خانه » اخبار روز » خواستگار جوان رویا، پای چوبه‌دار می‌رود

خواستگار جوان رویا، پای چوبه‌دار می‌رود

كالبدشكافي يك جنايت هولناك خانوادگي

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان به نقل از جام جم:مردي كه پدر و مادر نامزد خود را به قتل رسانده بود با تائيد حكم قصاص از سوي ديوان عالي كشور به چند قدمي مرگ رسيد. ماموران پليس آگاهي استان فارس سال گذشته در جريان وقوع جنايت در يک منزل مسكوني قرار گرفتند و وقتي به محل حادثه رفتند، پيكر بي جان و غرق در خون مردي را مشاهده كردند كه آثار اصابت چاقو بر بدنش مشهود بود. اين جنازه در قسمت پذيرايي خانه بود و كمي آن سوتر، جسد زني ميانسال با وضعيتي مشابه به چشم مي خورد. اين دو، زن و شوهري 62 و 59 ساله به نام هاي فريبا و حسن بودند كه اجسادشان توسط دخترشان پيدا شده بود.

دختر قربانيان به ماموران گفت: «من خانه نبودم و وقتي به منزل بازگشتم اين صحنه را ديدم. اول نمي توانستم هيچ حدسي درباره علت قتل بزنم، اما حالا تصور مي كنم نامزدم، پدر و مادرم را كشته باشد.»

رويا ـ دختر مقتولان ـ با نامزد خود به نام تورج اختلاف داشت و حتي بحث جدايي به ميان آمده بود، اما تورج راضي به اين اتفاق نبود و قرار گذاشته بود صبح روز حادثه به خانه والدين رويا برود و با آنها مذاكره كند. پسر جوان در پي تجسس هاي گسترده پليسي دستگير شد. او در بازجويي ها به ارتكاب اين كشتار اقرار و انگيزه اش را اختلافات خانوادگي و ممانعت والدين نامزدش براي برگزاري جشن عروسي عنوان كرد.

دختر خانم ها با سياست جواب رد بدهند

دكتر عليرضا كيهان نيا، روان شناس : واكنشي نظير آنچه اين جوان از خود نشان داده از مشكلات رواني او نشان دارد. براي برخورد با چنين فردي بايد تمهيدات ويژه انديشيد و نمي توان مثل يك آدم نرمال به او پاسخ رد داد. بدون شك چنين فردي اعتماد به نفس يا به اصطلاح عزت نفس ندارد. كسي كه چنين بي منطق انتقام مي گيرد، خودباوري ندارد و در واقع احترامي براي خودش قائل نيست. اين پسر به دليل اين كه عزت نفس و اعتماد به نفس نداشته در برابر نه گفتن دختر، اين واكنش عجولانه را از خود نشان داده است. در مورد اين كه چرا اين پسر چنين كار زشتي كرده، مي توان تحليل هاي بسياري كرد، اما اين را هم بايد بررسي كنيم كه نحوه نه گفتن دختر خانم به چه نحوي بوده است. مطرح كردن اين مساله به هيچ عنوان به معني تائيد اين عمل نيست، بلكه مي خواهيم بررسي كنيم كه دختر خانم ها به چه شيوه اي مي توانند خود را از واكنش هاي خشونت بار خواستگارشان در امان نگه دارند. خشونت هايي كه گاهي به صورت اسيد پاشي و گاهي هم به اين شيوه بروز مي كند. به همين خاطر بر شيوه درست جواب رد دادن دختر خانم ها تاكيد مي كنم.

اگر مردي كه اعتماد به نفس ندارد و از عزت نفس بي بهره است، احساس كند كه جواب نه دختر مورد علاقه اش به خاطر مرد ديگري بوده، نسبت به دختر احساس تنفر پيدا مي كند و بخش ناسالم درونش بيدار مي شود و به دنبال آن دست به عمليات تخريبي و كارهاي نادرستي مي زند كه مي تواند انواع خشونت ها و جرايم ناموسي اينچنيني را شامل شود. اگر مرد احساس كند دختر خانم او را نمي خواهد و جواب نه وي به خاطر ناتواني و ضعف فرد بوده، باز هم به هم مي ريزد و تعادل رواني خود را از دست مي دهد و دست به انتقامجويي هاي بي منطق مي زند. اگر دختر خانم به مرد بگويد به اين دليل او را نپذيرفته كه خواستگار بهتري دارد و كس ديگري را به او ترجيح مي دهد، باز هم از كوره در مي رود و ممكن است دست به هر كاري بزند. توجه داشته باشيد كه حالت اول و سوم با هم متفاوت هستند. در حالت اول دختر صحبت از عشق مي كند و مي گويد كس ديگري را دوست دارد. در حالت سوم مي گويد كه خواستگار بهتري دارد، اگر چه عشق در ميان نيست. در هر دو حالت خواستگار دچار خشم مي شود و احساس ضعف و ناتواني مي كند.

توصيه ما به دخترخانم ها اين است كه سنجيده جواب نه بگويند. مثلا بگويند تو پسر خوب و مناسبي هستي و من به تو علاقه دارم، اما پدر و مادر من مخالف هستند و من بايد از آنها اطاعت كنم. نمي توانم رودرروي آنها بايستم يا مثلا مي تواند بگويد كه من قصد ازدواج ندارم، به مادرم وابستگي شديدي دارم و نمي خواهم ازدواج كنم يا مي خواهم درس بخوانم و روي پاي خودم بايستم.

بهتر است دختر خانم ها خيلي زود و در همان ابتدا موضع خود را مشخص كنند و نه بگويند؛ چرا كه بيشتر انتقامجويي ها به اين دليل اتفاق افتاده كه دختر خانم ابتدا دل پسر را خوش كرده و به لحاظ اقتصادي او را مورد سوءاستفاده قرار مي​دهد و در اين شرايط مرد هم احساس مي كند گول خورده و با عواطف او بازي شده است.

تورج چگونه به چوبه دار رسيد

فهيمه اسدي، وكيل:

در اينجا سعي مي كنيم خلاصه روند تكميل يك پرونده قتل را شرح دهيم.

متهم به قتل تا زمان تكميل تحقيقات مقدماتي در اختيار پليس مي ماند. تا زماني كه صحنه جرم بازسازي و همه جزئيات پرونده كشف شود. بعد از آن متهم به زندان انتقال مي يابد. در طول مدتي كه متهم به قتل در زندان است، همچنان جلسات بازپرسي از او ادامه دارد تا تمامي ابهامات پرونده برطرف شود.

در اين مرحله بازپرس براي متهم قرار مجرميت صادر مي كند و دلايلي كه به نظرش دال بر مجرم بودن متهم است، بيان مي كند.

سپس پرونده به دست داديار اظهارنظر مي رسد كه در واقع نماينده دادستان است و پرونده را دوباره بررسي مي كند. اگر با نظر بازپرس موافق بود، كيفرخواست صادر مي شود.

اما اگر داديار اظهارنظر با بازپرس اختلاف نظر داشت، نظر خودش را اعلام مي كند و پرونده براي رسيدگي به دادگاه عمومي فرستاده مي شود. دادگاه عمومي هر دو نظر را بررسي و نظر نهايي را اعمال مي كند و روال عادي پرونده طي مي شود.

مرحله بعدي، ارسال پرونده به دادگاه كيفري استان است. آنجا متهم در حضور پنج قاضي محاكمه مي شود و راي اكثريت قضات سرنوشت او را مشخص خواهد كرد. يعني دست كم سه قاضي بايد حكم بر مجرم بودن او بدهند. از زمان اعلام راي، متهم 20 روز فرصت دارد تا به راي صادره اعتراض و تقاضاي تجديدنظر كند؛ سپس پرونده به ديوان عالي كشور مي رود. در صورت تائيد، پرونده به دادسراي دايره اجراي احكام فرستاده مي شود.

در اين مرحله براي بعضي پرونده ها جلسه هاي صلح و سازش برگزار مي شود تا رضايت اولياي دم براي عدم قصاص قاتل جلب شود. همزمان پرونده به دفتر قوه قضاييه براي استيذان (اذن براي اجراي حكم) فرستاده مي شود. با استيذان رئيس قوه قضاييه براي اجراي حكم، وقت تعيين مي شود.در تمامي مراحل رسيدگي به پرونده، متهم به قتل در بازداشت مي ماند و تحت هيچ شرايطي آزاد نمي شود.

ريشه هاي خشونت در خانواده

مريم رامشت، مشاور خانواده:

خشم يك واكنش هيجاني و طبيعي فرد در برابر يك ناكامي يا موقعيت ناخوشايند است. وقتي فرد عصباني مي شود، تغييرات زيادي در بدن او رخ مي دهد كه همراه با تغييرات رواني و فيزيكي است. تغييرات فيزيكي ناشي از خشم، شامل تپش قلب، قرمز شدن رنگ صورت، لرزش دست و عرق كردن كف دست مي شود. اثرات رواني خشم ايجاد احساس نامطلوب در شخص و واكنش هايي چون اقدام به واردكردن لطمه به خود و ديگران، سرزنش ديگران، پرتاب و شكستن اشياء و… است.

بروز خشم در سن خاصي اتفاق نمي افتد. خشم در وجود همه هست و حتي نوزادان هم كه قادر به سخن گفتن نيستند، وقتي خشمگين مي شوند با گريه كردن اعتراض مي كنند، اما بروز خشم و توانايي كنترل آن در سنين مختلف متفاوت است. در دوره نوجواني كه شخص دچار نوسانات خلقي و فيزيكي شديد است، بحران هويت و حس استقلال طلبي وجود دارد و فرد به گروه هاي همسال گرايش پيدا كرده، كنترل خشم براي اين افراد سخت تر مي شود و آستانه تحمل شان پايين مي آيد. به همين دليل شاهد هستيم كه نزاع هاي خياباني كه در اثر خشم اتفاق مي افتد، بيشتر در رده سني نوجواني و اوايل جواني است.

قابليت افراد در كنترل خشم بسته به عوامل جسمي و محيطي متفاوت است. افرادي كه ديابتي هستند، سابقه بيش فعالي يا اختلالات هورموني دارند و نسبت به ديگران خشمگين تر مي شوند، اما آنچه تاثير بسيار مهمي در كنترل خشم دارد، نقش عوامل محيطي است. مثلا اين كه فرد در چه خانواده اي رشد كرده بسيار مهم است. اگر محيط خانواده پرتنش باشد و پدر و مادر با يكديگر، با فرزندان يا افراد ديگر مشاجره داشته باشند، الگوي پرخاشگري از خانواده به فرد انتقال پيدا مي كند و فرد، پرخاشگر مي شود. بعضي رفتارهاي سلطه جويانه و كنترل كننده خانواده ها نيز احساس خشم را در فرزندان تقويت مي كند. اگر خانواده، فرزند را بي دليل از چيزي محروم كند و حق انتخاب را از او بگيرد، روحيه خشم را در وي بيشتر كرده است.

دلايل و ريشه هاي خشم را بايد در خانواده و جامعه جست. خانواده هايي كه محدودكننده هستند معمولا فرزندان خشمگيني دارند. اين خانواده ها به آزادي هاي فردي و اجتماعي فرزندان خود احترام نمي گذارند و به آنها اجازه نمي دهند كه ابراز عقيده كنند. همين احساس باعث افزايش خشم در كودكان مي شود. حال ممكن است اين كودكان، خشم خود را در خانواده و در همان زمان ابراز نكنند، اما بالاخره روزي اين خشم را حتي به گونه اي افراطي ابراز كنند.

اما فقط خانواده هاي محدودكننده در اين زمينه موثر نيستند، بلكه خانواده هايي هم هستند كه به شيوه درست فرزندانشان را كنترل نمي كنند. اين خانواده ها به جاي مديريت و تصميم گيري درست درباره خواسته هاي فرزندانشان، تمامي خواسته هاي آنها را بي چون و چرا مي پذيرند. اين مساله باعث مي شود كه فرزندان در برابر هر عاملي كه احساس كنند بازدارنده و كنترل كننده است، واكنش هاي پرخاش جويانه نشان دهند. همچنين در خانواده هايي كه پدر و مادر پرخاشجو هستند، مانند يك واگير رواني اين روحيه را به فرزندان خود منتقل مي كنند. فرزندان از پدر و مادر خود ياد مي گيرند كه با اطرافيان بايد با خشونت رفتار شود.

سارا لقايي

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.