خانه » اخبار روز » محبوبیت ماه عسل با یک نظرسنجی جدید اثبات شد!

محبوبیت ماه عسل با یک نظرسنجی جدید اثبات شد!

روابط عمومی رسانه ملی براساس تماس هایی که مخاطبان با شماره های واحد ۱۶۲ داشته اند نوعی نظرسنجی درباره سریال ها و برنامه های صداوسیما انجام داده است که نتیجه آن در گزارش زیر آورده شده است.

«صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران هرسال در ماه مبارك رمضان با هدف تقویت مولفه های مربوط به دین، امید، اخلاق، آگاهی و نشاط در جامعه، به تولید و پخش ویژه برنامه های متعددی در شبكه های مختلف اقدام می كند که این برنامه ها اغلب مخاطبان زیاد و دیدگاه های مختلفی را به خود اختصاص می دهند.

رسانه ملی با بهره گیری از شیوه های مختلف درخصوص دریافت نظرات مردمی نسبت به برنامه ها اقدام می كند. یكی از راه های دریافت نظرات مردمی نسبت به ویژه برنامه ها واحد امور مخاطبان روابط عمومی صدا و سیما است كه كاركنان این واحد از طریق تلفن ۱۶۲ برای تهرانی ها و تلفن ۲۷۸۱ برای شهرستانی ها و در دو شیفت صبح و عصر، پاسخگوی تماس های مردمی هستند و روزانه بیش از ۲۰۰۰ تماس تلفنی را دریافت می كنند.

آمارهای ثبت شده در سیستم تلفنی امور مخاطبان روابط عمومی صداوسیما نشانگر آن است كه در ماه مبارك رمضان امسال، تعداد ۸۰۹۰۱ نفر با این واحد تماس گرفته اند كه از این تعداد حدود ۷۱ درصد آن ها نسبت به ویژه برنامه های ماه مبارك رمضان اظهار نظر كرده اند و مابقی نیز در ارتباط با دیگر برنامه ها و موضوعاتی مختلف نظرات خود را بیان کرده اند. از این میان ۷۵.۵ درصد رضایت خود را نسبت به برنامه های ماه مبارک رمضان (اعم از برنامه های تركیبی و نمایشی) اعلام كرده اند.

عمده دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه های رمضان، پرداختن به مضامین اجتماعی- اخلاقی و دینی در ساختارهای نمایشی و تركیبی بوده است و بیشترین تماس های مردمی در ارتباط با ویژه برنامه های ماه مبارك رمضان، به سریال ها و برنامه های ویژه افطار شبكه ها اختصاص داشته است .

از بین برنامه های تركیبی ویژه افطار «ماه عسل» و «ماه سپید» از شبكه سوم سیما، «جشن رمضان» و «عقیق» از شبكه پنج سیما، بیشترین تماس ها را به خود اختصاص داده اند. در مجموع حدود ۷۲ درصد تماس گیرندگان از تماشای برنامه های مذكور احساس رضایت داشته اند، كه در این میان برنامه «ماه عسل»، علیرغم انتقادهایی كه نسبت به دو قسمت برنامه شده بود، بیشترین میزان رضایت یعنی حدود ۷۷ درصد را به خود اختصاص داده بود و ۶۹ درصد تماس گیرندگان نیز نسبت به برنامه «جشن رمضان» اظهار رضایت داشته اند.

از عمده ترین دلایل رضایت تماس گیرندگان نسبت به برنامه «ماه عسل» می توان به مواردی نظیر پرداختن به موضوعات اجتماعی و سوژه های جذاب، آموزنده بودن مطالب، ارائه ایده های نو، بیان داستان های واقعی و تاثیرگذار، انتخاب مهمانانی از متن جامعه، اجرای مسلط و صمیمی مجری، به چالش كشاندن مخاطب نسبت به موضوع، اجرای طرح محسنین و جریان سازی در مورد كودكان كم توان مالی و نیازمند محبت، و… اشاره كرد.

در نظرسنجی پیامكی برنامه حدود سه میلیون نفر نظر خود را نسبت به برنامه اعلام كرده بودند، كه حاكی از رضایت مخاطبان نسبت به «ماه عسل» است.

برنامه «ماه سپید» از دیگر برنامه هایی بوده كه توجه برخی ها را به خود جلب كرده بود، میزان رضایت از این برنامه در میان كسانی كه تماس گرفته بودند و برنامه را پیگیر بودند، بیش از ۶۰ درصد بوده است و گفتگوها و اجراهای موسیقی از جذابیت های برنامه اعلام شده بود.

تماس گیرندگان در خصوص دیگر برنامه های مذهبی شبكه های سیما نظیر «نوسفران»، «شب های قدر»، «مداحی ها»، «كوی محبت»، «نیاز»، «ماه خدا»، نظرات خود را ارائه كرده اند.

برنامه «خندوانه» شبكه نسیم یكی دیگر از برنامه های پربیننده در ماه مبارك رمضان بوده است.

از دیگر برنامه های ماه مبارك رمضان كه از شبكه های سیما پخش شد، برنامه «عقیق» بود كه به داستان زندگی افرادی كه در جستجوی حقیقت، مجذوب معارف اسلامی شدند و به دین اسلام گرویدند، می پرداخت.

«ویژه برنامه های سحر»، «جمع خوانی قرآن كریم»، و «تلاوت قرآن» از شبكه های مختلف، باقی تماس های مردمی را به خود اختصاص داده اند كه اغلب شامل درخواست های مختلف برای بهترشدن برنامه ها بود. در این تماس ها بیان شده بود كه پخش برنامه جمع خوانی قرآن از سیما، توانسته نهضت جمع خوانی قرآن را در مساجد كشور پدید آورد.

اجرای «ویژه برنامه سحر» شبكه اول سیما توسط حسن سلطانی و مباحثی كه به صورت تلفنی با مهمانان مطرح می شد و نیز اجرای اذان در سكوی نفتی از موارد مورد توجه مخاطبان بود.

پخش زنده مراسم شب قدر از حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) از شبكه سه سیما نیز از مواردی بود كه توجه علاقمندان به برنامه های سحر سیما را به خود جلب كرده بود و مردم نسبت به آن واکنش نشان می دادند.

از دیگر برنامه هایی كه مورد توجه قرار گرفت پخش موسیقی و سرود زنده در ویژه برنامه های بعد از افطار بود كه از شبكه های سیما پخش می شد، برنامه هایی نظیر «ماه سپید» و «جشن رمضان» كه با اجرای موسیقی به گفته برخی از تماس گیرندگان، نشاط را برای روزه داران و مخاطبان برنامه فراهم کرده بود. هر چند كه پخش برخی از موسیقی ها انتقادهایی را نیز به همراه داشت اما به دلیل نحوه اجرا، بدیع بودن و تصویربرداری مناسب، توجه و رضایت برخی تماس گیرندگان را نیز به همراه داشته است.

از میان سریال های ویژه رمضان، «پایتخت ۴» از شبكه اول سیما موضوع اول تماس گیرندگان بوده است. نشاط بخشی، آموزش غیرمستقیم نكات اخلاقی، ایجاد روحیه همكاری میان اعضای خانواده، توجه به روابط بین زن و مرد، توجه همزمان به وظایف همسری و مادری شخصیت هما در كنار فعالیت های اجتماعی، بازی خوب بازیگران، نمایش زندگی های ساده و بی آلایش، كارگردانی خوب و… از مهم ترین نظرات ارایه شده در خصوص این سریال بود و براساس تحقیقات مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسیما ۷۸ درصد نسبت به آن رضایت داشته اند.

همچنین سریال های «دردسرهای عظیم» و «گاهی به پشت سر نگاه كن» در رتبه های بعدی قرار دارند. سریال «دردسرهای عظیم» با حدود ۶۴ درصد توانسته رضایت مخاطبان را به خود اختصاص دهد. محتوای آموزنده، نمایش اختلاف طبقاتی، طنز اجتماعی و… از موارد مورد تأكید مخاطبان بوده است.

مهم ترین انتقادها در ماه مبارك رمضان به تداخل و همپوشانی برخی برنامه های پرمخاطب نظیر «خندوانه»، «ماه عسل»، «محله گل و بلبل» و «مسابقات والیبال» با یكدیگر بوده است.

همچنین حدود ۱۰ درصد مجموع تماس گیرندگان نسبت به برنامه های رادیویی ماه مبارك رمضان اظهار نظر كرده اند كه از این بین، برنامه های لحظه افطار و مناجات بیشترین قدردانی ها را به همراه داشته است.

پخش تلاوت قاریان منتخب مردم از سوی شبكه قرآن نیز از جمله برنامه هایی بوده كه درصدی از رضایت تماس گیرندگان را به همراه داشته است.

پخش زنده مراسم شب های لیالی قدر نیز از شبكه های سیما و شبكه های رادیویی از دیگر ویژه برنامه های صداوسیما بوده كه رضایت افرادی كه مراسم احیا را در منازل خود برگزار می كردند، به همراه داشته است.

اطلاع از كم و كیف نظرات مخاطبان برنامه های رادیویی و تلویزیونی ماه مبارك رمضان همیشه از موضوعاتی بوده كه روابط عمومی صداوسیما به شكل ویژه نسبت به آن اقدام می كند تا پس از تجزیه و تحلیل در اختیار مدیران و برنامه سازان قرار دهد.

آنچه كه در این گزارش ارایه شد، بررسی توصیفی و اجمالی از نظرات تماس گیرندگان نسبت به برخی از برنامه های رادیویی و تلویزیونی ماه رمضان بود كه گزارش كامل آن در روزهای آینده در اختیار مدیران و برنامه سازان قرار می گیرد و امیدواریم كه نتایج مهم آن را نیز در اختیار رسانه ها قرار دهیم تا با انتشار آن، هم مردم را نسبت به چگونگی انعكاس نظراتشان آگاه كرده باشیم و هم اینكه از مردم بخواهیم بیشتر با امور مخاطبان روابط عمومی صدا و سیما تماس بگیرند.»

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *