خانه » ورزشکاران » اخبار ورزشکاران » سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

جام جم آنلاین: برخي از ستاره هاي فوتبال تنها محصور به چمن سبز نيستند، شهرت اين ستاره ها آنها را به وادي هاي مختلفي وارد كرده است.

تعدادي از اين ستاره ها وارد سينما شدند، چند نفر به خوانندگي رو آوردند، ستاره هاي ديگري هم وارد عرصه هاي مختلف اعم از تجارت و ساير فعاليت هاي اجتماعي شدند، اما شايد با ارزش ترين فعاليت غيرورزشي ستاره ها به تمايل آنها براي حضور در امور خيريه و كمك به افراد ناتوان، بيمار، نيازمند و يتيم برمي گردد.

ستاره هاي چمن سبز با پرداختن به اموري پسنديده از اين دست، وجهه اي ديگر پيدا كرده اند و از نظر فوتبالدوستان و هواداران ديگر محدود به همان بازيكناني نيستند كه با پيراهن تيم ملي يا باشگاهي در مستطيل سبز مشاهده شده اند. در واقع هنر آنها ديگر محدود به چمن سبز نيست، تكنيك مثال زدني، شم گلزني بالا و… تنها ويژگي برخي از فوتباليست ها به حساب نمي آيد، چرا كه هنر آنها گاهي در زمينه هاي با ارزش ديگري عيان مي شود.

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

با معرفت هاي فوتبال ايران محدود به يك يا دو نام خاص نيستند تا با افول روز افزون فوتبال ملي و باشگاهي حداقل اين اميدواري وجود داشته باشد كه جمعيت نيكوكاران فوتبالي روز به روز افزايش مي يابد.

ترويج ارزش هاي معنوي

فوتباليست ها و مربياني كه فعاليتي چشمگير در امور خيرخواهانه دارند خواسته يا ناخواسته باعث ترويج ارزش هاي معنوي در جامعه مي شوند. كار مثبتي كه توسط يك ورزشكار شناخته شده انجام مي شود در مقايسه با يك فرد عادي نمود بيشتري دارد، بخصوص اگر قرار باشد اين كار مثبت به تاسيس يك پرورشگاه يا كمك به انجمن حمايت از بيماران سرطاني مربوط شود.

حتي اگر اين ستاره ها مرتكب عملي ناپسند در چمن سبز يا زندگي خصوصي خود شده باشند كه اين حركت ناپسند بازتابي نامطلوب در رسانه ها دارد، پرداختن به امور خيريه باعث مي شود آن اتفاق نامطلوب كمتر در شخصيت اجتماعي ستاره مزبور تاثير منفي بگذارد.

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

علي دايي را شايد بتوان كاپيتان تيم نيكوكاران معرفي كرد. آقاي گل جهان از زماني كه بازيكن بود تا امروز كه در كسوت مربيگري روي نيمكت راه آهن مي نشيند، فعاليتي چشمگير در امور خيريه داشته و دارد. دايي مدتي در يونسكو عضويت داشت و با عضويت در اين سازمان جهاني وظيفه حمايت از حقوق كودكان را به عهده گرفته بود. كمك هاي مالي و معنوي اين فوتباليست پرافتخار به ايتام، برگ زريني در كارنامه وي محسوب مي شود هر چند اين كمك ها محدود به كودكان يتيم نيست و او در زمينه كمك به افراد بي بضاعت و مستمند نيز يد طولايي دارد.

تاسيس يك درمانگاه شبانه روزي در اردبيل، ساخت مدرسه اي 12 كلاسه در زادگاهش و راه اندازي پرورشگاه و كمك به معالجه افراد بيمار بي بضاعت از ديگر اقدامات مهم خيريه علي دايي است، اما مهم ترين اقدام نيكوكارانه اخير وي به زلزله آذربايجان شرقي و روستاهاي ورزقان برمي گردد. پس از وقوع دلخراش اين زلزله علي دايي زودتر از هر ورزشكار ديگري خود را به روستاهاي زلزله زده رساند تا كمك رسان مردم آسيب ديده باشد. شهريار فوتبال ايران از زمان وقوع زلزله تا امروز كمك هاي مالي قابل توجهي به مردم زلزله زده كرده و علاوه بر آن نقش زيادي در جمع كردن كمك هاي مردمي براي زلزله زدگان ايفا كرده است.

يعني همان نقشي كه او هنگام وقوع زلزله خانمان برانداز بم ايفا كرد. موارد نيكوكارانه متعددي در كارنامه علي دايي ديده مي شود كه شايد يكي از جالب ترين آنها تامين جهيزيه يك دختر باشد. برادر اين دختر زماني كه علي دايي سرمربي پرسپوليس بود با حضور بر سر تمرينات اين تيم از سرمربي سابق سرخ ها در خواست كمك مالي براي تهيه جهيزيه خواهرش كرده بود كه علي دايي نيز با انجام تحقيقات و اطمينان از صحت اين موضوع براي آن دختر جهيزيه كاملي تهيه كرد.

كمك مالي به بستري شدن يك بيمار قلبي در يكي از بيمارستان هاي تهران از آخرين اقدامات نيكوكارانه سرمربي تيم راه آهن است. تامين هزينه درمان دختر بچه اي كه دچار سوختگي شديد در ناحيه صورت شده بود اقدام نيكوكارانه ديگري از سوي آقاي گل جهان است، اقدامي كه شايد از 109 گل ملي او ارزش بيشتري داشته باشد.

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

علي كريمي كسي است كه بيشتر از هر فوتباليست ديگر كارهاي خيرخواهانه اش مورد توجه رسانه ها قرار گرفته، اين در حالي است كه بازيكن تكنيكي شماره 8 فوتبال ايران تمايلي نسبت به فاش شدن فعاليت هايش در اين زمينه ندارد. كريمي همان كسي است كه بخش عمده اي از هزينه هاي درمان مرحوم بابك معصومي ـ بازيكن سابق تيم ملي فوتسال ـ را تامين كرد.

كريمي بكرات كودكان يتيم و بي سرپرست را مورد حمايت مالي و معنوي خود قرار داده و اكنون نيز حمايت كامل از كودكان را پس از بازنشستگي از فوتبال هدف اصلي خود قرار داده است. كارهاي خيرخواهانه بازيكن خاص فوتبال ايران فقط به كمك هاي مالي خلاصه نمي شود چرا كه او انگيزه اي ارزشمند براي دلجويي و همدردي از كساني دارد كه نه ضعف مالي كه مشكلات جسمي و حركتي دارند.

دلجويي از چاق ترين پسر ايران و برخورد گرم و صميمانه با جواني نابينا كه فقط براي ملاقات با علي كريمي بر سر تمرينات پرسپوليس آمده بود، نمونه اي كوچك از شماره 8 پرسپوليس و تيم ملي است. چند سال پيش و در برنامه اي كه ويژه ماه مبارك رمضان بود، مرتضي، قد بلندترين پسر ايران كه به دليل يك هورمون عجيب، قدش به طرز غيرطبيعي در حال رشد و افزايش بود حضور يافت و در آن برنامه بزرگ ترين آرزوي زندگي خود را داشتن يك لپ تاپ و ملاقات با علي كريمي عنوان كرد.

كمتر از 24 ساعت از پخش اين برنامه علي كريمي در حالي كه يك لپ تاپ در دست داشت به ملاقات مرتضي رفت و در آن ملاقات به اين جوان قد بلند قول داد كه هزينه هاي درمانش را هم تقبل مي كند. چندي پيش نيز زني جوان در حالي كه كودك خود در آغوش داشت بر سر تمرينات پرسپوليس رفت و از شماره 8 قرمزها تقاضاي كمك مالي براي تامين هزينه هاي سنگين درمان فرزندش كرد كه علي كريمي همان جا اعلام كرد تمام هزينه هاي درمان اين كودك را تقبل مي كند.

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

كريم باقري نيز از بازيكناني به شمار مي رود كه در كنار فوتبال، كارهاي خيرخواهانه را در اولويت كارهاي خود قرار داده است. هرچند شماره 6 سابق تيم ملي فوتبال ايران طي سال هاي اخير چشمه هايي از معرفت و جوانمردي خود را در رابطه با كمك به محرومان، يتيمان و افراد بي بضاعت نشان داده است.

اما نقطه اوج اقدامات نيكوكارانه وي به زلزله آذربايجان برمي گردد، جايي كه او با تمام توان و قدرت براي كمك به زلزله زدگان تلاش كرد. كريم باقري مسئوليت جمع آوري كمك هاي مردمي به زلزله زدگان را به عهده گرفت تا در آن حادثه دردناك نقش يك ناجي را ايفا كند. كمك هايي كه باقري تا امروز جمع كرده به هزينه ساخت ده ها باب واحد مسكوني براي حادثه ديدگان تبديل شده است.

سوپراستارهای نیکوکار را می شناسید؟

چهره هاي شاخص و مشهور با انجام كارهاي انسان دوستانه، ناخواسته آن را به بهترين شكل در جامعه تبليغ مي كنند، موضوعي كه مهدي مهدوي كيا تاكيد زيادي روي آن دارد. مهدوي كيا چندي پيش طي مصاحبه اي عنوان كرد كه فوتباليست ها بايد كار خيرشان را با صداي بلند اعلام كنند تا انجام آن را در جامعه ترويج بدهند. موشك سابق هامبورگ همه نوع اقدام خيرخواهانه اي را در پرونده اش دارد، از كمك به ايتام گرفته تا كمك به آسايشگاه كهريزك.

مهدوي كيا حتي آن موقع كه در آلمان بازي مي كرد از كارهاي خيرخواهانه غافل نمي شد. مهدوي كيا زماني كه در آلمان بازي مي كرد از لحاظ مادي و معنوي به كودكان سرطاني كمك زيادي مي كرد. هافبك سابق تيم ملي فوتبال ايران هنوز هم به كودكان آفريقايي كمك هاي مالي مي كند و علاوه بر آن بتازگي كمك رسان مردم زلزله زده آذربايجان شرقي هم بوده است. او كه از بااخلاق ترين بازيكنان فوتبال محسوب مي شود معرفت خود را خارج از چمن سبز هم به دفعات نشان داده است.

پوشاندن زشتي ها

انجام كارهاي نيكوكارانه و عام المنفعه جرياني است كه از خيلي وقت پيش در فوتبال ايران به راه افتاده است، جرياني كه نمايي ديگر از فوتبال را نشان مي دهد. افزايش تعداد فوتباليست هايي كه درصدد انجام كارهاي خيريه هستند حاكي از زنده بودن ارزش هاي اخلاقي دارد، يعني همان چيزي كه خيلي ها به وجود آن در فوتبال شك دارند.

دامنه اقدامات خيريه برخي از فوتباليست ها آنقدر گسترده است كه گاهي اوقات اتفاقاتي منفي را در خود حل مي كند و باعث مي شود چهره فوتبال ايران بيش از اين مخدوش نشود.

در واقع مدرسه اي كه علي دايي در اردبيل ساخت يا عيادتي كه علي كريمي در روز تولدش از كودكان يتيم به عمل آورد، نقش زيادي در پوشاندن بسياري از زشتي هاي فوتبال ايران دارد، زشتي هايي كه گاهي اوقات به نظر مي آيد روزبه روز بر شدت آن افزوده مي شود. براستي اگر طلايه داران كارهاي خيرخواهانه در فوتبال نبودند، فوتبال ايران چه ظاهري پيدا مي كرد؟

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

پخش شدن عکس خانوادگی سرمربی معروف لیگ برتری! +عکس

هفته گذشته و پس از انتشار تصویری از اعضای خانواده مجید جلالی که در عکسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.