خانه » اخبار روز » در سریال خانه سبز هیچ کس نماز نمی خواند!!!

در سریال خانه سبز هیچ کس نماز نمی خواند!!!

علی الهیاری در سایت اصول گرای هفت راه نوشت: اواخر سال ۹۳ بود که شبکه ۲ دوباره سریال «خانه سبز» را پخش کرد. برای نسل ما که زمان پخش این سریان نوجوان بودیم، حسی که این سریال داشت بسیار فراتر از محتوا و فرم آن بود. بی شک در حال حاضر که چند قسمتی از آن را دیدم، قطعا پی به ضعف های فراوان محتوایی و فرمی آن می برم. و متعجب می شوم از حس خوبی که در آن ایام می داشتم.

اما دیدن این فیلم برای من دغدغه ی ذهنی دیگری هم ایجاد کرده است. سریال همچون غالب آثار هنری تولید شده در جمهوری اسلامی آغشته ای از مفاهیم خوب و بد، جمله های درست و غلط است. این عدم انسجامِ مفهومی و التقاطِ نظری گویا سرنوشت محتوم بسیاری از آثار هنری فرهنگی است. آغشته بودن حق و باطلِ مفاهیمی که یک فیلم مدنظر قرار داد، بازتاب انسان هایِ آشفته و اعوجاج در نظام اندیشه ایِ رایج و مسلط بر جامعه است. اندیشه ای که هم پا در سنت های ایرانی و اسلامی (که خود این نیز ملغمه ای شده است) و هم پا در مدرنیته و غرب زدگی؛ انسان هایی که چنین زیسته اند، بی شک نمی توانند اثری به گونه ای دیگر ارائه دهند. و این سلطه ی فرهنگی همه ی ما را درگیر خود کرده است. برخی کمتر و برخی بیشتر.

خانه ی سبز، نمی دانم فیلم خوبی بود یا بدی. در واقع به بد بودنش متمایل ترم. یعنی سخت است بتوانی حکم کنی که نظام مفهومی که یک فیلم ارائه می کند، در مجموع خوب است یا بد. بی نقص که نمی تواند باشد. اما اهم و مهمش را باید تشخیص داد. فیلم نکات خوب زیادی داشت. ترویج ازدواج در سن پایین، بی اهمیت انگاری عمدی نسبت به نهادِ دانشگاه، همبستگی خانوادگی، یا انتقادهای مهم به سیاست های دوران سازندگی که در حال مدرن و غربی کردن کشور بود. مثلا در یک قسمت پس از نشان دادن چالش ها با مدرنیزاسیون و جاده کشی ها و تغییر معماری تهران، انتهای فیلم در یک دیالوگ گفت: “سازندگی خوبه ولی نه به قیمت از دست دادن خونه سبزمون”. انتقادهایش البته همیشه خیلی نرم، از موضع پایین و زیر پوستی بود. که البته برای یک هنرمند در آن روزگار واقعا نقطه ی مثبت و مهمی است.

اما بدی های فیلم نیز کم نبود. و شاید در اهمیت سنجی، عمیق تر و خطرناک تر باشد. ترویج تک فرزندی، خانواده بسته و بی ارتباط با جامعه، رگه های روشن فمنیستی در پس ظاهر مرد سالارانه؛ چون ترویج اشتغال زنان و نشان دادن این توهم که زن می تواند هم سر کار برود و هم خانواده معمولی داشته باشد و به کارهای خانه هم برسد. مردش هم مشکل خاصی نداشته باشد! سکولاریسم عمیق؛ هیچ کدام نماز نمی خواندند یا هیچ نشان بارزی از دینداری نداشتند. و در لایه های باطنی تر نیز این سکولاریسم حضور جدی داشت. به عنوان جایگزین هستی شناسی فانتزی و مدرنی ارائه می داد. نشان می داد به جای تندروی! و دین گرایی می توان زندگی اخلاقی اما بی دین و سکولار داشت و زندگی خوبی هم باشد! و همه نسبتا خوشحال باشند و بتوانند از پس مشکلات زندگی و مسائل آن بدون تکیه و نیاز به دین بر بیایند. این که بتوانی امکان زندگی دیگری را نشان بدهی و جا بیندازی بسیار عمیق تر به غرب زدگی و سیطره ی مدرنیته و نابودی زندگی دینی کمک می کند.

البته شک دارم همه ی این ها را طراحی کرده باشند. لاجرم بازتاب منِ طبیعی سازندگان این سریال بوده است. و بعید است ناظران پخش و مدیران فرهنگی ما اهمیت این پیام ها را آن موقع حتی فهمیده باشند.

فراتر از قضاوت و عبرت آموزی از این سریال برای قدم های بعدی، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است، نظام معرفتی ای است که باید بر اساس آن اهم و مهم را تشخیص داد و بر اساس آن گفت یک اثر هنری-فرهنگی «هر چند ضعف هایی داشته باشد خوب است»، یا اثری دیگر «هر چند تعدادی نکته خوب داشت اما بد است». داشتن چنین نظامی یکی از مهمترین نیازهای مدیریت فرهنگی جامعه است. از مشخصه های مهم این نظام را باید عمق داشتن و انسجام داشتن دانست. این ستون مغفولی است که تا شکل نگیرد، اوضاع فرهنگی – هنری جامعه ما از این وضع اسفناک خارج نخواهد شد.

منبع: سایت اصولگرای هفت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *