خانه » سبک زندگی و خانه داری » آشپزی » برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

كنگر پلو با رشته و گوشت

بهار است و فصل سبزيجاتي مانند كنگر كه برای قدیمی ها جدا از طعم و مزه دلچسبش ، حس نوستالژی را هم ایجاد می کند. اگر مهمانانتان میان سال و یا حتی مسن تر هستند حتما در مهمانی تان یکی دو مدل غذای قدیمی ایرانی بپزید.

برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

مواد لازم براي 6 نفر

500 گرم كنگر پاك شده

300 گرم گوشت چرخ كرده

2 عدد پياز

200 گرم رشته پلويي

6 پيمانه برنج

1 ق چ رب گوجه فرنگي

نوك ق چ زعفران ساييده شده

نمك و فلفل به مقدار لازم

1 ق چ زردچوبه

روغن يا كره به مقدار لازم

طرز تهیه:

1. ابتدا برنج را پاك كرده و پس از شستن در كاسه اي حاوي مقداري آب و نمك خيس كنيد. سپس يكي از پيازها را پوست بگيريد و به صورت نگيني خرد كنيد. پس از آن كنگرهاي پاك شده را بشوييد و در سبدي بريزيد تا آب اضافي آن گرفته شود؛ حالا آنها را به صورت خلالي پهن، خرد كنيد.

2. در يك تابه گود مقداري روغن بريزيد و پياز خرد شده را در آن تفت دهيد. هنگام سرخ شدن پياز، كنگرها را هم اضافه كنيد. علاوه بر اينها كمي نمك هم بيفزاييد. براي اينكه كنگرها طعم و رنگ بهتري بگيرند، زعفران را در مقداري آبجوش حل كرده و به كنگر سرخ شده اضافه كنيد. در ظرف را بگذاريد و كمي صبر كنيد تا كنگرها بپزند.

3. در فاصله پخت كنگر، پياز دوم را پوست گرفته و خلالي خرد كنيد. در تابه ديگري مقداري روغن بريزيد و روي حرارت قرار دهيد. پس از داغ شدن روغن، پياز خرد شده را به همراه كمي زردچوبه در آن تفت دهيد. سپس گوشت، نمك و فلفل را افزوده و هم بزنيد. در مراحل پاياني رب را هم بيفزاييد و همراه با گوشت چرخ كرده و پياز تفت دهيد. حالا مقداري آب جوشيده بريزيد و در تابه را بگذاريد و صبر كنيد تا گوشت بپزد.

4. قابلمه اي مناسب را با مقداري آب و نمك پر كنيد و روي حرارت بگذاريد تا به جوش آيد. سپس برنج را در آن بريزيد و بعد از كمي جوش زدن، رشته ها را هم به همان آب اضافه كرده و صبر كنيد همراه با برنج نيم پز شوند. سپس برنج و رشته را با هم آبكشي كنيد.

5. قابلمه بزرگي آماده كنيد و مقداري روغن در آن بريزيد. چند تكه نان يا چند برش سيب زميني كف قابلمه بچينيد. مقداري از مخلوط برنج و رشته را داخل قابلمه ريخته و روي آن ابتدا مقداري كنگر و سپس مقداري گوشت بريزيد. سپس لايه گوشت را دوباره با مقداري مخلوط برنج و رشته بپوشانيد و دوباره همين ترتيب ادامه دهيد تا همه مواد تمام شود. حالا قابلمه را روي حرارت قرار دهيد و باقيمانده زعفران را هم با مقداري آب و روغن و كره روي برنج بريزيد و بگذاريد دم بكشد.

کیک برنج مخلوط

وقتی یک مهمانی مفصل و رسمی دارید بد نیست در کنار بقیه قاطی پلو ها یک پلوی قالبی هم بپزید . این پلو که کیک برنج مخلوط نام دارد، ظاهری شبیه کیک دارد و میز و یا سفره شما را متفاوت می کند .

برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

مواد لازم برای 6-4 نفر

500 گرم آرد

1 ق م بیکینگ پودر

2 /1 پیمانه ماست سفت

4 عدد تخم مرغ

3 ق س زعفران دم کرده

1 پیمانه آب مرغ

کنجد، بادام یا پسته به میزان لازم

2 /1 پیمانه کره

1 عدد زرده تخم مرغ

500 گرم فیله یا سینه مرغ

ادویه پلویی و نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

4 پیمانه برنج

250 گرم قارچ

1 قوطی (200 گرم) نخود فرنگی

3-2 ق س پیازداغ طلایی

1 حبه سیر (در صورت تمایل)

2 ق س رب گوجه فرنگی

طرز تهیه:

1. در تابه ای پیاز داغ طلایی را با کره مخلوط کنید و زردچوبه و سیر خرد شده را به آن اضافه کنید. قارچ ها را ورقه ورقه کرده و به تابه اضافه کنید. شعله را زیاد کنید تا آب قارچ ها سریع تبخیر شود و رنگ سفید قارچ تغییر نکند و له نشود.

2. بعد از اینکه آب قارچ گرفته شد، رب گوجه فرنگی، زعفران و نخود سبز را هم اضافه کنید. مرغ ها را به صورت خلالی برش دهید. سپس آنها را هم به تابه افزوده و با حرارت ملایم تفت دهید تا جایی که مواد بدون آب شود. حالا حرارت را خاموش کنید.

3. برنج را به روش معمول بجوشانید و آبکش کنید. حالا سراغ آماده کردن خمیر بروید. آرد را با بیکینگ پودر مخلوط کنید. ظرف گود تقریباً بزرگی را بردارید و تخم مرغ ها را در آن بشکنید، نمک ، فلفل و زردچوبه هم بریزید و با چنگال آنها را هم بزنید. سپس ماست سفت و آب مرغ و کمی ادویه به آن اضافه کنید. کره را در ظرفی کوچک روی حرارت ملایم آب کنید. حرارتش را که از دست داد آن را هم به مواد تخم مرغی اضافه کنید. حالا آرد را کم کم به این مواد اضافه کرده وهم بزنید. به اندازه ای آرد اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد.

4. سطح صافی را آرد پاشیده و خمیر را با وردنه پهن کنید و قالب مورد نظر را چرب کنید. خمیر را کمی بزرگتر از قالب بازکنید. آن را در قالب انداخته و خمیر را به دیواره و کف قالب بچسبانید. سپس به تناوب مقداری برنج، مقداری از مایه آماده شده و کمی ادویه پلویی را در آن ریخته و سپس اضافه های خمیر را روی برنج مخلوط برگردانید.

5. یک زرده تخم مرغ را با زعفران مخلوط کرده و با قلم موی مخصوص آشپزی روی لایه آخر خمیر بمالید و روی همه سطح کنجد یا مغز دلخواه بپاشید. فر را با 180 درجه سانتی گراد روشن کرده و کمی صبر کنید تا گرم شود.قالب را به مدت 35 دقیقه در طبقه وسط قراردهید. بعد از این مدت قالب را از فربیرون آورده ، 10 دقیقه صبر کنید و سپس کیک را از قالب بیرون آورید.

كوفته مرغ با زرشک و گردو

وقتی اسم کوفته به میان می آیدنا خودآگاه یاد کوفته برنجی یا کوفته تبریزی می افتیم.در صورتی که کوفته های متنوع دیگری هم وجود دارند. از جمله کوفته مرغ که مربوط به شهرستان بناب استان آذربایجان شرقی است که در آن به جای گوشت از مرغ استفاده می شود.

برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

مواد لازم برای 4 نفر

400 گرم لپه

500 گرم سينه مرغ

3 عدد تخم مرغ

3 عدد پياز متوسط

زردچوبه به مقدار لازم

1 ق چ دارچين

1 ق س رب گوجه فرنگي

زرشك و گردوی خردشده به مقدار لازم

نمك و فلفل به مقدار لازم

روغن مايع به مقدار لازم

300 گرم مخلوط سبزی کوفته

طرز تهیه:

1. ابتدا سبزي ها را پاك كرده ، بشوييد ، ریز خرد كنيد و كنار بگذاريد. سپس لپه ها را پاك كرده و بشوييد و در يك قابلمه مناسب با مقداري آب ،نمك و زردچوبه بگذاريدتا بپزد.

2. در اين فاصله دو عدد از تخم مرغ ها را آبپز كنيد و پوست آنها را بگیرید. سپس سينه مرغ را در قابلمه اي جداگانه همراه با يك عدد پياز، كمي زردچوبه و نمك بپزید و بعد استخوان هاي سينه مرغ پخته شده را جدا كرده و آن را همراه با لپه پخته، چرخ كنيد.

3. مخلوط سينه مرغ و لپه را داخل كاسه مناسبي بريزيد و با دست ورز دهيد. سپس يك عدد تخم مرغ باقیمانده رادر اين مخلوط بریزید و بعد از اضافه کردن كمي نمك، فلفل، زردچوبه و همچنين سبزي هاي خرد شده ورز دهید. دو پياز ديگر را پوست بگیرید و به صورت خلالي خرد كنيد. سپس در قابلمه مناسبي مقداري روغن ريخته و بعد از داغ كردن، پيازهاي خردشده را در آن سرخ كنيد. مقداري از پياز داغ را كنار بگذاريد.

4. به باقيمانده پيازداغ داخل قابلمه، زردچوبه و رب گوجه فرنگي اضافه كنيد و كمي تفت دهيد. سپس مقداري آب همراه با كمي دارچين داخل قابلمه بريزيد و بگذاريد روي اجاق تا جوش بيايد. پس از آن حرارت را كم كنيد.

5. حالا نوبت درست كردن كوفته مي رسد ولي ابتدا مواد داخل آن را آماده كنيد. براي اين منظور زرشك را همراه با پيازداغي كه كنار گذاشته بوديد چند دقيقه تفت دهيد و در مرحله پاياني گردو را هم بيفزاييد. سپس دستانتان را خيس كنيد و يك تكه بزرگ از مخلوط گوشتي را برداريد و به شكل توپ درآوريد. سپس داخل آن را گود کنید و كمي از مخلوط گردو، پيازداغ و زرشك را همراه با يك عدد تخم مرغ درسته در آن فرورفتگي قرار دهيد. حالا با يك مقدار ديگر از مخلوط گوشتي سطح مواد را بپوشانيد تا كوفته شكل بگيرد. با توجه به اينكه مقدار اين مواد براي دوعدد كوفته كافي است، به همين ترتيب كوفته ديگري هم درست كنيد. ، در يك تابه بزرگ مقداري روغن بريزيد و روي حرارت قرار دهيد. حالا كوفته ها را در آن تفت دهيد. سپس کوفته ها را داخل مخلوط پیاز داغ ورب گوجه فرنگی قرار دهید،در قابلمه را بگذارید تا کوفته ها بپزند.

رنگین پلو

وقتي قرار است براي يك مهماني رسمي ميزي پر از غذاهاي متنوع و جدید بچينيد، اولين كار، انتخاب غذاهايي است كه هم خوشمزه بوده و هم از ظاهر زيبايي برخوردار باشند. رنگین پلو هر دوي اين ويژگي ها را دارد. اين پلوي رنگارنگ يك باغچه بهاري ميان ميز شماست.

برای مهمان هایمان چی بپزیم؟ +سری دوم +تصاویر

مواد لازم برای 4تا 6 نفر

4 پيمانه برنج آبكش شده

500 گرم فيله مرغ

4 عدد فلفل دلمه اي رنگي (از هر رنگ يك عدد)

1 ق س زعفران آب كرده

1 پيمانه خلال بادام

1 پيمانه خلال پسته

150 گرم كره

1 پيمانه نخودسبز خام (آب پز كنيد)

1 پيمانه ذرت كنسروي

نمك ، فلفل و آبليمو به مقدار لازم

طرز تهیه:

1. فيله هاي مرغ را در كاسه اي بريزيد و پس از آغشته كردن به نمك، فلفل، آبليمو و زعفران به مدت يكي، دو ساعت در يخچال بگذاريد تا طعم دار شوند.

2. فلفل هاي دلمه اي رنگي را به صورت نگيني خرد كرده، كمي با كره تفت دهيد. خلال هاي پسته و بادام را هم در كره تفت داده و آماده كنار بگذاريد.

نكته: اگر دوست داريد فلفل ها و خلال هاي پسته و بادام نرم تر شوند، مي توانيد آنها را حين دم كردن، لابه لاي برنج بريزيد. برنج را آبكش كنيد و بگذاريد به روش معمول دم بكشد. در اين فاصله مرغ ها را هم با كمي آب بگذاريد تا بپزند.

3. در مرحله سرو كردن مي توانيد مرغ ها را كنار ديس گذاشته و فلفل هاي دلمه اي، نخودسبز و ذرت را با خلال هاي پسته و بادام مخلوط کنید و لابه لاي برنج بكشيد يا به دلخواه روي برنج را با اين مواد تزیين كنيد.

فوت وفن

براي پخت مرغ ها نيازي به ريختن آب زياد نيست. بگذاريد مرغ با آب كم و روي شعله ملايم اجاق گاز پخته و كمي هم برشته شود.

يه جور ديگه

به جاي استفاده از نخودسبز خام مي توانيد از نوع كنسروي آن استفاده كنيد. به اين صورت سرعت كار بالا مي رود. در ضمن كنسرو مخلوط سبزيجات شامل هويج، نخودسبز و ذرت هم انتخاب خوب و سريعي است.

مطالب مرتبط: غذاهای اعیانی برای مهمانی های رودربایستی دار +سری اول +تصاویر

منبع: مجله آشپزی مثبت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

امروزه اهل خانه بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌ گذرانند و در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *