خانه » بازیگران و هنرمندان » هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

اتفاقات سینمایی هر سال میلادی با جشنواره فیلم برلین در بهمن ماه شروع و با جشنواره آسیا پسیفیك در آذرماه به پایان می رسند. امسال سینماگران ایرانی، حضور پررنگی در جشنواره های سراسر دنیا داشتند كه به فال نیك می گیریم. در سال های اخیر، استفاده از دانش و هنر طراحان لباس برای حضور در مراسم رسمی در میان ستاره های ایرانی هم مرسوم شده است؛ به همین دلیل حضور چهره های ایرانی در مجامع بین المللی علاوه بر بار هنری، میدان رقابتی برای طراحان ایرانی است تا توانایی شان را در مقایسه با همتایان خارجی خود بسنجند. همین اتفاق بهانه ای شد تا حضور ایرانیان هنرمند و هم پای آن طراحان ایرانی را مرور كنیم.

سرتاپا ایرانی

هشتمین جشنواره فیلم آسیاپسیفیك، آخرین اتفاق هنری سال 2014 بود كه چهره های ایرانی با دستی پر از آن برگشتند. در این مراسم مریلا زارعی جایزه تقدیری بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم «شیار 143 » دریافت كرد.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

او با لباس آبی چشمگیری در مراسم اختتامیه حاضر شد و جایزه خودش را دریافت كرد؛ لباسی كه به گفته آنا ثانی، طراح لباس رنگ آبی لاجوردی برای آن انتخاب شد تا بی شباهت به لباس او در جشنواره فیلم فجر سال گذشته نباشد. این لباس شامل پیراهنی بلند بود با كتی كوتاه كه نقوش هندسی و تصاویر گل لاله عباسی روی آن خودنمایی می كردند.

آنا ثانی طراح ایرانی كه برندی هم با نام خود دارد، در توضیح این انتخاب گفته: علاقه مند بودم در بحث اقتباس صرفا از یك فرم خاص در معماری بهره نگیرم و در بین نقوش هندسی با اقتدار دنبال نرمش زنانه ای می گشتم كه آن را در طرح لاله عباسی فرش جستم و این گونه طرح قالی و معماری به هم گره خورد.

مراحل تولید پارچه توسط طراح انجام شده تا به واقع لباسی خاص و متفاوت باشد. كامل كننده لباس، كیف و كفشی بود كه از پارچه خود لباس تهیه شده بود تا چیزی كم نباشد. مهرو رهبری مسئولیت این كار را برعهده داشت و درنتیجه لباسی كه مریلا زارعی با آن جایزه جشنواره آسیا پسیفیك را دریافت كرد، لباسی كاملا ایرانی و كار طراحان و سازندگان ایرانی بود.

یك تیم و یك طراح

« عصبانی نیستم » سال 2014 میلادی را با حضور در جشنواره فیلم برلین شروع و با جشنواره آسیا پسیفیك به پایان رساند. رضا درمیشیان، كارگردان و باران كوثری و نوید محمدزاده، بازیگران این فیلم در برلین حضور پیدا كردند تا شاهد نمایش فیلم خود در بخش پانورامای این جشنواره باشند. این هنرمندان برای حضور در آلمان، شیوه متفاوتی را انتخاب كردند؛ لباس هایی از یك پارچه با طراحی متفاوت كه هم گروهی و همراهی آنها را نشان می داد. این لباس ها كار رضا ندیمی، طراح ایرانی بود كه باید او را همراه نوید محمدزاده از زمان حضورش در عالم سینما دانست.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

نوید محمدزاده همراه رضا درمیشیان برای شركت در جشنواره آسیا پسیفیك راهی استرالیا شد و در این مراسم هم كت و شلواری متفاوت از نمونه های مرسوم مردانه به تن داشت كه توسط رضا ندیمی طراحی شده بود. او به جای كت فیت كات همراه پاپیون و كراوات مشكی كه لباس مرسوم آقایان در این قبیل مراسم است از كتی با برش آزاد و پیراهنی سفید با یقه جابوت استفاده كرده بود كه با مدل موی بازیگر جوان سینمای ایران هماهنگی داشت و هوشمندی طراح را در انتخاب طرح و مدل نشان می داد. در میان مردان ایرانی حاضر در جشنواره های 2014، كاپ خلاقانه ترین تن پوش را می توان به نوید محمدزاده داد.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

گزینه بی خطر

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

نیما جاویدی هم با فیلم «ملبورن » در جشنواره آسیا پسیفیك حضور داشت و جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد. انتخاب او برای حضور در مراسم اختتامیه این جشنواره و دریافت جایزه اش یك انتخاب كلاسیك و گزینه ای بی خطر بود؛ كت و شلواری مشكی با پیراهن سفید و پاپیون مشكی كه لباس رسمی آقایان محسوب می شود و نشان می دهد قواعد حضور در مجامع بین المللی را به خوبی بلد است.

حضوری متفاوت

فیلم «قصه ها» كه هنوز در سینماهای ایران به اكران در نیامده، افتخارات بسیاری برای كارگردانش به همراه داشت. رخشان بنی اعتماد بعد از جشنواره ونیز راهی استرالیا شد تا جایزه ویژه هیات داوران جشنواره آسیا پسیفیك را دریافت كند اما نباید از قلم انداخت كه این بار لباسی فاخرتر به تن داشت؛ همان پیراهن و دامنی كه لباس ثبت شده و تیپ همیشگی رخشان بنی اعتماد است اما معلوم بود این بار از طراحی كمك گرفته تا به سبك انتخابی این كارگردان برای تن پوش، رنگ و رویی تازه دهد.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

تركیب دو رنگ قرمز و مشكی در كنار تكه دوزی سفید و مشكی كه در حاشیه پایین مانتو كار شده از حضور طراحی خبر می دهد كه با حفظ امضای بانوی كارگردان، لباسی فاخر و رسمی تر از همیشه برای او طراحی كرده است.

لباسی به قدمت ناصرالدین شاه

عنوان عجیب ترین لباس را باید به كت و دامنی داد كه لیلا حاتمی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم كن 2014 به تن داشت. سیمین جدایی عضو هیات داوران شصت و هفتمین جشنواره كن بود و همراه با این گروه روی فرش قرمز مراسم افتتاحیه حاضر شد؛ با كت و دامنی كارشده كه لباسی فاخر به تن شاهزاده ایرانی دل شدگان بود و خاطره بدلباسی او را در مراسم اسكار سال قبل از ذهن ها پاك می كرد.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

چند روز بعد درحالی كه لیلا حاتمی با لباس های طراحان مطرح دنیا مثل «الی ساب» و «دیور» در برنامه های مختلف حاضر می شد، مهرنوش شاه حسینی، آرشیتكت و طراح لباس ایرانی، از راز لباس لیلا در مراسم افتتاحیه گفت: خانم حاتمی در نظر داشت قطعه ای از لباس های كلكسیون قدیمی پدرشان را در این مراسم استفاده كند اما به دلیل محدودیت زمانی، امكان آماده كردن چنین لباسی وجود نداشت. بعد من ایده دادم كه در داشته های خانوادگی مان لباسی را با این ویژگی ها جست وجو كنیم. سپس این لباس كه قدمتی حدود 180 سال دارد و روی آن با طلای خالص «نقده دوزی» شده است را پیشنهاد كردیم».

نقده دوزی از عوامل تزئین پارچه در ایران بوده كه از دوره هخامنشیان رواج داشته و با این انتخاب لیلا حاتمی نماینده تمام و كمال فرهنگ و هنر ایرانی بود.

همان همیشگی

فیلم « قصه ها» ساخته رخشان بنی اعتماد در بخش مسابقه هفتاد و یكمین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و جایزه بهترین فلیمنامه را از آن كارگردان و نویسنده ایرانی كرد. رخشان بنی اعتماد همراه دو بازیگر فیلمش، پیمان معادی و حببیت رضایی روی فرش قرمز مراسم اختتامیه حاضر شد.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

مراسمی كه آدم ها برای نحوه حضور در آن برنامه ریزی و با طراحان مشاوره می كنند اما كارگردان بانوی اردیبهشت، بی تفاوت به این تشریفات ترجیح می داد با همان استایل همیشگی اش در این مراسم حاضر شود؛ همان بلوزهای بلند گشاد و دامن های پرچین و رهایی كه با آن در جشنواره فیلم فجر و. . . شركت می كند.

حبیب رضایی و پیمان معادی هم كت و شلوار نیمه رسمی را برای خودشان انتخاب كردند.

پیمان معادی كت و شلوار خاكستری روشن پوشیده بود كه با مو و ریش جوگندمی اش هماهنگی خوبی داشت. استفاده از پیراهن صورتی روشن در زیر كت هم باعث شده بود لباس از سادگی خارج شود.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

حبیب رضایی از تركیب كت تك مشكی با شلوار طوسی و پیراهن سفید استفاده كرده بود كه برای شركت در مراسم، انتخاب سنجیده ای است اما نكته جذاب و چشمگیر در تیپ این بازیگر استفاده از كلاه شاپو بود. یك رنگ بودن رنگ كلاه و فریم عینك به هماهنگی تیپ حبیب رضایی كمك شایانی كرده بود.

تار و پودی احیا شده

هفتاد و یكمین جشنواره فیلم ونیز، شهریور امسال در این شهر برگزار شد آن هم درحالی كه حضور ایرانیان هنرمند و فیلمساز پررنگ تر از همیشه بود. فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم «نبات» در این جشنواره حاضر شد؛ فیلمی از كشور آذربایجان كه بازیگر ایرانی نقش اول آن را بازی می كند. فیلم نبات در بخش « افق » جشنواره به نمایش در آمد و فاطمه معتمدآریا هنگام حضور در این مراسم لباسی از دست بافته های یاسمن نبی زاده را بر تن داشت.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

آزاده یاسمن نبی زاده، نامی شناخته شده در میان طراحان لباس ایرانی است اما فراتر از یك طراح او را باید پژوهشگر پارچه و احیاكننده شیوه های سنتی پارچه بافی ایرانی دانست.

هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز چی پوشیدند؟

پارچه های لباس هایی كه توسط یاسمن نبی زاده طراحی و دوخته می شوند محصول كارگاه هایی هستند كه او در گوشه و كنار ایران برای زنده نگه داشتن شیوه های سنتی پارچه بافی مثل شعر بافی، جاجیم بافی، عبا بافی و… راه اندازی كرده است. یكی از همین پارچه ها تبدیل به پیراهنی قابل توجه بر تن فاطمه معتمد آریا در جشنواره ونیز شده بود. لباسی كه طراحی آن متفاوت تر و پیچیده تر از مدل های مرسوم در بازار است.

منبع: مجله زندگی ایده آل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

  1. اوه اوه مثل اینکه فاطمه معتمد آریا جوراب نداره بریزید وسط کامنت بذارید در این مورد

  2. فقط مريلا شيك بوشيده
    ميتونن خيلي بهتر باشن ..

  3. سلام
    اره واقعا فقط مریلا شیک پوشیده ولی تعجبم از خانم فاطمه معتمد اریاست من خوشم میاد ازش ولی مگه لباس نبوده این چیه پوشیده؟ اقایون که لباساشون تنوع نداره شیک پوش ترن تا خانم ها که ماشا الله لباس ها با طرح ها و رنگهای متفاوت.یکم به طرز لباس پوشیدنتون توجه کنید خانومای مطرح.
    موفق باشید

  4. اززنان .فقط مريلاوليلاخوش پوش بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *