خانه » بازیگران و هنرمندان » مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

نخستین باری که متن کاملی از حرفهای غیر تکنولوژیک بیل گیتس را خواندم، سال گذشته بود. زمانی که بیل گیتس، اقدامات گوگل را برای نصب بالن های متعدد در آفریقا برای ایجاد یک شبکه اینترنت وایرلس، نقد می کرد. بیل گیتس به بلومبرگ گفت: «من خیلی تحت تاثیر این اقدام خیرخواهانه قرار نگرفتم. توسعه اینترنت بیشتر به گوگل کمک می کند تا آفریقا. نمی دانم چه احساسی خواهم داشت وقتی در حال مرگ از بیماری مالاریا هستم و وقتی به آسمان نگاه می کنم بالن های اینترنت گوگل را می بینم. توسعه زیرساخت برای بهبود کیفیت زندگی انسان ها مهم است. اما تشخیص اولویت و فوریت، مهم تر است». گاهی به شوخی می گویم که خوشحالم مایکروسافت آمریکایی بود و نه فرانسوی. و خوشحالم که مایکروسافت در ایران فعالیت مستقیم نکرده است. شاید اخلاقشان عوض می شد. شاید باید روی صفحه ی مایکروسافت کلیک می کردیم تا به ازاء هر 100 کلیک، روی کامپیوتر یک کودک، ویندوز نصب شود!

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

اما شنیدن حرفهای بیل و ملیندا در TED، در مارس ۲۰۱۴، لذت دیگری داشت. آنها از لذت «بخشیدن ثروتشان» می گفتند. از بنیاد بیل و ملیندا که در فرایند کسب مالکیت ۹۵٪ ثروت آنهاست. از دوران نامزدی در سال ۱۳۹۳ و عکس هایی که از مسافرتشان به آفریقا در آن سال (چند ماه قبل از ازدواج) داشتند. از اینکه همان زمان تصمیم میگیرند درآمد مایکروسافت برای کاهش نابرابری در دنیا هزینه شود. تمام آن زمان که ما با کاریکاتور ساختن از عکس های مکینتاش و ویندوز سرگرم بودیم و مثل یک جنگ صلیبی، طرفداران اپل به مایکروسافت حمله می کردند و طرفداران مایکروسافت به اپل. بیل و ملیندا گیتس، حریصانه ثروت بیشتری را جمع می کردند تا به بنیاد بیل و ملیندا که همزمان با سال ازدواجشان (۱۹۹۴) تاسیس شده بود کمک کنند

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

ملیندا از نحوه تربیت فرزندانشان می گوید و زندگی در میان مردم تانزانیا. تا آنها درک بهتری از دنیا داشته باشند و توضیح می دهد که مسافرت توریستی با زندگی در میان خانواده ها فرق دارد.

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

از گریس می گوید. یکی از ۶ فرزند خانواده ی تانزانیایی که در کنار آنها زندگی کرده اند. توضیح می دهد که گریس با تمام خجالتی که داشته، زمانی که می بیند جین فرزند ملیندا و بیل گیتس، شب هنگام با چراغی روی کلاه سرش بیرون می رود، خجالت را کنار میگذارد و به جین می گوید: «وقتی داشتی برمی گشتی، این چراغ رو به من میدی که شبها بتونم بهتر درس بخونم؟». ملیندا از دغدغه های آموزش در کشورهای توسعه نیافته می گوید و پدر گریس که نگران است به خاطر نمره های نه چندان بالای او، نمی تواند او را در مدرسه دولتی ثبت نام کند و چون هزینه مدارس غیردولتی بالاست، او احتمالا مجبور می شود مانند مادرش کشاورز شود.

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

از فرزندخوانده هایشان می گویند. بیل گیتس توضیح می دهد که آنها قرار نیست با ثروت ما میلیاردر شوند. آنها بنیاد بیل و ملیندا را می شناسند و قبول دارند. آنها باید خودشان کار کنند تا «معنا» و «اهمیت» را در زندگیشان احساس کنند. تا «جهت خودشان» را بیابند. تا کاری پیدا کنند که آنها را «هیجان زده» کند. بیل گیتس مي گوید که ما قبل از ازدواج مقاله ی طولانی وارن باقت را خواندیم و قانع شدیم که حمایت مالی مطلق از فرزندان، نه کمک به آنهاست و نه جامعه

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

بیل گیتس و ملیندا گیتس، زمانی ثروت خود را می بخشند که به کسب اعتبار و برند نیاز ندارند و به کسانی می بخشند که به محصولات مایکروسافت نیاز ندارند. بیل گیتس به جای نمودار رشد مایکروسافت (که منطقاً گزارش سالهای آخر عمر یک کارآفرین است)، نموداری را نشان می دهد که کاهش مرگ کودکان زیر ۵ سال را نشان می دهد و از رویای خود برای کوچک تر کردن آمار این مرگ می گوید. مرگهایی که به قول او در ۹۸٪ مواقع ناشی از بلایای طبیعی نیستند. اما تصویر آنها به اندازه ی یک زلزله دردناک و خبرساز نیست تا در رسانه ها بیاید.

(نمودار زیر مربوط به تعداد کودکانی است که قبل از سن 5 سالگی در آفریقا جان خود را از دست می دهند. آمارها به میلیون است! و درصد عمده ای از رشد نزولی آن، مرهون تلاش های بیل و ملیندا گیتس است.)

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

شاید بیل گیتس هم روزی که وارد هاروارد شد، دوست داشت زمانی روزنامه ها یا تلویزیون با او مصاحبه کنند و زیر تصویرش بنویسند: فارغ التحصیل هاروارد! شاید بعدها دوست داشته بنویسند: کارآفرین! شاید بعدها که مایکروسافت یک برند جهانی شد دوست داشته بنویسند: موسس مایکروسافت!

اما امروز او رستگاری را تجربه می کند. TED زیر نام او و همسرش، نوشته است: Philanthropist (عاشق و دوستدار نسل انسان و انسانیت). آنها را شاید باید مومنان عصر بی ایمانی دانست.

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

مومنان عصر بی ایمانی +تصاویر

منبع: سایت محمد رضا شعبانعلی

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *