خانه » دانستنیهای خانواده » کدام حرف ها را به شوهرمان نگوییم؟

کدام حرف ها را به شوهرمان نگوییم؟

نه تنها یك جمله بلكه یك كلمه هم برای ویران كردن یك رابطه كافی است. مهم نیست كه چند سال از عمر آن رابطه گذشته و مهم نیست كه چقدر عمق دارد، گاهی كلمات می توانند آنقدر ویرانگر باشند كه همه پل های پشت سر شما را خراب كنند و فرصت ترمیم كردن آن رابطه با جملات جادویی دیگر را هم از شما بگیرند اما نگران نباشید!

ما جملات و عبارات ممنوعه ای را كه ممكن است با به كار بردن شان زندگی مشترك تان را نابود كنید با شما در میان می گذاریم. اگر می خواهید حس غرور مرد زندگی تان را حفظ كرده و انگیزه تلاش برای ساختن زندگی مشترك تان را در او تقویت كنید، باید خیال به زبان آوردن این جمله ها را از سرتان بیرون بریزید.

چه كار می كنی؟

وقتی همسرتان روی مبل نشسته و با تلفن هوشمندش بازی می كند، ناخودآگاه این جمله را به زبان می آورید؟ می دانیم منظورتان از این كار تجسس كردن در كارهایش نیست اما جمله «چه كار می كنی؟» در ذهن همسرتان معنایی پیچیده تر از آنچه فكر می كنید، دارد. او این جمله را این طور می شنود: «چه كار می كنی؟ باز مشغول بازی با موبایلت هستی و به جای اینكه با خانواده ات وقت بگذرانی مشغول بازی شده ای؟ چه كار می كنی؟

با غریبه ها وایبربازی می كنی و وارد روابطی شده ای كه اگر من بو ببرم حسابت را می رسم؟ و. . . »باورتان می شود كه یك مرد می تواند از جمله ساده همراه با كنجکاوی شما چنین كابوس هایی را در ذهنش بسازد؟ اما بهتر است باور كنید ساختار ذهن مردها به همین اندازه پیچیده و گاهی منفی نگر است پس كنجكاوی كوچك تان را كنترل كنید و با چنین جمله بی اهمیتی یك دعوای اساسی به پا نكنید.

تو هم مثل اونایی

با خانواده همسرتان اختلاف دارید و از نظرتان بسیاری از رفتارهای شان ایراد دارد؟ در چنین شرایطی بدترین جمله ای كه می توانید در بحث های زن و شوهری به زبان بیاورید این است كه بگویید «تو هم مثل اونایی!» همسرتان دوست دارد در ذهن شما اسطوره ای باشد كه هیچ كدام از اشتباه های دیگران را در رفتارهایش نشان نمی دهد. تنها خانواده همسرتان نیست كه نباید رفتارهای شان را به شریك زندگی تان نسبت دهید، حتی اگر رفتارهای اشتباه مردهای دیگر، نامزد سابق تان یا اشتباه های همسران دوستان تان را هم به او نسبت دهید، به همین اندازه می توانید دردسر درست كنید.

جالب است بدانید در میان همه اعضای خانواده همسرتان، او از اینكه با پدرش مقایسه شود بیشتر از هر چیزی نفرت دارد. درست است كه روانشناس ها می گویند پسرها تا اندازه زیادی شبیه پدرشان هستند و حتی اشتباه های پدر خود را در زندگی تكرار می كنند اما كمتر پسری است كه حاضر به پذیرفتن این واقعیت باشد. آنها دوست دارند همیشه یك سر و گردن از پدر خود جلوتر باشند و هیچ وقت نمی پذیرند اشتباه های پدرشان كه از كودكی آنها را آزار می داده را بعدها در زندگی خود تكرار كنند.

شوهرخواهرم این كار رو خوب بلده

شوهرخواهرتان از همسرتان 10 سال بزرگ تر است و در كارهای فنی تخصص دارد؟ حتی چنین موضوعی نباید باعث شود كه او را با همسرتان مقایسه كنید و از مرد زندگی تان بخواهید كاری را از او یاد بگیرد. همسر شما نیاز دارد احساس كند از مردهای دیگر توانمند تر است و حتی اگر این طور نباشد، شما حق ندارید این حس را از او بگیرید. اگر می خواهید چیزی را از كسی یاد بگیرد، باید سراغ روش غیرمستقیم تری بروید.

گفتن این جمله به همسرتان این پیام را می رساند که «تو بی عرضه هستی! كاش من هم مثل خواهرم شانس ازدواج با یك مرد توانمند را داشتم!» اگر نمی خواهید رابطه همسرتان را با مردهای اطراف تان ویران كنید و همسرتان را نسبت به احترامی كه برای مردهای دیگر قائلید حساس كنید، هرگز از او نخواهید كه از یكی از مردهای فامیل تان چیزی را یاد بگیرد یا از یكی از رفتارهای شان الگوبرداری كند.

نه، اینجوری نه!

همسرتان می خواهد باری را از دوش تان بردارد و خانه را با كمك تان تمیز كند؟ اگر می خواهید اولین دفعه كمك كردنش به شما آخرین دفعه اش باشد این جمله را به زبان بیاورید. می دانیم منظوری ندارید و می خواهید با كمك تجربه های تان مهارت او در انجام كارهای خانه را بالا ببرید اما برای مردهایی كه یقین دارند به اندازه كافی باهوش هستند و از عهده هر كاری برمی آیند، این جمله این طور شنیده می شود که «بی عرضه هستی و مدام خرابكاری می كنی!»اگر تصمیم تان را برای كمك گرفتن از همسرتان گرفته اید، بهتر است بی خیال گفتن این جمله ها برای اصلاح كارهایش شوید و كمی خرابكاری اش را تحمل كنید تا آرام آرام مهارتش بیشتر شود. نگران نباشید! همه چیز به مرور بهتر می شود. چند سال قبل را به خاطر بیاورید. اولین باری كه غذا درست كردید یا به خانه رسیدگی كردید چه دسته گل هایی به آب دادید؟

تو همیشه. . .

هیچ وقت، تاكید می كنیم، هیچ وقت از جملات كلی برای محكوم كردن همسرتان استفاده نكنید. اگر می خواهید زندگی تان را حفظ كنید و تنش بیهوده به رابطه تان وارد نكنید باید پرونده رفتارهای قبلی اش را ببندید و به خاطر هر اشتباهی در زمان رخ دادن آن، نه در ماه ها و سال های بعد با همسرتان بحث كنید. گفتن جمله های كلی مثل «هیچ وقت» و «همیشه» به معنای این است كه شما پرونده اشتباه های قبلی را نبسته اید، او را نبخشیده اید و از او می خواهید تاوان اشتباه های گذشته اش را دوباره پرداخت كند. به همسرتان با رفتار درست نشان دهید وقتی به او می گویید بخشیده شده، واقعا پرونده اشتباهش را در ذهن خود بسته اید و هیچ وقت قرار نیست برای كاری كه ادعا كرده اید فراموشش می كنید، او را دوباره بازخواست كنید.

خودم بلدم!

بر این گمانید كه مردها عاشق زنی توانمند، بی نیاز و همه چیز تمام می شوند؟ شاید برخی از مردها آرزوی زندگی با یك ابرزن را داشته باشند اما به شما اطمینان می دهیم كه شمار چنین مردهایی بیش از اندازه كم است. آقایان عاشق این هستند كه قوی ترین زن جهان هم نیازمند آنها باشد. به همین دلیل حتی اگر مدیر شركتی بزرگ باشید یا قوی ترین زن فامیل تان باشید، می توانید با كمك خواستن های بیهوده از همسرتان و گاهی ناتوان نشان دادن خود، او را به وجد بیاورید.

شاید یك زن همه چیز تمام، بسیاری از زحمت ها و خستگی های همسرش را كم كند اما چنین زنی لذت افتخار كردن به خود و سوپرمن بودن را هم از همسرش می گیرد؛ لذتی كه اگر در زندگی مشترك وجود نداشته باشد، سنگ روی سنگ بند نمی شود.

گوش مردها كلمات را مثل شما نمی شنود

1 – برای مردها یك جمله فقط یك جمله نیست! بلكه تفسیری است برای كل روزهایی كه با هم بوده اید.

2 – هیچ مردی طاقت مقایسه شدن را ندارد. پس حتی كم اهمیت ترین كار او را با دیگران قیاس نكنید.

3 – مردها از شنیدن جملات مبهم بیزارند. پس هیچ وقت دوپهلو با همسرتان صحبت نكنید.

4 – اگر انتظار دارید او حرف های تان را رمزگشایی كند، برای تان متاسفیم. آنها ساده تر از این حرف ها هستند.

5 – هیچ وقت از همسرتان به عنوان ابزاری برای لشکركشی های تان در جنگ های عروس و مادرشوهری استفاده نكنید.

6 – هرگز با حرف های تان استقلال همسر خود را زیر سوال نبرید حتی اگر واقعا استقلالی در كار نباشد.

7 – مردها به اینكه قوی تر از آنچه هستند به نظر برسند نیاز دارند. این نیاز همسرتان را برآورده كنید.

8 – از گفتن خاطرات روابط عاشقانه شكست خورده تان برای شریك زندگی تان خودداری كنید.

9 – برای قدرت دادن به او كافی است از هیچ مرد دیگری صحبت نكنید، نه اینكه از مردهای دیگر بد بگویید.

آیا رفتار هیجانی نتیجه می دهد؟

خسته ام كردی

فكر می كنید اگر در یك دعوای زن و شوهری به همسرتان بگویید از این زندگی خسته شده اید یا اینكه او با فلان رفتارش شما را خسته كرده است، تنها عصبانیت لحظه ای تان را نشان داده اید و جنجال خاصی به پا نكرده اید؟ صددرصد اشتباه می كنید! مردها این جمله ساده را كلی تر از آنچه شما تصور می كنید می بینند.

آنها با شنیدن چنین جمله ای تصور می كنند در تمام روزها، ماه ها و سال های با هم بودن تان راه را اشتباه رفته اند و هیچ وقت نتوانسته اند شما را راضی كنند. همسرتان وقتی این جمله را می شنود، با خود می گوید که «پس تمام تلاش هایم برای خوشحال كردنش بی فایده بوده! پس در تمام لحظه هایی كه تصور می كردم از بودن در كنارم راضی و خوشحال است او از این زندگی بیزار بوده!» به همین دلیل است كه همسرتان می تواند با شنیدن جمله ساده «خسته ام كردی!» از این رو به آن رو شود و دیگر برای ساختن یا مرمت زندگی مشترك تان هیچ قدمی برندارد. بله! گاهی مردها به همین سادگی ناامید می شوند!

این جوری بغلش نكن!

شما مادر نمونه و ماهری هستید كه وقتی همسرتان می خواهد با فرزندش بازی كند یا كارهایش را انجام دهد، دل تان می لرزد و نمی توانید در برابر ترسی كه از حركات زمخت مردانه دارید مقاومت كنید و چیزی به پدر فرزندتان نگویید؟ اگر چنین است باید اعتراف كنیم كه هم فاصله میان خود و همسرتان را هر روز بیشتر می كنید و هم میل او به نمایش پدرانگی اش را هر روز كمتر می كنید.

اگر وقتی همسرتان تصمیم می گیرد لباس را تن نوزادتان كند، با نگاه سنگین و مضطرب یا دخالت های تان كلافه اش می كنید و اگر وقتی به بچه غذا می دهد مدام نكات آموزشی در مورد نحوه غذا دادن به كودک تان را به او گوشزد می كنید، باید انتظار داشته باشید كه گذشته از بر پا كردن یك دعوای مفصل زن و شوهری، از همسرتان مردی می سازید كه میلی به وقت گذرانی با فرزندش ندارد .

دیدی؟ دیدی؟

با خانواده همسرتان دچار اختلاف شده اید و در خانه مدام برای همسرتان خط و نشان می كشید؟ تا به حال به این فكر كرده اید كه او مسئول رفتارهای دیگران نیست و قرار نیست مدام به آنها برای درست رفتار كردن آموزش دهد؟ مردها در بسیاری از مواقع به خاطر اشتباه های خانواده شان شرمنده می شوند اما وقتی خط و نشان كشیدن های همسرشان را می بینند و احساس می كنند در دعواهای زن و شوهری مظلوم واقع شده اند، تصمیم به انكار اشتباه های خانواده خود و جبهه گرفتن در برابر حرف های همسرشان می گیرند.

آنها به این فكر نمی كنند كه رفتار خانواده شان درست بوده یا نه، بلكه تنها می خواهند در یك جنگ زن و شوهری بازنده نباشند. اگر نمی خواهید حمایت همسرتان را از دست دهید، شكایت های هر روزه تان از اشتباه های خانواده اش را بر سرش آوار نكنید و از او نخواهید پیغام ها و تهدیدهای تان را به گوش آنها برساند. یك توصیه مفید برای تان داریم. حساب خانواده همسرتان را از او جدا كنید و تا زمانی كه اشتباه هایی را در رفتار شریك زندگی تان ندیده اید، به خاطر خطاهای دیگران او را مجازات نكنید.

تو مثل آن نامردها نیستی!

می خواهید به همسرتان احساس خاص بودن دهید به همین دلیل می گویید كه از نامزد سابق یا خواستگارهای نامرد قبلی تان بهتر است؟ درست است كه هدف تان تعریف كردن از اوست اما تا به حال به ذهن تان خطور كرده كه این مرد جمله ساده شما را چطور تفسیر می كند؟ همسرتان با شنیدن این تعریف چند چیز را به ذهنش می آورد؛ اول اینكه شما درگیر روابط دیگری بوده اید و او تنها مرد زندگی شما نیست.

شاید این یك واقعیت باشد اما هیچ مردی دوست ندارد كه كسی این واقعیت را برایش به تصویر بكشد. دومین چیزی كه به ذهن او راه پیدا می كند، این است كه شما درگیر روابط شكست خورده و آزار دهنده ای بوده اید! پس احتمالا مهارت برقرار كردن رابطه درست و حتی لیاقتش را ندارید و اگر مشكلی در ارتباط شما و او ایجاد شود، شما مقصرش هستید. پس هیچ وقت سعی نكنید با چنین تعریفی به همسرتان احساس غرور تزریق كنید.

كاش باهاش صمیمی تر باشی

به همسرتان می گویید كه فلان مرد آدم قابل ستایشی است و بهتر است دوستی اش را با او بیشتر كند؟ به شما توصیه می كنیم هیچ وقت به این وضوح به چرخه دوستی های همسرتان وارد نشوید و برای كامل كردن این چرخه تلاشی نكنید. با چنین تلاشی به او می گویید به اندازه فلان مرد توانمند و قابل ستایش نیست و در واقع به او می گویید مردهای دیگری از نظر شما شایسته اند و همسرتان برای تبدیل شدن به مرد ایده آل شما باید از آنها الگو برداری كند. تكراری است اگر بگوییم مردها گاهی حسودند و تحمل كنار آمدن با این افكار را ندارند.

مرد باش!

رفتار كودكانه همسرتان در یك دعوای زن و شوهری كلافه تان كرده پس فكرتان را به زبان می آورید و به او می گویید بهتر است بچگی را كنار بگذارد و مثل یك مرد رفتار كند؟ شاید حق با شما باشد و درست مثل شما یا هر آدم دیگری كه گاهی كودكانه و ناپخته عمل می كند، همسرتان هم رفتاری نابالغ را به نمایش گذاشته باشد اما همسرتان نمی تواند از تعمیم دادن این جمله به همه زندگی اش دست بردارد و با شنیدن چنین عبارتی تصور می كند كه مردانگی اش به طور كامل زیر سوال رفته و به شخصیتی كه سال ها برای ساختنش تلاش كرده حمله شده است. به شما می گوییم برای مردها هیچ چیز سنگین تر از این نیست كه مردانگی شان زیر سوال برود.

به نظرت از من خوشگل تره؟

با همسرتان مشغول فیلم دیدن هستید و از او نظرش را در مورد یك بازیگر می پرسید؟ انتظار دارید چه بشنوید؟ اینكه شما از یك ستاره سینمایی زیباترید؟ مطمئن باشید با پرسیدن این سوال در مهمانی یا هنگام تلویزیون دیدن كاری جز مضطرب كردن مرد زندگی تان نكرده اید. او در چنین شرایطی دست و پایش را گم می كند نه می تواند شجاعانه واقعیت را با شما در میان بگذارد و نه توانایی این را دارد كه خصلت مردانه اش را كنار بگذارد و واقعیت را از شما پنهان كند.

از این دوستت خوشم نمیاد

از همسرتان می خواهید كه با یكی از دوستان صمیمی اش به خاطر ویژگی ای كه شما نمی پسندید قطع رابطه كند؟ اگر نمی دانستید بدانید ارتباط با دوستان جزء محدوده های ممنوعه زندگی مردها تلقی می شود و نه همسر شما و نه هیچ مرد دیگری تحمل اینكه كسی به این حریم ممنوعه وارد شود و در موردش نظر بدهد را ندارد. از طرف دیگر مردها دوست ندارند كسی در تصمیم گیری های شخصی شان دخالت كند و به آنها راه و رسم درست زندگی كردن را یاد دهد. آنها بر این باورند كه خوب و بد را می دانند و اگر كسی از دوستان شان رفتار نادرستی دارد، اجازه نمی دهند كه این رفتار روی شان تاثیری بگذارد.

چند نكته طلایی

اگر می خواهید زندگی مشترك تان به سراشیبی نیفتد:

برای همسرتان تعیین تكلیف نكنید. این كار مردانگی اش را زیر سوال می برد. همیشه نیازی نیست بگویید با او مخالفید؛ گاهی عمل كردن به اندازه صحبت كردن در مورد كاری كه قرار است بكنید دردناك نیست. می دانیم كه می خواهید از او مرد بهتری بسازید اما بدترین راه برای رسیدن به این هدف، نصیحت كردن اوست. برای ساختن یك زندگی خوب، كافی است با دقت بیشتری به اطراف تان نگاه كنید و اشتباه های ویرانگر دیگران را در خانه تان تكرار نكنید.

منبع: مجله سیب سبز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.