خانه » اخبار روز » اجتماعی » امکان پس دادن عروس توسط داماد بعد از 1 ماه

امکان پس دادن عروس توسط داماد بعد از 1 ماه

قراردادی در مراکش به داماد ها اجازه می دهد پس از گذشت یک ماه از ازدواج چنانچه از همسر خود راضی نبودند، زن را “پس دهند”. فعالان حقوق زنان به شدت از این قانون انتقاد می کنند. مراکش همچنین شاهد افزایش ازدواج دختربچه ها است. در طول ده سال گذشته میزان ازدواج دختربچه ها در مراکش نزدیک به دو برابر شده است.

طبق تحقیقی که وزارت دادگستری این کشور انجام داده، ۳۵ هزار و ۱۵۲ دختربچه که بیش از ۹ سال داشته اند، در سال ۲۰۱۳ به پای سفره عقد نشانده شده اند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۴ شمار ازدواج اجباری دختربچه ها ۱۸ هزار و ۳۴۱ بوده است.

ازدواج اجباری دختربچه ها در مراکش در حالی صورت می گیرد که طبق قانون اساسی این کشور، زنان به هنگام ازدواج بایستی به سن قانونی رسیده باشند و تنها در مواردی معدود استثنا جائز است. فعالان حقوق زنان در مراکش معترض اند که وزارت دادگستری هیچ اقدامی در برابر این قانون شکنی انجام نمی دهد.

آنها همچنین ازدواج های موسوم به “سریع السیر” را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند. در این نوع از ازدواج ها والدین قراردادی را امضا می کنند که به موجب آن داماد اجازه دارد، تا یک ماه پس از ازدواج در صورتی که از عروس راضی نبود، او را “پس بدهد”.

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۱ در مراکش به تصویب رسیده، مردان و زنان “به طور مساوی از آزادی و حقوق انسانی” برخوردارند. با این همه وضعیت زنان در این کشور بدتر شده است. از هر ۴ زن مراکشی، تنها یک نفر شاغل است. از هر ۲ تن نیز، یکی در خانه مورد بدرفتاری قرار می گیرد.

مراکش در رتبه بندی مربوط به حقوق زنان از میان ۱۴۲ کشور، در رده ۱۳۳ جای دارد. کارشناسان یکی از دلایل اصلی داشتن چنین رتبه پایینی را حزب اسلام گرای “عدالت و توسعه” می دانند که از سه سال پیش حکومت در این کشور را به دست گرفته است.

عبد الاله بنکیران، نخست وزیر مراکش، در سخنرانی های خود صراحتا اشاره داشته که زنان بیش از هر چیز وظیفه “همسری و مادری” را بر عهده دارند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: عصر ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. الله دای بات موافقم

  2. من نمیدونپ چرا این آدمای عوضی روزمین زندگی میکنن واقعا یه دختر قبل ازسن 18سالگی بلوغش کامل نشده وازدواج براش معنی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *