خانه » بازیگران و هنرمندان » نامه تهمینه میلانی به گلشیفته فراهانی!

نامه تهمینه میلانی به گلشیفته فراهانی!

روز گذشته احضاريه يي از دادسراي فرهنگ و رسانه به دست تهمينه ميلاني، نويسنده و كارگردان سينما رسيد. در اين احضاريه آمده بود او به دليل انتشار فيلمنامه «شهرزاد» بايد ظرف سه روز خودش را به دادسراي فرهنگ و رسانه برساند. تهمينه ميلاني درباره اين احضاريه گفت: وقتي فيلمنامه «شهرزاد زن هزار و يك شب» را با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد منتشر كردم، به خاطر متن باشكوه و حماسي آن كه حاصل سه سال از عمرم است، منتظر تشويق و تقدير بودم، اما متاسفانه روز گذشته احضاريه يي به دست من رسيد كه از ديدن آن دچار شوك شدم. در اين احضاريه اعلام شده بود من با اين كتاب كه توسط انتشارات كتابسرا منتشر شده به تبليغ عليه نظام پرداخته ام.

اين اتهام اخير يكي از چهار اتهامي است كه در سال ٨١ نيز به تهمينه ميلاني نسبت داده شده بود و با اينكه اين كارگردان ١٢ سال پيش نيز تجربه مشابهي درباره فيلم «نيمه پنهان» داشته با اظهار تعجب درباره اين اتهام افزود: اين كتاب تمام مراحل قانوني را براي انتشار طي كرده و در تابستان سال ۹۳ منتشر شده است. من اميدوار بودم كه روزي بتوانم فيلمنامه «شهرزاد» را بسازم و حتي به بنياد سينمايي فارابي هم پيشنهاد كردم از آن به عنوان يك اثر فاخر حمايت كند؛ چون معتقدم فيلمنامه «شهرزاد» حتي قابليت اين را دارد كه به عنوان يك سريال بين المللي مقابل دوربين برود.

نامه تهمینه میلانی به گلشیفته فراهانی!

اين فيلمنامه روايت حماسي بانويي را نقل مي كند كه چگونه با درايت، خرد و هنر به مقابله با خشونت و خونريزي مي پردازد. من فيلمنامه «شهرزاد» را با الهام از داستان «هزار و يك شب» و «تلخون» صمد بهرنگي نوشتم و خوشحال بودم كه در دولت تدبير و اميد، اين كار پس از سال ها توانسته مجوز بگيرد و عرضه شود.»

ايوبي معتقد است اين احضاريه يك سوءتفاهم است

تهمينه ميلاني كه به محض دريافت احضاريه از دادگاه رسانه، حجت الله ايوبي، معاون سينمايي وزارت ارشاد را در جريان اين اتفاق قرار داده است، گفت: «وقتي احضاريه به دستم رسيد فكر كردم كه با آقاي ايوبي درباره اين موضوع مشورت كنم. خوشبختانه ايشان هم ضمن ابراز همدردي با من قول دادند كه از هر كمكي كه در توان معاونت سينمايي براي حل اين مساله باشد، دريغ نخواهد كرد و تاكيد كرد مشكلاتي كه براي فيلمنامه «شهرزاد» پيش آمده سوء تفاهمي بيش نيست و به زودي حل خواهد شد. تهمينه ميلاني ضمن ابراز خوشحالي از همدلي ايوبي به عنوان يك مقام مسوول سينمايي گفت: «خوشحالم كه با وجود همه اين مشكلاتي كه بر سر راه فيلمسازان وجود دارد، حداقل مسوولان وزارت ارشاد و معاونان فرهنگي دولت آقاي روحاني، با ما همدلي مي كنند و همين براي ما مايه دلگرمي است.»

تهيه كنندگان ترك دنبال ساخت شهرزاد هستند

تهمينه ميلاني كه فيلمنامه «شهرزاد»ش به زبان تركي و انگليسي نيز ترجمه شده، مي گويد: خوشبختانه اين فيلمنامه وقتي به دو زبان ترجمه شد، از طريق مسوول فرهنگي آنكارا در اختيار يك تهيه كننده اهل تركيه به نام «… زينب» قرار گرفت تا در صورت توافق در قالب يك اثر مشترك فرهنگي بين ايران و تركيه تهيه شود. اين تهيه كننده معتبر پيش از اين فيلم هاي فيلمساز برجسته تركيه، نوري بيگله جيلان را تهيه كرده و در مجامع سينمايي جهان بسيار شناخته شده است اما من فعلا دست نگه داشته ام با جلب نظر مسوولان جديد بنياد سينمايي با تامل بيشتري به اين پيشنهاد پاسخ بدهم.

پنج سال از زندگي ام گرفتار دادگاه ها بودم

تهمينه ميلاني ١٢ سال پيش يعني درست در سال ۱۳٨١ كه روزنامه هاي اصلاح طلب يكي پس از ديگري توقيف مي شدند به خاطر ساخت فيلم «نيمه پنهان» در حالي كه اين فيلم بر پرده سينماها بود، دستگير شد. ميلاني در پاسخ به اين سوال كه پيش از اين نيز او را با اتهاماتي مشابه به خاطر ساخت فيلم «نيمه پنهان» راهي زندان كردند به «اعتماد» گفت: متاسفانه در آن سال من براي فيلمي به زندان افتادم و پنچ سال گرفتار دادگاه ها شدم كه هم پروانه ساخت داشت و هم پروانه نمايش.

آنها مرا متهم به «اقدام عليه امنيت ملي، محاربه با خدا، همكاري با گروه هاي معاند و تشويش اذهان عمومي از طريق آثارهنري» كردند و بعد از دستگيري، چهار روز را در انفرادي و چهار روز را در بند عمومي زندان اوين به سر بردم. ميلاني درباره سرنوشت آن پرونده گفت: «قاضي آن پرونده بعد از پنج سال اعلام كرد كه مدارك كافي براي اتهامات وجود ندارد و من تبرئه شدم.»

«نيمه پنهان» فيلمي بود كه تهمينه ميلاني آن را با اقتباسي آزاد از رمان فريده گلبو با عنوان «بعد از عشق» ساخته بود. اين فيلم درباره زني به نام فرشته است كه در آستانه رسيدگي همسرش، در مقام نماينده رياست جمهوري، به پرونده قضايي يك زن محكوم به اعدام، دفترچه خاطراتش را به او مي دهد. خسرو در دفتر مي خواند كه فرشته كه در سال هاي ۵۸-۵۹ دانشجو بوده، جذب گروه هاي سياسي چپ شده و به عنوان هوادار فعاليت كرده است.

هيچ نامه يي به گلشيفته فراهاني ننوشتم

همچنين در هفته هاي اخير مطالبي از قول تهمينه ميلاني با عنوان «نامه يي به دخترم گلشيفته فراهاني» در شبكه هاي اجتماعي منتشر شد كه اين كارگردان سينما ضمن تكذيب اين نامه گفت: نگارش اين نامه از طرف من به هيچ عنوان صحت ندارد. اين مطلب و مطالب مشابه آن براي ترور شخصيت فرهنگي و هنري من منتشر مي شود و كاملا مشخص است كه عده يي دنبال خراب كردن من هستند.

كارگردان «سوپراستار» ادامه داد: «كساني كه من را مي شناسند متوجه مي شوند كه اين نامه لحن و ادبيات من را ندارد. من هرگز در هيچ نوشته يي با لحن دستوري و تحكمي با كسي حرف نمي زنم». او سپس افزود: «قضاوت كردن كار هر كسي نيست و من به خودم اجازه نمي دهم درباره رفتار و زندگي كسي داوري كنم.»

اعتياد زنان، سوژه بعدي فيلم ميلاني

تهمينه ميلاني اين روزها مشغوليت هاي ديگري هم دارد، هم فيلمنامه مي نويسد، هم پژوهش مي كند و هم چند پروژه معماري و عمراني در دست دارد. او در پاسخ به اينكه موضوع فيلم تازه اش چيست، گفت: « اميدوارم با حل شدن مسائل پيش روي توليد فيلمنامه «تنهايي پرهياهو» كه موضوعي ملي- ميهني دارد ساخت آن را در جنوب كشور و با بازيگراني اهل همين منطقه شروع كنيم.

تهمينه ميلاني كه بسياري بي شك با شنيدن نامش به ياد آثاري مي افتند كه تم اصلي آنها مسائل «زنان» است، ادامه داد: «سوژه يي كه اين روزها ذهنم را درگير كرده، اعتياد زنان و دلايل بالا بودن آمار اعتياد در ميان آنهاست. در حال حاضر نيز مشغول بررسي، پژوهش و نگارش فيلمنامه يي درباره اين موضوع هستم كه چه اتفاقي افتاده كه اعتياد كه روزگاري گريبانگير طبقات ضعيف اقتصادي در كشور بود، اين روزها همه طبقات اقتصادي و فرهنگي جامعه، علي الخصوص قشر مرفه را درگير كرده است.»

ميلاني پس از پايان اين پژوهش ها و مطالعات، قصد دارد روايت جديدي از اين معضل اجتماعي در جامعه امروز ايران در قالب يك فيلمنامه جلوي دوربين ببرد. او درباره انگيزه نگارش اين فيلمنامه افزود: «سال گذشته در ديداري با وزير محترم كشور كه در خانه سينما برگزار شد من با آمار و تصاويري درباره اعتياد زنان روبه رو شدم كه بسيار متاثرم كرد و همان لحظه تصميم گرفتم با توجه با حاد شدن اين معضل اجتماعي روي آن تمركز كنم و فيلمي داستاني با اين موضوع بسازم.»

مردم پشتيبان واقعي من هستند

آخرين فيلمي كه از تهمينه ميلاني روي پرده سينماهاي ايران رفت، «آتش بس٢» نام داشت كه توانست فروش بسيار خوبي داشته باشد. ميلاني درباره اين فيلم به اعتماد گفت: «همان طور كه مي دانيد «آتش بس٢» به نسبت فيلم هاي ديگر، تبليغات بسيار محدودي داشت اما با وجود اين توانست با استقبال مردم روبه رو شود و به فروش پنج ميلياردي نزديك شود. من از مردم بابت حمايت شان از آثارم سپاسگزارم و بسيار خوشحالم كه اگر حمايت هاي ديگر ندارم اما پشتيباني مردم هميشه همراه من بوده است. اگرچه انگار قرار نيست هيچ خوشحالي اي در اينجا پايدار باشد و اتفاقات اخير لذت اين شيريني را از من گرفت.»

منبع: روزنامه اعتماد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.