی داریم؛ بدن ماست، یک دنیای برون تنی داریم و یک دنیای درون مغزی. اینها با هم در تعامل  هستند البته ممکن است با هم در تعارض باشند و بیماری روان تنی ایجاد کند. پس دنیاهای مخصوصی هستند که به هم وصلند. ویژگی های ساعت درونی بسیار با  اهمیت است و معمولا در زندگی روزمره، به خصوص در کلانشهرهایی مثل تهران به آن کمتر توجه می کنیم.

با مختل شدن این ساعت تمام هورمونها به هم می خورد. بر این اساس از نظر بیولوژی اجازه نداریم برای یک نوزاد که رشد طبیعی دارد در شب چراغ روشن کنیم. یک بار روشن شدن چراغ کافی است تا این سیستم به هم بریزد. اجازه نداریم که صدا تولید کنیم. همیشه گفته ام که خواب جزو بیت المال است، می توانیم با پرده ای جلوی نور را بگیریم اما تیر آهنی که شبانه در همسایگی می اندازند و…، اینها تجاوزی است به سیستم عصبی و در آن اختلال ایجاد می کند. آلودگی هوا هم به همین میزان مؤثر است. بدن به وسیله کبد و غیره می تواند سنگ ها را دفع کند، اما مغز ما کبد ندارد، روده ندارد که مواد زاید را بیرون ببرد، در مغز اتفاق دیگری می افتد. ریتم خواب مسأله بیداری و هوشیاری است و می دانیم کسانی که خوب می خوابند طبیعی است که در روز بعد هوشیاری خیلی بالایی دارند و می شود هوشیاری را اندازه گرفت. بیدار بودن مساوی هوشیاربودن نیست و مسأله ما این است که یادگیری وقتی است که ما بیداریم و هوشیار. اگر هوا خوب نباشد،صدا به صورت یکنواخت باشد و آرایش اطلاعات محیط خوب نباشد، هوشیاری پایین تر می آید. تصادفات در این ساعت خیلی بیشتر است. در کارخانه ها در این ساعت باید استراحت کنند. بعد ازظهر دوباره هوشیاری پایین می آید. این ریتم دائما تکرار می شود و باید به آن توجه کرد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.