خانه » سلامت » داروهای گیاهی » یک نسخه گیاهی برای بهبود نفخ

یک نسخه گیاهی برای بهبود نفخ

زیره سبز، زیره سیاه، نعناع و رازیانه به بهبود نفخ کمک می کنند.

«من معمولا بعد از مصرف غذا، به خصوص پس از خوردن خوراکی های نفاخ، نفخ می کنم و دل درد می گیرم. به همین دلیل هم گاهی داروهای گیاهی حاوی عصاره نعناع یا زیره می خورم و گاهی هم خود این گیاهان را به طور مستقیم مصرف می کنم. می خواستم بدانم که بهترین درمان گیاهی نفخ چیست؟»

در پاسخ به این خواننده گرامی باید بگویم برای درمان نفخ، ابتدا باید علت ابتلا به آن تشخیص داده شود. اگر بیماری یا دلیل پزشکی نگران کننده ای برای نفخ کردن شما وجود نداشت و نفخ هایتان ناشی از سوء هاضمه، هضم نکردن قند موجود در برخی از خوراکی ها یا مصرف خوراکی های نفاخ باشد، می توانید از برخی داروهای حاوی ترکیب های گیاهی برای درمان نفخ و دل دردتان استفاده کنید.

معمولا مصرف داروهای گیاهی که حاوی ترکیب هایی مانند زیره سبز، زیره سیاه، نعناع و رازیانه هستند، می توانند برای درمان نفخ شما موثر باشند. البته اگر علاقه ای به مصرف دارو ندارید و می خواهید کمی سنتی تر مشکل گوارشی تان را برطرف کنید، می توانید این 4 گیاهی که نام بردیم را به صورت پودر دربیاورید و هر بار مقداری از آنها را روی غذایی که سرو کرده اید، بپاشید. اگر هر روز و به صورت دوره ای از پودر یکی از این گیاهان ضدنفخ به عنوان چاشنی غذا نیز استفاده بکنید، غذای شما هم تنوع طعم خواهد داشت و هم مصرف مداوم یکی از این ادویه ها دلتان را نخواهد زد. در ضمن، شما می توانید برگ های تازه نعناع را هم همراه غذای خود میل کنید و از خاصیت ضدنفخی آن بهره مند شوید. ضمن اینکه شربت نعناع یا شربت های کم شیرین خانگی که عصاره نعناع، پودر زیره یا عرق رازیانه در آنها ریخته شده باشد هم می توانند نوشیدنی خوبی در کنار غذای افرادی باشند که از مشکل نفخ، رنج می برند. شما می توانید گاهی از دمنوش نعناع، زیره یا رازیانه هم به جای استفاده از پودر و شربت این گیاهان برای کاهش علایم نفخ، کمک بگیرید. یعنی افرادی که زیاد نفخ می کنند، می توانند یک لیوان از این دمنوش ها را به جای یک وعده از چای روزانه یا در کنار یکی از میان وعده هایشان مصرف كنند.

دکتر غلامرضا امین، متخصص فارماکوگنوزی، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع: هفته نامه سلامت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *