خانه » روانشناسی » ویژگی‌های افراد شوخ طبع

ویژگی‌های افراد شوخ طبع

شاید بخشی از شوخ طبعی افراد ارثی باشد و به عالم كوروموزوم ها ارتباط پیدا كند، اما شوخ طبعی بیشتر از آن كه وراثتی باشد، یك رفتار اكتسابی است كه می توان آن را آموخت و به كار برد.روا ن شناسان بر این باورند افرادی كه از هوش هیجانی بالاتری برخوردار هستند، توانایی شوخ طبعی بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند.

جام جم ؛ اگر از مجموعه شوخی های زشت و تحقیركننده فاكتور بگیریم، معمولا شوخی های مثبت و خلاقانه می تواند فضا را برای دیگران دلپذیرتر كند؛ حتی اگر امروزه به سخنرانی ها و نشست های خبری شخصیت های مطرح جهانی نگاه كنیم، براحتی می بینیم كه شوخی ها و مزه پرانی ها بخش جداناپذیری از فعالیت های آنهاست كه البته این نوع شوخی ها بسیار حساب شده و دقیق هستند كه در اصطلاح به آن، شوخی های دیپلماتیك می گوییم.

شوخ طبع ها معمولا خلاقیت شان در سایر امورات زندگی بالاتر است، طوری كه براحتی می توانند یك جمع را شیفته خود كنند و فضا را برای حاضران دلچسب كنند.

افراد شوخ طبع با انزوا بیگانه هستند و بندرت پیش می آید یك فرد شوخ طبع، شخصیتی منزوی و گوشه گیر داشته باشد.

این افراد معمولا اعتماد به نفس بیشتری برای حرف زدن دارند و از اظهار نظر درباره موضوعات گوناگون ابایی ندارند.

شوخ طبع ها معمولا در حل مسائل زندگی راحت تر و موفق تر عمل می كنند زیرا به طور اتوماتیك وار یاد گرفته اند به مسائل با دید جدی و خشك نگاه نكنند و چنین نگاهی به آنها در یافتن راه حل های درست برای غلبه بر مشكلات كمك می كند.

جدا از این كه شوخ طبعی و خوش برخوردی با همدیگر گره خورده است، شوخ طبع ها كمتر دچار افسردگی می شوند، اما این گفته به این معنا نیست كه شوخ طبع ها هیچ وقت افسرده نمی شوند، بلكه می توان گفت میزان ابتلای شوخ طبع ها به افسردگی پایین است، زیرا به دنیا با عینك فانتزی و غیر جدی نگاه می كنند.

شوخ طبعی را قاتل استرس می دانند؛ البته در اینجا منظور از شوخ طبعی، تنها به شوخی كردن در جمع محدود نمی شود، بلكه در سطحی عمیق تر، شوخ طبعی به این معنا در نظر گرفته شده است كه یك فرد شوخ طبع به دنیا و مشكلاتش، نگاه ماشینی و خشك ندارد، بی دغدغه به راه حل های پیش رو فكر می كند و در نتیجه چنین فردی استرس ناشی از بزرگ كردن مصائب را هم نمی آفریند.

شوخ طبع ترین كشورهای دنیا

تردیدی نیست كه شوخی و خنده با سطح مالی شهروندان یك جامعه رابطه مستقیم دارد. نمی توان انتظار داشت در جامعه ای كه اغلب مردم برای رفع نیازهای روزمره خود در تنگنا به سر می برند و با مشقت زندگی  می كنند، فضای شادی و شوخی در آن جامعه موج بزند.

از سوی دیگر، هم نمی توان با قاطعیت گفت در كشورهای ثروتمند، سطح شوخی و خنده مردم بالاتر از سایر افراد جامعه است، زیرا شرایط و بسترهای اجتماعی متفاوت در جوامع گوناگون نیز در سطح شوخی های افراد ارتباط دارد و در حقیقت می توان گفت غنای مالی افراد در جامعه می تواند به عنوان یكی از عوامل گسترش شوخ طبعی افراد در جامعه باشد.

چندی قبل رویترز، فهرستی از شوخ طبع ترین جوامع جهان را منتشر كرد كه گرچه نسبت به این رتبه بندی، انتقادهای متنوعی وجود دارد، اما این رتبه بندی تا حدودی شمایل كلی از مردمان شوخ طبع جهان را ترسیم می كند.

مطابق این نظرسنجی كه 30 هزار نفر در آن شركت كرده بودند، آلمانی ها، جدی ترین و خشك ترین مردم جهان و مردم آمریكا نیز شوخ طبع ترین افراد شناخته شدند.

مردم اسپانیا در مقام دوم این رتبه بندی قرار دارند و ایتالیایی ها هم سومین كشور شوخ طبع جهان به شمار می آیند.

ساكنان كشورهای برزیل، فرانسه، مكزیك و انگلیس هم در رتبه های بعدی این نظرسنجی جای می گیرند.

البته نباید از خاطر برد كه همواره شوخ طبعی به معنای شاد بودن یا احساس خوشبختی كردن نیست و مثلا می توان فردی را پیدا كرد كه در زندگی اش احساس شادی و خوشحالی می كند، اما ذاتا انسان شوخ طبعی نیست.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.