خانه » سلامت » بیماری ها » آیا روزه داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری های زنانه می‌شود؟

آیا روزه داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری های زنانه می‌شود؟

بسیاری از خانم ها دوست دارند با آگاهی كامل در ایام ماه مبارك رمضان روزه بگیرند و بدانند كه آیا روزه داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری های زنانه می شود یا نه؟ اگر در مواردی باعث تشدید بیماری می شود چه كارهایی نباید بكنند؟ همان طور كه خودتان هم می دانید بیماری هایی كه در ایام روزه داری تشدید می شوند بیشتر مربوط به مشكلات كلیوی، سیستم داخلی بدن، تیروئید و. . . است. اما شاید برای شما هم جالب باشد كه بدانید روزه داری ممكن است به ندرت باعث اختلال در نظم قاعدگی بشود.

برای آگاهی از بیماری های زنانه ای كه در ایام روزه داری تشدید می شوند سراغ دكتر الهام السادات هاشمیان، جراح و متخصص زنان رفتیم. او در این گفت وگو به شما می گوید چه بیماری ها و مشكلات زنانه ای در ایام روزه داری تشدید می شوند و البته خانم های باردار باید چه نكاتی را رعایت كنند.

شایع ترین اختلالی كه در ایام روزه داری به وجود می آید، چیست؟

شایع ترین اختلال در ایام ماه مبارك رمضان بی نظمی در قاعدگی است. روزه داری در برخی از خانم ها به دلیل ایجاد استرس و همچنین در افرادی كه از نظر جسمی ضعیف هستند ممكن است باعث نامنظم شدن قاعدگی شود؛ بنابراین چون تخمدان ها از مغز دستور می گیرند، در نتیجه هر نوع استرسی می تواند منجر به بر هم خوردن سیكل های قاعدگی شود. موردی كه بسیار شایع است دخالت هایی است كه خود افراد انجام می دهند؛ برخی از خانم ها برای اینكه بتوانند تمام 30 روز ماه مبارك رمضان را روزه بگیرند و در ایام روزه داری دچار قاعدگی نشوند بدون مشورت با پزشك اقدام به مصرف قرص های ضدبارداری می كنند.

اگر مصرف این قرص ها با فاصله كمی بعد از شروع خونریزی قاعدگی شروع شود، در اغلب موارد موثر نیست و خانم ها در زمان غیر قاعدگی ممكن است لكه بینی داشته باشند. زمان مصرف درست این قرص ها، روز هفتم قاعدگی قبلی است. مصرف این قرص ها برای كسانی كه در گذشته تجربه مصرف ندارد توصیه نمی شود. این قرص ها در بدن افراد تاثیر متفاوتی می گذارند. برخی از خانم ها حتی در زمان مصرف قرص هم لكه بینی دارند؛ بنابراین ممكن است مصرف سرخود قرص مشكلات پیش بینی نشده ای را ایجاد كند و وضعیت جسمی خانم ها را به هم بریزد.

خانم هایی كه نوزادی شیرخوار دارند می توانند روزه بگیرند؟

روزه داری در ایام شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ به ویژه شش تا 12 ماهگی نوزاد. اگر نوزاد وابسته به شیر مادر است و تنها از شیر مادر تغذیه می كند بهتر است مادر از روزه گرفتن اجتناب كند چون باعث كاهش تولید شیر می شود و مشكلاتی مثل كمبود ویتامین، آهن و مواد معدنی برای مادر و نوزاد ایجاد می كند. تولید شیر، كاملا وابسته به تغذیه صحیح مادر است و روزه داری به خصوص در ماه های گرم تابستان كه ساعت تشنگی و پرهیز از غذا طولانی است حتما در تولید شیر اختلال ایجاد می كند. تاكید می كنم در شش تا 12 ماهگی که نوزاد به شیر مادر نیاز كامل دارد، خانم ها روزه نگیرند.

آیا برای خانم های یائسه اختلالی در روند روزه داری ایجاد می شود؟

خیر، به دلیل اینكه خانم های یائسه هورمون زنانه زیادی ندارند، پس اختلالی ایجاد نمی شود. همچنین تفاوتی در افزایش میزان عفونت در این ایام شاهد نیستیم. در مورد بیماری های زنانه دیگر هم خیلی ارتباطی با روزه داری مشاهده نمی شود. روزه داری در مورد بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند تیروئید و بیماری های قلبی مشكلات بیشتری را به همراه دارد.

به چه کسانی پیشنهاد می شود به منظور جلوگیری از بیماری زنانه روزه نگیرند؟

نمی توان گفت قطعا به خاطر این 30 روز در قاعدگی اختلال ایجاد شده است. پس نباید چنین توصیه ای به خانم ها كرد كه روزه نگیرند. تنها پیشنهاد این است كه اگر می خواهند در ماه رمضان دچار قاعدگی نشوند در مورد مصرف داروی ضدبارداری با یك پزشك متخصص زنان مشورت كنند و سرخود قرص مصرف نكنند.

به دلیل اینكه مدت زمانی طولانی گرسنه و تشنه هستیم آیا كم آبی و گرسنگی باعث ضعف بدن و افزایش عفونت های زنانه می شود؟

در ماه رمضان زمان گرسنگی آن قدر طولانی نیست و حداكثر یک ماه طول می كشد. این 30 روز هم آن قدر ضعف شدیدی ایجاد نمی كند كه منجر به افزایش عفونت شود. تنها سوء تغذیه درازمدت است كه منجر به عفونت های دستگاه تناسلی می شود. در موارد قحطی و گرسنه ماندن های بسیار طولانی هم شاهد افزایش عفونت هستیم.

آیا تعادل هورمون ها در ایام ماه مبارك دچار اختلال می شود؟

استرس، مسافرت، تغییر فصل، استرس ناشی از امتحان و. . . می توانند در نظم عادت ماهانه اختلالاتی ایجاد كنند. اما روزه داری هم به دلیل گرسنگی طولانی مدت ممکن است باعث اختلال در عملكرد تخمدان ها شود و چون تنظیم سیكل های قاعدگی از طریق تخمدان صورت می گیرد می تواند نظم سیكل را مختل كند یا باعث عقب افتادن قاعدگی شده، لكه بینی در ایام قاعدگی را به همراه داشته باشد.

روزه داری در ایام بارداری با چه مشكلاتی همراه است؟

اگر چه توصیه نمی شود اما روزه داری عوارض درازمدتی برای نوزاد و جنین ایجاد نمی كند. روزه داری برای خانم های بارداری كه مشكل تیروئید، دیابت و تهوع و استفراغ بارداری دارند خیلی مناسب به نظر نمی رسد. با این حال بهتر است در این زمینه با پزشك شان مشورت كنند. بسیار مهم است خانم هایی كه در سه ماهه آخر بارداری روزه می گیرند در وعده سحری آب زیادی بنوشند چرا كه شایع ترین علت احساس ناخوشایند در ایام روزه داری احساس تشنگی است.

منبع: مجله زندگی ایده آل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *