خانه » دانستنیهای خانواده » دانستنیهای جنسی » مشکل جنسی شایع خانم ها +تصاویر

مشکل جنسی شایع خانم ها +تصاویر

وسط آجيل خوري، يك بادام يا تخمه تلخ زير زبان تان رفته تا به حال؟ يا شده گرسنه باشيد و سر سفره بنشينيد به نيت دلي از يك غذاي چرب درآوردن و اولين لقمه را كه خورديد، از شوري غذا حال تان بد شود؟ درست وقتي لذت را انتظار مي كشيم، اگر رنج و درد به جايش بنشيند، بدترين اتفاق دنيا افتاده. تلخي هميشه تلخي است، اما وقتي جاي شيريني بنشيند، مي شود زهر هلاهل.

درد هنگام رابطه زناشويي در خانم ها -مشكلي كه پزشكان به آن «ديسپاروني» مي گويند- مصداق همان زهر هلاهل است. تحقيقات در كشورهاي غربي نشان داده شيوع لحظه اي آن در جمعيت عمومي زنان حدود 10 درصد است. در زنان 20 تا 30 سال، 13 درصد مي شود و در زنان 50 تا 60 سال 7 درصد. اما اگر از متخصصان بپرسيد، خيلي هاي شان مي گويند در ايران، شايد بيش از نيمي از زنان در دوره اي از زندگي شان اين نشانه را تجربه كرده باشند.ازطرفی گفته مي شود در ايران، بيش از نيمي از طلاق ها ريشه در مشكلات جنسي دارد.

حاصل مقاربت هاي دردناكي كه اغلب به دليل ناآگاهي از قابل درمان بودن آن يا شرم از بازگويي آن حتي با همسر، مثل يك راز در سينه يك زن مي ماند، گاهي مي شود سردي روابط زناشويي و گاه طلاق و اين در حالي است كه با كمك يك مشاور سلامت جنسي مي توان اين بيماري را درمان كرد.

ديسپاروني (Dyspareunia) را فرهنگستان زبان فارسي ترجمه كرده: دش آميزي. دش را هم از كلمه دشوار گرفته اند. در اصطلاح پزشكي، به زني كه هنگام نزديكي درد دارد و از رابطه زناشويي لذت نمي برد، مي گويند «ديسپاروني» دارد.

مشکل جنسی شایع خانم ها +تصاویر

دلايل ايجاد اين مشكل البته بسيار متنوع است؛ از علل ارگانيك مثل تنگي واژن گرفته تا علل رواني مثل واژينيسموس يا همان انقباض غيرارادي عضلات واژن. متخصصان مي گويند ديسپاروني در خانم هاي ايراني بسيار شايع است و بعضي ها حتي شيوع آن را حدود 20 تا 30 درصد ذكر مي كنند، اما متاسفانه بيشتر خانم ها براي درمان به پزشك مراجعه نمي كنند.

درد گاهي از نخستين رابطه جنسي شروع مي شود، گاهي بعدها و به دنبال ايجاد يك مشكل جسمي يا رواني ايجاد مي شود و گاهي هم به علت كاهش سطح هورمون ها در سنين بالاتر.

معلوم است كه نوع اول، بيشتر خانم هاي جوان را گرفتار مي كند؛ مخصوصا در كشور ما به دليل وجود مسائل فرهنگي، خجالت، ترس و ابهام در مورد روابط جنسي شايع تر است. درواقع ترس از درد و پاره شدن پرده بكارت و انقباضات كف لگن از يك طرف و نابلد بودن و عجول بودن همسر از طرف ديگر، گاهي باعث مي شود نخستين روابط بعد از ازدواج به سختي صورت بگيرد. گاهي توصيه مي كنند خانم ها در اولين روابط از ژل هاي بي حس كننده و روان كننده استفاده كنند، اما راه حل اصلي، مشاوره قبل از ازدواج است؛ اتفاقي كه بيشتر وقت ها نمي افتد.

چرا مقاربت دردناك مي شود؟

ديسپاروني علاوه بر اينكه مي تواند بر اثر عوامل روحي، استرس و اضطراب ايجاد شود، دلايل فيزيكي زيادي هم دارد كه با رفع آنها درد مقاربت نيز برطرف مي شود، مثلا گاهي ممكن است پرده بكارت بعد از رابطه سالم بماند و هر بار درد ايجاد كند كه در اين صورت بايد با كمك جراحي برداشته شود. در بعضي موارد نادر هم ممكن است در واژن پرده هايي به صورت طولي يا عرضي وجود داشته باشد و موقع نزديكي ايجاد درد كند كه در اين موارد هم بايد پرده ها با جراحي برداشته شوند. اين يعني در اولين قدم، بايد معاينه توسط متخصص زنان صورت بگيرد.

اما گاهي هم هيچ مانع فيزيكي اي وجود ندارد و «واژينيسموس» وجود دارد يعني انقباض غيرارادي عضلات واژن كه مانع دخول مي شود. واژينيسموس معمولا زمينه رواني دارد و بايد زير نظر مشاور روانشناس درمان شود.

البته متخصصان زنان گاهي براي رفع اين انقباضات و همچنين تنگي جدار واژن از تزريق بوتاكس هم استفاده مي كنند و فلج كردن اين عضلات باعث مي شود رابطه با درد كمتري همراه باشد، اما معلوم نيست كه بعد از چند ماه كه تاثير بوتاكس كمتر شد مشكل دوباره عود نكند.

درد گاهي با بچه مي آيد!

ديسپاروني و انقباضات كف لگن حين بارداري هم معمولا علل رواني دارد و به دنبال ترس از آسيب ديدن جنين اتفاق مي افتد. همين طور بعد از زايمان و موقع شيردهي هم به دليل بالا بودن سطح پرولاكتين، ترشح هورمون استروژن كاهش پيدا مي كند و مخاط واژن مانند دوران يائسگي خشك مي شود. خانم ها در اين دوران هم معمولا ديسپاروني را تجربه مي كنند كه در اين موارد استفاده از ژل هاي لغزنده توصيه مي شود.

اگر فرزند دختر باشد مي توان به مدت محدود و تحت نظر پزشك از كرم هاي واژينال حاوي استروژن هم استفاده كرد. البته ديسپاروني بعد از زايمان و سزارين به ندرت مي تواند نشانه يك وضعيت خطرناك باشد به خصوص امروزه كه عوارض بعد از زايمان بسيار كمتر شده است.

در خانم هاي سن بالا رايج تر است؟

از حدود 45 سالگي به بعد با نزديك شدن به يائسگي، ترشح هورمون استروژن كاهش پيدا مي كند و خشكي و درد هنگام مقاربت و واژينيسموس بيشتر مي شود. در اين موارد اگر سطح هورمون ها كاهش چشمگيري داشته باشد بايد آنها را با هورمون هاي خارجي جايگزين كنيم؛ كاري كه پزشكان به آن HRT مي گويند. همين طور مي شود از ژل ها يا قرص هاي مخصوص هورموني در داخل واژن استفاده كرد.

اما بعد از 70 سالگي به خصوص اگر فرد زايمان طبيعي نكرده باشد، دچار تنگي شديد واژن و ديسپاروني مي شود و مخصوصا اگر خانم ها عمل افتادگي مثانه و مقعد انجام داده باشند، این اتفاق بيشتر مي افتد. البته همه اينها زير نظر متخصص زنان قابل درمان است.

آيا با سرطان ربط دارد؟

به عنوان يك اصل، اگر مقاربت با درد و خونريزي همراه باشد بايد حتما به متخصص زنان مراجعه كرد تا از لحاظ سرطان هاي دهانه رحم بررسي صورت بگيرد. در بعضي موارد نادر سرطان هاي واژن هم مي توانند باعث ديسپاروني شوند. درواقع هرجور تومور يا بدخيمي در كف لگن، روده، مثانه، رحم، واژن و. . . مي تواند با ديسپاروني همراه باشد.

مشکل جنسی شایع خانم ها +تصاویر

وجود «مول» يا بچه خوره در ناحيه واژن هم يكي ديگر از دلايل درد هنگام مقاربت است. در اين بيماري به جاي تشكيل جنين و جفت در رحم مادر، تنها بافتي از جنس جفت به وجود مي آيد كه مي تواند ترشح خوني يا غيرخوني داشته باشد، البته اين مورد خيلي شايع نيست. تومورهاي قسمت پايين دستگاه گوارش هم مي توانند باعث ديسپاروني شوند.

شايد اندومتريوز باشد!

اندومتريوز يكي ديگر از دلايل ديسپاروني است. در اين بيماري بافت رحم در جايي به غير از رحم كاشته مي شود مثلا در مخاط واژن، مقعد، مثانه يا كف لگن و. . . اين بيماري باعث لكه بيني بين دو عادت ماهانه و دردهاي بسيار شديد در روز سوم و چهارم عادت ماهانه مي شود، همچنين درد حاصل از آن هر ماه بدتر مي شود. اين بيماري بدخيم نيست اما بايد تحت درمان قرار بگيرد. كيست هاي تخمدان و فيبروم هاي رحم هم مي توانند باعث درد هنگام مقاربت شوند كه البته با برطرف شدن آنها درد نيز از بين مي رود.

رحم به عقب برگشته!

رحم در حالت طبيعي به طرف جلو و سمت مثانه خم شده اما در گروهي از افراد به طرف مقعد و سمت عقب مي چرخد، در اين صورت هنگام مقاربت، برخورد آلت با دهانه رحم باعث مي شود تخمدان ها و رحم به استخوان هاي عقب (ساكروم) برخورد كنند و دردناك شوند. البته اگر مقاربت خيلي عميق نباشد معمولا دردي حس نمي شود. اين هم يكي از علت هاي رايج ديسپاروني است.

افتادگي رحم هم اگر شديد باشد، مي تواند باعث ديسپاروني شود. براي مثال خانم هايي كه زايمان هاي متعدد داشته اند يا كساني كه به سندرم مارشال مبتلا هستند و بافت هاي بدن شان شل است، معمولا دچار افتادگي رحم مي شوند. در اين حالت چون رحم پايين تر از جايگاه عادي خود قرار دارد، برخورد آلت با دهانه آن مي تواند باعث جابه جايي تخمدان ها و درد شود، البته اين مشكل امروزه كمتر ديده مي شود زيرا تعداد زايمان ها كمتر شده است. با اين حال در موارد نادري هم ديده مي شود كه بيمار حتي با يك بار زايمان دچار افتادگي رحم مي شود.

وقتي بعد از جراحي اتفاق بيفتد. . .

چسبندگي بعد از جراحي هاي شكم و رحم هم مي تواند باعث ديسپاروني شود. هر عمل جراحي كه روي شكم انجام مي شود با مقداري چسبندگي همراه است. هرقدر جراحي بزرگ تر باشد، چسبندگي هم بيشتر مي شود. در عمل هيستركتومي (خارج كردن رحم) روده ها جاي خالي رحم را پر مي كنند و ممكن است هنگام مقاربت تحريك شوند.

گاهي اوقات جراح زنان مجبور مي شود همراه با رحم، تخمدان ها را خارج كند؛ به خصوص اگر داخل آنها كيست وجود داشته باشد و سن بيمار بالا باشد. در اين صورت يك يائسگي خيلي سريع براي بيمار اتفاق مي افتد و خشكي واژن و درد هنگام نزديكي افزايش پيدا مي كند.

وقتي ريشه مشكل جايي ديگر است

ديسپاروني گاهي هم ريشه هاي مطلقا رواني دارد؛ وقتي تصويري كه يك زن از رابطه جنسي پيدا مي كند، تصويري ناخوشايند و ترسناك مي شود. گاهي هم تنها به اين علت كه يك مرد «پيش نوازي» همسرش را در رابطه ناديده مي گيرد اتفاق مي افتد. اينها مسائل ساده اي است كه با مشاوره راحت حل مي شود و بدون مشاوره، گاهي حل و فصلش غيرممكن است.

اشكال اينجاست كه خيلي از ما اصلا مشاوره را به رسميت نمي شناسيم و فكر مي كنيم خودمان از پس همه مسائل مان بر مي آييم. گاهي هم خجالت مي كشيم. خيلي خانم ها اين مسئله را مخفي نگه مي دارند و نقش بازي مي كنند. غافل از اينكه اين كار درنهايت باعث دلزدگي در همسر شان مي شود. وقتي حس متقابل وجود نداشته باشد، ميل جنسي در مردان كم كم فروكش مي كند. به اين اضافه كنيد كه چنين مشكلي احساس اعتماد به نفس جنسي يك زوج را هم به شدت تحت تاثير قرار مي دهد و اين يعني نقطه شروع براي پايان يك زندگي سعادتمند مشترك؛ آن هم براي مشكلي كه آسان مي شد اگر فقط رودربايستي با خودمان را كنارمي گذاشتيم.

عفونت هاي تناسلي باعث درد نزديكي مي شوند؟

عفونت هاي واژن معمولا همراه درد نيستند و نهايتا ممكن است خارش و سوزش ايجاد كنند. عفونت هاي ناحيه تناسلي در صورتي باعث ديسپاروني مي شوند كه خيلي شديد باشند يا اينكه به طرف لوله هاي رحمي رفته باشند. اما عفونت مزمن و التهاب دوطرف واژن مي تواند باعث تنگي واژن و درد هنگام مقاربت شود. عفونت و التهاب كف لگن (PID) نيز معمولا با ترشحات بدبوي زرد يا سبزرنگ همراه است و باعث ديسپاروني مي شود. PID يك بيماري جدي است چون مي تواند باعث ايجاد آبسه در لوله هاي رحمي و تخمدان ها و چسبندگي كف لگن شود.

نكته مهم اين است كه موقع درمان عفونت هاي تناسلي زنان، در اغلب موارد شوهر هم بايد همزمان با همسر خود تحت درمان قرار بگيرد زيرا عفونت در پروستات مردان باقي مي ماند اما علامت كلينيكي ايجاد نمي كند. خيلي وقت ها دقيقا به همين علت است كه درمان يك طرفه خانم ها باعث ريشه كن شدن عفونت نمي شود و ممكن است بعد از بهبود، دوباره عفونت عود كند. در عفونت هاي تناسلي، زن و شوهر بايد بين 14 تا 21 روز تحت درمان با آنتي بيوتيك خوراكي قرار بگيرند و طي اين مدت از كاندوم استفاده كنند.

مشکل جنسی شایع خانم ها +تصاویر

ضايعاتي مثل زگيل و تبخال ناحيه تناسلي بيشتر باعث خارش مي شوند تا درد. بايد توجه داشته باشيد بعضي از انواع زگيل ممكن است منجر به سرطان ابتدايي يا پيشرفته شود بنابراين حتما بايد تست پاپ اسمير و نمونه برداري از دهانه رحم و زگيل ها صورت گيرد تا مشخص شود زگيل از نوع پرخطر و سرطان زاست يا خير. حساسيت نسبت به كاندوم، ژل و ديگر مواد نيز معمولا باعث سوزش و خشكي پوست مي شود اما ديسپاروني ايجاد نمي كند.

خوددرماني ممنوع!

آيا مي شود براي پيشگيري از اين درد به مسكن پناه برد؟ قطعا نه! استفاده از داروهاي مسكن براي ديسپاروني تنها زماني توصيه مي شود كه پزشك بيمار را كاملا بررسي كرده باشد و علت خاصي براي اين مشكل پيدا نكرده باشد. در اين موارد بيمار به فوق تخصص درد ارجاع داده مي شود تا داروهاي مناسب برايش تجويز شود اما مصرف داروهاي مسكن به صورت سرخود، تشخيص علت را به تعویق مي اندازد و اصلا توصيه نمي شود. گرما و آب گرم هم مي تواند باعث كاهش درد شود اما اين روش هم ممكن است تشخيص را به تعويق بيندازد بنابراين استفاده از آن هم بدون نظر پزشك جايز نيست.

درد در بارداری و بعد از زایمان چه علتی دارد؟

ديسپاروني و انقباضات كف لگن حين بارداري هم معمولا علل رواني دارد و به دنبال ترس از آسيب ديدن جنين اتفاق مي افتد. همين طور بعد از زايمان و موقع شيردهي هم به دليل بالا بودن سطح پرولاكتين، ترشح هورمون استروژن كاهش پيدا مي كند و مخاط واژن مانند دوران يائسگي خشك مي شود.

منبع: مجله سیب سبز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.