خانه » کامپیوتر و اینترنت » برقراری ارتباط از اپراتور ایرانسل برای شرکت گوگل!

برقراری ارتباط از اپراتور ایرانسل برای شرکت گوگل!

سامانه ی پیامك و تماس صوتی گوگل كه جهت اعلام كد تأیید (verification code) برای كاربران خود پیامك ارسال می كند یا با آنان تماس می گیرد، بر اساس اعلام چندین نفر طی روزهای اخیر، بعضاً با شماره های خطوط ایرانسل این ارتباط را برقرار كرده است.

هنگام ثبت نام، وقتی یك كاربر ایرانی می خواهد یك اشتراك كاربری در گوگل و برخی دیگر از شبكه های اجتماعی مانند فیس بوك ایجاد كند، باید با وارد كردن یك شماره ی تلفن و انتخاب یكی از دو راه تماس تلفنی یا تماس پیامكی، منتظر اعلام كد شناسایی یا تأیید باشد تا بتواند ثبت نام كاربری اش را نهایی كند، اما تا كنون سابقه نداشته است كه این اتفاق جز از طریق تماس های بی شماره (یعنی با نام هایی مانند Google، Withheld، Unknown و امثالهم) حاصل شود.

طی تماسی كه با آقای آرش كریم بیگی، مسئول روابط عمومی شركت ایرانسل برقرار كردیم، ایشان نیز از شنیدن این موضوع متعجب شد و اظهاری بی اطلاعی كرد. وی افزود: برای ما هم عجیب است. تا كنون سابقه نداشته كه چنین اتفاقی رخ دهد یا لااقل گزارشی و اطلاعی به ما داده نشده و این اولین بار است كه چنین موضوعی را می شنوم.

هنگامی كه از ایشان پرسیدیم كه اگر آن شماره تلفن ها را در اختیارتان قرار دهیم، آیا می توانید پیگیری كنید و مشخصات مالك یا مالكین را به ما اعلام نمایید یا خیر، كریم بیگی خاطر نشان كرد: ایرانسل تأكید دارد علی رغم در دسترس بودن اطلاعات مالكین برای ما، اما مشخصات مالكین خطوط ایرانسل، فقط با حكم مراجع قضایی، امنیتی یا انتظامی قابل استخراج و پیگیری است. ما هم از این جهت حق نداریم در اطلاعات شخصی مالكین خطوط ایرانسل تجسس كنیم چون تجاوز به حریم شخصی آنان تلقی می شود.

نیمروز جهت پیگیری مراجع قضایی، امنیتی و انتظامی، یك مورد از این خطوط را با حذف سه شماره، منتشر می كند: 8118—0933. مسئولین ذیربط می توانند در صورت نیاز، در قسمت نظرات این خبر یا تماس با ما، درخواستشان مبنی بر اطلاع از شماره ی دقیق را اعلام كنند تا نیمروز شماره ی كامل را تقدیمشان كند.

در انتها خطاب به مردم و نیز مسئولین، نكته ای را یادآور می شویم؛ زمانی كه شبكه ای اجتماعی مانند گوگل، فیس بوك و یا شبكه های دیگر، شماره ی تلفن را از مشترك درخواست می كنند و آن شماره ی تلفن -كه جزء اطلاعات محرمانه و شخصی و خصوصی محسوب می شود- در اختیار یك واسطه مثل شماره ی 8118—0933 قرار می گیرد و از آن طریق ارتباط برقرار می شود، آیا می توان به این شبكه ها به میزان باید و شاید اعتماد كرد؟ شایسته است از آن جهت كه نیاز به شبكه ای مانند گوگل مبرم تلقی می شود و بسیاری از افراد فعال حتی در نهادهای حاكمیتی و فعالین دیگر عرصه ها و مردم عادی، بسیاری از مراودتات و نامه نگاری های رسمی و مجازی شان از این مجرا صورت می گیرد، مسئولین مربوطه، امنیت این سامانه ی ایمیل و شبكه ای را تضمین و تأمین كنند و لااقل پیگیری این دست شماره های داخلی را كه واسطه ی یك شركت آمریكایی مانند گوگل می شوند را انجام دهند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *