خانه » اخبار روز » زمان لغو کامل تمامی تحریم‌ ها علیه ایران

زمان لغو کامل تمامی تحریم‌ ها علیه ایران

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی با بیان این که پس از توافق احتمالی 10 تیرماه، در حوالی آذرماه می توانیم منتظر لغو کامل تحریم های اقتصادی و بانکی باشیم، گفت: چنانچه تحریم ها لغو شود ایران به مرکز ثقل پروژه های نفتی و گازی دنیا تبدیل خواهد شد.

امیرحسین زمانی نیا از مذاکراتی با نمایندگان کشور های آلمان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، هند، کره، چین، مالزی، برزیل و ونزوئلا طی چهار ماه گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: این مذاکرات در زمینه ی چگونگی سرمایه گذاری این شرکت ها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران پس از تحریم ها بوده است.

زمانی نیا تاکید کرد: برنامه وزارت نفت سرمایه گذاری نزدیک به 200 میلیارد دلار در پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی طی شش سال و این رقم در شرایط جهانی برای شرکت های بزرگ بسیار جذاب است.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی با اشاره به وضعیت فعلی مذاکرات گفت: آنچه در لوزان اتفاق افتاد این بود که برای مشکلاتی که به نظر در چهار الی پنج سال آینده غیرقابل حل بودند راه حل پیدا شد و نظر طرف مذاکرات نسبت به ایران تغییر کرد.

وی با اشاره به این که بنا شد ایران به صورت بومی غنی سازی را انجام دهد و بتواند تحقیق و توسعه را روی سانترفیوژهای نسل جدید انجام دهد، خاطر نشان کرد: 20 صفحه از توافقات بعد از لوزان نوشته شده اما با اختلافاتی که وجود دارد هنوز 30 درصد جای بحث وجود دارد.

به گفته او چهار ضمیمه باید نوشته شود که به دلیل این که جزییات بسیاری دارد مشکل است اما تا دهم تیرماه امکان دستیابی به توافق وجود دارد.

وی با اشاره به این که آمریکا 36 سال به دنبال بهانه ای بود که ایران را به شورای امنیت و جایی ببرد که در آن دارای اقتدار است، تصریح کرد: دوستان ما مانند چین و هند باید می پذیرفتند که کیس ایران به شورای امنیت برود و اکنون برای این که پرونده ایران از شورای امنیت بیرون بیاید فقط چین و روسیه نقش ندارند بلکه نظر تک تک اعضا مهم است.

زمانی نیا در ادامه با اشاره به این که این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است و در آینده خواهیم دید که این موضوع چقدر چالش آور خواهد بود، تصریح کرد: چالش های 36 سال گذشته به این راحتی قابل حل نیستند.

به گفته معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی، مساله ی هسته ای ایران بهانه ای بود که آمریکا ایران را به شورای امنیت ببرد تا 35 سال تحریم از طرف ایران را جبران کند.

زمانی نیا تاکید کرد: علاوه بر این که موضوع هسته ای یک بهانه است، فی نفسه از نظر تعادل قدرت در منطقه موضوع مهمی است که این را کشورهای همسایه و عربی موضوعی جدی تلقی می کنند.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی با اشاره به این که مساله توافق هسته ای برای اسرائیل موضوعی بسیار جدی است و به عبارتی مرگ و زندگی است، خاطر نشان کرد: این موضوع از نظر استراتژی بین الملل و منطقه ای بسیار اهمیت دارد.

زمانی نیا در ادامه به اظهارات البرادعی – رییس سابق سازمان انرژی هسته ای – اشاره و خاطر نشان کرد: وی در این کتاب بر فشار آمریکا به سازمان انرژی اتمی برای سیاست گذاری و همچنین فشار ایران به این سازمان اشاره کرده و در واقع اینگونه القاء کرده که این سازمان از سوی همه کشورها تحت فشار است.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی افزود: البرادعی در این کتاب اعلام کرده که ارجاع موضوع هسته ای به شورای امنیت دلیل حقوقی و فنی نداشته و موضوعی سیاسی بوده است.

وی با اشاره به تغییر رویکرد ها نسبت به ایران در عرصه بین المللی پس از توافق ژنو و بیانیه لوزان گفت: در واقع سیاست تعامل سازنده دولت تدبیر و امید موثر واقع شد و بعد وجه امنیتی ایران که طی سال های گذشته به صورت مهندسی ایجاد شده بود در حال رنگ باختن است. به عبارت دیگر مذاکرات ژنو و بیانیه لوزان وضع بازی را عوض کرد و این همان نکته ای است که مسوولان عالی رتبه کشور بارها در مورد این که ساختار تحریم ها متلاشی می شود صحبت کرده اند.

به گفته زمانی نیا، از سال 2006 به بعد تا زمان انجام مذاکرات توسط دولت یازدهم در مورد پرونده ایران در شورای امنیت اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی اظهار کرد: پس از تحریم سرمایه گذاری در صنعت نفت، گاز و سپس بانک مرکزی مهم ترین ضربه ای که آمریکا می توانست به اقتصاد ایران بزند، تحریم کشتیرانی و حمل و نقل بود.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی با تاکید بر این که هدف تحریم های بین المللی تضعیف اقتدار ایران بود، خاطر نشان کرد: سواحل ما در خلیج فارس و دریای عمان توسعه نیافته و به گونه ای با آنها برخورد شده که انگار نه انگار ما این سواحل را در اختیار داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *