خانه » آرایش و زیبایی » پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال +تصاویر

پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال +تصاویر

همه ما در زندگي انواع مشكلات پوستي ازجمله آكنه، جوش هاي سرسياه و سرسفيد، لك هاي حاصل از آفتاب، كك و مك، چين و چروك ها و… را تجربه مي كنيم. هرقدر هم كه زمان بيشتر مي گذرد پوست كدرتر شده و جاي لك و جوش ها ديرتر از روي آن محو مي شوند. اما يك راه نجات هم وجود دارد و آن چيزي نيست جز لايه برداري و پاكسازي پوست! با اين روش مي توانيد لايه هاي سطحي پوست تان را برداشته و پوست زير را تحريك به بازسازي كنيد. به اين ترتيب پوست جوان و شاداب جايگزين پوست مرده و كدر مي شود. اگر شما هم از اين مشكلات رنج مي بريد و مي خواهيد براي عيد نوروز پوستي روشن و شاداب داشته باشيد اين راهكارهاي ساده خانگي را امتحان كنيد. پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال

پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال

پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال +تصاویر

پوست زيبا و شفاف با بخور بابونه

اولين و مهم ترين مرحله در پاكسازي پوست استفاده از بخور آب داغ است. با اين روش منافذ پوست باز شده و چربي هاي اضافي به راحتي از آن خارج مي شوند. براي اين منظور بايد ۲ ليوان آب جوش را داخل يك كاسه متوسط بريزيد و يك حوله روي سر خود قرار دهيد. سپس سرتان را با فاصله مناسب بالاي ظرف آب جوش بگيريد طوري كه حوله روي سرتان دور تا دور ظرف را بگيرد. مراقب باشيد صورت تان را بيش از حد به كاسه نزديك نكنيد تا دچار سوختگي نشويد. بهتر است ۱۰دقيقه در اين حالت باقي بمانيد.

اگر هم از آكنه و جوش هاي سرسياه رنج مي بريد مي توانيد ۲ تا ۳ قاشق غذاخوري گل بابونه خشك شده به آب جوش اضافه كنيد. بعد از اتمام بخور حوله را از روي سر خود برداشته و گل هاي بابونه را از داخل آب بيرون بياوريد و براي ۵ دقيقه روي پوست قرار دهيد. سپس صورت تان را با آب سرد بشوييد و از يك كرم مرطوب كننده فاقد چربي استفاده كنيد. براي نتيجه گيري بهتر بايد اين راهكار را دو تا سه بار در هفته تكرار كنيد.

بخور زنجبيل؛ هم براي پوست و هم ريه!

اين بخور نه تنها باعث شفافيت و شادابي پوست مي شود بلكه دستگاه تنفسي را هم پاكسازي مي كند. براي اين منظور بايد دو قاشق غذاخوري پودر زنجبيل را در دو ليوان آب ريخته و روي حرارت قرار دهيد تا به جوش آيد. سپس اين محلول را در يك كاسه متوسط بريزيد و روي سر خود حوله بيندازيد و صورت تان را بالاي ظرف بگيريد.

۱۰دقيقه در اين حالت باقي بمانيد. طي اين مدت مي توانيد به آرامي با نوك انگشتان تان صورت را ماساژ دهيد. پس از گذشت ۱۰دقيقه مي توانيد با كمك دستمال، جوش هاي سرسفيد و سرسياه خود را خارج كنيد. در مرحله بعد نيز براي بسته شدن منافذ پوست، خيار رنده شده را به همراه آب ليمو ترش تازه براي ۵دقيقه روي صورت قرار دهيد. در آخر هم پوست خود را با آب سرد بشوييد.

اگر پوست تان خشك و حساس است

اگر پوست تان خشك و حساس است و با انجام بخور اذيت مي شود، مي توانيد از روش كمپرس گرم استفاده كنيد. براي اين منظور بايد مانند مراحل اوليه بخور، آب را به همراه بابونه يا زنجبيل بجوشانيد و اجازه دهيد كمي سرد شود. سپس آن را از صافي رد كرده و حوله تميزي را به آن آغشته كنيد.

اين حوله را براي ۱۰دقيقه روي پوست خود قرار دهيد. بهتر است حوله مخصوصي را براي اين كار اختصاص دهيد و جاي دو چشم را در آن سوراخ كنيد تا چشم ها، مژه ها و ابروهاي تان آسيب نبينند. بعد از اتمام كمپرس نيز صورت را با آب سرد شست وشو دهيد و حتما از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد.

جوانه گندم شما را جوان مي كند!

يكي ديگر از روش هاي موثر در پاكسازي و جوانسازي پوست استفاده از ماسك خانگي جوانه گندم است. براي اين منظور مي توانيد یک قاشق غذاخوري ماست كم چرب را با یک قاشق چاي خوري پودر جوانه گندم مخلوط كنيد و به آرامي براي ۵ دقيقه روي پوست به صورت دوراني ماساژ دهيد.

سپس اجازه دهيد اين تركيب ۱۵دقيقه ديگر روي پوست باقي بماند و خشك شود. بعد از آن صورت را با آب سرد شست وشو داده و از يك كرم مرطوب كننده فاقد چربي استفاده كنيد. براي نتيجه گيري بهتر از اين روش بايد قبل از استفاده از ماسك حداقل ۵دقيقه پوست تان را با آب داغ بخور دهيد.

بهترين ماسك ها براي پاكسازي پوست

ماسك خيار و گلاب: يك عدد خيار با پوست را ريز رنده كرده و يك قاشق مرباخوري گلاب به آن اضافه كنيد. سپس آن را به حالت خوابيده به آرامي روي پوست تان بماليد و پس از ۱۰دقيقه با آب خنك بشوييد.

ماسك ماست و گردو: دو قاشق غذاخوري ماست و دو قاشق غذاخوري گردوي خرد شده را در مخلوط كن تركيب كرده و براي ۱۵دقيقه روي پوست قرار دهيد و بعد با آب سرد بشوييد.

ماسك رازيانه و آويشن: دو ساقه آويشن تازه خرد شده و دو قاشق چاي خوري تخم رازيانه له شده را درون ظرفي ريخته و يك دوم فنجان آب جوش روي آن بريزيد. سپس نصف يك ليموترش را آب گرفته و به آن اضافه كنيد. تركيب به دست آمده را از صافي رد كنيد و آن را با پنبه به صورت بماليد. اجازه دهيد ۱۵دقيقه روي پوست بماند و بعد با آب سرد شست وشو دهيد.

ماسك عسل و بادام: يك قاشق مرباخوري عسل را با نصف قاشق چاي خوري پودر بادام مخلوط كنيد و آن را با حركت دوراني روي پوست بماليد. اجازه دهيد اين تركيب روي پوست تان خشك شود. بعد ابتدا با آب ولرم سپس با آب سرد پوست را شست وشو دهيد.

ماسك سفيده تخم مرغ: يك سفيده تخم مرغ را خوب هم بزنيد تا كاملا سفيد شود و كف كند. سپس اين كف سفيد را براي ۱۵دقيقه روي پوست قرار دهيد. بعد از اينكه كاملا جذب و خشك شد پوست را ابتدا با آب ولرم سپس با آب سرد بشوييد.

پاکسازی پوست در آخرین روزهای سال +تصاویر

اين نكات را به خاطر بسپاريد

– بهترين زمان براي پاكسازي و بخور پوست شب ها قبل از خواب است. به اين ترتيب پوست زمان كافي براي استراحت كردن دارد.

– بعد از پاكسازي و بخور پوست بهتر است تا يك روز از لوازم آرايشي استفاده نكنيد. در غير اين صورت منافذ خالي شده بار ديگر با چربي و آلودگي پر مي شوند.

– انجام پاكسازي و بخور پوست بيش از پنج بار در هفته مي تواند نتيجه عكس داشته و باعث نازك و چروك شدن پوست شود. بهترين حالت پاكسازي دو تا سه بار در هفته است.

نگاه تخصصي به لايه برداري و پاكسازي پوست

دكتر اميرهوشنگ احساني، متخصص بيماري هاي پوست، مو و زيبايي معتقد است لايه برداري هاي سطحي بايد ماهي يك بار و لايه برداري هاي متوسط و عمقي هر ۶ ماه يك بار انجام شوند. به گفته اين دانشيار از دانشگاه علوم پزشكي تهران لايه برداري هاي متوسط و عمقي حتما بايد توسط پزشك متخصص انجام شوند. در غير اين صورت انجام آن توسط افراد غيرپزشك مثل آرايشگرها و حتي پزشكان غيرمتخصص مي تواند عارضه ايجاد كند.

درواقع موادي كه در لايه برداري استفاده مي شود اسيد هستند و اگر درست به كار نروند ممكن است بيش از حد به پوست نفوذ كرده و آن را زخم كنند. ممكن است حتي جاي آن لك شود يا تغيير رنگ دهد يا عفونت كند. گاهي اوقات نيز اسكار يا گوشت اضافه ايجاد مي شود و اين مشكلات مدت ها طول مي كشد تا برطرف شوند.

علاوه بر اينها، افرادي كه روي پوست شان عفونت فعال مثل تبخال و زردزخم دارند، كساني كه اختلالات عصبي و رواني دارند و ممكن است پوسته هاي شان را بكنند، كساني كه در محيط هاي آفتابي كار مي كنند، كساني كه ورزش اسكي و كوهنوردي مي كنند و خانم هاي باردار بهتر است لايه برداري انجام ندهند. جالب است بدانيد كه لايه برداري براي پوست هاي روشن پاسخ دهي بهتري دارد و احتمال لك گذاشتن و تيرگي در آن خيلي كمتر از پوست هاي تيره است.

كاهش چين و چروك ها با اسيد ميوه!

براي پاكسازي و لايه برداري پوست همچنين كاهش چين و چروك ها مي توانيد از انواع اسيد ميوه اي كه تحت عنوان آلفاهيدروكسي اسيد يا AHA ناميده مي شوند نيز استفاده كنيد. اين اسيدها به صورت كرم در داروخانه ها به فروش مي رسند و در سه غلظت كم، متوسط و زياد موجود هستند.

به اين ترتيب لايه برداري به سه حالت سطحي، متوسط و عمقي تقسيم مي شود. اسيد با غلظت كم (تا ۲۰درصد) را مي توان در خانه با احتياط و دفعات كم (هفته اي يك يا دو بار) مصرف كرد. البته بهتر است اين كرم ها به خصوص انواع غليظ آنها توسط پزشك تجويز شوند چون ممكن است عارضه ايجاد كنند.

منبع: مجله زندگی ایده آل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

داشتن لب های سالم برای هر شخصی مهم است، هنگامی که شما لب های سالمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.