چهارشنبه 14 خرداد 1399
خانه » اخبار روز » اجتماعی » چرا به جایی رسیدیم که دانش‌آموزی معلمش را بکشد؟ +تصاویر

چرا به جایی رسیدیم که دانش‌آموزی معلمش را بکشد؟ +تصاویر

حادثه حمله نوجوان دانش آموزی به معلم فیزیک خود در یکی از دبیرستان های بروجرد، افزون بر انعکاس خبر آن، واکنش هایی را نیز به دنبال داشت. اما آنچه مهمتر از همه اینها به نظر می رسد، نگاهی درونگرانه به قعر این اتفاق، به خاستگاه و چرایی آن است که پژوهندگان و دست اندرکاران باید به آن بپردازند. در این زمینه یکی از معلمان بروجرد یادداشتی نوشته است که بی مناسبت ندیدیم بخشهای تلنگرگونه از آن را بر آسیبی اجتماعی به منظور اطلاع کاربران بازنشر کنیم.

مرگ دلخراش و مظلومانه مرحوم محسن خشخاشی، دبیر فیزیک شهرستان بروجرد، به دست یکی از دانش آموزان در دبیرستان حافظی، افکار عمومی شهر را به شدت متاثر و شگفت زده کرد. هر انسان مسئولی از خود باید بپرسد که چرا به اینجا رسیده ایم؟ چرا اخلاق و انسانیت در جامعه ما تا این حد متزلزل و بلکه سقوط کرده که نوجوانی ۱۴ ساله بدون حتی دلیل خاصی یکی از آرام ترین، نجیب ترین و خوش نام ترین معلمان این شهر را با کارد در جلوی چشم همکلاسیهای خود سلاخی می کند؟

اگر چندی قبل پسری، پدر خود را با اسلحه در خیابان بهار به قتل رساند و امروز دانش آموزی معلم خود را با کارد سر برید، فردا باید انتظار چه حادثه و مصیبت دیگری داشته باشیم؟ چرا باید فقط انتظار سنگین تر شدن جنایات و بالا رفتن مبلغ اختلاس ها و رشوه ها و دزدی ها را داشته باشیم؟

قطعا پاسخ این سوالات دردناک، پزوهشی عمیق و در خور، از سوی جامعه شناسان و روان شناسان خبره می طلبد اما تا زمانی که افکار عمومی و وجدان جمعی شهروندان در مقابل این گونه وقایع فقط تحت تاثیر موقت و چندروزه قرار گرفته و قدرت تاثیرگذاری نداشته باشند حتی دقیق ترین و علمی ترین پاسخ ها تضمینی بر عدم تکرار این حوادث غم انگیز و یا یا بالا تر نرفتن غلظت آن ها نخواهد بود.

ظهر اول آذر، شنبه سیاهی که در بیمارستان چمران با بهت و حیرت و اشک و آه، به همراه تنی چند از همکاران و دوستان دیگر نا امیدانه منتظر شنیدن خبری از وضعیت وخیم محسن بودیم، نا باورانه شاهد تلاش بعضی از مسئولان شهری بودم که از شاهدان حادثه و دیگران می خواستند این خبر رسانه ای نشود. هر چقدر با خود فکر کردم که رسانه ای نشدن این خبر (اگر اصولا این کار امکانپذیر باشد) چه مشکلی را حل کرده و یا حداقل جلوی چه ضرری را می گیرد فکرم به جایی نمی رسید. شاید فقط صندلی های ریاستی را چند روز بیشتر نگه دارد اما قطعا نه آن معلم خفته به خون را زنده می کند، نه روح آزرده و شکسته شده معلمان را مرهمی می شود و نه نوجوان قاتلی را که خود قربانی یک جامعه بی اخلاق، پرخاشگر، بی تحمل، حریص و بی رحم است، از مجازات قانون و سرزنش وجدان خود رها می کند.

متاسفانه مسئولان بزرگ و کوچک جامعه ما در این گونه موارد به جای پذیرفتن مسئولیت خود و تلاش برای جلوگیری از تکرار وقایع مشابه و یا بد تر از آن ها در آینده، فقط سعی می کنند تا جایی که ممکن است خبر را پنهان و یا ابعاد فاجعه آمیز آن را کوچک جلوه دهند. بهانه آن ها حفظ آرامش جامعه و چیزهایی دیگری از این قبیل است. اما تجربه این سال ها باید به آن ها آموخته باشد که پنهان کردن و یا کوچک جلوه دادن یک واقعیت تلخ از آنچه واقعا هست، شاید به طور موقت جامعه را بی خبر و یا آرام نگه دارد اما مسلما دمل چرکین این وقایع بعد از مدت کوتاهی با ابعاد سهمگین تر و فاجعه بارتری از جای دیگر سر باز می کند و قربانیان بیشتری می گیرد.

برعکس، من معتقدم باید حساسیت ها به این گونه حوداث، هم در میان مردم و هم در میان مسئولان و رسانه ها صد چندان شده و به تیتر اصلی صدا و سیما و مطبوعات تبدیل شود تا از شدت و بسامد این حوادث کاسته شود. کما اینکه پخش تصویرهای مربوط به سه زورگیر در تهران در شبکه های اجتماعی باعث شد که با بلا فاصله مجرمان دستگیر و مجازات شوند و یا با اعتراض وسیع مردم اصفهان و بقیه مردم ایران اسید پاشان به لانه های تاریک و پلید خود فرار کردند.

در مرگ دردآور مرحوم خشخاشی هر کسی، کسی یا جایی را مقصر اصلی قلمداد می کند. عده ای نوجوان خونریز، عده ای دیگر خانواده او، برخی، مسئولان دبیرستان و اداره و وزارتخانه و قس علی هذا. اما بدون آنکه بخواهیم کسی یا جایی را از مسئولیت و خطای خود تبرئه نماییم باید دردمندانه بگوییم که این ضربات کارد را همگی ما به بدن نحیف این معلم باشرف و قربانیان بعدی این گونه فجایع وارد کرده و می کنیم. همه ما که با شنیدن خبرهایی این چنین شانه بالا می اندازیم که به ما چه؟ من که چاقو نخورده ام! به چهره دختر من که اسید نپاشیده اند! از برادر من که زورگیری نشده است! به سینه پدر من که شلیک نشده است! خواهر من که مورد تجاوز قرار نگرفته است! خانه و موتور و خودرو و پول من را که به سرقت نبرده اند! و… بی خبر از آنکه یک روز هم نوبت به ما می رسد و آن زمان دیگر کسی برای یاری ما یا حتی دلداری ما در اطرفمان نیست.

آری برادر… چون نیک نظر کرد، پر خویش در آن دید، گفتا: ز که نالیم؟ که از ماست که بر ماست! (محمد رستمی – دبیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد)

چرا به جایی رسیدیم که دانش‌آموزی معلمش را بکشد؟ +تصاویر

چرا به جایی رسیدیم که دانش‌آموزی معلمش را بکشد؟ +تصاویر

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: جام جم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. این همه مقدمه چینی چیه،دلیلش چی بوده?متأسفم.

  2. حتما یه دلیلی داشته که باعث درگیری شده!!!!
    زود نباید قضاوت کرد

  3. فقط میتونم بگم متاسفم…

  4. چه کار وحشیانه ای! واقعا چرا؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.