خانه » اخبار روز » اجتماعی » واکنش به پخش مستند ازدواج سفید از BBC

واکنش به پخش مستند ازدواج سفید از BBC

قائم مقام انجمن شاعران ایران در متنی به پخش مستندی با عنوان «ازدواج سفید» از شبکه بی . بی . سی. انتقاد کرد.

افشین علاء – شاعر – در این متن به سیاستگذاری ها و رویکردهای برنامه سازان بی بی سی اعتراض کرده است. این متن به این شرح است: چندی پیش بی بی سی فارسی برنامه ای پخش کرده با موضوع رواج «ازدواج سفید» در ایران، منظور ، همان زندگی بدون ازدواج است که در غرب ، رایج است و متاسفانه در روزگار ما به بخشی از لایه های مرفه اجتماعی نیز سرایت کرده است. اما تبدیل آن به یک واقعیت فراگیر- و حتی لازم و نامذموم- تلاش موذیانه ای است که گویا رسانه هایی همچون بی. بی. سی ، برای تحقق آن از هیچ شیطنتی دریغ نخواهند کرد!

البته بی بی سی کار خودش را خوب بلد است. این رسانه خوش خط و خال ، برخلاف شبکه ساده لوح صدای آمریکا – که دشمنی اش را با حکومت و انقلاب ایران علنی و گاه شعاری به تصویر می کشد – خوب بلد است دروغی به بزرگی فراگیر شدن ازدواج های به اصطلاح سفید در ایران را برای مخاطب به خبری بدیهی و مسلم تبدیل کند. آن هم نه با دشنام و شعار ، که حتی با جانبداری های رندانه مجریان برنامه ها مرز برخی واقعیت های ایران در مقابل اصرار کارشناسان و مهمانان برنامه که غالبا با استناد به شواهد سفسطه آمیز ، حرف خود را به کرسی می نشانند. همان گونه که گفتم، من فکر اثرگذاری فرهنگ وارداتی در بخشی از لایه های اجتماعی کشورمان نیستم، تهاجمی که انکار آن چشم بستی به واقعیت های تلخ روزگار ماست.

اما اینکه رواج برخی بی بند وباری ها – از جمله زندگی مشترک بدون عقد زناشویی – در جامعه شرقی- اسلامی ایران به فرهنگ رایج و عادی تبدیل شده باشد ، هرگز! هرچند نباید از شیطنت های رسانه هایی چون بی.بی.سی غافل بود، اما مقصر اصلی در تسری اینگونه گرایش های غیراخلاقی ، خودمان هستیم! این ، کوتاهی متولیان فرهنگی است که در برابر جاذبه های بنیان برانداز غرب ، چاره ای نیندیشیده و به شعار و ادعا دل خوش کرده اند. وقتی که ما تمام جلوه های جذاب و فرح بخش فرهنگ خودی را به بهانه های بی دلیل سانسور می کنیم و چهره ای رسمی ، خشن و آیین نامه یی از سبک زندگی را به نمایش می گذاریم ، چه حاصلی درو خواهیم کرد؟ بازهم خوشابه غیرت ایرانیان غیور و ریشه داری که هم از بیرون و هم از داخل ، ضربه می بینند و اصالت فرهنگ کهن خود را حفظ می کنند. اما نباید از تلاش های حرفه ای و موذیانه دشمنان و غفلت و بی عملی دوستان ، غافل بود. بی بی سی به راستی وارد بازی خطرناکی شده است ! دیگر بحث سیاست و مذاکرات هسته ای و حمایت از تروریسم و… نیست. آنها دارند به حریم زندگی خصوصی ایرانیان و فرهنگ دیرینه ما قدم می گذارند. بنده با قطعیت اعلام می کنم که رواج پدیده ای چون ازدواج سفید ، نه تنها به فرهنگ رایجی در جامعه ایران تبدیل نشده که همچنان قبح آن ، مشام اغلب خانواده های ایرانی را می آزارد. حتی نسل جوان نیز در برابر مجوز صادره از سوی غربیان برای تن دادن به این گونه رفتارهای غیر اخلاقی غیورانه ایستادگی خواهد کرد.

اما مارهای خوش خط و خالی چون بی بی سی کار خود را خوب بلدند. بحث آزادی می گذارند و کارشناسانی را به مصاحبه وا می دارند و در فضایی ظاهرا بی طرف و علمی ، نتیجه دلخواه خود را به مخاطب الاق می کنند. اتفاقی که در برنامه ازدواج سفید، شخصا شاهد آن بودم. در این برنامه ، مجری سعی می کرد بگوید هنوز خانواده های ایرانی- بویژه حکومت ایران- در برابر اینگونه گرایش ها موضع شدیدی دارند و بعید است که به زودی شاهد رواج آن باشیم اما آقای به ظاهر کارشناسی که مهمان برنامه بود ، چنان با جانبداری از اینگونه ازدواج ها و رواج آن در نسل جدید و پیشرو ایرانی! حرف می زد که خانم مجری هم چاره ای جز تسلیم نداشت! حاشا به غیرت ما ایرانیان که کارشناسانی با ملیت خودمان باید مبلغ اینگونه انحرافات در جامعه اسلامی باشند؛ به حدی که حتی سیر صعودی ازدواج های سفید را شاخصی برای توسعه یافتگی فرهنگی نسل جوان ایرانی بدانند!

می بینیم که بیگانگان وارد بازی خطرناکی شده اند، ما هم که لابد به تبلیغ ازدواج های همزمان در دانشگاه یا کمیته امداد، و به برنامه های تلویزیون در حوزه احکام فقه بسنده کرده ایم ! آن هم در شرایطی که شکستن قبح موارد غیر اخلاقی به ازدواج سفید خلاصه نمی شود ، بلکه با کمال تعجب شاهدیم که برنامه سازان غیور بی بی سی! در جدیدترین فراخوان خود از مخاطبان خواسته اند نظرشان را درباره لزوم حفظ اینگونه محدودیت ها، مربوط به جوامع عقب نگه نداشته شده است و در عصر جدید لازم نیست که دختران نگران حفظ این ارگان طبیعی جسم خویش باشند! و خانواده ها هم از شکسته شدن قبح آن هراسی به دل راه ندهند که همه اینها الزامات یک جامعه آزاد و پیشرو است !

روزگار غریبی است. سرمایه هایمان را به حال خود رها کرده ایم و بدیهی است بیگانگان برای دست اندازی به آنها از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد. از سیاستگذاران بی بی سی هم انتظاری جز این نمی رود. اما روی سخن من با کارکنان فارسی زبان این بنگاه قدیمی و مکار است. خواهران و برادران ایرانی من که خواسته یا ناخواسته با این بنگاه همکاری می کنید ! لااقل شما سخنگوی کسانی نباشید که تیشه برداشته اند وبا بهره گیری از غفلت و بی عملی کارگزاران فرهنگی کشورمان ، می خواهند به ریشه اخلاق، غیرت ، عفاف و هویت فرهنگی مثل جوانمان بزنند. هرچند ، به فضل الهی قاطبه نسل جوان غیور ایرانی ، در برابر اینگونه مجموعه ها مصون خواهند ماند.

جوانان مظلومی که در داخل ، نگران گشت ها و بندها هستند و از خارج ، در معرض چراغ سبز بیگانگان برای تن دادن به رذایل اخلاقی همچون ازدواج بدون آداب شرعی و قانونی و از همه تلخ تر و رذیلانه تر ، شکسته شدن حریم مقدس هر دختر پاکدامنی که به خدا وند، انسان و حرمت خانواده باور دارد؛ حریمی به نام بکارت!

در پایان ، دردمندانه از زنان و دختران قهرمان و فرهیخته کشورم – با هر دین و آیینی و هرگرایشی – می خواهم اعتراض خود را به این گونه شیطنت های رذیلانه با صدای بلند اعلام کنند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. واقعا عمو مام ناراحتیم از این کارای بی بی سی ولی واقعیته ک باازدواج سفید رو ب روایم ولی ب اسمهای دیگه دوستی های جنس مخالف وتجاوز واینجور بحثا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *