باخت علی ضیا در بعضیا

گفتگوی شب یلدای علی ضیا با بنیامین بهادری، یکی از چالشی ترین اتفاقات سایت ها و شبکه های اجتماعی در چند روز گذشته بود مجری برنامه «بعضیا» در اجرایش مرتکب اشتباهاتی شد که از چشم مخاطبان دور نماند؛ اشتباهاتی که پیش از این در برنامه های دیگر هم مرتکبش شده بود. گفتگوی ساده و به دور از هیجان و انرژی علی ضیا با بنیامین بهادری در شب یلدا با جنجال و حواشی زیادی در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی روبرو بود.

ضیا بعد از آنونس های فراوان، بنیامین را برای برنامه شب یلدای «بعضیا» دعوت کرد تا بلندترین شب سال، برنامه ای ویژه برای مخاطبانش داشته باشد. حضور بنیامین اما نه تنها به نفع این مجری نشد که باعث شد با دستان خودش، مهر بی تبحری، بی تجربگی و عدم تسلط بر اجرا را بر پیشانی اش بنشاسند.

باخت علی ضیا در بعضیا

مصاحبه ای که ضیا خرابش کرد

قضیه از اینجا شروع شد که ضیا به بهانه سالگرد درگذشت همسر بنیامین او را به برنامه شب یلدای «بعضیا» دعوت کرد. حضور بنیامین در تلویزیون آن هم در یک برنامه زنده، می توانست اتفاق مهمی را رقم بزند اما ضیا بدون اینکه تلاشی برای رقم زدن این اتفاق کند، صرفا روی مسئله فوت همسرش دست گذاشت و خواست هر جور شده برنامه اش را احساسی کند.

ضیا مدام از بنیامین می خواست راجع به مرگ همسرش حرف بزند و هر چقدر هم که او به بهانه اینکه دخترش دارد تلویزیون را می بیند و ناراحت می شود، از این امر سر باز می زد فایده ای نداشت. ضیا حتی بعد از اینکه فهمید بنیامین علاقه ای به این بحث ندارد، باز هم پیگیر ماجرا بود در حالی که بنیامین خودش از هر دری حرف می زد و ضیا به راحتی می توانست بحث های جالب دیگری را با او پیش بگیرد اما حاضر نبود از موضعش پایین بیاید. خلاصه اینکه برنامه نه به هدفش رسید نه آنطور که باید جذاب شد؛ آن هم به خاطر مدیریت نامناسب یک مجری.

این مسئله روز گذشته با اعتراض های زیادی از سوی مردم روبرو شد: «علی ضیا توهم زده بود که الان مجری برنامه ماه عسل شده و بنیامین هم مهمانشه و تنها دلیل اومدنش به این برنامه غم بزرگ زندگیش بوده…»، «اصرار شما برای پرسیدن درباره حادثه درست نبود. برام عجیب بود این اصرار شما.»، «متاسفانه با سوالات سخیف و بی ارزش و در واقع دامن زدن به شایعات، برنامه ای که از رسانه ملی پخش می شه در حد مجلات زرد خودشو تنزل داد.»

باخت علی ضیا در بعضیا

بلاتکلیفی برنامه ای به اسم «بعضیا»

مشکل بعضیا البته خیلی فراتر از این است که بخواهیم به خاطر یک برنامه از آن خرده بگیریم. اساسی ترین نکته ای که می شود به عنوان نقطه ضعف برنامه «بعضیا» روی آن مانور کرد، وظیفه، هدف و رسالت این برنامه است. بهتر است این بحث را با یک سوال شروع کنیم. در شرایطی که برنامه هایی مثل «خندوانه»، «رادیو هفت»، «زنده رود»، «خوشا شیراز» و حتی «گفتگوی تنهایی»، «گپ» و … مدام از ستاره ها دعوت می کنندتا به انحای مختلف به سوالات ریز و درشتی راجع به خودشان، زندگی شان، کارشان و خلاصه عقاید و افکارشان پاسخ دهند، برنامه ای مثل «بعضیا» قرار است چه خلأیی را پر کند؟

علی ضیا این برنامه را زمانی روی آنتن بردکه رامبد جوان با «خندوانه»، انقلابی در تلویزیون به راه انداخته بود و طبیعتا ضیا می توانست با چنین برنامه قدرتمند و پرهدفی روبرو شود که برگ برنده محکمتری رو کند اما واقعا این کار را کرد؟

باخت علی ضیا در بعضیا

سایت سوره سینما هم روز گذشته یادداشتی انتقادی درباره اجرای سطحی ضیا نوشت. در این یادداشت آمده بود: «مشکل علی ضیا و اغلب مجریان تلویزیون به ویژه آنهایی که نام و شهرت دارند این است که در سطح حرکت می کنند. اطلاعات تخصصی شان کم و پرسش هایشان درحد مخاطب عام است.جهان بینی یک فرد را مطالعات و غدغه هایش می سازد و مجریان تلویزیون در برابر میهمانانی که بینشی فراتر از حد معمول و متوسط جامعه دارند، حرفی برای گفتن ندارند. سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد با پرسیدن سوال درباره ازدواج یا جدایی آنها هم جسارت محسوب نمی شود که اگر بود مجله های عامه پسند رسانه هایی با مواضع دلیرانه بودند!»

بحث هایی که به راحتی رها می شوند

علی ضیا بعد از خروجش از «ویتامین 3» بالاخره با «نبش جنت آباد» و پشت سرش «بعضیا» روی آنتن رفت؛ برنامه ای که نه فقط اجرا که تهیه کنندگی آن را هم به عهده داشت. حالا دیگر خیلی راحت می توانست برای ابعاد مختلف کار، برنامه بچیند و آیتم تعریف کند؛ با اینحال اما هیچ اقدام نوظهوری در برنامه انجام نداد.

به جای اینکه دنبال سبک و ایده ای جدید باشد و برای برنامه اش قصه ای جذاب بسازد، روی موج محبوبیت رامبد جوان سوار شد و آیتم های صحبت با خانواده میهمان برنامه را عینا از روی «خندانه» کپی کرد. آیتم ها را چید و ستاره ها را دعوت کرد اما سبک و ایده ای نداشت تا همه چیز را درست کنار هم چفت کند.

در برنامه «نبش جنت آباد» او حتی در برنامه ریزی و استفاده از وقت برنامه هم موفق عمل نکرد. 10 دقیقه مانده به پایان برنامه، هفت هشت تا میهمان را داخل استودیو آورد و قبل از اینکه بحثی را با آنها باز کند گفت که خب وقت برنامه تمام شده و اگر می شود فردا شب هم بیایید!

در «بعضیا» هم از این دست بی نظمی ها کم نداشت. در گفتگویش با میهمان ها زمانی که مردم انتظار داشتند بحث جذابی را تا آخر پی بگیرد، از این شاخه به آن شاخه می پرید و بحث ها را بدون منطق رها می کرد. نمونه بارزش همین هفته گذشته و گفتگویش با داریوش ارجمند بود. درست موقعی که صحبتش راجع به بحث باندهای بازیگری به جاهای جذاب کشیده شده بود از مخاطبان خواست میان برنامه ببینند و بعدش هیچ وقت پی ماجرا را نگرفت.

شومن یا دوست ستاره ها

ضیا در کل چند سال حضورش در تلویزیون بیشتر از اینکه بخواهد به محتوای برنامه ها و کیفیت بحث هایش فکر کند، مدام به فکر ایجاد یک حرکت محیرالعقول، خارق العاده و این اواخر، پیوندش با ستاره هاست. با این فکر که مخاطبانش بعد از دیدن این حرکات، آه از نهادشان بلند شود و «ایول» بلندی برایش بکشند.

چه آن زمان که ببر بنگالی را به استودیو آورد یا موهای سرش را به خاطر همدردی با دانش آموز مریوانی تراشید و … همیشه به دنبال همین ماجرا بود. حالا هم که به نظر می رسد دوستی اش با ستاره ها جای آن برنامه های غلو شده را گرفته. اینکه یک مجری تلویزیون با چندتا ستاره دوست باشد اتفاق اصلا عجیبی نیست اما گویا این مسئله هنوز برای ضیا قابل درک نشده. این مسئله با انتقادهای فراوانی روبرو شده. سایت سوره سینما نوشته: «علی ضیا مثل بسیاری از مجریان این روزها، سعی داشت به رفاقتش با میهمانان مشهورش تاکید کند.

باخت علی ضیا در بعضیا

چه دلیلی دارد بیننده بداند علی ضیا، احسان علیخانی، رضا رشیدپور یا فرزاد حسنی با کدام ستاره ورزش، موسیقی و سینما صمیمی هستند و رفت و آمد خانوادگی دارند؟ این اطلاعات حاشیه ای چه عمقی به بحث می دهد؟ آیا مجریان ما بیشتر از بینندگان برنامه هایشان مقابل ستاره ها ذوق زده می شوند؟»

انتقادها به شیوه اجرای ضیا

اجرا، خودنمایی و حرکات فوق تصور ضیا در هر دوره ای با انتقادهای زیادی روبرو بود تا جایی که حتی خود مدیران شبکه سه، بعد از اجرای «ماه عسل» به این نتیجه رسیدند که باز هم با علیخانی وارد مذاکره شوند.

زمانی که در «ویتامین 3» مستقیم توی صورت مهران رجبی نگاه کرد و پرسید: «چرا دماغ شما کج است؟» مطالب انتقادی زیادی با تیتر «وقتی علی ضیا بی احترامی را با بانمکی اشتباه می گیرد» منتشر شد. بعد از تراشیدن موهای سرش کامنت هایی از قبیل «دیگه تابلوئه واسه چی داری این کار رو می کنی…»، «درد از اینکه این طفل معصوم هم شده ابزار تبلیغاتی که یک عده بتوانند جلوی فلش دوربین ها درخشیده، روزمه عاطفی شان را با آن تکمیل کنند»، «متاسفانه وقتی این کار جلوی دوربین و در مقابل چشم میلیون ها بیننده انجام می شه، اسمی غیر از ریاکاری نمیشه روش گذاشت»، «برادر به جای این کار دست تو جیبت می کردی کمک مالی می کردی، ثوابش بیشتر بود» و … اعتراض ها به برخورد او با بنیامین اما شدت بیشتری داشت.

مدیران جدید شبکه چه می کنند؟

ساخت برنامه های بی هدف، مصاحبه های سطحی با ستاره ها، بی احترامی مجری به میهمان های برنامه و انجام حرکات محیرالعقول و بی ارتباط با برنامه های تلویزیونی و … همگی محصول مدیریت قبلی تلویزیون بود.

انتقادهایی که بارها و بارها به انحای مختلف با مدیران شبکه سه در میان گذاشته شد اما به جایی نرسید. نمونه اش همین برنامه پر اشکال «ویتامین 3» به جای اینکه با رفتن علی ضیا سر و سامان پیدا کند به دست گروهی داده شد که حتی اصول اولیه اجرا را هم نمی دانستند و تنها توضیح فضل الله شریعت پناه، معاون گروه اجتماعی شبه سه این بود که مجری نداریم! همین حالا باید دید مدیران جدید تلویزیون و به خصوص مدیر جدید شبکه سه باز هم اجازه تولید و پخش چنین برنامه های بی هدفی را خواهد داد؟!

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه هفت صبح

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

 1. س متن واقعا طولانی من یکی که نتونستم بخونم ههههههههههههههه

 2. بنده خداااااااااا

  خواستم بگم این بنده خدا تقصیر نداره توی یه شهرستان کوچیک بزرگ شده .ارتباط با آدمای مشهور و معروف براشون خیلی مهمه.فکر میکنه با این ادما رفت و امد داشتن باعث بزرگی میشه.علی ضیا در همون حد برنامه ویتامین ث میتونه اجرا کنه نه بیشتر از پس مهمونای بزرگی چون رامبدو بنیامین و امثالهم برنمیاد و برنامه از دستش خارج میشه.علاقه زیادی به خاله زنک بازی داره که فلانی پست سرت اینو میگه فلانی فلان کارو کرده همش دنبال چیزای بی معنیه.حاشیه رو دوست داره فکر کرده میتونه عادل بشه یا یه مجری متبحر که سوالاش تخصصیه.در ضمن من توی اجرای ویتامین ث یکی از طرفداراشم بودم اما حالا فکر میکنم تارخ انقضاش تموم شده.براش آرزوی موفقیت میکنم

 3. چقدرطولانی بوووووووووووووود….حوصلم نشدبخونم….یکی توضیح بده خخخخخخخخخخخخخخخخ

 4. جانا سخن از زبان ما می گویی خانم مهسا.
  فرزاد حسنی با اون کارها و حرفاش قابل تحمل بود بازم، اما اینو کجای دلمون بذاریم؟
  جوگیر شده تهیه کننده هم شده پسر عمو!

 5. شدیدا باهات موافقم دوستم……….
  علی ضیاء مجری بدی نیست ،اما گاهی اوقات حرفای اغراق آمیزش رو روان آدم اسکی میره
  خصوصا دکلمه های شیکش تو ماه عسل 91

 6. واقعا حال بهم زنه.قشنگ مشخصه که همه کاراش اداس. بابا تو برو همون گزینه دو رو اجرا کن.

 7. مجری فقط عبدالله روا…
  زنده باد عبدالله روا كه هر چقدرم كه معروف بشه و محبوب تر هیچوقت یادش نمیره كه دوستاش كیا بودن و اهل كجا بوده و همیشه حرف اول ادب رو میزنه…
  عشق است عبدالله روا بروجنی جان خودمون…

 8. من کلا طرف هیچ هنرمندی نیستم
  موافق نقد خوبم یعنی هم بدی هاروگفتن هم خوبی هاروارد زیادی توهین آمیز بود…
  علی ضیا خیلی خوب بود به نظرم سیر نزولی شاید پیداکرده
  ولی کلا نه تنها در باره علی ضیا بلکه در باره اکثریت هنرمندا اینکه میخوان به هرقیمتی نشون بدن خیلی باهم رفیقن صادقه
  به شخصه نمیپسندم چون حس میکنم…حیات خلوت خودشون کردن از حق نگذریم علی ضیا اونقدرتوانایی داشت که زودی مشهوربشه و درم وارد زیادی جذاب عمل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.