خانه » دنیای مد » دکوراسیون و چیدمان » اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

هر قدر هم خانه تان به روز و با امكانات و وسايل مطابق مد روز باشد تا وقتي از شلخته بازي دست برنداريد هيچ كدام از دكورهاي تان به چشم نمي آيد.

فضاهای مخفی

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

هر قدر هم خانه تان به روز و با امكانات و وسايل مطابق مد روز باشد تا وقتي از شلخته بازي دست برنداريد هيچ كدام از دكورهاي تان به چشم نمي آيد. بزرگ ترين اشتباهي كه اين روزها مردم در خانه هاي كوچك گرفتارش هستند تلنبار كردن وسايلي است كه فكر مي كنند به اندازه كافي ديده نمي شوند. يك صندلي بچه پنهان پشت مبل ها يا ميز اتوي باز شده در اتاق خواب، خانه تان را براي هميشه در ذهن ديگران بد جلوه مي دهد.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

با اين بهانه كه فضاي خانه كوچك است و ديگر خانه ها مانند سابق نيستند خودتان را گول نزنید. هر خانه كوچكي را هم مي شود با كمي ايده و برنامه سر و سامان داد. يك راه اين است كه از فضای خالي و دور از انتظار براي جا دادن وسايلي كه زير دست و پا هستند جاي مناسبي درست كنید. فقط كافي است يا خودتان ايده به خرج دهيد يا موضوع را با يك طراح دكوراسيون داخلي در ميان بگذاريد.

اتاق خواب

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

كاتالوگ هاي تبليغاتي دكوراسيون هاي داخلي بسيار زيبا و چشم نواز هستند؛ فضاي داخلي خانه هايي كه هر گوشه از آنها به دقت و با وسواس خاصي در كنار هم قرار گرفته اند. در این کاتالوگ ها انتخاب رنگ ها هوشمندانه و با هماهنگي عجيبي اتفاق افتاده است اما ماجرا اين است كه زندگي واقعي اين طور نيست. اين روزها ديگر كسي واقعا به فكر ست كردن همه اسباب و اثاثيه خانه نيست. شايد باورتان نشود اما ديگر يك رنگ بودن همه لوازم خانه باب نيست و اين عكس هايي هم كه مي بينيد فقط براي تبليغات است!

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

اين روزها ديگر طراحان داخلي به اين نتيجه رسيده اند كه هماهنگ بودن همه رنگ هاي اتاق خواب يا سالن نشيمن خانه فقط باعث كسالت صاحبش مي شود. آنها معتقدند طراحي اتاق بايد طوري باشد كه با چشم گرداندن در آن به هر وسيله تازه ای با خصوصيات تازه خيره شد. البته همخواني رنگ ها و نسبت اشيا با هم خودش داستاني است اما بايد لوازم اتاق طوري باشد كه رنگ آنها چشم كنجكاو را به سمت خودش بكشاند نه اينكه به هر جا نگاه مي كنيد فقط يك رنگ ببینید!

نور

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

زماني فقط لامپ هاي 100 واتي در بازار موجود بود و در نهايت لامپ هاي شمعي و اشكي اما حالا انواع و اقسام لامپ هاي كم مصرف به بازار آمده باظرفیت های متفاوت و استفاده از آنها هم كه توصيه اكيد است. اما مساله اشتباه اينجاست كه ما عادت كرده ايم براي همه قسمت هاي خانه از يك نوع روشنايي استفاده كنيم. ما همان روشنايي را در اتاق خواب داريم كه در آشپزخانه مان است در حالي كه روشنايي خانه بايد متناسب با فضا و ميزان كاربرد آنجا در روز و شب با هم متفاوت باشد.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

براي همه قسمت هاي خانه از يك نوع لامپ استفاده نكنيد. درك اين موضوع كه براي هر قسمتي از چند لامپ و با چه تواني استفاده شود يا اينكه كدام لوستر براي كدام ناحيه مناسب تر است از آن مسائلي است كه هم پاي رسيدن به تير و تخته هاي خانه بايد به آن توجه شود. يادتان باشد هر قسمت خانه مي تواند براي خودش طراحي خاصي داشته باشد؛ مثلا آشپزخانه نورش را از زير كابينت ها بگيرد و پذيرايي از آباژور پايه بلند زميني.

چیدمان مبل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

يكي از بزرگ ترين اشتباه های ما ايراني ها در چيدن خانه هاي مان مربوط به مبل هاست. معلوم نيست كدام قانون نانوشته ای گفته كه مبل ها بايد در كنار ديوارها باشند و در گوشه هاي اتاق جاي بگيرند. در باور ما مبل ها با هر ظاهر و طراحي خاصي براي چيده شدن در كناره ديوارها ساخته شده اند در حالي كه اين كار اشتباه بزرگ چيدمان منزل است. كنار چيدن مبل ها ظاهر خانه را شبيه يك جعبه بزرگ مي كند. خانه هايي كه مبل هاي شان کنار ديوار قرار دارند بيش از اندازه رسمي هستند. مبل ها قرار است راحتي خانه را همراه داشته باشند نه اينكه بدتر راحتي را از آن بگيرند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد مبل ها و باقي وسايل خانه را از ديوارها جدا و به مركز اتاق نزديك كنيد. از بيرون آوردن مبل ها نترسيد. باور داشته باشيد گاهي فضاي پشت مبل ها هم مي تواند كلي كارساز و مفيد باشد؛ مثلا با گذاشتن يك ميز ساده چوبي پشت كاناپه اصلي خانه هم از فضا درست استفاده مي كنيد و هم شكل و شمايل خانه را تغيير مي دهيد.

فرش

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

ما ايراني ها براي فرش هاي مان احترام خاصي قائل هستيم. اينكه زياد پاخور نباشند و پايه مبل ها هم زياد روي شان فشار نياورد از آن ماجراهايي است كه در زمان چيدمان منزل اعصاب صاحبخانه را حسابي به بازي مي گيرد. اما مساله اين است كه فرشي كه وسط اتاق افتاده در نگاه طراحان داخلي يك خط قرمز اساسي است. فرش هايي كه بي هوا در وسط سالن پهن شده باشند، حس شلختگي و بي نظمي را القا مي كنند و در طراحي داخلي يك اشتباه بزرگ به حساب مي آيند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

روش درست پهن كردن فرش در خانه ها اين است كه فرش طوري در بين فضاي مبلمان خانه و باقي لوازم محصور شده باشد كه پايه همه آنها به نحوي قسمتي از آن را بگيرد. طراحي دكوري درست است كه در آن فرش درست در مقابل اجزاي اصلي محيط قرار داشته باشد. با اين حساب اگر دل تان براي فرش هاي دستبافت مي سوزد بهتر است آنها را جمع كنيد و سراغ محصولات ديگر برويد؛ اين طوري هم فرش گران قيمت تان سالم مي ماند و هم خانه تان زيباتر مي شود.

تابلوها

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

زمان اسباب كشي يكي از مهم ترين بخش هاي همفكري اعضاي خانواده زماني است كه بايد تابلوها روي ديوار نصب شوند. تازه آنجاست كه نظر دادن ها شروع مي شود و داستان بالا مي گيرد؛ بالاتر ببر، بالا، چرا اين قدر پايين آوردي و. . . . بعد از كشمكش بزرگ هم تابلو جايي نزديك به سقف خانه كوبيده مي شود و ماجرا به اتمام می رسد؛ جايي كه بايد گردن ها را بالا كشيد و اثر هنري فاخر را ديد؛ اين همان اشتباه بزرگ است.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

مناسب ترين مكان براي نصب تابلوها مكاني است كه براي ديدن آن لازم نباشد زاويه قايم گردن تغيير كند و سر براي تماشای آن به بالا متمايل شود. براي چسباندن تابلوهاي بزرگ قاعده خاصي وجود دارد؛ اينكه به فاصله بين سقف و چهارچوب درها دقت كنيد. در نصب تابلوهای بزرگ فاصله تابلو با سقف بايد برابر با فاصله سقف تا درها باشد. اگر هم مي خواهيد تابلو را بالاي كاناپه نصب كنيد حواس تان باشد كه انتهاي تابلو با كاناپه 15 سانتي متر فاصله داشته باشد.

پنجره ها

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

اصل بزرگ را فراموش نكنيد؛ اينكه همان قدر که اتاق ها اهميت دارند بايد به فكر اهميت پنجره ها هم بود. خيلي از ما يا بي خيال پرده درست و حسابي براي پنجره هاي مان مي شويم يا كلا اگر پرده ای روي آن نصب مي كنيم ديگر بي خيال رنگ پنجره و شكل و شمايل آن مي شويم. انگار مي خواهيم با پرده ها فقط پنجره ها را استتار كنيم در حالي كه پنجره ها و زيبايي آنها يكي از مهم ترين اجزاي دكوراسيون خانه ها هستند. پنجره هاي خالي بدون پرده يا با پرده هاي آويزان نامرتب احساس راحتي را از خانه مي گيرند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

آويزان كردن پرده ها قاعده و قانون خاص خودش را دارد. پرده ها بايد هميشه پنج سانت بالاتر از طاق پنجره ها نصب شوند. البته اين موضوع در خانه هايي كه سقف هاي بلندي دارند فرق مي كند. در اين خانه ها بهتر است پرده ها تا نزديكي سقف بالا بروند؛ اين طوري خانه بزرگ تر از معمول هم نشان داده مي شود. بهترين كار هم اين است كه يك پرده حرير ساده در زير باشد و پرده ای با رنگ تيره تر در روي كار استفاده شود.

رنگ

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

سفيد، استخواني يا نباتي؛ اتاق، نشيمن و پذيرايي هم فرق ندارد؛ همه جا يك رنگ و يك دست. تا مدت ها انتخاب اول و آخر ايراني ها براي رنگ ديوار خانه هاي شان فقط همين بود. داستان اين است كه خيلي از ما رنگ ها را دوست داريم اما براي استفاده از آنها روی ديوارها می ترسیم. براي همين همه جا را يك دست سفيد مي كنيم و تمام. حقيقت اينجاست كه رنگ يك دست سفيد خانه را كسل مي كند؛ خانه كه هيچ تك تك ساكنان خانه هم بعد از مدتي خسته و كسل مي شوند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

يكي از ديوارهاي خانه را حتما به رنگ خاصي درآوريد. از رنگ ها واهمه نداشته باشيد. نهايت کار اين است كه رنگ را دوست نداريد و دوباره روي آن را با رنگ ديگري مي پوشانيد. معجزه رنگ ها در طراحي خانه عجيب است. ديوارهاي رنگي صبح ها يك بازتابي دارند، ظهرها يك جور و شب ها جور دیگر. براي همين است كه ديوارهاي رنگي هيچ وقت كسالت بار نيستند.

کاور مبل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

هيچ كسي مخالف استفاده از كاورهاي مخصوص مبل نيست. اين روزها ديگر همه مي دانند كه هزينه شستن يا عوض كردن رويه هاي مبل تا كجاي هفت آسمان مي رود و براي همين ديگر كسي مانند سابق از رويه هاي مبل آن قدرها هم روی گردان نيست اما مي شود ادعا كرد كه در اين دنياي بزرگ خيلي ها هستند كه ترجيح مي دهند مبل شان خراب شود و روي آن كاورهاي پلاستيكي نكشند. البته اگر شما تا امروز جزو اين دسته از مخالف ها نبوده ايد بهتر است زودتر نظرتان را عوض كنيد.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

قبول! از كاورهاي پارچه ای خوش تان نمي آيد، براي اينكه تمامي زيبايي پارچه مبل را مي گيرند اما اين دليل نمي شود كه يك تكه پلاستيك لغزنده با سروصداي عجيب را روي مبل ها بكشيد. بهترين راه براي شما كه وسواس زيادي روي پارچه هاي مبل تان داريد استفاده از يك پتوي ساده با رنگ و طرحي نسبتا مشابه با طرح مبلمان يا كوسن هاست. اين طوري حتي ديگر لازم نيست موقع آمدن مهمان ها هم هول برتان دارد. مهمان ها از ديدن كاور پتويی خيلي بيشتر از آن پلاستيك ها راضي اند.

دکوری ها

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

دكوري، يادگاري، تزئيني و خرت و پرت. هر اسمي كه داشته باشند تا يك جايي براي بهتر شدن فضاي خانه به كار مي روند. مساله اين است كه اگر تعداد اين خرت و پرت هاي تزئيني در گوشه و كنار خانه زيادتر از حد معمول باشد دردسرساز مي شود. آن وقت ديگر هر قدر منزل شما تر و تميز و با وسايل به روز و مدرن هم باشد به چشم نمي آيد. خرت و پرت هاي زيادي در كنسول ها و كمدهاي خانه جز شلوغي هيچ تصويري نمي سازند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

همه اشياي تزئيني دوست داشتني تان را يك روز وسط اتاق بچينيد و از ميان شان تعداد محدودي را براي تزئين فضاي خانه انتخاب كنيد. اصلا لازم نيست بقيه را دور بريزيد. فقط كافي است براي مدتي كوتاه به انباري بروند و بعد از مدتي جايگزين انتخاب هاي اول شوند. براي چيدن دكوري ها هم يك كمد يا طاقچه مناسب كه ديد آنها را بيشتر كند، انتخاب كنيد؛ وسيله ای كه شيشه نداشته باشد. يك دکور تزئيني وقتي هيجان انگيزتر مي شود كه قابل لمس باشد نه فقط يك شی لوكس در موزه خانه!

کوسن

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

اين روزها استفاده از كوسن هاي رنگي روي مبل هاي راحتي خانه حسابي باب شده است اما اين ترفند ساده طراحي هم بايد قاعده دار باشد. گاهي تعداد كوسن هاي روي مبل ها آن قدر زياد است كه نشستن راحت روي مبل ها را سخت مي كند. اگر براي نشستن روي مبل ها مجبور شديد چند تا از كوسن ها را برداريد يعني اينكه يك جاي كار ايراد دارد. اين قانون درباره تختخواب هم صدق مي كند. اگر تعداد بالش های روي تخت زياد باشد كسي از طراحي شما تعريفي نمي كند.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

لازم نيست همه بالش ها و كوسن ها را جلوي چشم بياوريد. آنهایی را كه بيشتر دوست داريد و با فضاي خانه تان بيشتر هماهنگ است، انتخاب كنيد و باقي را براي روز مبادا كنار بگذاريد. يادتان باشد به جاي اينكه به فكر خريد كوسن ها باشيد بهتر است بيشتر روي طرح و نقش شان فكر كنيد. انتخاب كوسن مناسب با طرحي هماهنگ خودش از بزرگ ترين اصول طراحي دكوراسيون داخلي است.

گل ها

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

شايد به عنوان آخرين نكته بد نباشد يادآوري كنيم كه هيچ وقت در خانه تان از گل هاي مصنوعي استفاده نكنيد. اين گل ها نه فقط محل جمع شدن گرد و غبار مي شوند بلكه هيچ تازگي و طراوتي راهم به خانه تان نمي آورند. درست است كه به صرفه هستند و لازم نيست هر چند روز يك بار آنها را عوض كرد اما نبودن شان در خانه خيلي بهتر از بودن شان است. در اصول فنگ شويي خانه گل مصنوعي از خط قرمزهاست.

راه حل

اشتباهات رایج دکوراسیونی (2) +تصاویر

گل طبيعي گران قيمت است اما كاري با دكوراسيون خانه مي كند كه هيچ مبلمان يا فرش گران قيمتي هم نمي كند. اگر براي تان خريد گل هاي شاخه ای مقدور نيست از گلدان هاي طبيعي استفاده كنيد. اما يك روش تازه براي بهتر ديده شدن شاخ و برگ هاي تازه گل ها این است که از ليموترش يا سيب هاي سبز استفاده كنيد. تعدادی لیموترش و سیب سبز را در ظرفي سراميكي بگذاريد و كنار گل ها قرار دهيد. هماهنگي رنگ ميوه ها با گل ها مهم است. گل هاي نارنجي را با ميوه هاي نارنجي و. . . تزئين كنيد. حتي يكي، دو شاخه بامبوي تازه هم مي تواند كارتان را راه بيندازد پس زياد سخت نگيريد. فقط كافي است طبيعي باشند!

مطلب مرتبط:

اشتباهات رایج دکوراسیونی +تصاویر

منبع: مجله منزل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ست لباس نقره ای

30 مورد مدلهای رنگ ست با نقره ای و ست لباس نقره ای

رنگ نقره ای یکی از رنگهایی است که اکثرا به آن علاقه دارند و واقعا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *