خانه » بازیگران و هنرمندان » لادن طباطبایی از زندگی اش می گوید/ دختر هفت ساله ام هنوز حرف نمی زند!

لادن طباطبایی از زندگی اش می گوید/ دختر هفت ساله ام هنوز حرف نمی زند!

شنیدن خبر خداحافظی از دنیای بازیگری این روزها دیگر خیلی غیر عادی نیست. لادن طباطبایی هم یکی از آخرین نمونه هایش. بازیگر سریال های پلیسی و اکشن و البته سریال به یاد ماندنی ولایت عشق.

 

به گزارش مجله سیب سبز، او البته می گوید از سینما و پشت دوربین دور نمی شود و امیدوار است که در قامت یک کارگردان دوباره به سینمای حرفه ای بازگردد.

 

اما لادن طباطبایی، مثل خیلی دیگر از زنان سینمای ایران، همه زندگی اش در هنر خلاصه نمی شود. او مادر 2 فرزند است، پسری 23 ساله و دختری 7ساله. می شود حدس زد که لادن، با خصوصیت های مردانه ای که خودش می گوید از کودکی با او بوده و در نقش هایش هم جلوه می کند، مادری جدی و مهربان است و با پسرش شاهین، بیشتر دوست و رفیق. یک دلیلش هم شاید فاصله سنی کم اوست با پسرش. لادن طباطبایی حوالی 20 سالگی مادر شده.

 

 

 

آیا این یک خداحافظی است؟

 

من از سینما و دنیای نمایش خداحافظی نکردم بخشی را که به عنوان حرفه ای از آن دستمزد خوب می گرفتم، کنار گذاشتم یعنی دیگر جلوی دوربین نمی روم اما دلیل نمی شود تجربه 20 سال فعالیت در این حرفه را کنار بگذارم. من نیاز به زمانی دارم که وارد مرحله بعدی شوم. در حال حاضر شرایط مهیا نیست اما در شرایطی که سینما جوابگو باشد کارگردانی خواهم کرد. این در شرایطی است که بودجه مناسب داشته باشم. قبلا هم فیلم کوتاهی با نام تارو پود با سرمایه شخصی ام ساختم و یک اکران خصوصی هم گذاشتم. خیلی از همکارها آن را دیدند و از همه نظر گرفتم. تمرکز تحقیقاتم مدت هاست روی کارگردانی است و چون 20 سال با حرفه ای ترین ها کار کردم، قاعدتا خیلی چیزها یاد گرفتم. لیسانس من بازیگری تئاتر است و 70 کار کوتاه و بلند و سریال انجام دادم. در واقع احساس می کنم به لحاظ ابزاری آمادگی کارگردانی دارم اما شرایط دیگری لازم است که خیلی مهم تر از خود کارگردانی است.

 

مادر ما را چطور بزرگ کرد؟

 

مادرم سؤال های امتحان فردا را طرح می کرد و روی میز می گذاشت؛ من طرف آنها هم نمی رفتم. نگو که حالا او از دور مواظب بود و من را امتحان می کرد. از آن زمان مادر به من خیلی اعتماد دارد و می گوید لادن از بچگی خیلی صداقت داشت و قابل اعتماد است. مادرم دبیر خیلی محبوب و فعالی بود و با بچه ها خیلی جور بود. البته بیشتر از آنکه من از نظر احساسی با مادرم نزدیک باشم همکلاسی هایم با او نزدیک بودند. آن روزها نفهمیدم و اذیت نشدم. سال ها بعد، یعنی بعد از ازدواجم حس کردم خیلی لطمه خوردم. البته مادر برای من و خواهرم خیلی وقت می گذاشت اما فاصله را با ما حفظ می کرد.

 

بچگی ما بچگی امروزی ها…

 

الان بچه ها خیلی عجله دارند زود بزرگ شوند. زمانی که بزرگ می شوید دیگر نمی توانید به کودکی برگردید و یک عمر باید آدم بزرگ باشید. پس عجله نکنید و از لحظه های ناب بچگی استفاده کنید. سریع وارد مسئولیت نشوید و از لحظه های کودکی و سپس جوانی لذت ببرید. البته خودمن خیلی این طور زندگی نکردم.

 

18ساله بودم که دانشگاه قبول شدم. اما همه چیز به گونه ای پیش رفت که من دانشگاه ثبت نام نکردم. در آن زمان دخترها یا باید درس می خواندند یا ازدواج می کردند. پس خانواده صلاح دانستند که با پسرعمه ای ازدواج کنم که دانشجوی خارج از کشور بود. چون پدرم اجازه نمی داد من تنها برای ادامه تحصیل بیرون از ایران بروم.

 

تمام هدف و سعی و تلاش من این بود که مثل پدر و مادرم زندگی کنم و الگوی من آنها بوند. چند ماه بعداز رفتن، با همسرم به ایران برگشتیم و از دانشگاه برایم نامه آمد که می توانم ثبت نام کنم و در همان دوره باردار شده بودم. با این حال ادامه تحصیل دادم و وارد رشته تئاتر شدم.

 

چطور بازیگر شدم؟

 

در آن دوره از توی خیابان بازیگر پیدا نمی کردند. کارگردان ها به محیط دانشجویی می آمدند و چهره پیدا می کردند. آن موقع یک سینمای جوان بود و دانشگاه. کلاس بازیگری متداول نبود. اولین کارگاه خصوصی فیلمسازی درایران خیابان وزرا بود. این کلاس به نام آقای فریدون جیرانی تاسیس شد. البته من در 17سالگی این دوره را گذراندم و بعد از ازدواج هم که تئاتر را آغاز کردم.

 

آن زمان مجله فیلم تازه چاپ می شد. من از شماره 2 آن را داشتم. دور و بر من همه مهندس و دکتر بودند و معلم و پرستار. کسی هنر را به عنوان حرفه اصلی انتخاب نکرده بود. با اینکه مادرم نقاشی رنگ روغن حرفه ای کار می کرد و پدرم حافظ شناس بود و عاشق موسیقی شناسی. مادرم طراحی لباس می کرد و من هم نقاشی و طراحی را از مادرم یاد گرفتم اما زمانی که من کنکور هنر داشتم دوران سختی را گذراندم. مادرم معتقد بود یک زن باید به همه هنرها آراسته باشد. اما پدرم اصلا موافق نبود من وارد رشته تئاتر شوم.

 

دو، سه تا از آدم های معتبر فامیل آمدند و پدرم را راضی کردند که اجازه دهند من در دانشگاه هنرهای زیبا ادامه تحصیل دهم و پدرم رضایت داد. او معتقد بود که محیط بهتر و سالم تر شده و این آغاز راه من شد. البته همسرم با هنر مخالفتی نداشت و یک ترم گذشت. ترم دوم دانشگاه بودم که شاهین به دنیا آمد. در واقع ما با هم کودکی می کردیم. آن موقع بیشتر با پسرم همبازی بودم تا مادر. مادرم و همسرم برای پسرم خیلی زحمت کشیدند و من یادم می آید که آن روزها با شاهین کاردستی درست می کردیم و کاغذ قیچی می کردیم و عروسک می ساختیم. ترم اول واحد تربیت حس را برداشتم که استاد خدا بیامرز سمندریان استاد ما بودند و من سؤالی از ایشان پرسیدم، نگاهی به من کردند و گفتند: هنر جوی بازیگری هستی؟ گفتم هنوز نمی دانم. گفت بازیگری برای تو خیلی مناسب است و این سؤالی که از من پرسیدی یک بازیگر بالذات می پرسد و در تو یک بازیگر پنهان است؛ به این فکر کن. من اصلا به این قضیه فکر نمی کردم. صحنه را دوست داشتم و گرایش اصلی من نمایش عروسکی بود. چون عاشق کارگاه بودم. اما بعد از یک سال گرایش خودم را تغییر دادم چون متوجه شدم در این رشته آدم های جدید را نمی پذیرند و کسی را راه نمی دهند و این حس را دوست نداشتم. البته در این سال کلی با شاهین عروسک می ساختیم و خلاقیت او هم به اینگونه رشد کرد. هر دوی ما دوباره با هم کودکی کردیم و تجربه کسب کردیم. خلاصه ترجیح دادم که رشته تئاتر را ادامه دهم.

 

می خواستم مشهور شوم؟ نه!

 

در مورد بازیگری باید بگویم عاشقانه این کار را دوست داشتم و از ابتدا این کار برایم راه بروز خلاقیت و راه استفاده از فیلترهای درونی ام بود. اما اصلا دنبال چهره شدن و پولدار شدن نبودم. من در خانواده ای بزرگ شدم که بدون اینکه دلم بخواهد مرکز توجه بودم. محیط ما کاملا پسرانه بود و من اصلا دخترانه رفتار نمی کردم و در فضایی بودم که به جلب توجه فکر نمی کردم. بیشتر آتش می سوزاندم! شیطنت های کودکی من به گردن بقیه می افتاد و متوجه شدم که همیشه تقصیر گردن آنهایی می افتد که به چشم می آیند؛ پس کاری می کردم که به چشم نیایم. لباس پوشیدنم ساده بود و بی اعتنا بودم به مد و پوشش. این حالت شاید تربیتی بود و خواهرم هم همینطور بود. مادرم دبیر فیزیک بود. دوم دبیرستان بودم که مادرم از یک مدرسه دیگر به مدرسه ما منتقل شد. همان سال اول که وارد مدرسه ما شد من شاگردش شدم و از این بابت بسیار ناراحت بودم. قبل از اول مهر خیلی جدی با مامان حرف زدم و گفتم اصلا دلم نمی خواهد دوستانم بدانند که شما مادرم هستید. او خندید و جدی نگرفت، اما تا آخر سال فقط دوست بغل دستی ام می دانست که خانم فیزیک ما مادرم است. دلم نمی خواست به واسطه مادرم از امکانات، نمره و… استفاده کنم.

 

داستان پیشرفت

 

تا آخرین سال تحصیل در همه گروه های دانشگاهی کار می کردم. اولین کاری که روی صحنه حرفه ای رفتم پایان نامه دوستم فرشته سرابندی بود که من در جشنواره فجر به عنوان بازیگر برگزیده جایزه گرفتم. فراموش نمی کنم که ما دوتایی بازی کردیم و آن کار زبان خیلی سنگینی داشت. من جایزه بهترین بازی را از دست آقای انتظامی گرفتم. 10 روز در تالار مولوی اجرا داشتیم و در کمال حیرت کار به چشم آمد و دیده شد. هنوز هم به این فکر نمی کردم که بازیگر خوبی می شوم یک جورهایی گیج و گنگ بودم. اما از این مسیر لذت می بردم. به این ترتیب وارد حرفه بازیگری شدم. آن زمان آقای ایرج طهماسب اولین کار کودک را انجام داد. ایشان استاد ما بودند و برای کار ایشان نقشی را ایفا کردم و جلسه بعد استاد آمدند و به من دستمزد دادند. این اولین درآمد حرفه ای من بود. بعد «نیمه پنهان ماه» بود. اول آقای شاه محمدلو و بعد آقای جعفری کارگردان آن بودند و بعد از آن با آقای ژکان اولین سینمایی را کار کردم. با آن کارها شناخته شدم؛ در واقع من دنبال بازیگری نمی دویدم. پیش آمد. در آن فیلم خانم کریمی و آقای شکیبایی نقش مقابل من بودند.

 

با همه اینها، من یک مادرم…

 

من دو فرزند دارم با فاصله سنی 16 سال. اول شاهین به دنیا آمد و زمانی که دوباره تصمیم گرفتم که بچه دار شوم حدس می زدم که دختردار شوم. زمانی که سها به دنیا آمد همه فامیل به فاصله زمانی کوتاه پسردار شدند و سها تنها نوه دختری خانواده است. به همین دلیل خیلی برای همه عزیز شده. خلاصه آن زمان باورم نمی شد که من هم دختردار شوم. سها هم دختری است با رفتارهای کاملا دخترانه و من اصلا بلد نبودم که به جز گل سرزدن به سر دخترم باید چه کارهایی انجام دهم. سها خیلی خودکفا و مغرور است و اعتمادبه نفس و نگاه های عمیقی دارد. دختر من 7 سال سن دارد اما حرف نمی زند. IQ او بالای 120 است و باورنکردنی است که به نرم افزار همه گوشی ها فورا تسلط پیدا می کند. لپ تاب و آیفون را سریع زیر و رو می کند اما حرف نمی زند و این باعث شد که زندگی زناشویی من شدیدا تحت الشعاع قرار بگیرد.

 

داستان سها

 

سها صحبت نمی کند اما کارهایی انجام می دهد که حیرت آور است. دکترهای متعددی که ما از آنها مشاوره گرفتیم همه متفق القول به این نتیجه رسیدند که سها دلش نمی خواهد حرف بزند. مقاومت و بی نیازی بسیار بالایی دارد. وقتی گرسنه می شود گاز را روشن می کند و کره و تخم مرغ را بیرون می آورد و تابه را روی گاز می گذارد. من در این حالت مچش را می گیرم. همه کارهای شخصی اش را خودش انجام می دهد.

 

سها نقطه کاملا مخالف پسرم است و احساساتش را بیرون نمی ریزد. حتی دلتنگی و ناراحتی اش متفاوت است. اگر محبوب ترین اسباب بازی اش را از دستش بگیرید بی تفاوت از کنار شما رد می شود و ساعتی بعد بی سر و صدا از زمانی که حواس شما نباشد اسباب بازی اش را برمی دارد و جایی پنهان می کند که هرگز نتوانید آن را پیدا کنید. آنقدر با برنامه ریزی رفتار می کند که من را می ترساند. حرف نزدنش هم از زمانی تشدید شد که احساس کرد توجه همه را جلب می کند پس بیشتر مقاومت کرد. فهمید که مرکز توجه است و با حرف نزدن می تواند آوانس بگیرد و این رفتار به عادت تبدیل شد. حالا دیگر ترک این عادت سخت است ولی امکان پذیر. من در کل در مورد بچه هایم و عزیزانم عادت دارم آنها را همان طور که هستند می پذیرم و ارتباط را به امید اینکه طرف مقابل تغییر می کند ادامه نمی دهم.

 

بازی پیشه با بازیگر فرق دارد

 

حالا کار به جایی رسیده که بازیگری یک کالای قابل داد و ستد شده؛ حدود 2سال قبل سعی کردم این استحاله بازیگری از یک کار دلی و درونی و تبدیل به یک کالای قابل داد و ستد شدن را بپذیرم. سر دو،  سه تا کار رفتم و با اصرار آنها کار را پذیرفتم. دستمزد بالا گفتم و می پذیرفتند. در برنامه ای گفتم که من بازی پیشه نیستم و مجری از من پرسید یعنی چه؟ گفتم من هرگز بازیگری را برای امرار معاش انجام نداده ام؛ سعی کردم که بتوانم اما نتوانستم. سر یک تله فیلم رفتم که از همان اول گفتم این نقش برای من مناسب نیست. اصرار کردند و اصرار کردند. دوستی به من گفت رقم بالا بگو که قبول نکنند و تو هم راحت شوی. گفتم و باز هم قبول کردند. از روز اول سر صحنه حرص خوردم و کلافه شدم. دو، سه روز اول ناراحتی ام خیلی محسوس بود چون رفتارهای کارگردان تازه کار خیلی آزاردهنده بود. من اگر بازیگری را برای پول و شهرت وسیله می کردم الان جایگاه من اینجا نبود. خلاصه که همیشه با دلم تصمیم گرفتم. این کارگردان اولین تله زندگی اش را می ساخت و خیلی خوشحال بود. سر پلان های اول ایراد کار را گفتم و جلوی همه گفت من جوری عمل می کنم که خودم می خواهم. همان آدمی که تا دو روز قبل التماس می کرد که با ما قرارداد ببندید تا از تجربه شما استفاده کنیم این همه تغییر کرد. واقعا گفتم چشم ولی با دل چرکین. یکی از دستیار کارگردان ها که شاهد این اتفاقات بود از من پرسید چرا شما اینقدر ناراحتید؟ نکاتی را به من متذکر شد که دیدم صحیح است و لی به مرور دیدم که من نمی توانم فقط پول بگیرم و کار را انجام بدهم حتی اگر خطا باشد. تله 16 روزه، 29 روز طول کشید و زمان و وقت و انرژی و بودجه را هدر داد. حتی دوربین تصویربرداری اشتباه انتخاب شده بود. من تهیه کننده و مدیرتولید و دستیار کارگردان بودم اما نمی توانم چشمم را ببندم و صدایم درنیاید. هرقدر به من پول بدهند نمی توانم سکوت کنم. پول این کارها برکت هم ندارد. من خیلی به این معتقدم. در ولایت عشق بازی کردم و کمترین دستمزد دوران بازیگر ی ام را گرفتم اما این پول کم آنقدر برکت داشت که باورنکردنی بود. سه تا کار با آقای اوجی انجام دادم؛ هم با اعصاب راحت، هم بی دغدغه و هم دستمزدم برکت داشت. کاری که با دل انجام نشود ارزش ندارد. من صرفا نمی توانم به منافعم فکر کنم. بازیگری کار من نبود، عشق من بود. پس خداحافظی کردم.

 

این حرف آخر است…

 

خیلی وقت است که انگیزه هایم را از دست دادم. فیلمنامه ها جذبم نمی کرد و ضعف کارها آزارم می داد. احساس می کنم که باید با کارگردانی برگردم و دیگر دلم نمی خواهد جلوی دوربین باشم. فکرهایم را کردم…

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *