خانه » اخبار روز » میوه خارجی در پوست ایرانی

میوه خارجی در پوست ایرانی

یکی از خبرسازترین وزارتخانه ها هرسال وزارت جهاد کشاورزی است؛ چون این وزارتخانه علاوه بر کنترل و برنامه ریزی برای تولیدات زراعی داخل کشورمان عهده دار نظارت بر میزان تمامي تامین خوراک و تغذیه مورد نیاز کشور به این وزارتخانه واگذار شده است.

از اين رو محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی  با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال در آخرین اظهارنظرهایش ضمن تاکید بر تامین کل نیازهای میوه شب عید کشور می گوید: به دلیل حجم مناسب تولید داخلی میوه و تکمیل ظرفیت انبارها این وزارتخانه مجوزی برای واردات میوه به ویژه مرکبات از هیچ کشوری صادر نکرده است.

 وزیر جهاد کشاورزی در اين زمينه می افزاید: هیج نیازی به واردات نداریم و واردات بدون مجوز و غیرقانونی میوه به لحاظ عدم نظارت بهداشتی و قرنطینه گیاهی روی این محصولات موجب ورود و سرایت عوامل خسارت زا به باغ های کشور مي شود و نگرانی بسیاری برای بخش کشاورزی به همراه دارد که در بعضی از موارد مانند سال های قبل، جبران آن با صرف هزینه های گزاف نیز عملا غیر ممکن خواهد بود.

این اظهار نظرها درحالی از سوی بالاترین مقام وزارت جهاد کشاورزی اعلام می شود که همگان شاهد جولان انواع و اقسام میوه های وارداتی و خارجی در میوه فروشی های کشورمان هستیم هرچند قیمت تولیدات داخلی ایران نیز روبه افزایش گذاشته و نگرانی هایی در میان مصرف کنندگان ایجاد کرده است به طوری که برخی فعالان بازار افزایش ناگهانی قیمت میوه درباز شب عید امسال را دور از ذهن نمی دانند.

از این رو «قانون» برای یافتن پاسخ این سوال که چطور بدون صدور مجوز سازمان های ذی ربط این حجم گسترده میوه خارجی و قاچاق در بازار کشورمان کاملا واضح و جلوی چشم مسئولان به فروش می رسد این بار به جای دفتر مقام های مسئول و دست اندرکاران دولتی سری به دنیای خصوصی صادرات و واردات میوه و فعالانش زده است تا از روند قاچاق میوه به بازار مصرف کشورمان بگوید.

  بازارچه های مرزی گذرگاه قانونی قاچاق میوه!

رضا ابراهیمي یکی از فعالان به نام صادرات میوه و صیفی در جنوب کشورمان ضمن تایید حجم گسترده قاچاق میوه از مرزهای مختلف کشورمان به «قانون» می گوید: قاچاق انواع و اقسام محصولات از مرزهای آبی و خاکی کشورمان همواره از سال های قبل وجود داشته است. مدتی است که قاچاق به سمت محصولات کشاورزی سوق داده شده است یعنی با توجه به نیازهای داخلی و البته دستورالعمل های غیرکارشناسی که از سوی مقامات مسئول صادر شده  زمینه سودآوری برای برخی محصولات ایجاد شده و سودجویان با استفاده از خلأ های قانونی دست به کار  می شوند.

این فعال بازار صادرات و واردات میوه و صیفی در ادامه می افزاید به طور کلی روند ورود غیر قانونی میوه به داخل کشورمان به دو صورت مختلف انجام می پذیرد اول اینکه شرکت ها و اشخاصی هستند که با استفاده از ارتباطات و رانت هایی که در اختیار دارند کاملا قانونی و با استفاده از خلأ های موجود، متناسب با سیاست ها در زمان مناسب حجم انبوهی از محصولات و تولیدات باغی را وارد کشورمان کرده و در زمان مشخصی روانه بازار می کنند، اما روش دوم که غیرقانونی است از طریق معابر آبی و خاکی اطراف کشورمان یا بازارچه های مرزی است.

وی درباره ورود محصولات باغی از طریق معابر مرزی می گوید: در این روش یکی کاملا غیرقانونی است و با استفاده از کولبران و چهارپایانشان علی رغم تصور اشتباه مسئولان که می گویند میوه را نمی توان از این طریق قاچاق وارد کشورمان کرد انجام می گیرد و روش دیگر کاملا واضح دربازارچه های مرزی انجام می شود، اما یک نکته در این دو مورد کاملا مشترک است آنهم ورود در حجم های کم و انبارکردن میوه در مکانی غیر از انبارهای بازارچه های مرزی با مشخصات جعلی است.

ابراهیمي در این باره روند کار را این گونه توضیح می دهد براساس کارت های پيله وري که از فرمانداری یا استانداری منطقه براي برخي از افراد ساكن و متقاضي صادر مي كند اجازه راه اندازی کسب و کار در بازارچه های مرزی به  آنها داده مي شود و براساس صادراتی که انجام می دهند می توانند واردات محصولات مجاز را زیر نظر مسئولان گمرکی و دیگر مسئولان انجام دهند اما در این میان روزنه های بسیاری وجود دارد که میوه های خارجی و برخي كالاها کاملا قانونی وارد می شوند.

  تغییر هویت میوه ها در پستو

این فعال صادرات میوه و صیفی درباره چگونگی واردات میوه از طریق بازارچه های مرزی ادامه  می دهد: افراد با استفاده از قانون آزاد ورود محصولات به محوطه بازارچه اقدام به واردات گسترده محصولات باغی مثل پرتقال، لیموشیرین، نارنگی و سیب می کنند و بااستفاده از افراد چترباز و معافیت های قانونی موجود به صورت مویرگی محصولات را در مدت زمانی مشخص به نقطه دیگری انتقال می دهند و به متقاضیان می فروشند اما روش دیگری در این زمینه وجود دارد که میوه هایی که به محوطه بازارچه های مرزی وارد می شود با فرآیندی اسناد و مدارک شان به میوه های تولید داخل تغییر یافته و به عنوان اجناس مرجوعی با برچسب های ایرانی وارد کشورمان می شود که به این ترتیب هیچ ردی از ورود غیر قانونی میوه برجای نخواهد ماند. 

  عراق مناسب ترین بازار

ابراهیمي درباره مبادی ورودی میوه های قاچاق معتقد است : همه می دانیم قیمت نفت درجهان کاهش داشته است که این موضوع برقیمت انواع محصولات به خصوص محصولات زراعی نیز تاثیر بسزایی داشته به طوری که قیمت های جهانی اکنون بسیار پایین تر از تولیدات داخلی ایران است بنابراین زمینه قاچاق میوه کاملا مهیاست و سودجویان هرگز این فرصت را از دست نخواهند داد و در حال حاضر بهترین بازار برای خرید محصولات میوه و صیفی کشور عراق است. به طوری که واردکنندگان می توانند بهترین میوه ها با کیفیتی بسیار بالا و قیمتی کاملا مناسب را تهیه و با استفاده از همان روش های یاد شده در مقصدی که خود تعیین می کنند تحویل بگیرند.

به عنوان مثال اکنون بهترین پرتقال دربازار عراق کیلویی 2200 تومان خریداری می شود و با توجه به  هزینه حملی که کولبران به ازای هرکیلو بین 1000 تا 1500 تومان دریافت می کنند قیمت نهایی محصول در محلی که خریدار مشخص می کند به صورت روزانه 2 تن تحویل داده می شود اما مصرف  کننده عادی در سطح شهر این پرتقال را نزدیک به 6 هزار تومان دریافت خواهد کرد.

  خرید تضمینی بلای جان تولید

از سوی دیگر کارشناسان یکی از عمده معضلات محصولات زراعی و باغی کشورمان را خرید تضمینی دولت می دانند به صورتی این موضوع به دلیل ناهماهنگی های موجود باعث زیان بسیار گسترده در برخی محصولات شده است.

جواد خراسانی اصل، یکی دیگر از فعالان صادرات و واردات میوه و تره بار در این زمینه می گوید: متاسفانه ایران به دلیل مسائل و مشکلات بسیار زیادی که گریبانگیر تولیداتش شده توان رقابتی با دیگر کشورها را نداشته و درحال از دست دادن بازارهای سنتی خود نیز هست.

 

به عنوان مثال دولت امسال اعلام کرد سیب و خيار ایران را به روسیه صادر می کند و بسیاری از تولیدکنندگان به این امید افزايش توليد داده و محصولات شان را انبار کردند تا با استفاده از خريد تضميني برای صادرات به روسیه حمل شود و از سوي مسئولان بخشي از مبالغ خريد تضميني نيز پرداخت شد اما حتی یک کیلوگرم هم صادر نشده است و به همین دلیل تولیدکنندگان به دنبال مشتری هستند و پیش بینی می شود سیب و خيار امسال در بازار شب عید افت قیمتی بسیار زیادی را تجربه کند.

این فعال صادرات نبود برنامه و مدیریت صحیح در کنترل کشت و تولید را عمده عامل ناموفقیتی ایران در بازارهای کشورهای اطراف می داند و می افزاید قبلا سیب ایران در کشور کویت خریداران بسیار زیادی داشت اما از آنجا که هزینه تولید بالارفته و دربسیاری از موارد کیفیت بسیار پایین آمده اکنون بازار کویت در اختیار سیب آمریکایی با کیفیتی به مراتب بالاتر وقیمت بسیار پایین تر قرار گرفته است.

منبع: قانون

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *