خانه » اخبار روز » روحانی چرا زیرمیزی‌ ها به روی میز آمده؟

روحانی چرا زیرمیزی‌ ها به روی میز آمده؟

سخنرانی حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد. در سالن اجلاس سران اظهارداشت: همه ما در بیانات و اظهاراتمان در طول نهضت اسلامی از رژیم گذشته به عنوان رژیم فاسد پهلوی یاد می کردیم یکی از دلایل حرکت مردم در برابر رژیم سابق این بود که آن رژیم هم فاسد بود و هم مفسد.

وی افزود: مردم انقلاب کردند تا کشور از فساد پاکسازی شود، مردم انقلاب کردند تا هیچ مفسدی بر صندلی حکومت و ریاست تکیه نزنند.

رئیس جمهور اظهارداشت: اگر خدایی ناکرده ما در مبارزه با فساد ناتوان باشیم این به مفهوم ضعف انقلاب اسلامی، ناتوانی انقلاب و دست نیافتن به یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی است.

روحانی خاطرنشان کرد: موضوع فساد از دیدگاه مردم به این گونه است که یا مسئولین می دانند و در برابر فساد نمی ایستند پس خود آلوده اند پس کل نظام و انقلاب زیر سوال است یا آنکه نمی دانند و یا اگر می دانند در مبارزه ناتوانند پس دولت اسلامی دولتی ناکارآمد است.

وی افزود: چه فاسد بودن نظام و چه ناکارآمد بودن نظام که یکی از این دو مورد قضاوت مردم است به معنای آن است که ما به یکی از مهم ترین اهداف انقلاب دست نیافته ایم، مبارزه با فساد و ریشه کنی آن آرمانی همچون استقلال، مبارزه با استعمار، مبارزه با استبداد و ایجاد حاکمیت ملی است و باید در ردیف این موارد آن را شمرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اینکه امام راحل در زمینه مبارزه با فساد و تباهی در بخش های مختلف سخن می گفت و فرمان می داد و تاکید می کرد و اینکه مقام معظم رهبری مسئله فساد را در کنار فقر و تبعیض قرار داده است و خواسته است که جامعه ما از فقر و فساد و تبعیض مبرا باشد به معنای اهمیت این هدف مهم برای همه مسئولین است.

هدف اولیه ما در دولت یازدهم این است که کشور از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از معضلات و مشکلاتی که در سال های گذشته با آن مواجه بوده رهانیده شود. اگر در سال های گذشته مردم از تورم بالای 40 درصد در فشار بودند و اگر کشور دارای رشدی نبود و یا حتی رشد منفی منهای 9 درصد در ضمن دو سال و اگر بیکاری مشکل روشن همه خانواده ها به شمار می رفت و اگر مسائل اجتماعی و آسیب های اجتماعی ما نگران کننده بود مردم در حماسه سیاسی 24 خرداد شرکت کردند تا دولتی کار را آغاز کند که بتواند این معضلات را حل و فصل کند.

وی افزود: هدف این حرکت مردم ایجاد دولتی بود که بتواند برای معضلات اصلی و اساسی جامعه راه حل پیدا کند و اگر این دولت در پیدا کردن این راه حل ناتوان باشد و یا راه حلی پیدا کند و توان اجرای آن را نداشته باشد به معنای بی توفیقی و ناکارآمدی این دولت است.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما دو معیار بیشتر نداریم که یکی رضایت خداوند است که تشخیص آن خیلی مشکل نیست اما تبیین و لمس آن شاید برای همه جامعه آسان نباشد اما معیار دوم رضایت مردم است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه باید با فساد مبارزه کنیم، گفت: ما باید همزمانی که با تورم، رکود و بیکاری مبارزه می کنیم با فساد نیز به مبارزه بپردازیم.

روحانی ادامه داد: متاسفانه فساد وجود دارد و یک روزه هم تمام نمی شود و همه باید تمام توان مان را بکار بگیریم که قدم به قدم این فساد کاهش یابد و این رویکرد باید برای مردم ملموس باشد.

وی اضافه کرد: مردم باید ببینند که یک اراده جدی در سطح مسئولان بالا و میانی در مبارزه با فساد وجود دارد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز اهدافی نظیر رونق اقتصادی، شکستن رکود، توانمند کردن کشور، بالا بردن قدرت ملی، افزایش ثروت ملی و گسترش علم و دانش را در جامعه دنبال می کنیم، گفت: رسیدن به رقابت علمی، اقتصادی و رونق اقتصادی بدون حضور بخش خصوصی امکان پذیر نیست و باید به این توجه کرد که بخش خصوصی نمی تواند با وجود فساد حضور یابد و رقابت کند.

روحانی اظهارداشت: حالا بگذریم از جاهایی که انحصار وجود دارد و خود آن عامل فساد است؛ باید با انحصارها مبارزه کنیم و هر چیزی مدیریتش انحصاری باشد مشکل آفرین است.

وی اضافه کرد: حالا برخی جاها شاید بیشتر باید نظارت کرد اما باید نظارت قوی تر را مدنظر قرار داد و شرایط رقابت را در همه امور فراهم کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: هر چه رابطه مردم برای حل مسائل روزمره از رو در رو شدن با کارمند کاهش یابد تاثیرگذاری بهتری روی بخش نظارت انجام می گیرد.

روحانی ادامه داد: به جای اینکه مردم در اداره ای با 20 کارمند مواجه شوند آن را به یک نفر کاهش دهیم که این کار باعث نظارت بهتر روی آن فرد خواهد شد و فساد را کم می کند.

وی یکی دیگر از راه های مبارزه با فساد و نظارت بهتر را گسترش دولت الکترونیک دانست و گفت: ما باید دولت الکترونیک را گسترش دهیم و مردم نیاز به مراحعه نداشته باشند و همه مکاتبات از طریق الکترونیکی انجام پذیرد و این بعد نظارتی را بهتر و قوی تر خواهد کرد و فساد کاهش می یابد.

رئیس جمهور بر گسترش فناوری های نوین برای مقابله با فساد تاکید کرد و گفت: باید از فناوری های نوین در مقابل فساد بهره بگیریم و البته اولین مبارزه ایجاد فرهنگ دینی و اعتقادی است؛ که داشتن وجدان هم می تواند تاثیرگذاری مناسبی با فساد داشته باشد.

روحانی ادامه داد: باید رابطه مردم و کارمندان به حداقل برسد و این مهم هم در بعد نظارتی و هم در زمینه های مختلف اثرگذاری مناسبی دارد.

وی در ادامه بر از بین بردن تجمیع قدرت تاکید کرد: باید تجمیع قدرت را از بین ببریم. با تجمیع یک قدرت در نهاد فساد درست می شود؛ اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات در یک جا جمع شد حتما فساد است؛ دنیا عقلش رسیده که قدرت ها را تخریب کرده است.

رئیس چمهور در ادامه یادآور شد: ما در مجلس یک سال گرفتار بودیم که دستگاه اطلاعاتی کشور را به دستگاه نظامی بدهید که در این باره صحبت ها زیاد شد و از امام(ره) سؤال کردیم و سپس ما یک وزارتخانه درست کردیم. کار سختی بود برای اطلاعات درست کردن وزارت اطلاعات اما این کار را کردیم که مجلس نظارت کند و در وزارت اطلاعات هم گفتیم نیروی مسلح وجود نداشته باشد که بتوان کنترل کرد والا اگر تفنگ، روزنامه، قدرت و خبرگزاری را همه در یک نهاد جمع کردیم ابوذر و سلمان هم باشد فاسد می شود.

روحانی ادامه داد: اینها اشکال آفرین است و تجمیع قدرت در یک جا فساد است؛ چرا قوای سه گانه درست شد؟ یک دولتی درست می کردید که خودش قانون وضع کند و اجرا کند.

وی اضافه کرد: تفکیک قوا برای کنترل قدرت است و حتی بالاترین مقام کشورمان یعنی رهبر معظم انقلاب هم بر قانون اساسی اهتمام دارند.

روحانی تصریح کرد: حتی شاهدیم در کنار رهبری نیز مجلسی درست شده تا بتواند در شرایطی روی صفات این مقام هم نظارت کند و این هم در زمان امام(ره) و حضور ایشان به امضا رسید و این اصول درست شد.

روحانی با مطرح کردن این پرسش که چرا این اصول درست شده، گفت: تمامی اینها به این خاطر است که هر قدرتی که رویش نظارت نباشد مشکل پیش می آید؛ نظارت بر هر موردی و هر جنبه ای را باید درست کنیم تا فساد ایجاد نشود.

وی به تبیین معنای فساد و گستره آن پرداخت و گفت: البته فساد معنای گسترده ای دارد مثلا اگر اولویت ها را عوض کنیم فساد است یعنی اگر در جایی به جای اینکه جاده بسازیم، سد بسازیم این به معنای فساد است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در اولویت برنامه ها، تخصیص منابع و توجه به آنها اگر عادلانه رفتار نشود به معنای فساد است.

روحانی تاکید کرد: البته در قانون اساسی ما دستگاه های ناظری همچون بازرسی کشور، دیوان عدالت و سایر دستگاه های نظارتی وجود دارد که اینها برای حساب شده بودن نظارت ها است.

وی اضافه کرد: ما باید در نظارت ها دقیق تر نظارت کنیم و اهم و مهم را مورد توجه قرار دهیم؛ بر همه چیز توان نظارت نداریم و باید در نظارت اولویت بندی کنیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در زمینه قضاوت نیز پرونده های فراوانی وجود دارد و در دست رسیدگی است، گفت: بخش زیادی از این پرونده ها درباره انواع فسادها باشد اما باید آن را اولویت بندی کنیم.

روحانی ادامه داد: اگر پرونده مهمی را زودتر رسیدیم و مردم مطلع شدند این بازدارندگی پدید می آورد و مناسب است چرا که هدف اصلی ما بازدارندگی است.

وی در ادامه اضافه کرد: اگر در کشوری قبح رشوه، قبح دزدی و قبح فساد از بین برود باید به خدا پناه برد. چرا که در جایی که قبح شکسته شود به جایی می رسد که حکم خدا و راه خدا زیر پا گذاشته می شود و نعوذبالله قانون هم مسخره می شود؛ نعوذبالله قرآن هم مورد استهزا قرار می گیرد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: می ترسم به مرزی رسیده باشیم که قبح فساد در حال شکسته شدن باشد.

روحانی با بیان اینکه در گذشته اصطلاح زیرمیزی مطرح می شد، گفت: قدیم می گفتند زیرمیزی ولی الان می گویند روی میزی؛ اگر از زیرمیزی شد روی میزی چه باید کرد؛ آیا ما باید در برابر فساد عقب نشینی کنیم یا بگوییم نمی توانیم؟ باید بدانیم این به معنای زیر پا گذاشتن امر به معروف و نهی از منکر است و به معنی از دست دادن نظام و انقلاب است.

وی اضافه کرد: شاید این تعبیر تندی باشد اما بدانید ادامه فساد گسترش آن و تعمیق فساد به معنی در خطر افتادن نظام و انقلاب است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: مردم نوکر اسم نظام نیستند؛ مردم نوکر اسلام، جمهوریت و آراء عمومی هستند؛ مردم می خواهند هم اسلام و هم جمهوریت اجرا شود.

روحانی ادامه داد: جایی که رضای عامه و خاصه مردم باشد رضای حضرت ولیعصر(عج) نیز همانجا است.

وی بر مبارزه جدی با فساد تاکید کرد و گفت: باید ایستادگی کرد و کمربندها را محکم ببندیم.

روحانی با بیان اینکه باید دقیق تر نظارت کنیم، گفت: می ترسم به مرزی برسیم که قبح فساد اقتصادی شکسته شود، امروز زیرمیزی ها به روی میز آمده است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری فارس

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *