خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » کودکان را چه وقتی چه کلاسی بفرستیم؟ +تصاویر

کودکان را چه وقتی چه کلاسی بفرستیم؟ +تصاویر

آگهي هاي بازرگاني تلويزيون و ديگر رسانه ها پر است از نام كلاس هاي كمك آموزشي و بسته هاي مهارت آموزي كه قرار است از كودك شما اینشتين بسازند؛ نام هايي كه هر روز تكرار مي شوند و ادعا مي كنند بهترين گزينه براي افزايش هوش و خلاقيت كودكان هستند. حتي اگر خودتان از نسلي باشيد كه بدون اين كلاس ها و بسته ها پله هاي ترقي را بالا رفته ايد، ممكن است براي همرنگ جماعت شدن يا به خاطر نگراني كه از عقب ماندن كودك تان از ديگران داريد، سراغ اين كلاس ها برويد و بسته هاي توصيه شده را برايش به خانه بياوريد.

قبل از شروع هر آموزشي لازم است نكات مهمي را درباره آموزش هاي فرزندتان بدانيد كه توجه به اين نكات به اندازه خود آموزش ها مهم هستند حتي شايد گاهي همين نكات بتوانند راهنماي شما براي آموزش درست و اصولي فرزندان تان باشند. اينكه بسته ها و كلاس هايي كه نام شان در تبليغات به چشم تان مي خورد يا در مهدكودك كمك گرفتن از آنها را به شما توصيه مي كنند تا چه اندازه مي تواند به تقويت هوش، حافظه يا خلاقيت كودك تان كمك كند را از سه روانشناس پرسيديم. در ادامه اين مطلب مي توانيد نظر آنها را درمورد مناسب ترين زمان و شرايط براي آموزش كودك تان بخوانيد.

کودکان را چه وقتی چه کلاسی بفرستیم؟ +تصاویر

دكتر سارا منصف، روانشناس:

در نظر گرفتن سن كودك مهم ترين مولفه براي شروع آموزش هاست. بايد توجه داشت چه آموزشي، در چه سني به كودك داده شود تا بهترين نتيجه به دست آيد.

به كودكت رحم كن

يادگيري مهارت هاي بيشتر اصلا بد نيست و مي تواند در افزايش هوش و خلاقيت بسيار موثر باشد اما بايد بدانيم به چه قميتي و با چه هدفي فرزند خود را در معرض اين آموزش ها قرار مي دهيم. آيا صرفا به اين دليل كه ديگران هم اين كار را كرده اند؟ يا با تحقيق به اين نتيجه رسيده ايم كه بايد در سن خاصي فرزند خود را تحت آموزش خاصي قرار دهيم؟

علاقه اش را در نظر بگير

آموزش هاي مختلف حتما بايد بدون ايجاد خستگي يا دلزدگي براي كودك انجام شده و حتما بايد براي او لذت بخش باشند و خود او تمايلي براي انجام آن كار خاص داشته باشد. اين موضوع نقش بسيار مهمي در تاثيرگذاري فعاليت هاي آموزشي دارد. كودكي كه تمام طول روز تحت آموزش است فرصتي براي افزايش مهارت هاي جمعي ندارد. كودك بايد بتواند با هم سن هاي خود در ارتباط بوده و كنجكاوي هاي مختلفش را ارضا كند.

چقدر فرزندت را مي شناسي؟

قبل از هر چيز لازم است والدين كودك خود را بشناسند و ويژگي هاي منحصر به فرد او را درك كنند. هر كودكي ويژگي هايي دارد كه از كودكان ديگر متمايز است. نمي توان انتظار داشت همه استعدادها و توانايي هاي يكسان و مشابهی داشته باشند. مهم ترين نكته براي آموزش كودكان اين است كه والدين تفاوت ها را درك كرده و به اين تفاوت ها احترام بگذارند.

به ميدان جنگ واردش نكن

برخي والدين يا محيط هاي آموزشي بيش از حد روي رقابت تاكيد كرده و استرس برنده شدن را در كودك تشديد مي كنند و به اين ترتيب اصل مهم «همكاري و رسيدن به هدف مشترك» را فراموش مي كنند. افرادي كه اينگونه تربيت مي شوند، هميشه به فكر جلو زدن از بقيه هستند و هدف شان فقط برنده شدن است. درحالي كه كودك بايد در محيطي آرام و بدون استرس بتواند شكوفا شود و اين محيط آرام، لزوما يك مركز بسيار معروف و گران نيست. كودك قبل از هفت سالگي حتما بايد بچگي كند. محور اصلي نيازهاي يك كودك، «لذت» است كه بخش بزرگي از اين لذت از طريق بازي تامين مي شود. خردسالان نياز دارند از طريق بازي دنياي خود را بسازند و همين بازي ها با افزايش سن هدفمند شده و آموزش هاي مختلف را هم به طور ضمني شامل مي شوند.

دكتر مصطفي تبريزي، روانشناس و استاد دانشگاه علامه طباطبايي:

گاهي برخي از والدين مي خواهند آرزوهاي دست نيافته خود را در فرزندشان ببينند. فراموش نكنيم هركس بايد به آرزوهاي خود دست يابد، نه آرزوهاي والدين.

سرگرمي، آموزش يا درمان؟

انواع بازي ها يا سرگرمي هاي كودكان با دو هدف آموزشي يا روان درماني مورد استفاده قرار مي گيرند. در حقيقت گاهي هدف از سرگرمي ها، آموزش و گاهي هدف درمان اختلال يا بيماري خاصي است.

درباره بازي هاي با هدف، بايد گفت اين بازي ها اغلب قاعده مند نيستند و كودك ضمن بازي، آرزوها، دردها يا نفرت های خود را ابراز مي كند. در حقيقت كودك در قالب بازي خود را برون ريزي مي كند اما وقتي بحث آموزش از طريق بازي يا سرگرمي مطرح است بايد گفت تمام آموزش ها به ميزان رشد مغزي هر فرد بستگي دارد. مهم آن است كه مغز تا چه حدي رشد كرده باشد تا بتوانيم بگوييم يك آموزش خاص براي يك كودك خاص مورد استفاده قرار بگيرد.

يادگيري متوقف نمي شود

اولين آموزش هاي رسمي در سنين ابتدايي زندگي يعني پنج تا شش سالگي آغاز مي شود. با این اوصاف می توان گفت بهترين زمان يادگيري هم از همين سنين است اما بايد توجه داشت اين سنين طلايي يادگيري را با فشار بيش از حد نبايد از دست داد و فرصت آموزش را براي كودك به خستگي تبديل كرد. نبايد فراموش كرد در هر سني و تا زماني كه مغز به لحاظ فيزیولوژيك تغيير نكرده يا زوال نيافته مي توان آموزش ديد و يادگیري به دوران خاصي محدود نمي شود.

شرطي سازي به جاي خواندن

آنچه به عنوان بسته هاي آموزش خواندن از طريق ديدن عكس عنوان مي شود در حقيقت آموزش خواندن به کودکان نيست. اين نوع خواندن تنها يك شرطي سازي ساده است که نسبت به عكس در کودک ایجاد می شود. وقتي دو موضوع بارها و بارها همزمان با هم تكرار شوند، نوعي شرطي سازي به وجود مي آيد كه فرد با ديدن يكي، موضوع ديگر را تداعي مي كند. وقتي عكس گل را با كلمه «گل» بارها و بارها به كودك نشان دهيم، نسبت به آن شرطي مي شود و هر بار با ديدن عكس يا كلمه، ديگري را تداعي مي كند. اما اگر کلمه گل را با عکس بی ربطی مثل نان به کودک نشان دهید و آن کلمه را تکرار کنید، بعد از آن کودک با دیدن عکس نان، کلمه گل را به زبان می آورد.

کودکان را چه وقتی چه کلاسی بفرستیم؟ +تصاویر

بي خيال آرزوهايت شو

بسياري از والدين نگران اين هستند كه كودک شان در مناسب ترين سن آموزش هاي لازم را دريافت نكند و برخي ديگر از اينكه فشار بيش از اندازه به كودك شان بياورند، نگرانند. آنچه امروز شاهد آن هستيم كمال گرا شدن بسياري از والدين است؛ يعني انتظار دارند فرزندان شان بسيار سريع مهارت هاي مختلف را بياموزند. اين كمال گرايي را در شيوه زندگي خود والدين هم مي توان ديد؛ مثلا انتظار دارند بسيار سريع پيشرفت كنند. این والدین در برخورد با كودكان هم مي خواهند آرزوهاي تحقق نيافته خود را در فرزندشان محقق كنند؛ اصرار والدين براي تحقق آرزوهاي خود در فرزندان مي تواند مخرب باشد. نباید فراموش کنید که بچه ها الزاما علایق، روحیات و استعدادهایی شبیه شما ندارند و به همین دلیل نباید آنها را مجبور کنید که درست مثل شما زندگی کنند یا تنها به بهانه فراهم کردن امکانات برای شان انتظار داشته باشید که آرزوهای ناکام شما را برآورده کنند.

دكتر پريناز بنيسي، روانشناس تربيتي:

براي آموزش فرزندان حتما بايد به استعداد و شرايط خاص هر كودك توجه داشت، چون نمي توان يك دستورالعمل خاص را براي همه كودكان در نظر گرفت.

ذهنش را بارور كن

از شش ماهگي به بعد مي توان مهارت هاي شناختي، ذهني و حركتي كودكان را افزايش داد اما نوع، شدت و ميزان آموزش ها با توجه به جنسيت و توانايي هاي مختلف كودكان متفاوت است. به هرحال سرگرمي هاي مختلف براي ارتقاي هوش و مهارت هاي حركتي، شناختي و رفتاري كودكان مفيد هستند اما مولفه مهم سن را نبايد فراموش كرد.

برايش رايانه بخر

امروزه كلاس هاي درسي هوشمند هستند، از تخته و وسايل آموزشي و… همه هوشمند طراحي شده اند بنابراين كودك قبل از ورود به دنياي مدرسه و آموزش رسمي بايد تا حدي با محيط هاي آموزشي آشنا بوده و براي ورود به مدرسه برخي مهارت ها را ياد گرفته باشد. سرگرمي هاي آموزشي مثل خواندن لغات، حل معما، موسيقي و. . . تا حدي مي تواند عزت نفس و شناخت كودكان را افزايش دهد.

استعداد فرزندت را نكش

اجبار و پافشاري والدين براي آموزش كودكان بسيار مخرب است. كودك بايد بتواند بين فعاليت هاي مختلف یک یا چند موضوع را انتخاب كند. وقتي علاقه وجود نداشته باشد، اصرار و پافشاري والدين براي ادامه يك آموزش انگيزه را در كودك از بين مي برد. خستگي و دلزدگي از آموزش يا حتي لجبازي هم مي تواند از پيامدهاي اصرار بي جاي والدين باشد. متاسفانه برخي از والدين اصراري غيرمنطقي براي فعاليت هاي فرزندان خود دارند. ممكن است كودكي استعداد هم داشته باشد اما بدرفتاري والدين اين استعداد را در او مي كشد.

استعدادش را كشف كن

براي بسياري از آموزش ها نمي توان سن خاص و مطلقي را در نظر گرفت بلكه مي توان بازه سني مشخص كرد. ممكن است يك كودك چهار ساله بتواند آموزش هاي مربوط به شش ساله ها را فرا بگیرد و برعكس. والدين با راهنمايي مشاور مي توانند استعدادهاي فرزندان شان را كشف كرده و براي شكوفايي آنها برنامه ريزي كنند.

از همسالان دورش نكن

درخصوص آموزش فرزندان هيچ چيز مطلق نيست؛ تصميمات بايد براساس ويژگي هاي خاص هر كودك پايه ريزي شود. ممكن است والدين تصميم بگيرند يكي از فرزندان شان را به مهدكودك بفرستند اما فرزند ديگرشان را در خانه آموزش هاي پيش از مدرسه بدهند. به هرحال كودكان بايد با همسالان شان در ارتباط باشند و بتوانند با محيط هاي ناآشنا منطبق شوند. والدين بايد به افزايش قدرت انعطاف پذيري فرزند خود توجه داشته باشند.

چه وقتي؛ چه كلاسي؟

اگر مي خواهيد بدانيد در كدام سن بايد كودك تان را در كدام كلاس آموزشي ثبت نام كنيد، از اين جدول كمك بگيريد.

کودکان را چه وقتی چه کلاسی بفرستیم؟ +تصاویر

منبع: مجله سیب سبز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *