خانه » اخبار روز » مد جدید با چهره های مشهور!

مد جدید با چهره های مشهور!

عكس سلفی گرفتن و با دیگران به اشتراک گذاشتن، به یك فعالیت روزمره زندگی جوان ها تبدیل شده است. دیگر موج مخالفت ها و تمسخرها و “این یعنی چی؟ ها” به کلی فروکش کرده و فراموش شده است. سلفی گرفتن به یکی از پدیده های جالب توجه زندگی ما تبدیل شده است، هر چند هستند کسانی که در کل این کار را نفی می کنند و در مواجهه با هر سلفی می گویند: «خب که چی؟» اما همچنان تب سلفی گرفتن به خصوص در جوانان و نوجوانان روز به روز داغ تر می شود و بسیاری از ما بدون این که بدانیم چرا و با چه زمینه ای؟

مدام از خودمان سلفی می گیریم، آن هم نه یکی دوتا در سفر و موقعیت های خاص، بلکه در هر شرایطی چه جذاب باشد چه نباشد، چه خاطره انگیز باشد چه نباشد و… اما چرا سلفی گرفتن در ایران مثل همه دنیا، این قدر فراگیر شده و این فراگیری گویای چه چیزی است؟ عكس سلفی گرفتن و با دیگران به اشتراک گذاشتن، به یك فعالیت روزمره زندگی جوان ها تبدیل شده است. دیگر موج مخالفت ها و تمسخرها و “این یعنی چی؟ ها” به کلی فروکش کرده و فراموش شده است. کسی در فضای مجازی معترض سلفی گیرها و یا سلفی بازها و به اشتراك گذاردن آنها نیست.

کدام سلفی؟

اول ماجرا بهتر است تکلیف مان را با سلفی مشخص کنیم، در این مطلب منظور ما از تب سلفی گرفتن سلفی های تک نفره است که معمولاً شمایل یک ژس پرتره را دارد. یعنی سوژه خاصی جز خود شخص در تصویر نیست و خود شخص هم در نمای بسته ای و بدون استفاده از امکاناتی مثل منوپاد ژس را گرفته است.

در حال حاضر نكته جالب این است كه چگونه پیش پا افتاده ترین و معمولی ترین وقایع و اتفاقات زندگی افراد هم تبدیل به سلفی و به نوعی یك گزارش می شود و روی شبکه های اجتماعی می رود.

سلفی گرفتن وقتی زیاد می شود عجیب و غریب می شود و باید دنبال ریشه یابی ماجرا بود، یک وقت هایی ریشه ماجرا در تظاهر نیست بلکه در خودشیفتگی است و تمنای دیده شدن این «خود»ی که ما می پرستیمش

اتفاقاتی چون سررفتن شیر روی گاز، پختن یک شام، تراشیدن سر، سبیل گذاشتن، برف بازی، آب تنی، سیگار كشیدن، نوع خوابیدن، انتظار کشیدن توی صف و … همه می توانند سوژه سلفی باشند. حتی لحظه هایی که در گذشته به ندرت توی ژس ها دیده می شدند، حالا در سلفی ها فراوان دیده می شوند و ما را به سرعت و به صورت آنلاین از زندگی هم مطلع و آگاه می سازند.

سلفی هم مانند هر پدیده ای فراگیر دیگری در دنیای امروز، به سرعت تبدیل به مد شده است و خیلی ها را که هنوز از چیستی و چرایی آن اطلاعی ندارند، به دلیل مد روز بودن درگیر ساخته است. بعضی از افراد برای اینکه نشان دهند از غافله این مد عقب نیستند و در جریان آخرین تحولات و اتفاقات دنیای مدرن قرار دارند، بدون داشتن علاقه ای به فردیت یا به نمایش گذاشتن زندگی روزانه خود در شبكه های اجتماعی، تند و تند از خود عكس سلفی گرفتند و و روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و یا می گذارند. حال اگر از آنها سوال كنید جریان چیست؟ با لبخندی خواهند گفت؛ تكنولوژی روز دیگه…!

سلفی زیر تابوت

انگار استاد این هستیم که یک رفتار را چند بار تکرار کنیم. ماشین را وارد کردیم. بد رانندگی کردیم. گفتیم ماشین را وارد کردیم اما فرهنگش را وارد نکردیم. مترو را وارد کردیم. زیر دست و پا همدیگر را له کردیم. گفتیم مترو را وارد کردیم اما فرهنگش را وارد نکردیم. حالا هم تلفن همراه را وارد کردیم احتمالا دو روز دیگر می گوییم فرهنگش را وارد نکردیم. ایراد از این وارد کننده هاست که لوازم جانبی را از بسته بندی محصول بر می دارند تا قیمت تمام شده پایین بیاید. ای کاش تلفن همراه یکی از لوازم جانبیش علاوه بر هدفون و … ” فرهنگ استفاده” و نه دستور العمل استفاده بود. این روزها جامعه مراسم خاکسپاری شخصیت های معروفی از ورزشکار و خواننده و هنرپیشه را پشت سر گذاشته است. دیدن این تصاویر از این مراسم سوال بزرگی را باید برای همه ما باید ایجاد کند که این سبک برخورد با تکنولوژی چه به ما می دهد و چه چیز را از ما می گیرد. رفتاری به شدت اشتباه که همه باید در ان تجدید نظر کنیم.

باز هم پای شبکه های اجتماعی در میان است

وقتی ارتباطات اشکال تازه ای پیدا می کنند مطرح و مهم شدن در این اشکال تازه اقتضائات تازه ای را هم طلب می کند. سابق بر این که وبلاگ نویسی متداول بود به وبلاگ دیگران سر می زدیم تا به وبلاگ ما سر بزنند.

در حال حاضر نكته جالب این است كه چگونه پیش پا افتاده ترین و معمولی ترین وقایع و اتفاقات زندگی افراد هم تبدیل به سلفی و به نوعی یك گزارش می شود و روی شبکه های اجتماعی می رود

وقتی متن در شبکه های اجتماعی محوریت داشت مطالب دیگران را لایک می کردیم تا مطالب ما را لایک کنند، اما وقتی حرفی برای گفتن نداریم، جای تازه ای نرفتیم، کار تازه ای نکردیم و از طرفی می خواهیم تاییدی برای خود بگیریم چه کاری می توانیم انجام بدهیم تا هم خودمان حس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم هم دیگران از ما تعریف کنند؟ خب یک راه پاسخ به این می شود سلفی گرفتن و به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی، با این هدف که دیگران ما را از زاویه و به شکلی ببینند که ما می پسندیم و دوست داریم.

خود شیفتگی، مُد و…

سلفی گرفتن وقتی زیاد می شود عجیب و غریب می شود و باید دنبال ریشه یابی ماجرا بود، یک وقت هایی ریشه ماجرا در تظاهر نیست بلکه در خودشیفتگی است و تمنای دیده شدن این «خود»ی که ما می پرستیمش. برای بعضی ها هم سلفی حکم یک زبان یا رسانه را دارد برای ثبت خاطرات. برای بعضی ها صرفاً پیروی از یک مد است و آن چه بین همه دلایل مشترک است این است که سلفی محصول رشد فردیت در جامعه است. وقتی دوستانت کیلومترها از تو دور باشند و فقط در شبکه های اجتماعی با هم در ارتباط باشید، وقتی در این دنیای به این بزرگی فقط در محاصره دود و آهن و سیمان هستیم و… این می شود که از خودمان زیاد ژس می گیریم اما از این همه تصویر کم خاطره داریم، در حالی که در گذشته کم ژس می گرفتیم اما هر کدامش دنیایی از خاطره برای ما بود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: همشهری / باشگاه خبرنگاران / تبیان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *