خانه » دانستنیهای خانواده » اگر طعم ازدواج تان شیرین و خوشمزه نیست… +تصاویر

اگر طعم ازدواج تان شیرین و خوشمزه نیست… +تصاویر

می گویند ازدواج مانند هندوانه سر بسته است. به هر حال وقتی قرار است وارد مسیر ازدواج شوید، باید خودتان را برای هر شرایطی آماده كنید و اگر می بینید كه طعم ازدواج برخلاف تصورتان شیرین و خوشمزه نیست، ببینید كه برای بهبود وضعیت چه كاری می توانید انجام دهید.

وقتی دو نفر ازدواج می كنند روابط اجتماعی شان عوض می شود و رفت و آمدهای تازه ای به وجود می آید. در این میان كنار آمدن با فرهنگ خانواده همسر اهمیت زیادی دارد. طبیعی است كه عضو جدید در هر خانواده باید پذیرفته شود اما گاهی وجه اشتراك ها به حدی كم است كه نه تنها پذیرشی صورت نمی گیرد بلكه بحث و مشاجره و نارضایتی هم به وجود می آورد. دكتر سیما قدرتی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه، به شما می گوید چطور با رعایت اعتدال و داشتن مهارت های لازم می توانید این مسئله را به خوبی مدیریت كرده و از ایجاد مشكلات پیشگیری كنید.

تفاوت های فرهنگی چقدر مهم است؟

تطابق فرهنگی دو نفری كه قرار است با هم ازدواج كنند یكی از موارد مهم و تاثیرگذار در ازدواج آنهاست، اینكه خانواده دو نفر تاچه حد از نظر فرهنگی به هم شبیه هستند و چقدر با هم تفاوت دارند. موارد زیادی از قبیل آداب و رسوم، ارزش ها، نحوه برقراری ارتباط، باید و نبایدها وخط قرمزها جزء فرهنگ یك خانواده محسوب می شوند.

اگر طعم ازدواج تان شیرین و خوشمزه نیست... +تصاویر

داشتن تفاوت های فرهنگی در ازدواج دو نفر یكی از ملاك های مهمی است كه نباید به سادگی از آن گذشت چون تفاوت های جدی فرهنگی نشان دهنده نوع خاصی از تفكر و جهان بینی و وجود تفاوت در مجموعه هنجارها و بایدها و نبایدهاست. وجود تفاوت های زیاد در باورها و عقاید فرد جدیدی كه به عنوان عروس یا داماد وارد خانواده دیگری می شود در طولانی مدت باعث اختلاف نظر، بحث و مشاجره می شود و میزان رضایت متقابل را پایین می آورد.

چگونه فرهنگ او را بشناسیم؟

وقتی دختر یا پسری به عنوان عروس یا داماد وارد خانواده می شود درواقع یك نفر به اعضای آن خانواده اضافه می شود. حضور او در خانواده روی جنبه های مختلف زندگی خانوادگی و همه اعضای خانواده تاثیرات زیادی دارد، بنابراین بهتر است قبل از اینكه ازدواج صورت بگیرد آگاهی های لازم درباره فرهنگ خانوادگی فردی كه قرار است به خانواده بپیوندند كسب شود.

آیتم های فرهنگی را می توان با بررسی عادات و عرف هایی كه در خانواده حاكم است مثل نحوه پوشش و آرایش، میزان اعتقادات مذهبی، نحوه احترام گذاشتن افراد به یكدیگر، حد و حدود روابط با فامیل، بستگان و دوستان سنجید.

میزان فرهنگ پذیری او چقدر است؟

هنگام انتخاب عروس یا داماد افراد هرقدر هم تلاش كنند فرد مورد نظر از لحاظ فرهنگی بیشترین تطابق و شباهت را با خانواده آنها داشته باشد باز هم تفاوت ها و اختلاف نظرهایی به وجود می آید. درواقع میزان فرهنگ پذیری فرد جدیدی كه وارد خانواده می شود تعیین كننده است.

به عنوان مثال دختری كه به عنوان عروس وارد خانواده ای می شود و از نظر فرهنگی تفاوت هایی با آنها دارد هرچه بیشتر بتواند خودش را با فرهنگ خانواده ای كه وارد آن شده تطبیق دهد و هرچه خانواده شوهر بیشتر بتوانند تفاوت های فرهنگی كه عروس شان با آنها دارد را درك كنند، سازگاری و تفاهم بیشتری در روابط آنها ایجاد شده و از ایجاد مشكل و بروز تنش جلوگیری می شود.

چه كسی حرف آخر را می زند؟

به هرحال تفاوت های فرهنگی وجود دارد. اگر افراد با ذهن بسته و از روی تعصب به این تفاوت ها نگاه كنند یعنی طرز تفكرشان این باشد كه «هر اعتقادی كه من دارم درست است، همه افراد باید به مسائل آن گونه نگاه كنند كه من نگاه می كنم و همه افراد باید نظرشان با نظر من یكسان باشد» هنگام رویارویی با این تفاوت ها قطعا مشكلات زیادی به وجود خواهد آمد.

برعكس اگر افراد با ذهن باز و بدون هیچ تعصبی با قضایا برخورد كنند یعنی با این طرز تفكر وارد شوند كه در هر فرهنگی یك سری موارد مثبت وجود دارد و یك سری موارد محدودكننده و هر آنچه در فرهنگ دیگران با فرهنگ من متفاوت است برای من نامناسب نیست، چه بسا كه بسیار هم مثبت و سازنده باشد و نه تنها مشكلات و تنش های كمتری ایجاد می شود بلكه همدلی و درك متقابل بیشتری هم به وجود خواهد آمد.

مشكل از كجا شروع می شود؟

مشكل از آنجایی شروع می شود كه هر كدام از طرفین مثلا هم عروس و هم خانواده شوهرش معتقدند كه فرهنگ شان درست است و باید طبق آن پیش بروند و طرف مقابل هم از آن پیروی كند. درواقع تصمیم می گیرند روی عقیده و نظر خودشان پافشاری كنند، طرف مقابل را مجبور به عقب نشینی كرده و حرف خودشان را به كرسی بنشانند. درواقع فرهنگ شان را به طرف مقابل تحمیل كنند.

در خانواده هایی كه به درستی فرهنگ خودشان را نمی شناسند، ارزش ها و ضدارزش های شان كاملا مشخص نیست و به باورهای شان خیلی پایبند نیستند، به محض اینكه عضو جدیدی به عنوان عروس یا داماد وارد می شود و از نظر فرهنگی و اعتقادی با آنها تفاوت دارد، سریعا باورها و ارزش های خودشان را زیر سوال می برند و بیش از حد تحت تاثیر قرار می گیرند و شروع به پیروی از یكسری عقاید و عادات او می كنند.

در چه خانواده ای بزرگ شده؟

اصالت و نحوه تربیت خانوادگی فردی كه به عنوان عروس یا داماد انتخاب می كنیم هم اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید نادیده گرفته شود. روانشناسان معتقدند باورها و اعتقادات فرد در نهاد خانواده ای كه در آن رشد و پرورش پیدا می كند شكل می گیرد. والدین و افرادی كه در چند سال اول زندگی وظیفه تربیت و مراقبت از كودك را برعهده دارند در رشد وجدان اخلاقی و شكل گیری بایدها و نبایدها در وجود كودك نقش بسیار مهمی دارند.

اگر طعم ازدواج تان شیرین و خوشمزه نیست... +تصاویر

اگر آنها افرادی قابل اعتماد و پایبند به اصول و ارزش های اخلاقی باشند طبیعتا فرزندی كه تربیت كرده اند هم همین گونه خواهد بود و بالعكس.

آیا همه چیز تقصیر اوست؟

درواقع خانواده ای كه نتوانسته به درستی باورها و اعتقادش را به فرزندانش منتقل كند و اصول و ارزش هایی كه به آن پایبند است را در وجود آنها نهادینه كند در چنین مواردی بیشتر در معرض لغزش و آسیب قرار می گیرد و ورود یك فرد جدید می تواند تغییرات زیادی را ایجاد كند.

البته این مسئله به میزان تاثیرپذیری افراد هم بستگی دارد. عضو جدید و خط فكری او روی همه اعضای خانواده به یك میزان تاثیر نمی گذارد. هر كدام از اعضا كه بیشتر به باورهای حاكم بر خانواده اعتقاد داشته باشد و اصول و ارزش ها در وجودش بیشتر نهادینه شده باشد كمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. چه بسا اگر از مهارت و درایت كافی برخوردار باشد، بتواند به درستی از ارزش های خانواده دفاع كند و عضو جدید را هم به آنها پایبند كند.

منبع: مجله زندگی ایده آل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

  1. م.رحمانیان

    قشنگ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *