خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » کسانی که از قارو قور شکم خسته شده اند، بخوانند

کسانی که از قارو قور شکم خسته شده اند، بخوانند

مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، انواع فست فودها و ضعف سیستم هضم، باعث ایجاد صداهای شکمی در افراد می شود.

البرز ؛ علت های ایجاد قراقر در شکم، مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، مصرف غذاهای حجیم و استفاده از غذاهای فاقد کیفیت مناسب هم چون فست فودها و غذاهای کنسرو شده است.یک متخصص طب سنتی با اشاره به این که مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، انواع فست فودها و ضعف سیستم هضم سبب ایجاد صداهای شکمی در افراد می شود، تصریح کرد: “پرهیز از مصرف این نوع از غذاها و صرف غذا با حجم کم در وعده های غذایی معین و منظم و پرهیز از خوردن غذا قبل از سیری کامل موجب تقویت دستگاه هاضمه و به دنبال آن کاهش نفخ، خواهد شد.”

 

دکتر ریحانه معینی اظهار داشت: “در صورتی که با وجود تلاش دستگاه گوارش باد ایجاد شده در شکم، از راه دهان و از راه مقعد دفع نشود در شکم به گردش درآمده و موجب تولید صدا می شود. به طوری که باد به وجود آمده در شکم حبس شده و با حرکت در طول روده ها به ویژه هنگام عبور از روده کوچک تولید صدا می کند.”

 

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران با اشاره به این که درمان قراقر یا قاروقورشکم آسان تر از نفخ شکم بدون سر و صدا است، افزود: “با ورود باد از روده کوچک به روده بزرگ قراقر شکم نسبتاً آرام می گیرد و صدای آن بم تر می شود.وی تغییر رژیم غذایی و مصرف گلاب گرم در زمان شدت علایم را در درمان قراقر در شکم موثر دانست.

 

دم کرده زیره سبز، سردی روده ها را بهبود می بخشد.

 

دکتر معینی تصریح کرد: اگرچه غذا از نظر مقدار و کیفیت مناسب باشد، بروز ضعف و سردی در روده ها و به دنبال آن ضعف هضم نیز می تواند فرد را دچار قراقر در شکم سازد. بهتر است این افراد غذا را در حجم کم استفاده کرده و برای تقویت و گرم کردن دستگاه گوارش و روده های خود، دم کرده زیره سبز یا انیسون را بعد از غذا مصرف کنند. هم چنین مراجعه این افراد به پزشک جهت بررسی کامل تر ضروری است.

 

وی با بیان اینکه در برخی از افراد صداهای شکمی هنگام گرسنگی افزایش می یابد، اظهار داشت: حرارتی که در زمان گرسنگی در دستگاه گوارش ایجاد می شود، رطوبت های جمع شده در محیط را تبدیل به نفخ شکم می کند این افراد معمولاً دستگاه گوارش سرد و مرطوب دارند.مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، انواع فست فودها و ضعف سیستم هضم سبب ایجاد صداهای شکمی در افراد می شود.

 

دکتر معینی به افرادی که دچار قراقر شکمی هستند، توصیه کرد: از مصرف غذاهای نفاخ، آب و سایر مخلفات مانند سبزی، سالاد، دوغ، ماست و نوشابه همراه غذا بپرهیزند و با مصرف منظم غذاهای کم حجم در زمان معین، افزایش تحمل گرسنگی، دست کشیدن از خوردن پیش از احساس سیری کامل، جویدن کامل لقمه های غذا به افزایش تقویت دستگاه هاضمه خود بپردازند چرا که رعایت این موارد سبب کاهش نفخ و قراقر شکمی و بهبودی نفخ خفیف خواهد شد.

 

وی با تأکید بر این که بهتر است فرد در موارد با شدت متوسط یا بالا به متخصص طب سنتی مراجعه کند، گفت: پزشک با بررسی عملکرد دستگاه گوارش، در صورت وجود رطوبت اضافی و یا حرارت و خشکی بیش از حد معمول، بیمار را درمان می کند.

 

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران با اشاره به همراهی مشکلات سردی کبد، اشکال در تولید و ریزش صفرا به روده و گاهی بروز یبوست، در کنار ابتلا به رطوبت و سردی معده و روده ها، خاطرنشان کرد: اکثر اوقات افراد مبتلا به این عارضه بیش از دیگران نیازمند بررسی دستگاه گوارش توسط پزشک متخصص هستند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *